Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Проявявата на насилие над беззащитни хора с цел да изпиташ удоволствие не е ли диагноза?

Диагноза е, и то - сериозна. В световен мащаб.
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Децата и насилието - как се поражда агресията

16-годишен преби двама младежи, единият е със счупена челюст, а другият - с пукнат нос. Друго момче бе откарано в болница с изваден далак и повреден черен дроб след жесток побой пред 35-то училище. Примерите за детската агресия са много, но малко хора знаят къде се крие причината.

Има два вида агресия - открита и скрита. От какъвто вид и да бъде, тя много пъти води до насилие, както при случая пред 35-то училище. Много родители се притесняват да пускат децата си сами по улиците от страх те да не бъдат нападнати.

Но какво е агресията, от какво се причинява и как да се справим? При много от случаите, причината младите хора да проявяват агресия е чисто психическа и по-рядко физическа. Проблеми в семейството, комплекси и развалена представа за това как да си отстояват правата, са главните причини които карат един тийнейджър да стане агресивен и дори да прибегне до насилие.

От значение е дали в семейството има прояви на агресия, общата психическа атмосфера и прилаганите възпитателни методи. Ако в методите на възпитание, доминират суровите наказания, особено телесните, се създават условия за отчуждаване на децата от родителите и се формира склонност за агресивно държание на децата към други деца.

Проявата на претенции към децата е една от най-големите трудности при възпитанието. Типична грешка е например неумението на родителите да се съобразяват с възрастовите изменения с детската психика като налагат модели от преходни възрастови етапи. А това води до различни форми на негативизъм у детето. Наказанието трябва да засяга само провинението на детето, а не неговата личност.

Съществено значение за преодоляване на агресия има възпитанието и самовъзпитанието на личността. То се постига чрез стремежа да се избягват преживяванията на омраза към другите, като не трябва да се допускат чести и дълготрайни състояния на потиснатост, на стресове.

Само през 2010 г. на Националната телефонна линия за деца 116 111 са постъпили 66 366 обаждания. Проведени са 13 695 консултации. И това не е суха статистика, това не са само цифри, фигуриращи в нечии отчети, това са хиляди деца, станали обект на домашно насилие. А колко ли са тези, за които не знаем?

Иван-Александър Нонов, 16-годишен ученик

ВИДЕО

Браво на автора!

;)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Психологията все още не е открила причината за агресията. Няма обяснение на агресията. Мотиви във всеки конкретен случай биха могли да се намерят, но при същите обстоятелства болшинството от хора не биха проявили агресия.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво има за чудене?! Като си помислите колко десетки хиляди години на човек му се е налагало да бъде агресивен за да оцелее...Всъщност едва от около петдесетина години активно се говори срещу агресията и липсата и се определя като възпитателна ценност и то невинаги (военни примери много).При младежите,които са по импулсивни и все още ненапълно вкарани в социалните клишета се случва тя (агресията) да избие понякога.Неприятно но не необяснимо.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тийнейджър опита да извади окото на съученик

Момчетата се скарали, последвало пробождане в лицето

Караница между ученици едва не завърши с трагично, разбра БЛИЦ от шефката на Регионалния инспекторат по образование във Варна Йорданка Атанасова.

По думите й двама шестокласници от основното училище „Цар Симеон” в морската столица са се скарали, като едното проболо друго в областта на лицето.

„Директорката на училището Стоянка Велянова ми докладва, че поражението било в близост до окото, но за щастие, то не е засегнато”, разясни Атанасова. Тя добави, че след като е станал инцидента, Велянова веднага се обадила на родителите на пострадалото момче, а през това време то било откарано в болница.

„Родителите са казали, че според лекарите има раничка, която не е опасна. Директорката на училището ще разследва, защото е възникнал конфликтът между учениците и ще прецени какво мерки да предприеме. Утре очаквам становището й по въпроса в писмен доклад”, каза още шефката на инспектората.

Орлин Филиповски

blitz.bg

Поредният ужасяващ случай. :(

Защо децата напоследък твърде често правят опити да осакатят "врага" си? :speak:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тийнейджър опита да извади окото на съученик

Защо децата напоследък твърде често правят опити да осакатят "врага" си? :speak:

Защото живеят в такава среда - на насилие отвсякъде.

Компютърните игри какво са - такова.

И ще го прилагат и в действителност, за съжаление.

Вземете да си контролирате децата !

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото се шири безнаказаност и липса на информация за последствията от такива действия! Знаят се права, защити , НО НЕ и задължения .....няма контрол, няма ясната представа за това, такова поведение с какви последствия е свързано !

Щом се стигна до там, че моят син ми каза /на шега/, че ще се оплаче от мен в Страсбург ...., че го замерям с пантофата ...... :D !

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Две деца бити на убиване от връстници

Побоищата в Дупница и във Волуяк като под индиго

Деветокласникът от гимназията по хранително-вкусова промишленост в Дупница Милен Божков и 13-годишният Светослав Валентинов от Волуяк са били пребити жестоко от свои връстници. Инцидентите стават при почти идентични ситуации.

