Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

За смисъла на живота...

heaven
 Сподели

Препоръчан отговор

Теоремата на Гоьдел за непълнотата описва математически невъзможността за изразяване на цялата истина за дадена предметна област с формални средства(тази формулировка е известна като първа теорема на Гьодел за непълнотата).
   По точно:
   Нека имаме някаква безкрайна област G от обекти и зависимости между тях и се опитваме да създадем формална теория T описваща тази област.
   Нашата теория T ще позволява с крайни синтактични конструкции(формули, аксиоми, теореми, доказателства) да описваме верните факти за областта G.
   Теоремата на Гьодел гласи:
 Ако теория Т е достатъчно богата, тя не може да изрази чрез теореми всички верни факти за областта G.
Редактирано от Śūnyatā (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 2,4k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Ако теория Т е достатъчно богата, тя не може да изрази чрез теореми всички верни факти за областта G.

Така е, но какъв е смисълът на това. Той може да бъде различен в зависимост от вярата на човека. Гьодел вярва в истината. Затова доказва твърдението като теорема. Разбира се пак е можел да го приеме и за аксиома, но както е решил, така е направил. 

Вярата в свободата е друго. Горното твърдение само по себе си изразява вярата в свободата. Какво имам предвид. Не може от законите действащи в така наречените "затворени системи", да се екстраполират глобалните зависимости във вселената. Не може и да има глобална ненарушима зависимост. Не може чрез истините да се опише свободата. 

С други думи, в системи, които са изследвани, за да се изведат примерно законите на термодинамиката (които тук често се обсъждат), и които сами по себе си са достатъчно сложни за да важи за тях горното твърдение на Гьодел, не може да се твърди, че откритите закони описват цялостно поведението на конкретната система, а какво остава, тези закони мислено да се екстраполират върху цялата вселена и да се използват за предсказване на бъдещи състояния на вселената.

Редактирано от Реджеп Иведик (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Животът сам по себе си е смисъл. Затова просто го живей - пълно и без остатък.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тайната на живота не е загадка която трябва да разгадаем,а реалност която трябва да преживеем.

На нас ни е провървяло,че не знаем какво става,защото ако разберем смисъла на живота ще ни стане скучно.

Алън Уотс
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Много ми е драго, когато чета подобни сентенции. Колко философи и мислители, изказвайки ги, индиректно са извели заключението, че неоткриването на смисъла на живота не го обезсмисля, ерго - евентуалното му намиране няма да е факта, който да го осмисли...

С две думи със сигурност смисъла на живота не е в намирането му. И ако продължим в този ред на мисли, най-елементарната логика ще ни доведе до извода, че търсенето на смисъла на живота дори губи от времето ни за истинското му осмисляне. Публикувано изображение 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

"Животът сам по себе си няма смисъл. Животът е една възможност, да създадеш смисъл. Смисълът не трябва да се открива, той трябва да се създава. Ще откриеш смисъл, само ако го създадеш. Той не стои там някъде зад храстите, да потърсиш малко и да го намериш. Той не е там, като някакъв камък, който чака да бъде намерен. Той е поезия, която трябва да се композира, той е песен, която трябва да се изпее, той е танц, който трябва да се изтанцува. Ако не можеш да видиш никакъв смисъл в живота, значи сигурно чакаш пасивно смисълът да дойде… Той никога няма да дойде сам."

- ОШО

Редактирано от Aumi (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хората на са създадени да разбират живота, а да го живеят.Всичко останало са празни приказки!!!!!!!

Ами те го живеят. Ако някой намира смисъл в това да търси смисъла, значи за него този е смисъла и това е смислено изживяният живот.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С изключение на случая, когато (ако) осмислянето на живота се изразява в търсенето на смисъла му. 

"Пътят е по важен от целта"

Забравих кой мъдрец го е казал

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 месеца по-късно...

