Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Агресията е само един външен израз на автоагресията в човека.

Ето - може да прочетете тук за какво иде реч:

http://simeonova.info/wp-content/uploads/2...8/interview.pdf

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

точно както ние си говорим как агресията в съвременното общество поражда агресия между децата, се хващам на бас, че 100% същия диалог се е водел между египтяните, докато са строили пирамидите. Няма общество без агресия и ми се струва глупаво да си оправдаваш постъпките - или тези на децата си - с обществото. Наистина, има много негативни примери - от политици, мутри, и т.н. Но децата сами избират чий пример да следват и кой е техният идол. Ценностната им система се изгражда най-вече в семейството, а безотговорните и некадърни родители се оправдават с обществото, телевизията и кой знае какво още.

Имало я е и в Египет... Но тогава е нямало 24/7 кабеларки с нон стоп филми с насилие, които сугестират. Нямало е дори електронни игри с убиване. Играта на войници да речем е къде къде по-безобидна от ел. игрите - при нея има връзка с реалните други деца и правене на разликата между играта и реалността. Има и развиване на партньорство, толерантност, такт, прощаване, че и човечност. При игрите обаче има грубо убиване - а мозъкът и т.н. несъзнавано не правят разлика между вуртуалната и твърдата реалност. Сега агресията и насилието са директно раздухвани, а в човечеството тече едно ясно наблюдаемо оскотяване. Въпреки развиващата се техника или по-скоро с нейна помощ (тя е неутрална, но ползването и е много манипулативно и деградиращо насочено).

Не съм много сигурен, че малките деца сами избират кой пример да следват... От родителите зависи много! Сега обаче има и трети родител - компютърът, с неговите игрички и интернет, телевизията и т.н. някой по-горе е писал, че в Япония насилието е по-малко, въпреки че от там идват игрите с кървища. Не съм сигурен, че е по-малко. Японците са много перфекционистична нация - а тази характеристика ражда именно садизъм и мазохизъм. Япония има много високо ниво на самоубийствата, свръхвисоко ниво на тревожността и депресивността. Анимациите им са само симптом...

Разбира се, че не само игрите и филмите са причината обаче. До голяма степен причината е в цялата социална система, която все повече обръща пирамидата на ценностната система с главата надолу. Духовността, моралът, човечността, любовта (не чукането), сърдечността, братството и т.н. остават някъде маргинално, а фокусът все повече се центрира в едно примитивно дивашко его центриране на аз и мое. Кой учи децата, че всеки е свързан с всеки и че 'каквото правиш другиму, на себе си го правиш..."? Една вътрешна откъснатост! Как би могъл някой да причини болка на друг ако има тази сърдечна свързаност и я преживява директно? Или поне да знае за нея и да е убеден в съществуването и. Защото я има! Такива ми ти нещица ...

Редактирано от Орлин Баев (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, в древността не е имало игри с насилие - имало си е съвсем реално насилие, непрекъснато. Наблюдаването на екзекуции е било празник, например. Да оправдаваме грешките на личността, било то дете или не, с някакви проблеми на обществото, е измиване на ръцете от отговорност. Както в САЩ - алкохоликът, милият, не е виновен, той е болен. Никой за нищо не е виновен, родителите са му виновни, системата или кой знае какво. Айде бе!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, в древността не е имало игри с насилие - имало си е съвсем реално насилие, непрекъснато. Наблюдаването на екзекуции е било празник, например. Да оправдаваме грешките на личността, било то дете или не, с някакви проблеми на обществото, е измиване на ръцете от отговорност. Както в САЩ - алкохоликът, милият, не е виновен, той е болен. Никой за нищо не е виновен, родителите са му виновни, системата или кой знае какво. Айде бе!

Замислял ли си се, че човешката личност се определя от огромно количество фактори, като двата най-големи са обществото и семейството?

Може би човека нямаше да е алкохолик... Може просто да е станало нещастно стечение на обстоятествата, може да е имало лошо възпитание...

Толкова много неща могат да се объркат... Не говори така!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз като гледам документални филми за примати и виждам и там насилие. Те горките маймунки даже не знаят да говорят, за да се оправдаят с влиянието на компютърни игри или отсъщващи родители...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз като гледам документални филми за примати и виждам и там насилие. Те горките маймунки даже не знаят да говорят, за да се оправдаят с влиянието на компютърни игри или отсъщващи родители...

Така е и ние сме живи същества , ама като можем да говорим защо да го правим на всеки му е по-лесно да забие шамара на другия вместо да се пробва да му набие акъл в главата без той да го слуша Публикувано изображение ..Даже някои видове животни дето ползват украска,танци и т.н,където се перчат един пред друг за женска или за територия са по-социализирани от агресивните хора ,защото те почти никога не прибягват до бой :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В древността е имало реално насилие - а сега още повече. Сега гледането на военни или мафиотски екзекуции се показва вместо само на живо, по цял свят - чрез техническите средства. Насилието сега е и в качествена и количествени граници по-голямо от всякога в историята. А това да кажеш, че детето си е виновно не е най-точното умозаключение според хиляди и хиляди проучвания в детската психология. Вярно, че децата с аразлични и си имат предиспозиции. Но огромната част по тяхното оформяне и насочване зависи именно от родителите - още от пренаталния период. А след това идва и обществото, което сега е с тотално преобърнати ценности. Както и да е - нямам нито желанието, нито времето за празни приказки. Бъдете здрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Замислял ли си се, че човешката личност се определя от огромно количество фактори, като двата най-големи са обществото и семейството?