Светослав е бит и ритан като футболна топка по главата на стадиона във Волуяк вчера привечер. Губи съзнание. По първоначална информация е откаран в детска противошокова зала в “Пирогов”. След като е получил своевременна и квалифицирана медицинска помощ е изписан.

Деветокласникът Милен Божков, удрян безжалостно по главата от ММА спортисти, е настанен в хирургичното отделение на общинската болница в Дупница с комоцио и с хематоми по лицето, информира в. “Струма”.

Милен, който живее в с. Червен брег, излязъл да рита футбол със свои приятели в двора на училището. Тук го обрадили осем младежи от Дупница. Един от тях се нахвърлил върху Милен, като му крещял, че го е погледнал накриво. Ударите са били основно по главата на Милен. Лицето му е цялото в огромни синини. След направен скенер е установено, че черепът не е счупен, гимназистът е получил комоцио.

Милен Божов живее с баща си, който е миньор, и сестра си, която е ученичка в 11 клас в училището, в което учи и той. Милен познавал нападателите само по физиономия, те тренират смесени бойни изкуства ММА.

blitz.bg

Щом побоищата са като под индиго, дали пък това не е някаква нова мода, насадена от някой филм или виртуална игра?

Момчетата от моето поколение си играеха на герои от най-нашумелите филми, но слава богу тези филми не провокираха агресия.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пребиха с топка "капризна" петокласничка

Момичето получило комоцио, не било за първи път

Публикувано изображение

Петокласничка от Варна е настанена в болница с комоцио след училищен бой. Конфликтът със съучениците й започва в час по физическо и завършва с комоцио в отделението по неврохирургия.

„Удариха ме с топка по главата. Не зная дали е нарочно или без да искат, но започнаха да ми се смеят и казаха: „Така ти се пада, това заслужаваш", разказва пред Нова тв Мария Борисова.

Това е второто нападение над нея за последните три месеца. „Първият път ме удряха в ребрата и ме уцелиха с лед по главата. Вторият път, след удара по главата, ме ритаха и ме блъскаха постоянно в гърба и ме заплашваха", спомня си петокласничката.

След първата проява на агресия побойнците са наказани със забележка и предупреждение за изключване. По думите на класната и директора на училището, момичето предизвиквало съучениците си с остри думи и капризи. Родителите са подали сигнал в полицията и Инспектората по образование.

blitz.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

12-годишно дете пребито заради бутилка вода

Георги нацелен с ритник в главата, докато се опитвал да си върже връзките

Публикувано изображение

Бутилка минерална вода станала повод за побоя над 12-годишно момче от Пловдив. То е в болница, след като бе пребито от 16-годишен младеж.

12-годишният Георги е повален с жесток ритник в главата, докато се опитвал да си върже връзките на обувките, разказва bTV. Нападателят бил в компанията на две момичета, когато демонстративно поискал да пие вода от бутилката на Георги. И вместо да благодари, решил да покаже превъзходството си.

Георги не помни почти нищо - след жестокия ритник изпаднал в безсъзнание. Негови приятели се обадили на 112.

Побойникът се опитал да избяга от местопрестъплението, но е задържан от пристигналите полицаи. 16-годишното момче е в ареста за 72 часа. Засега са му повдигнати обвинения за нанасяне на средна телесна повреда.

Прокуратурата очаква лекарското решение, за да прецени дали да поиска промяна на мярката. До момента родителите на побойника не са търсили контакт с близките на пострадалото момче.

blitz.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Откъм образователна страна , да , но ако се визира и това да има възпитателни функции - не. Училището образова , семейството възпитава.

В никоя цивилизована държава това не е така. Училището образова и същевременно възпитава. Смятам, че и в България е така. Семейството също възпитава, а също така и образова, :) според собствените си възгледи, ценностна система, образованост, умствени и интелектуални възможности, дарби, таланти и т.н.

Проявявата на насилие над беззащитни хора с цел да изпиташ удоволствие не е ли диагноза?

Не, не е. Това е граничен вариант, т.е. в долната граница на нормалното. Редактирано от kaloia (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, не е. Това е граничен вариант, т.е. в долната граница на нормалното.

Мисля че тази граница е твърде лесно преодолима ако не се предприемат сериозни мерки.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля че тази граница е твърде лесно преодолима ако не се предприемат сериозни мерки.

Да, във всички аспекти граничните варианти са преодолими. Преодоляването, (начините, средствата, мерките) според мен, би трябвало да е отделна тема.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Откъде идва детската агресия

Кои фактори обуславят агресията

Детето

Конкретният темперамент на детето и вече усвоените от него социални умения имат определящо значение за способността му се справи с агресията в себе си и околните. Темпераментът (или характерът) е тази част от личността, за която се приема, че е генетично обусловена. Докато децата са още малки, те проявят три основни типа характери – лесен и податлив (за щастие, най-често срещан), страхлив и чувствителен и раздразнителен и труден. За да избере работещия подход към детето си, всеки родител трябва да е наясно с характера, пред който се изправя.