”Дезидерата” или мъдростта на живота в 30 реда

Мини спокойно през шума и забързаните тълпи и си спомни какъв покой носи тишината. 
Поддържай добри отношения с хората, но без да прекланяш глава. 
Отстоявай своята истина спокойно и ясно, но се вслушай и в думите на другите, дори да са глупави и невежи, защото те също има какво да кажат. 
Избягвай гръмогласните и агресивните, защото те дразнят духа. 
Ако се сравняваш с другите, можеш да станеш суетен или безмилостен, защото винаги ще се намерят по-големи и по-малки от теб. 
Радвай се на постиженията и на плановете си. 
Интересувай се от кариерата си, колкото и скромна да е тя, това е истинско богатство, като се имат предвид превратностите на съдбата. 
Бъди предпазлив в работата си, защото светът е пълен с измамници. 
Но нека това не затваря очите ти за добродетелта, много са хората, които се борят в името на по-висши идеали и затова в живота си непрекъснато срещаме герои. 
Бъди верен на себе си и преди всичко не показвай престорена любов. Не бъди циничен по отношение на любовта, защото сред цялата пустош и разочарование тя е вечна като тревата. 
Попитай мъдростта на годините и без болка се прости с младостта. 
Подхранвай силата на духа си, за да те пази при внезапно нещастие. 
Но не унивай от въображаеми трудности. Много от страховете ни се раждат от умора и самота. 
Спазвай благоразумна дисциплина и бъди снизходителен към себе си. 
Ти си дете на Вселената, както дърветата и звездите и имаш право да бъдеш тук.
И независимо дали го разбираш, знай, че Вселената следва своя правилен път.
Ето защо бъди в хармония с Бога, независимо как изглежда той в представите ти.
Въпреки всички усилия и стремежи, родени в шумния водовъртеж на живота, бъди в мир с душата си. 
С цялата си суета, с всичките си трудности и разбити мечти, светът е все пак чудесен. 

Бъди внимателен. Опитай се да бъдеш щастлив.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 5 седмици по-късно...

10665764_927100577318274_338631067437163

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2014/10/27/2407411_predizvikatelstvo_kum_novite_deputati_da_dariat/

До този момент от заплатите си се отказаха:

1 депутат от ГЕРБ, 2 депутати от БСП и 19 депутати от ПФ (цялата група на партията)

Браво Патриоти!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Два факта които мисля , никой не може да оспори :

1. Човек гол идва на този свят и гол си отива от него ;

(като постулат , начална точка , изходна позиция)

2. Живеейки , ще или не ще човек приема , обработва и отделя материя и идеи за да съществува въобще.А това е същността , смисъла на отражениетоЗа да съществува човек отразява околната среда.

(като аксиома , начин на живот , същност на живота)

От същността на живота произтича неговия смисъл , може да се направи извода (умозаключението): 

(като вектор , посока , тенденция на развитие)

Смисълът на живота се състои в това какво оставяш след себе си за да продължиш живота , за тези които идват след теб.

А как оценявате , дали намирате смисъл в това което оставяте (щете или не щете) след себе си  - това е друга тема.(тук са необходими критерии , ценностна система)

Така някои намират смисъла на живота само в ядене , пиене и секс....и ср..не.  :)

Други изобщо не намират смисъл....за съжаление.

Трети ......в унищожението на живота....

А то е просто - смисълът на живота е в създаването , в творенето на новото , на нещото което не го е имало до сега !

Дори да мислим на обратно , нещо което постоянно се случва без да се усетим , пак е същото !

Нали уж сме сътворени по образ и подобие на Бог , според вехтите книги ! А Бог е творец , създател ! Ако Бог е творец , то и ние , човеците сме творци , създатели......също като едни по-малки богчета , де! Ама като порастем ще видим....  :)

Най-често смисълът на живота не се търси там където е той !

Редактирано от by_chechi (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дори да мислим на обратно , нещо което постоянно се случва без да се усетим , пак е същото !

Чакай, чакай... На това изречение зациклих яко. Първо се опитвах да разбера какво трябва да означава цялото, после имах чувството, че нещо важно ми убягва точно в първата част преди запетаята. Да мислиш на обратно.

Искаш да кажеш като Проповедника - че няма нищо ново под слънцето? Аз така го разбрах, а как се мисли на обратно, така само по себе си, извадено от контекста какъвто и да е той, е много интересно. Въпреки че все ми убягва.

