Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

steliobg

Подръжка на хард?

Препоръчан отговор

Питъм тук защото става дума за хардуерен компонент,та така-въпроса ми е "Как да си подържам харда така че да върви нормално и да не ми бави машината?",какъв специялен софтуер трябва да използвам къква трябва да му е Idle температурата?

Харда ми е :ST380011A (80 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/100) в момента е 39 градуса температурата на харда и е Idle.

Моля ви помагайте,с Уважение Стелио :yanim:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Единия ми хард е като твоя. В момента е Idle и стои на 30 градуса. Ето тук може да видиш какви резултати вади и да сравниш с твоя Цък (последния пост)

По принцип за да избегнеш греенето сложи някое вентилаторче отпред на кутията. cool.gif

Може да погледнеш и това Цък

Редактирано от pifa22 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дефрагментирай си го, но не прекалено често, защото многото презаписвания при тази операция водят до малко по-бързото му износване! Аз използвам O&O Defrag Pro 8.5.1788 през две седмици, но и Diskeeper и Perfect Disk са добри :P !

P.S.: Иначе за температурата, при мен като сложих два обикновени 8-сантиметрови вентилатора отпред и отзад в кутията (отпред "смуче" въздух, а отзад го изкарва) и харда се охлади от 42-45 градуса до 34 максимум!

Редактирано от Shuurfak rai Shedler (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Дефрагментирай си го, но не прекалено често, защото многото презаписвания при тази операция водят до малко по-бързото му износване! Аз използвам O&O Defrag Pro 8.5.1788 през две седмици, но и Diskeeper и Perfect Disk са добри ;) !

P.S.: Иначе за температурата, при мен като сложих два обикновени 8-сантиметрови вентилатора отпред и отзад в кутията (отпред "смуче" въздух, а отзад го изкарва) и харда се охлади от 42-45 градуса до 34 максимум!

На мен вградената в Уиндолса дефрагментация ми върши много добра работа. Пробвал съм някой от тези програми, ама много голяма разлика не видях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
На мен вградената в Уиндолса дефрагментация ми върши много добра работа. Пробвал съм някой от тези програми, ама много голяма разлика не видях.

Разликата е ОГРОМНА! Вградената дефрагментация все едно нищо не прави... :down:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Една от най-съществените разлики е, че с вградения дефрагментатор нямаш Offline-дефрагментация, тоест не можеш да дефрагментираш системните файлове, което го има във всяка една от посочените програми. Стандартното дефрагментиране също няма място засравнение, както каза GFreeman само е губене на време.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом казвате се доверявам. Ще тествам на Сатата да видя дали има голям ефект. Коя програма от посочените ще препоръчате (а и си спомням, че в една от ползваните от мен преди имаше няколко вида дефрагментация) и кои опции трябва да се изберат евентуално

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Щом казвате се доверявам. Ще тествам на Сатата да видя дали има голям ефект. Коя програма от посочените ще препоръчате (а и си спомням, че в една от ползваните от мен преди имаше няколко вида дефрагментация) и кои опции трябва да се изберат евентуално

Aз съм си оставил харда в ръцете на PerfectDisk 8 и дефрагментирам веднъж в месеца със SMART Placement дефрагментацията. След като дефрагментира, ако е нужно, програмата ти казва да дефрагментираш и Offline.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наистина ти препоръчвам да не дефрагментираш. Това значително скъсява живота на диска. Вместо това поддържай относителна хигиена - демек не пълни нито един от дяловете повече от 80%. Колкото по-празен, толкова по-добре. Дръж на системния дял само най-необходимите и важни програми. Ако инсталираш игри, инсталирай ги на друг дял.

Иначе каква дефрагментация, когато, даже дял да е фрагментиран, след ден ще запишеш на DVD например 5-6 филма и после ще ги изтриеш? Какъв е смисъла да дефрагментираш?

