Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Не прекарвай живота си в търсенето на смисъла му...защото никога няма да го откриеш, поради простата причина, че всеки си го разбира различно... няма точен начин, по който да живееш и да даде смисъл на живота ти. :) Просто го живей. :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да зазубри смисъла, който са извели разни там философи в техни произведения и изказвания. Поне, ще успее да се самозалъже с нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ех, като прочетох:

реди около 2 години-аха, реших, че го намерих! Да де, обаче се оказа поредната захаросана близалка, която сама си пробутах! Не, че "захаросаната близалка" не е истинска и не е правилна за част от хората, но зависи кой как я възприема тази близалка и оказа се, че различните хора имаме различно усещане за вкус, при все, че уж всичките имаме език, и "близалки". Изненада, която наскоро открих и за мен се оказа огромна!

и се замислих, че мойта никога не го е наричала захаросана близалка... явно езикът ѝ има различни вкусови възприятия от твоите...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Живота ти е даден, за да го изживееш. Сам човек избира как и по какъв начин. Дали ще избира лесния път, дали ще мързелува и т.н си е негово решение.

Изживяването точно е едно от нещата, което ме накара да пусна тази тема! По-точно отсъствието на това да "изживяваш живота си"-според мен донася донякъде смисъл на това, защо си жив. Инак, ако всичко се контролира и определя в нашето ежедневие от това да из-живеем живота си, чудя се кога живеем? Отивам на работа, прибирам се вкъщи, отивам на дискотека, срещам се с приятели, говоря с познати, за да ИЗЖИВЕЯ всичките тези неща или емоцията/чувството, които ми се дават изживявайки тези работи? А кога Аз съм жив? Този, който няма необходимост да ИЗ-живява? Тоест нещо, което вече е "вътре в мен", аз да го живея, но вместо вътрешно и пак отивайки на работа, прибирайки се вкъщи, отивайки на дискотека и т.н., аз го прехвърлям ВЪНШНО! И оттам насетне правя всичко външно/вътрешно на базата на това да достигна нещо отвътре, чрез ОТВЪН? Като имам достатъчно пари, съм достатъчно готин/красива, казвам само подходящите неща-ще съм щастлив, желан или просто "добре"? Ей това ми куца в цялата концепция за "Смисълът и живота"! Колкото до тези хора, които мислят, че няма смисъл да се замисляме, а просто да живеем, питам се дали са на 100% удовлетворени от техния живот, защото, ако са, Евалата! Ако не са е очевидно, че просто ги е страх да се замислят как в действителност живеят.

sliderum, не намерих такава тема! Ти, ако си се "нагълтал с един куп философии" и въз/приел за свои, твоя работа! Но мисля си, че все от тези философи, ще да е имало няколко, които са живели нещата, които са написали, вместо просто от скука да са се "самозалъгвали"!!!!!

ScD, майната и на твойта, днес е тя, а утре друга! Въпросът е ти как си приемаш и като какво п*ниса, и защо в "смисълът на живота", точно това ти се е появило очевидно като асоциация(уж на майтап).

Намасте.

Редактирано от Blue_Star (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За какво искаш да се замисляш бе човек. Живееш както си пожелаеш. Ако не ти харесва нещо не го прави. Прави само това, което ти доставя удоволствие. Целта е да достигнеш хармония с вътрешното си АЗ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-вероятно не иска да се замисля, но се замисля, защото е мислещ. Съветваш го да поеме по лесния път, да си ближе близалката и да не мисли. Ама този човек не е от "безмозъчните" и,  затова е пуснал тази тема. Явно удоволствията за него не са смисъла на живота.

В отговор на ЦИТАТ на Emokoctov:

За какво искаш да се замисляш бе човек. Живееш както си пожелаеш. Ако не ти харесва нещо не го прави. Прави само това, което ти доставя удоволствие. Целта е да достигнеш хармония с вътрешното си АЗ.

Редактирано от Марея (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-вероятно не иска да се замисля, но се замисля, защото е мислещ. Съветваш го да поеме по лесния път, да си ближе близалката и да не мисли. Ама този човек не е от "безмозъчните" и,  затова е пуснал тази тема. Явно удоволствията за него не са смисъла на живота.

И какво има да мисли или да измисля. Целта е да достигнеш хармония със себе си. Това означава, че си доволен от живота и че има смисъл от него. По-този начин може да постигнеш това, което желаеш или си си поставил за цел. Трябва да си повярваш, а той се съмнява. За мен това е смисъла на живота. Всеки естествено има право на свое мнение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И какво има да мисли или да измисля. Целта е да достигнеш хармония със себе си. Това означава, че си доволен от живота и че има смисъл от него. По-този начин може да постигнеш това, което желаеш или си си поставил за цел. Трябва да си повярваш, а той се съмнява. За мен това е смисъла на живота. Всеки естествено има право на свое мнение.

Е, ти си намерил смисъла на живота. 