Семейството

Нивото на стрес и съотношението на положителни и отрицателни моменти в отношенията в семейството влияят на процеса на „научаване” на агресията. Децата, независимо от вродените черти на характера си, копират поведението на възрастните около себе си, наблюдават и имитират начина, по който родителите им овладяват гнева и раздразнението си.

Обкръжението

Някои проучвания твърдят, че в детската ясла (градина и по-късно училище) са налице предпоставки за чести прояви на агресия. Например: доказано е, че високата температура и/или препълнените с деца помещения повишават нивото на агресия сред дребосъците.

Културата

Днес децата неизбежно са подложени на влиянието на различните медии. Моделите на поведение, които виждат по телевизията (понякога дори в детските предавания), нерядко показват „решаване” на проблем чрез физическо насилие. В детското съзнание властват оръжията на покемони и съвсем естествено те погрешно приемат, че „оръжието” е най-сигурният начин за защита и получаване на исканото.

http://www.moetobebe...tid=11&Itemid=7

Това са факторите, от които зависи дали едно дете ще има агресивно поведение или не.

На пръв поглед е твърде лесно да се справим с детската агресия, но за съжаление практиката показва друго.

Броят на агресивните деца расте и ние като че ли сме приели този факт за нещо нормално и не полагаме почти никакви усилия да преодолеем този сериозен проблем, от който зависи не само бъдещето на децата, но и бъдещето на страната, в която са се родили.

Какво начини, средства и мерки съществуват за преодоляване на детската агресия?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

You don't deserve my comments! - Ти не заслужаваш моите коментари!

Редактирано от terorDrEaM (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен един от начините е да не им се позволява да гледат ТВ!

Някои ще попитат защо,вижте това

и ще разберете! ;)

Мисля че трябва да се наблегне на четенето на книги повече,отколкото на ТВ-нната пумия която ни залива всеки ден! ;)

Едва ли родителската забрана би имала някакъв ефект, защото в човешката ни природа е заложено да изпитваме влечение точно към забранените неща.

По-скоро трябва да се внимава какво се предлага на децата в медиите и литературата.

От МОМН трябва да обърнат специално внимание на телевизионните програми и книгите за деца.

Нима е невъзможно всички филми и книги за деца да се пускат след одобрение от МОМН?

Редактирано от Мойра (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съгласен съм с теб,обаче в Библията пише следното :

Възпитавай детето отрано в подходящия за него път и то няма да се отклони от него,дори когато остарее.(Притчи 22:6) :)

Всеки родител възпитава детето си според своите разбирания.

Децата възпитавани като атеисти не проявяват повече агресия от тези с религиозно възпитание.

Не бих казала същото за деца, приобщени към някои особено опасни и агресивни секти... :(

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мога да се съглася с това,но това разбира се е мое лично виждане,както спомена и по горе всеки възпитава дето/децата си според своите разбирания и светоглед.

....

Не мисля, че темата е подходяща за пропагандиране на каквато и да е религиозна литература.

Редактирано от capnemo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А защо си мислиш че е пропаганда?!

Това просто е даване на съвет,а не налагане,всеки сам избира как да възпитава своите деца,големи хора сме нали?

Значи знаем кое е лошо и кое е добро,така че от нас зависи каква посока ще дадем на своите деца! ;)

Препоръчването на каквато и да било религиозна литература няма нищо общо с темата.

С какво едната книга е по-добра от другите такива

В България има семейства от различни вероизповедания, но според мен проявита на агресия не зависи от религиозното възпитание в такава степен, че да му отдаваме внимание.

Редактирано от capnemo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Препоръчването на каквато и да било религиозна литература няма нищо общо с темата.

Ами тогава да препоръчваме,неща които насаждат насилие и омраза,а?!

Я ми кажи(ако си чела) в Библията да се насаждат насилие и омраза,а?!

С какво Библията е по-добра от Корана или Талмуда?!

Не може да се прави абсолютно никакво сравнение между Библията и корана,и между Библията и талмуда.

Не приравнявайте Библията с корана и талмуда,това са съвсем различни писания!

Ето едно видео,виж и прецени :

http://bibliata.tv/video/1637d803ccdd218/Khalil

В България има семейства от различни вероизповедания, но според мен проявита на агресия не зависи от религиозното възпитание в такава степен, че да му отдаваме внимание.

Напротив точно тук е най-голямата ти грешка,точно на религиозното възпитание трябва да се наблегне,за да няма омраза,насилие,завист,злоба и т.н. и т.н. да не изброявам още.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

През социализма "всички" бяхме атеисти, а агресивността беше постоянна величина. Сега "всички" сме религиозни, а агресивността расте. Условно казано всички, затова съм поставила думата в кавички.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моля администраторите на сайта,да изтрият коментарите ми в темата,за да няма излишен спам,както и тези които са ми копирали цитатите от мненията!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.