Колкото по-малко тормозиш диска, толкова по-дълъг живот, но помни, винаги да оставяш поне 20 и повече % свободни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Наистина ти препоръчвам да не дефрагментираш. Това значително скъсява живота на диска. Вместо това поддържай относителна хигиена - демек не пълни нито един от дяловете повече от 80%. Колкото по-празен, толкова по-добре. Дръж на системния дял само най-необходимите и важни програми. Ако инсталираш игри, инсталирай ги на друг дял.

Иначе каква дефрагментация, когато, даже дял да е фрагментиран, след ден ще запишеш на DVD например 5-6 филма и после ще ги изтриеш? Какъв е смисъла да дефрагментираш?

Колкото по-малко тормозиш диска, толкова по-дълъг живот, но помни, винаги да оставяш поне 20 и повече % свободни.

Tова е поредният мит, че дефрагментацията е вредна или намаля живота на хард диска. И за да не стане мнението ми поредното недоказано твърдение, ще го подкрепя с кратък превод на статия по темата на немското списание PC Welt. Хората от това списание са професионалисти и не вярвам някой да подложи написаното от тях под съмнение.

Превод:

"Дефрагментиране срещу "рак на компютъра"

Фрагментацията представлява подобно на вирусите реална опасност за всички компютри с Windows, която без противодействие води до забавяне или разрушаване на системата. Фрагментацията представлява "ръсене" на информация върху отделни и несвързани раздели на хард диска. Това се получава, понеже при писането данните не винаги пасват точно на предвиденото за това място. В такъв случай системата ги разделя на части и ги разпределя.

Ако потребителят дефрагментира рядко, се получава "задръстване" на системата с данни. Симптомите са понижаване на производителността, увеличаване на времето за стартирване на Windows и различните приложения. По-нататък проблема може да доведе до срив на системата.

Същото важи и за локалните мрежи и сървъри, на които принципно се запаметяват големи количества информация, при което един тотален срив би довел до много по-големи загуби. За да се избегне фрагментацията, потребителите трябва редовно да прибягват към дефрагментиращите инструменти, които събират данните на едно място. В следствие на това четящата и пишеща глава не се нуждае от толкова движение и време за да изпълни желаната задача."

Според мен след като дефрагментацията улеснява работата на главата, би трябвало дори да удължава живота на хард диска! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А това с тормозенето на диска не се ли отнася до всекидневната му работа. Като даваш пример със записа на ДВД. При запис на диск на 8х не се ли тормози харда. А аз съм записвал и доста дискове на 16х. Чак имам чувството, че диодчето за харда ще изгори да свети без да угасва ohmy.gif

Според мен едва ли му се скъсява толкова живота. Все пак щом дават на мойте 5 години гаранция сигурно не се прецакват толкова бързо. Предполагам, че производителите са преценили обективно всичко, след като се наемат с такава гаранция

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така, така... малко в късен час отговарям, но туку-що догледах Prison Break :-)

pifa22, разбира се, че и за всекидневната му работа се отнася, но това не значи че не го използваме, нали? Колкото до гаранцията, да, така е, но дреме ми за гаранцията, когато трябва да възстановя данни, многократно по-ценни от харда.

iovi, мисля съм го чел това, но не си променям мнението. Говорил съм с хора, доста разбиращи, е, те изобщо не се занимават с подобни глупости.

Ползвам Diskeeper. Тоест, ползвам я веднъж годишно. Просто се убедих че няма никакъв смисъл. Ще се аргументирам

(първо ще направя уговорката, че моя диск е постоянно пълен на 99% - противно на това, което посъветвах по-горе). Нека предположим, че харда е дефрагментиран. Сега нека си представим, че инсталираш 1-2 програми, после ги деинсталираш, междувременно сиидваш 2 филма, гледаш единия, сваляш друг и т.н. Схванахте ли ми мисълта. За колко време ще се фрагментира харда - ден, два, седмица... Дефрагментацията е ок, но ако трябва да гониш някакви резултати на някакъв тест. Дефрагментирания хард е много временно състояние, това искам да кажа. Самия процес обаче, излишно тормози харда. Единствения резултат е, че ви дава самочуствието, че сте направили нещо полезно. Ако резултата от дефрагментирането беше чак толкова положителен и процеса безвреден за харда, щях да го правя всяка вечер (докато спя, време бол).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Tова е поредният мит, че дефрагментацията е вредна или намаля живота на хард диска. И за да не стане мнението ми поредното недоказано твърдение, ще го подкрепя с кратък превод на статия по темата на немското списание PC Welt. Хората от това списание са професионалисти и не вярвам някой да подложи написаното от тях под съмнение.