Той не го е намерил. Търси го, така както мислители, поети и философи са го търсили.

За мен смисъла на живота е в познанието.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, ти си намерил смисъла на живота. 

Той не го е намерил. Търси го, така както мислители, поети и философи са го търсили.

За мен смисъла на живота е в познанието.

Чудесно!! Да знаеш , да приложиш това което си научил и да си доволен от себе си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Целта на живота, определена от смисъла му, е...да продължи. Обаче явно философите не са намерили решение на тоя смисъл в личен план, защото са починали. Да, продължили са(които са успели) линията на своята ДНК, но своята личност, в своето тяло - не.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Целта на живота, определена от смисъла му, е...да продължи. Обаче явно философите не са намерили решение на тоя смисъл в личен план, защото са починали. Да, продължили са(които са успели) линията на своята ДНК, но своята личност, в своето тяло - не.

Точно така да продължи но не в личен план. Смисълът е много прост - всеки който има деца го знае.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...Човек гол идва на този свят и гол си отива от него....

Смисълът е в пътя който ще извърви , продължен от тези които идват след него .

В този смисъл - какво ще остави след себе си за другите !

( Препоръчвам "д-р Фауст" - Гьоте )

По-скоро на шега една хипотеза :

Смисълът е да се произвежда Информация (т.е.подреденост в най-широкия смисъл на думата) , противодействайки на , намалявайки по този начин всемирната Ентропия....или пък която информация (мислите на хората) е необходима на някой друг за целите на неговото съществуване (примерно като храна) , недостъпен за нашето мислене... заради което пък сме "посяти" или "създадени свише" от някого........и т.н......  :)

Редактирано от by_chechi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моето мнение е, че е важно да продължи, но и съм егоист.  Не отричам, че има различни начини това да стане и уважавам и другите, но това не значи че ги предпочитам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ScD, майната и на твойта, днес е тя, а утре друга! Въпросът е ти как си приемаш и като какво п*ниса, и защо в "смисълът на живота", точно това ти се е появило очевидно като асоциация(уж на майтап).

Намасте.

Рано сутрин не мога да мисля. Но моето си беше чист майтап... А "мойта" утре няма да е друга, но това е друга бира. 

Иначе по-късно ще пиша за смисъла на живота, че направо ще ми се пръсне кофата... Алкохола е хубаво нещо, ама не и махмурлука...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

do

{

Смисълът на живота е сигурно една от най-тиражираните теми при философите. С оглед обаче на моя опит, "смисълът" е нещо съвсем просто, което се синтезира в ума на човек с времето. Повечето хора намират смисъл в това да имат деца, или да постигнат някакви цели в живота си. Това води, разбира се, до затруднения от различен характер. Ако сте фен на американското кино, ще забележите честия намек, че човек трябва да прави това което го прави щастлив, което също е алтернативен вариант.

Описаното до тук обаче, е една доста повърхностна картина за нещата. В този ред на мисли ми хрумна една доста интересна метафора:

Представете си, че през целия си живот плувате в една река. Има подводни камъни, бързи течения, бавни течения, разклонения, но винаги края е в морето/океана. През живота си можете да се борите с теченията, да плувате от единия до другия бряг, полагайки огромни усилия, или съвсем леко да се преместите, точно толкова колкото да попаднете в течението, което води в друго разклонение на реката. Но винаги крайната точка е една и съща.

Вземете предвид метафората за реката (можете съвсем спокойно да я разширите) и си повторете пак наум живота ми има смисъл защото X, Y, Z....

}

WHILE end_of_time;

PS:  Black Label Society - In this river

Редактирано от ScD (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...Човек гол идва на този свят и гол си отива от него....

Смисълът е в пътя който ще извърви , продължен от тези които идват след него .

В този смисъл - какво ще остави след себе си за другите !

( Препоръчвам "д-р Фауст" - Гьоте )

По-скоро на шега една хипотеза :

Смисълът е да се произвежда Информация (т.е.подреденост в най-широкия смисъл на думата) , противодействайки на , намалявайки по този начин всемирната Ентропия....или пък която информация (мислите на хората) е необходима на някой друг за целите на неговото съществуване (примерно като храна) , недостъпен за нашето мислене... заради което пък сме "посяти" или "създадени свише" от някого........и т.н......  :)

Дали не търсиш твърде НАВЪН, вместо "вътре" в теб? Намалявайки "собствената си Ентропия", ако Всички сме Едно, сиреч ще намалиш, by_chechi и "всемирната Ентропия", но е по-лесно да "намаляваш" нещо Външно, вместо да се вгледаме в процеса вътрешно, нали? По-лесно е да мислим, че служим за храна на някой/неща извън нас, вместо да усетим колко работи самите ние създаваме с ежедневните си мисли? За пример:Човек, докато си приготвя вечерята гори голямо количество енергия(своята и от електро-захранването!), колкото след това самата храна ще му даде. Въпросът тук е защо го прави всеки един от нас?