Два факта които мисля , никой не може да оспори :

1. Човек гол идва на този свят и гол си отива от него ;

А ако си се родил с "риза" в неделя? Като в "Призрачна соната".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Чакай, чакай... На това изречение зациклих яко. Първо се опитвах да разбера какво трябва да означава цялото, после имах чувството, че нещо важно ми убягва точно в първата част преди запетаята. Да мислиш на обратно.

Искаш да кажеш като Проповедника - че няма нищо ново под слънцето? Аз така го разбрах, а как се мисли на обратно, така само по себе си, извадено от контекста какъвто и да е той, е много интересно. Въпреки че все ми убягва.

А ако си се родил с "риза" в неделя? Като в "Призрачна соната".

`ми аз съм го писал как ! (последния абзац)

Има бог <-> няма Бог .

Това е първичната релация:)

Както и да го четеш , когато става дума за смисъла на живота извода е все един и същ - и да има и да няма бог , все тая !

Човекът е творец и създател ! Това е смисълът на живота му !

Като погледнеш още по-нашироко , така е и при птичките , и при тревичките......е , чак творци не са , ама са създатели на живот ! Даже и на обратно да го мислиш.... :)

Помощен материал (за това как мисля) , който надявам се си прочела бидейки писано за теб :

https://www.kaldata.com/forums/topic/233600-%D0%B4%D1%8F%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%81%D1%8A%D0%B7%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D0%B8-%D0%BE%D1%82-%D0%B2%D1%81%D1%8F%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D1%8A%D0%B2-%D0%B2%D0%B8%D0%B4/?view=findpost&p=2971314

Аз съм роден в събота . За неделя не знам .....  :lol6:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

`ми аз съм го писал как ! (последния абзац)

Има бог <-> няма Бог .

Това е първичното !  :)

Както и да го четеш , когато става дума за смисъла на живота извода е все един и същ - и да има и да няма бог , все тая !

Човекът е творец и създател ! Това е смисълът на живота му !

Според един психиатър, състудент на Юнг и последовател на Гурджиев, "смисъл" е думата, която използваме, когато не можем да я заменим с "Бог"(понеже се плашим от нея или нещо такова), но двете са взаимозаменяеми. Така търсенето на смисъла всъщност е търсене на Бога.

Ако го прибавя към твоето има бог = няма бог, значи има смисъл = няма смисъл.

Аз съм роден в събота . За неделя не знам .....  :lol6:

Исках да кажа, че има и по-лош вариант - да дойдеш облечен, пък да си заминеш гол. Някак глупаво е :)

Но за да отнесеш поне капка от реката на живота, трябва да има в какво, нещо като съд. Чаша. Бокал.

Или, като във филма "Дух"? ли беше... както когато призракът от метрото учеше Патрик Суейзи да рита бирени кутии. С чувство.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Според един психиатър, ....

Според един друг психиатър , този психиатър или е за психиатрията , или е изтънчен ментараджия търсещ ефтина слава...., а може и просто безхаберник.  :)

Подмяната на едното с другото е похват за заблуда - това съм го обсъждал не еднократно в темите....

И в случая тя е на лице ! Така , че въобще не търси смисъл там където него го няма.....при това , няма го по условие на самата подмяна !

Казано просто , пращат те за зелен хайвер ......а може и на друго , по-известно всред народните маси място !  :)

Сега съвсем сериозно !

Същността на нещата се постига със създаването на представа за тях , чрез усещане и възприятие.

Това се случва на непосредствено , сетивно ниво на взаимодействие с околната среда.

Но това не е краят .

Следва нивото на абстрактно-логическото обобщение , където същите тези неща прерастват в умозаключения , в намирането на техния смисъл .

Т.е. смисълът е качествено по-висока форма на съществуване на представата за същността на нещата.

Това май пак на тебе го обяснявах с краставици и моркови , постигнати в представата за туршия , която туршия прераства в смисъла , че е храна на човека....

В случая психиатъра подменя същността с нейната функция на полезност . В този случай не можеш да направиш никаква разлика между информация , деформация и блъф . Защото всяко от тях е полезно за едната или другата страна в конфликт на взаимодействие . 