Превод:

"Дефрагментиране срещу "рак на компютъра"

Фрагментацията представлява подобно на вирусите реална опасност за всички компютри с Windows, която без противодействие води до забавяне или разрушаване на системата. Фрагментацията представлява "ръсене" на информация върху отделни и несвързани раздели на хард диска. Това се получава, понеже при писането данните не винаги пасват точно на предвиденото за това място. В такъв случай системата ги разделя на части и ги разпределя.

Ако потребителят дефрагментира рядко, се получава "задръстване" на системата с данни. Симптомите са понижаване на производителността, увеличаване на времето за стартирване на Windows и различните приложения. По-нататък проблема може да доведе до срив на системата.

Същото важи и за локалните мрежи и сървъри, на които принципно се запаметяват големи количества информация, при което един тотален срив би довел до много по-големи загуби. За да се избегне фрагментацията, потребителите трябва редовно да прибягват към дефрагментиращите инструменти, които събират данните на едно място. В следствие на това четящата и пишеща глава не се нуждае от толкова движение и време за да изпълни желаната задача."

Според мен след като дефрагментацията улеснява работата на главата, би трябвало дори да удължава живота на хард диска! ;)

И аз да си кажа "компетентното" мнение :) (май си имаше поговорка за това - "Барабар Петко с мъжете" :hush: )!

Според мен все пак зависи - колко често се четат тези файлове, които се дефрагментират - ако е много често (поне два-три пъти на ден) си заслужава да се дефрагментира, понеже така се "пести" от "разхождането" на четящата глава по плочата на диска, но ако са филми примерно, които само веднъж записвате (сваляте), веднъж гледате и после записвате на дискове и изтривате от харда вие всъщност "тормозите" излишно главата и губите от живота на диска (който при нормални, домашни условия на работа би могъл да ви надживее!) малко - износвате механиката за движения, от които на практика нямате полза! Затова аз редовно си дефрагментирам системния дял (на мен харда ми е разделен на две), а втория, на който свалям и държа почти всичко, както и повечето програми (на систимния дял държа само тези, които не са ми дали да си избера къде да инсталирам или имат проблем с други места на инсталация) дефрагментирам само като го "разтоваря" от всичко свалено, което няма да остане на него - това е веднъж на има-няма два месеца... И не смятам, че каквато и да е степен на фрагментация "може да доведе до срив на системата" (ако под това не се има предвид просто рестарт)! Виждал съм IDE-дискове, на които не е била пускана каквато и да е дефрагментираща програма и като пуснах "Diskeeper" кажи-речи всичко беше червено (демек фрагментирано) и въпреки това системата не крашваше, не зависваше, не се "сриваше"! Вярно, че като се дефрагментира (което трая около денонощие ;) ) "хвърчеше" в сравнение с преди, но нямаше нестабилност, камо ли опасност за информацията (пък и затова за сървърите си има RAID 1, 0+1, 5 - за сигурност)!

А това с тормозенето на диска не се ли отнася до всекидневната му работа. Като даваш пример със записа на ДВД. При запис на диск на 8х не се ли тормози харда. А аз съм записвал и доста дискове на 16х. Чак имам чувството, че диодчето за харда ще изгори да свети без да угасва ohmy.gif

Според мен едва ли му се скъсява толкова живота. Все пак щом дават на мойте 5 години гаранция сигурно не се прецакват толкова бързо. Предполагам, че производителите са преценили обективно всичко, след като се наемат с такава гаранция

Зависи - ако търси първото парче на първия клъстер на диска, второто на последния, третото на втория и т.н. (най-лошия възможен вариант) сигурно наистина ще ти "гръмне" диодчето laugh.gif , но рядко ще има такъв (или подобен) случай! В най-добрия случай, когато файла е идеално дефрагментиран (т.е. е на непрекъсната поредица от клъстери) диода на диска пак ще се "побърка" да свети заради обмена по IDE канала през дъното към записвачката (особено ако тя е на същия канал - нещо, което не препоръчвам на никого)!