Смисълът да бъде продължен моят Път от другите, някакъв смисъл може и да има за тези т.нар. "други", но за мен КЪДЕ е смисълът? Това е като да слушам някой приятел как е преспал с някоя девойка, но аз нали не съм била с тази девойка, каква файда?

Как се произвежда Информация? Намасте.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

..... Това е като да слушам някой приятел как е преспал с някоя девойка, но аз нали не съм била с тази девойка, каква файда?....

Да се напасе до пръсване на търбуха - това го прави всяка овца попаднала в нива с люцерна...няма спиране......

Да " преспи с някоя девойка " - това го прави всяко куче на улицата....няма спиране.....

Да " се напие като свиня  " - това го прави всеки "алкохолик"....няма спиране....

.....за собствено удоволствие....

(кавичките по-горе не са случайно сложени!)

Природата , създателя или силата която там ни управлява се е погрижила в достатъчна степен за да бъде умножен и продължен живота и е малко трудно да се разбере , че удовлетворяването на нашите желания и стремежи на първосигнално ниво в никакъв случай не е проява на личната ни воля и самосъзнание , макар и това да е в преки отношения със смисъла на живота , да стои в неговата основа . Тъкмо обратното.....

Ако това не Ви е ясно , можете да пробвате да не дишате примерно защото така искате по свободна воля и самосъзнание.... и ще Ви се изясни , че в същност сте "лудо влюбени" в дишането и че правите всичко възможно това да Ви се случва непрекъснато....и за собствено "удоволствие"....  :)

Поради тази причина когато разсъждаваме за смисъла на живота се налага да подхождаме на поне малко по-високо ниво на мислене........т.е. само и само да преспите с някоя девойка едва ли е смисъла на живота , а представлява само една отделна , твърде малка част от него.....

Редактирано от by_chechi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

за да разбереш смисъла трябва да се разбере и приеме реинкарнацията - а то е да се усъвършенстваш, да различаваш доброто от злото, по-бързо да намираш верния път. на земята е училището а живота е на друго място.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...но за мен КЪДЕ е смисълът?

Където решиш :vacation1:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чудесно!! Да знаеш , да приложиш това което си научил и да си доволен от себе си.

Твърде елементарно отношение към познанието. Познанието не е това, което си научил в училище.И освен това прилагането на наученото също е познание. Ученето е само част от познанието.

Познание е и всяка една екскурзия, или пребиваване в друга страна, или континент. Познаваме чрез опитите и грешките си и, когато се срещаме с различни хора, и посещаваме различни места, когато ставаме съпруг (съпруга), и ставаме родител, когато сме влюбени и, когато обичаме и сме обичани. Познаваме и, когато усетим удовлетворението и неудовлетворението и радостта, и болката, очарованието и разочарованието, в удоволствието и в неудоволствието, във вкуса на  успеха и на неуспеха.

Познанието се постига главно чрез дейностите, които извършваме и в общуването си с околните. Така опознавайки света, опознаваме и себе си.

Редактирано от Марея (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Твърде елементарно отношение към познанието. Познанието не е това, което си научил в училище.И освен това прилагането на наученото също е познание. Ученето е само част от познанието.

Познание е и всяка една екскурзия, или пребиваване в друга страна, или континент. Познаваме чрез опитите и грешките си и, когато се срещаме с различни хора, и посещаваме различни места, когато ставаме съпруг (съпруга), и ставаме родител, когато сме влюбени и, когато обичаме и сме обичани. Познаваме и, когато усетим удовлетворението и неудовлетворението и радостта, и болката, очарованието и разочарованието, в удоволствието и в неудоволствието, във вкуса на  успеха и на неуспеха.

Познанието се постига главно чрез дейностите, които извършваме и в общуването си с околните. Така опознавайки света, опознаваме и себе си.

Ами добре, значи да приложиш това, което си научил и да си доволен от себе си. Щом е елементарно и ти харесва още по-добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпросът е безсмислен, тоест няма универсален отговор. Поне така си мисля в условно определения момент 21:45 минути на 30.03. 2013г от н.е. според календар човешко изобретение в часовата зона, в която се намира тялото ми, а след десет минути мога да си мисля и да бъда нещо съвсем друго и т.н.  Не е етично да ръзсъждавам за смисъла на нечий чужд живот, на котарака Васко например, но според мен в 5ч. следобед днес той се въртеше около възможността да яде пастет „Макс и Мориц”, затова му дадох картофена супа – защото съм гадно относително същество, което разсъждава над смисъла на живота. Въобще. Може би след малко ще намеря смисъла в това да се уморя до припадък от себе си, докато неетично разсъждавам над смисъла да живее нещо, което и без това не ми принадлежи, защото в абсолютен план не съществува и в резултат пак ще ме обхване мирова скръб; по тази причина и понеже се споменава Монти Пайтън, предварително си пуснах ободряващ английски хумор.

Редактирано от witness (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...