Може би човека нямаше да е алкохолик... Може просто да е станало нещастно стечение на обстоятествата, може да е имало лошо възпитание...

Толкова много неща могат да се объркат... Не говори така!

Това значи ли да оправдаваме и убийците, защото в друго общество сигурно не биха били убийци? Да отменим всички наказателни закони тогава - горките престъпници, те не са виновни, нещо се е объркало просто. Разбира се, че обществото и семейството играят огромна роля за оформянето на една личност, но основна роля играе личния избор. Попиваш тези примери, които избереш да следваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Личният избор е най-важното нещо в живота ни - според мен! Но при едно дете преди седем годишна възраст, а дори след това, че и до 21 год., съзнанието, което прави този избор е в процес на оформяне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Агресията се поражда и от конкуренцията.Единият имал такъв телефон,другия такъв...и се сбиват на кой му е по-хубав.Аз съм сименс а50 от 2002 не съм се бил с никой.Вярно,сиеменс А50 срещу нокиа н97 си е ясно кой ще победи,ама все пак...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това значи ли да оправдаваме и убийците, защото в друго общество сигурно не биха били убийци? Да отменим всички наказателни закони тогава - горките престъпници, те не са виновни, нещо се е объркало просто. Разбира се, че обществото и семейството играят огромна роля за оформянето на една личност, но основна роля играе личния избор. Попиваш тези примери, които избереш да следваш.

А какво те кара да избереш тези или онези примери?

Не казвам, че не трябва да съдим убийците, крадците и т.н.

Но замислял ли си се, че затвора не е за отмъщение, а за вкарване в "правия път"? Затова и според мен смъртната присъда е толкова безсмислена и варварска мярка.

П.П.

Алкохолиците не съдим и не вкарваме в затвора, нали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Донякъде в кръга на шегата, донякъде не - да си алкохолик също е престъпление, и то по-лошо от много иначе незаконни действия. Алкохолиците и наркоманите разрушават най-ценното нещо, което има човек - душата си. А покрай това понякога и душите на близките си. А за това, че затворът вкарва в "правия път" - айде бе! "в затвора попадна на хора" си остава само в областта на поезията. Би било прекрасно наистина затворите да обсужваха тази цел, но за съжаление реалността е точно обратната.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Народа оскотя,оскотяха и нравите.Закона на джунглата-силния е бог...Това е според мен проблема-връщаме се векове назад,оцеляваме физически,няма как да не рефлектира върху децата ни. Народа оскотя,оскотяха и нравите.Закона на джунглата-силния е бог...Това е според мен проблема-връщаме се векове назад,оцеляваме физически,няма как да не рефлектира върху децата ни.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

мога да ви кажа, че голяма вина за агресията у децата имат и родителите. аз например нямам проблем с агресията, но познавам момче чийто родители си изкарват яда на него и го бият постоянно. вчера започна да се закача с мен а аз го хванах и му ударих един шамар. на другия ден тоест днеска той дойде с баща си. като му разказах какво е станало баща му удари един юмрук на съученика ми, ала аз нищо не направих. голямото междучасие отидох при директора и психолога в училище и им разказах какво е станало те казаха че ще се обадят в закрила на детето. така че не бъдете лоши с родителите си, за да не изкарват яда си на вас

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Агресията се поражда и от конкуренцията.Единият имал такъв телефон,другия такъв...и се сбиват на кой му е по-хубав.Аз съм сименс а50 от 2002 не съм се бил с никой.Вярно,сиеменс А50 срещу нокиа н97 си е ясно кой ще победи,ама все пак...

:whist: Агресията се поражда наистина от конкуренцията. Защото има толкова много секти,религии

и не само секти и религии,но и най-различни партии и футболни отбори и навсякъде където има

в кариерата на известните личности има агресия,защото си играят с пари. Я да работят за минимал

на заплата като нас,че и даже започнаха и да ги прецеждат по 50 лв. за баш празника за Великден да имат като нас минимални суми дали ще има агресия. Затова има толкова много и кражби в днешно време,защото ние хората с минимални заплати,едвам живеем вече. Всичките можем да имаме таланти, не само известните хора,които славят родината ни. Когато прочетох за една

манекенка,че си купувала обувки като хоби само,събирала обувки за хоби,това е направо разточи