Колкото до гарнацията, явно си със Seagate, май само те си позволяват 60-месечна гаранция :) !

Но иначе, както писах твърдия ви диск може да ви надживее, ако не издевателствате над него с липса на охлаждане (опасни са температури над 55* С, въпреки че тогава пък заради температурното разширение на плочата може да се побере повече информация :hush: ) или непостоянно или пък недостатъчно близо до номиналното напрежение захранване с ток! Механичната глава може да си "бичи" и след хиляда години, ако е натоварвана равномерно и не прекалено през това време! А, за малко да забравя - ако пробвате дали диска би работил след полет от балкона до паважа (бетона) отдолу, със сигурност няма да ви надживее (дори ако някой ви хвърли след него, диска ще падне по-бързо заради по-малкото си съпротивлиние и по-голямата си плътност :P )!

За да обобщя, мнението ми е, общо взето противополжно на това на djagi от този негов пост и доста по-близко до това от поста му в тази тема (като изключим израза "значително" и с уговорката, че по-малкото свободно пространство е неудобство единствено за дефрагментиращите програми)!

P.S.:

Така, така... малко в късен час отговарям, но туку-що догледах Prison Break :-)

pifa22, разбира се, че и за всекидневната му работа се отнася, но това не значи че не го използваме, нали? Колкото до гаранцията, да, така е, но дреме ми за гаранцията, когато трябва да възстановя данни, многократно по-ценни от харда.

iovi, мисля съм го чел това, но не си променям мнението. Говорил съм с хора, доста разбиращи, е, те изобщо не се занимават с подобни глупости.

Ползвам Diskeeper. Тоест, ползвам я веднъж годишно. Просто се убедих че няма никакъв смисъл. Ще се аргументирам

(първо ще направя уговорката, че моя диск е постоянно пълен на 99% - противно на това, което посъветвах по-горе). Нека предположим, че харда е дефрагментиран. Сега нека си представим, че инсталираш 1-2 програми, после ги деинсталираш, междувременно сиидваш 2 филма, гледаш единия, сваляш друг и т.н. Схванахте ли ми мисълта. За колко време ще се фрагментира харда - ден, два, седмица... Дефрагментацията е ок, но ако трябва да гониш някакви резултати на някакъв тест. Дефрагментирания хард е много временно състояние, това искам да кажа. Самия процес обаче, излишно тормози харда. Единствения резултат е, че ви дава самочуствието, че сте направили нещо полезно. Ако резултата от дефрагментирането беше чак толкова положителен и процеса безвреден за харда, щях да го правя всяка вечер (докато спя, време бол).

Как пък се "изтъпанчихме" и двамата в този късен час, а ;) ?! Съгласен съм, че е временно състояние, но не и на системния дял (поне при мен за две седмици стига коефициент на фрагментация 1.05-1.08 (това е броят на фрагментите по диска към броя на файловете за тези, които не знаят))!

P.P.S.: Сетих се каква е основната разлика между нас с djagi по отношение на харда - аз "държа" системния дял на 80-90% заети (при включени Hibernate и System Restore), а втория си дял - от 30% до 99% заето място, като го дефрагментирам само когато всяко нещо на него ще си остане там задълго.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...P.S.:

Как пък се "изтъпанчихме" и двамата в този късен час, а :P ?! ...

:) Вярно си е, писали сме едновременно, но малко по-бързо съм си пуснал поста.

Ами лека нощ ви пожелавам, че утре работа...

едит: Да, за системния дял съм съгласен с теб.