Казано с краставици и моркови :

Полезни ли са те за човека - да !

Тогава ще ядеш туршия даже и да е вкиснала тя......защото (върни се на горния ред).

А в същност никой не яде вкиснала туршия - не става за храна на човека !

А ! Сетих се нещо по-умно ! За сапуна !

"Пени се , не пени - ке се яде ! Пари се е дало !..."  - следствие на функция за полезност подменила същността :lol6:

В най-общия случай смисълът на нещата дава отговор на въпроса "Защо така , а не иначе , според същността?!".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Подмяната на едното с другото е похват за заблуда - това съм го обсъждал не еднократно в темите....

И в случая тя е на лице !

Замяната на "бог" със "смисъл"? Добре, но щом е така, подмяната наистина е налице и при теб, значи заблуждаваш или се самозаблуждаваш. Нали :)

Имам чувството, че като разменям реплики с теб, сякаш говоря с радио Ереван. Не че има някаква логика в него, но сякаш очаквам да прочета нещо, което още не съм чувала. Шегувам се.

Т.е. смисълът е качествено по-висока форма на съществуване на представата за същността на нещата.

В случая психиатъра подменя същността с нейната функция на полезност . В този случай не можеш да направиш никаква разлика между информация , деформация и блъф . Защото всяко от тях е полезно за едната или другата страна в конфликт на взаимодействие . 

Чия представа, на човека или така изобщо представата?

Ти с думи прости какво твърдиш - че има смисъл и няма бог? Според мен едното без другото не могат. Двете са едно и също и ако едното го има или няма, значи го има или няма и другото. 

Редактирано от witness (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

.....

Аз се постарах достатъчно.

Посочи къде аз извършвам подмяна !

​Не съм срещал представи да щъкат насам-натам по улиците , нито пък където и да е , освен в главите на хората.

Другото е твоя работа за вършене .....

На сила можеш да вземеш - на сила не можеш да дадеш !

Този на когото даваш , трябва да може да го вземе !......

Ама ти наистина ме ядосваш (подозирам съзнателно) ! :)

И не ме карай да обяснявам защо се ядосвам , че може да се обидиш...

За да има мислене изобщо , минималната необходимост е от постулат или факт , и аксиома съответстваща на него.

Фактът (или постулатът) във взаимодействие с аксиомата дават вектора , направлението , тенденцията на мислене .

Има Бог или няма Бог - това е твърдение ! Това е същност изразена в твърдение . Не е смисъл !

В първия случай е постулат . Във втория случай е факт !

Смисълът на това твърдение , на неговата същност е , че е необходимо условие , отправна точка на мислене !

(започвам да се повтарям и защо ли ?)........

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Замяната на "бог" със "смисъл"? Добре, но щом е така, подмяната наистина е налице и при теб, значи заблуждаваш или се самозаблуждаваш. Нали :)

Имам чувството, че като разменям реплики с теб, сякаш говоря с радио Ереван. Не че има някаква логика в него, но сякаш очаквам да прочета нещо, което още не съм чувала. Шегувам се.

Чия представа, на човека или така изобщо представата?

Ти с думи прости какво твърдиш - че има смисъл и няма бог? Според мен едното без другото не могат. Двете са едно и също и ако едното го има или няма, значи го има или няма и другото. 

Има бог и няма бог е едно и също. Логически няма разлика. А иначе си права, защото има смисъл и няма смисъл също е едно и също.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Спорът има ли Бог или няма Бог е напълно излишен. Защото ако един спор, или една информация / дезинформация, или една религия / учение / секта / политическа власт / идеология, ще реши дали има или няма Бог, то значи Бог не е никакъв Бог, а просто едно решение на нещо си, което е по-голямо от Бог. Т.е. излиза, че истинският Бог е въпросният спор, информация, учение, политическа идеология и така нат. 

Бог не е решението на някого или нещо; Бог не е резултатът от нещо си; Бог не е дъвка за човешките уста и умове.

Не го смалявайте.

Бог е Този, който е отвъд всички твои спорове, религии, учения, идеологии.