телство и т.н. за предмети в днешно време да даваш пари за хоби това е разточителство.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Личният избор е от значение,но възпитанието ти..ценностите,убежденията,които са възпитали у теб донякъде определят и личния избор. Агресията не е по вина само на семействата-има много примери на интелигентни,културни хора с ужасни деца.Да,те са направили някъде грешка,но още по-силно му е повлияло нещо отвън-връстниции,телевизия,компютри...обществото като цяло. Сега..няма да повтарям обичайната лекция за нашето общество без морал.Аз в не вярвам в единния морал-всеки сам си преценява,важното е да не вреди на някой.Няма как да очакваме едно отворено дете(не говоря за тихичките,притеснителни,които забиват нос в учебниците),което иска да знае,да може..да бъде някакъв,да бъде като извадено от книжка.като гледа побоищата,стрелянето,как престъпниците с еотървават,как еди кой си има пари,защото продава наркотици...няма как просто. Като прибавим и семейството...вече имате агресор с желание за пари по лесен начин,който или вижда жените като предмети,или мъжете като банкомати. Аз съм израснала в полицейска рода,баща ми ме строяваше,правеше ми тестове са наркотици...завърших преди 6 години,а в нас чужд мъж все още не може да спи. Еми...аз пак си пиех,ходех по купони,бягах от училище и се биех.Влиянието на средата ми обаче се ограничи до това,когато ми се налагаше да взимам решения и д аправя избор-спомнях си за баща ми,как боли като те напердашат и разказите му от полицейското ежедневие.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Биха и снимаха момче в двора на детска градина

Екшънът с 12-годишната жертва се разиграл в с. Малък Поровец

Публикувано изображение

12-годишно момче било бито и снимано с мобилен телефон в исперихското село Малък Поровец, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Разград.

Малолетният С.С. бил нападнат от четири момчета. 18-годишният А.Х. и 16-годишният Т.Р. го държали, 17-годишният С.Ш. го налагал, а 15-годишният Г.И. снимал с мобилен телефон.

Случката се разиграла около 15.30 часа в събота в двора на детската градина в селото.

Видеоклипът от побоя бил качен във Фейсбук, където е видян от възмутени граждани.

Потърпевшият 12-годишен С.С. е с лека телесна повреда и уплаха след екшъна.

blitz.bg

Каква е причината тези юноши да нанесат побой над 12 годишно дете, че и да го заснемат? :ph34r:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

....

Каква е причината тези юноши да нанесат побой над 12 годишно дете, че и да го заснемат? :ph34r:

Защо трябва да има причина ?

Правят го за кеф.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днес побой, утре може и убийство.

За кеф.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проявявата на насилие над беззащитни хора с цел да изпиташ удоволствие не е ли диагноза?

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз също съм на мнение , че на първо място агресията в едно дете се поражда от дома. Ако в семейството има насилие , псува се и т.н. , няма как всичко това като поведение да не се го изкопира от детето. Ако например си подигрван и обиждан за нещо в училище ( ръст , килограми , за това че носиш очила , че имаш пъпки , че учиш и ред други причини ) , също може да отключи агресия , която естествено ще е насочена към по-слаб от теб , защото агресорите никога не си избират за жертви някой , който да е на равна нога с тях. Агресията винаги или поне в повечето случаи е отключена болка. Болка , която се поражда от липсата на изразяване на любов независимо дали ще е от страна на семейството или приятелите. Детската агресия има зверски размери. Какво ли не се прави , за да се ограничи , ами щом няма резултат , значи това , което се прави не е ефективно. Аз също подкрепям идеята за училище за родители. В повечето случаи агресивните деца са от нестабилни семейства , семейства с безхаберни родители. Наистина е лесно да си направиш дете , но по-трудната част е да създадеш достоен човек от него. Ако не го сториш , рано или късно ще съжаляваш , че не си го направил. Децата ни са такива , каквито си ги направим.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Семейството като не е у ред - поне училището да беше бе.

Ама и то не е.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Откъм образователна страна , да , но ако се визира и това да има възпитателни функции - не. Училището образова , семейството възпитава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз също съм на мнение , че на първо място агресията в едно дете се поражда от дома. Ако в семейството има насилие , псува се и т.н. , няма как всичко това като поведение да не се го изкопира от детето. Ако например си подигрван и обиждан за нещо в училище ( ръст , килограми , за това че носиш очила , че имаш пъпки , че учиш и ред други причини ) , също може да отключи агресия , която естествено ще е насочена към по-слаб от теб , защото агресорите никога не си избират за жертви някой , който да е на равна нога с тях.

Не мисля, че е задължително агресията да е насочена само срещу по-слабите.

В много случаи, особено в училище, децата проявяват агресия и към по-силните от тях.

Тази агресия се изразява най-вече в психически тормоз - обиди, подигравки, изолация и т.н.

Такава агресия почти винаги е породена от завист.

Например отличниците от край време са били обект на подигравка от страна на тези, които по някаква причина не могат да бъдат като тях, а биха искали.

В последно време децата проявяват агресия и към тези свои връстници, които са материално по-добре от тях.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Училището образова , семейството възпитава.

Може сега само да образова макар че и това не прави.

Нашето, а и още няколко поколения, бяха възпитани точно от училището на труд и други такива ценности, дето сега за нищо не стават.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.