Редактирано от djagi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

djagi това е като принципа да не ядем, защото пак ще огладнеем. biggrin.gif Много ясно, че при употреба, при която диска пише и трие постоянно информация, ще се разфрагментира. И колкото по-често се пише и трие, толкова по-често трябва да се дефрагментира. И накрая живота на харда ще е скъсен не от дефрагментирането, а от цялостната му употреба. Аз съм обаче твърдо на мнение, че живота на харда не се влияе толкова от употребата му, колкото от често срещаното "пържене" при температури над 50° и сътресения. Както каза Shuurfak rai Shedler може да ни надживее при нормална употреба. И като казах, че дефрагментирам един път на месец, също имам предвид системния дял. На другата партиция и стига вендъж на 6 месеца (не съм от хората, които свалят ненужни неща, гледат и трият).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен едва ли му се скъсява толкова живота. Все пак щом дават на мойте 5 години гаранция сигурно не се прецакват толкова бързо. Предполагам, че производителите са преценили обективно всичко, след като се наемат с такава гаранция [/quote]

Производителите може и да дават 60 месечна гаранция , но нас ни интересува ,че търговците у нас не я признават и я ограничават в най-добрия случай до 36 месеца.

Да добавя- те и производителите на Рам памети ( някои ,не всички ) дават доживотна гаранция на своите продукти , ама айде вземи си у нас памет с такава гаранция ......... !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека дам и аз моето скромно мнение по въпроса. Според мен редовната дефрагментацията е абсолютно необходима! Имало е случаи навремето, когато дефрагментирах по веднъж в месеца (защото понякога забравях...то за едно ли мисли човек) и компа буквално се "затлачваше", но откакто ползвам Ashampoo Magic Defrag (програмка извършваща тиха дефрагментация по време когато прецени, че е необходимо) нямам проблеми! Това е една чудесна програма и я препоръчвам на всички ;) .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Нека дам и аз моето скромно мнение по въпроса. Според мен редовната дефрагментацията е абсолютно необходима! Имало е случаи навремето, когато дефрагментирах по веднъж в месеца (защото понякога забравях...то за едно ли мисли човек) и компа буквално се "затлачваше", но откакто ползвам Ashampoo Magic Defrag (програмка извършваща тиха дефрагментация по време когато прецени, че е необходимо) нямам проблеми! Това е една чудесна програма и я препоръчвам на всички ;) .

И аз по едно време се бях зарибил по продуктите на Ashampoo. Оказа се обаче че не са толкова добри, колкото изглеждат и барзо се отказах от тях. Особено продуктите им за запис на дискове и antispyre се оказа, че имат сериозни пропуски.

Поздрави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Периодична дефрагментация, както са описали всички до тук в темата и по възможност ненатоварване над 70% от капацитета му.

Много напреднаха хардуерните технологий ...На времето се радвах на 40 МБ хард диск в моето 386..., който харддиск тежеше 3 пъти повече от този, който в момента ползвам (250 ГБ),

Най-важното условие, въобще да работи си остава това, да не упражнявате натиск с пръст върху него, докато компютърът е включен... biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Производителите може и да дават 60 месечна гаранция , но нас ни интересува ,че търговците у нас не я признават и я ограничават в най-добрия случай до 36 месеца.

Да добавя- те и производителите на Рам памети ( някои ,не всички ) дават доживотна гаранция на своите продукти , ама айде вземи си у нас памет с такава гаранция ......... !

pifa22 я посочи (60-месечната гаранция) само като пример, довод, че би трябвало твърдия диск да се "държи прилично" поне през първите 5 години, щом като самите производители се обвързват с такава гаранция :rolleyes: ! Всъщност по-голямата част от твърдите дискове, които те произвеждат се продават именно с 5-годишна гаранция и те са поели тази отговорност cool.gif ! Ако повечето се "скапваха" през тези пет години, производителите нямаше да се "вътрят" със задължението за поправка или замяна на тези дефектирали бройки :blink: !

Да добавя - аз съм с Corsair XMS2, купена от Reset и в гаранционната карта си пише черно на бяло "доживотна гаранция" biggrin.gif ! Вярно, може да ми се наложи да почакам за евентуална смяна на пръчките, ама ще ми ги сменят, къде ще ходят :ph34r: ?!

:yanim:

Между другото, това с доживотната гаранция е смешно, понеже ако след 20 години примерно случайно ти се скапе компонента, с какво ще го заменят, ако не може да се поправи?!

А, и поста ти по някаква причина не може да се цитира, kokomil-e, та трябваше да го цитирам "ръчно"! Това е по-скоро към администраторите на сайта - няма да е лошо, ако откриете причината, за да не се случват подобни неща на потребителите в бъдеще (не съм ядосан или назидателен, въпреки, че като го чете човек остава с такова впечатление :huh: )!

:wors:

P.S.: Не мога да го цитирам, защото ми дава "The page cannot be displayed" като дам "отговор" или "цитирай" и "нов отговор" :speak: !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
pifa22 я посочи (60-месечната гаранция) само като пример, довод, че би трябвало твърдия диск да се "държи прилично" поне през първите 5 години, щом като самите производители се обвързват с такава гаранция :rolleyes: ! Всъщност по-голямата част от твърдите дискове, които те произвеждат се продават именно с 5-годишна гаранция и те са поели тази отговорност cool.gif ! Ако повечето се "скапваха" през тези пет години, производителите нямаше да се "вътрят" със задължението за поправка или замяна на тези дефектирали бройки :blink: !

Да добавя - аз съм с Corsair XMS2, купена от Reset и в гаранционната карта си пише черно на бяло "доживотна гаранция" biggrin.gif ! Вярно, може да ми се наложи да почакам за евентуална смяна на пръчките, ама ще ми ги сменят, къде ще ходят :ph34r: ?!

:yanim:

Между другото, това с доживотната гаранция е смешно, понеже ако след 20 години примерно случайно ти се скапе компонента, с какво ще го заменят, ако не може да се поправи?!

А, и поста ти по някаква причина не може да се цитира, kokomil-e, та трябваше да го цитирам "ръчно"! Това е по-скоро към администраторите на сайта - няма да е лошо, ако откриете причината, за да не се случват подобни неща на потребителите в бъдеще (не съм ядосан или назидателен, въпреки, че като го чете човек остава с такова впечатление :huh: )!

:wors:

P.S.: Не мога да го цитирам, защото ми дава "The page cannot be displayed" като дам "отговор" или "цитирай" и "нов отговор" :speak: !

Предполагам ,че причинита да не може да се цитира са рекламите във всеки първи пост на страницата.

По темата за гаранциите - факт е ,че дистрибуторите не правят проблем при замяна на дефектирал хард или Рам памет , но само в рамките на гаранцията ,която те са дали и ако не са нарушени гаранционните условия .А както се знае ,гаранциите основно са два вида - или компа е запечатан с лепенки и гаранцията е обща за всички части , или по кутията няма гаранционни лепенки и за всяка част гаранцията е описана по отделно и е с различна продължителност . Само пример- Процесор + бокс - гаранция 3 години.Ако не е с бокса - гаранция 2-3 месеца.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Предполагам ,че причинита да не може да се цитира са рекламите във всеки първи пост на страницата.

По темата за гаранциите - факт е ,че дистрибуторите не правят проблем при замяна на дефектирал хард или Рам памет , но само в рамките на гаранцията ,която те са дали и ако не са нарушени гаранционните условия .А както се знае ,гаранциите основно са два вида - или компа е запечатан с лепенки и гаранцията е обща за всички части , или по кутията няма гаранционни лепенки и за всяка част гаранцията е описана по отделно и е с различна продължителност . Само пример- Процесор + бокс - гаранция 3 години.Ако не е с бокса - гаранция 2-3 месеца.

Тц, не е от рекламите, вече пробвах - другите първи постове по другите страници се цитират sad.gif !

А по темата - нещо не схванах какво имаш предвид :rolleyes: ... Какво общо имат общите условия на гаранциите с темата? Какво друго очакваш, освен "но само в рамките на гаранцията ,която те са дали и ако не са нарушени гаранционните условия" ohmy.gif ?! Нали това на практика е дефиницията на "гаранция"? И какъв е проблема с лепенките (освен, че дразнещо те ограничават да си отвориш кутията и да я почистиш като хората примерно) :ph34r: ? А за процесорите направо нямам думи :yanim: - аз лично си купих box само заради гаранцията! Сега охладителя на Интел си прашасва в кутийката! Какво си мислят те, че като го купуваш без охладител ще го ползваш така :wors: ?! Знам, че подбират box-овите процесори от по-качествените чипове, ама чак пък такава разлика в качеството!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Понеже темата е за поддръжката на хардисковете и оттук отворихме дума и за гаранциите - Няма значение кой производител каква гаранция дава - в по-голямата си част дълги и доживотни гаранции са част от рекламната стратегия на съответния производител - по-важното е конкретният търговец ,от когото си купуваш компютър каква гаранция ще напише и дали евентуално при нужда впоследствие ще бъде достатъчно коректен към клиента или ще се чуди как да извърти въпроса , така че да омаловажи съответната гаранция .

П.С. Btw Щом като разполагаш с бокса на процесора ти и не ти трябва , отиди го предложи някъде - ще ти го изкупят веднага - търсени са ,щото са евтини и вършат работа за по непретенциозните или слабо информирани купувачи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Taкаа,значи виждам темата ви по-време когато май сте я приключили,но ще се изкажа и аз по въпроса за дефрагментирането.

Аз съм оставил О&О Defrag Pro 8.3 да се занимава с моя диск (както iovi е споменал и тази програма има автоматика) и за първи път видях наистина смисъла от дефрагментиране,когато му бях спрял на ръка службата за автоматично зареждане.Около месец по късно и 38 % фрагментация на системната партиция + около 45% на другата скороста на Oblivion-а ми падна повече от наполовина.В цифри от около 18-22 фпс на около 7-8 фпс при непроменени настройки.След дефрагментация + офлайн (както си му е реда) си върнах фпс-та.За човек като мен който играе много и държи да играе с някакви адекватни настройки,това е наистина от огромно значение.И повярвайте ми това е само един малък пример.Какво да кажем примерно за програми като Kasperky Anti Virus ,които използвайки NTFS правата си правят пътечки на сканиране(или търсене) и на един фрагментиран диск идеята от такива полезни функцийки е почти никаква.Много хора примерно пищят че като почне да им сканира антивируса трае часове и бави много системата.Я пробвайте при фрагментация 0% и да видим дали няма разлика или смисъл. cool.gif

Друг е въпросът,че за да забележите толкова явно разлика, трябва приложенията които използвате да докарват системата ви на ръба на възможното.А колкото до това,че винаги се фрагментира много бързо-ми хората за това са измислили програмите които следят и си вършат работата когато вие не правите нищо на компютъра.Когато модула за автоматичен дефраг си върви аз се движа около 0,0инещо % фрагментация на всички дискове и това със постоянното инсталиране ,деинсталиране и сийдване ми е ежедневие.Като примерно за сийда ползвам Bit Comet с включени опции за намаляване на фрагментацията.(не че носи кой знае какво ,де)

Колкото до това че при записване ще ви изгорят лампите за активност на харда- не е от това на кои кабели какво е закачено или че много търси парчетата(макар че и това донякъде товари).Просто всяка

една програма за записване,преди да ви "гравира" нещо на диска го хвърля в кеша си и след записа го изхвърля а това прави ненормално количество данни за отрицателно време.

Сега лека вечер на всички от мен и се надявам да не ви е досадило много докато прочетете романа ми laugh.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
не е от това на кои кабели какво е закачено

Това направо го разбирам така , че няма никакво значение харддиска (-овете) и оптичните устройства по какъв начин са подредени по IDE каналите - т.е. че можем да си ги подреждаме по красота напр. или по това докъде стига дължината на някой кабел ....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...