Бог не можеш да си представиш, Бог можеш само да обичаш. И да му бъдеш благодарен - за това, че те има, че ти е дал живот, който да живееш.

А ти, вместо да живееш, умуваш, търсиш някакви си смисли - като че ли животът може да бъде затворен в твоите умозрения.

Животът е за да се живее, и живеейки го той ти се разкрива. Само по този начин.

Бог е за да се обича, и обичайки Го, само тогава Той ти се разкрива.

П.С. Бай Чечи, поздравления за мъдрите ти думи - признавам, че успя да ме изненадаш: "Човекът е творец и създател ! Това е смисълът на живота му !"

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Изповедта на един клошар, накарала всички ни да замълчим 

„Отивам да си купя кафе. Пред мен човечец, леко потрепващ, леко прегърбен, около 70-годишен или толкова изглеждащ. Изсипва от шепата си стотинки и тихо казва: „Едно кафе.” Продавачката изсумтява, броейки ги: „По-жълти нямате ли? Освен това 2 стотинки не ви достигат.” Човекът си ги прибира обратно и понечва да тръгне. „Не ви ли е срам?” – изкрещявам на продавачката – „Аз ще платя кафето”. Поканих човекът на масичката, подадох му кафето и седнах до него. Стори ми се разстроен. Той ми благодари и изсипа шепата стотинки пред мен. Каза:

„Вземете ги. Нека Господ ви дава здраве и дано винаги да имате да давате!” Понечих да му кажа, че и само 2 стотинки да имам – пак ще ги дам, но замълчах. Вгледах се в топлите му очи и още педи да попитам каквото и да било, той започна да разказва: „Клошар съм. Не ме е срам. Не исках да излъжа продавачката. Не бях преброил правилно. Не винаги съм бил клошар. Бях пианист. Много пътувах. Имах всичко. Имах пари. Никога не ми беше хрумнало, че ще остарея, че животът ми ще се преобърне. Пострадах при катастрофа. Вече не можех да свиря и животът ми тръгна назад. Взех пенсия по болест, работех където каквото мога. Семейство и деца нямам. Сега съм с малка пенсия. Тя никога за нищо не ми стига. Много обичам животните и един ден до една кофа за боклук стоеше едно гладно куче. Не беше от квартала. Огледах се, почудих се какво да му дам. Пари нямах да му купя. Без да се осъзная как, надникнах в кофата за да му потърся нещо за ядене. Намерих един хляб. Толкова ме беше срам от минаващите хора, но погледът на гладното куче впит в мен ме отрезви. Извадих хляба, взех една филия и му дадох. То го налапа сякаш никога не е яло. Започнах да му чупя, за да яде по-бавно. Паднаха няколко трохи и веднага долетяха гладни гълъби. Започнах да храня и тях. Изведнъж осъзнах, колко ми е леко на сърцето и колко съм щастлив, че все пак успях да ги нахраня. На другата сутрин, кучето седеше до кофата и гледаше към блока ми. Но аз бях подготвен. Носех хляб, натопен в манджа от вкъщи. Нещо в сърцето ми се беше преобърнало. Започнах да забелязвам всички гладни животни в квартала ми. Преди ги подминавах без да се замислям. Реших, че няма нищо лошо да търся в кофите храна. Реших, че в името на животните не ме е срам. Така започнаха да минават дните ми. Сутрин излизах, набавях храна от кофите и ходех да храня животните. Верният пазач до кофата за боклук, онзи първият дето нахраних, го прибрах в къщи. Той ме научи, че животът не свършва с парите. Така станах клошар. Освен храна, събирам вестници, кутии и ги връщам. Припечелвам стотинки и заедно с моята пенсия се оправяме някак си с моя верен другар!” Усмивка озари лицето му, усмивка искрена и топла, такава, каквато не съм виждала в нито един богаташ. Очите ми се напълниха със сълзи. „Вие току що ми предадохте урок от живота, господине! Благодаря Ви! Нека кафето е от мен!” – казах. А той отвърна: „Благодаря, че ме изслушахте госпожо! Благодаря за кафето и знайте – Животът е Чудо! Струва си да се живее!”

Животът е Чудо! Струва си да се живее!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване