Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

току-що, Белгиеца написа:

А ти къде си всъщност ?

Испания 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мерси за отговора, пусни си Сан Ремо тогава по Рай Уно в момента върви. Вероятно им разбираш на италианците, щом като аз отгатвам смисъла на това което си говорят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, _ramus_ написа:

Нито има смисъл, нито живота "има" - каквото и да е.

Значи да разбирам ли , че за теб Съществуването Тук и Живота като цяло е Безсмислено ? 

Раждаш се без да искаш , живееш както можеш и умираш щеш не щеш ? :D

Това ли успя да измислиш , рицарю на тъжният образ ?

Живот - е онова, което даден субект си съставя в представите си и събира от представите на другите около него. После, съвсем първосигнално, както е правил още от пещерите, в опита си да си обясни необозримото и необятното, прикача на "живот" разни негови си проекции... Типично негови и типично човешки.

Като са " негови" не ти ли Изплува в Съзнанието , че човек има и способността да минава Извън границите и рамките на "общоприетото" и сугестията на манипулативната Система , от която специално ти нямаш и бегъл поглед ? 

Смисъл - е онова, което е нужно на много хора, в опита да запълнят нещо липсващо им в себе си, отвътре. Понеже най-малко разбират и се сещат че става въпрос главно за тяхното ОТВЪТРЕ, проектират върху "живота" или лесния вариант за бог, или друга готова образно-обяснителна манджа, вкл и "философска" - от тия дето обикалят човешкия свят откакто го има...

Тук има "конфликт на интереси " !  Противоречиш си в шаблончета ! 

Когато Човек иска да си Подреди Персоналният ПЪЗЕЛ  за света около него то Взаимодейства Именно със Себе си ! 

Това се случва посредством Егрегор , Преживяване , Среща със Точно подбрана Конфигурация , която да му Отключи собствената Библиотечна ПАМЕТ !

Това какво си е "спомнил ' , какво е Изплувало в Съзнанието му , какво е Извозила Мисълта му - ти нямаш право да "обжалваш" , да неглижираш и да жонглираш в ирония.

Твоя пъзел подреден ли е ? НЕ Е ! Поне аз не видях нищо твое , от твоята "Библиотека " . 

Ако Интелект за теб е да четеш книжки и да съставяш шаблончета , с които да циркулираш и жестикулираш по разни форумчета  направо си изразходвал напразно "програма си " .

Всеки си намерил хитрия начин да си направи лично огледало и да се оглежда в него...

Кое е твоето огледало ? 'Думичките" , които толкова извират от всеки втори твои пост ? 

Думи , думички , Думища -  всеки ги 'намерил някъде и ги подредил някак си , да живеят цветно и да ухаят ? 

Това , че ти си събирал "думички " оттук - оттам и в тях се оглеждаш , говори за Точно твоето огледалце.

Акцента е със Ударен Резон ! Казвала съм ти го и преди !

По Мисълта , Акцентът на 'съдържанието"  Оформят Нивото и Зрелостта ! 

Теб те интересуват само "думичките"  - как са подредени , как са нагласени , за да носят очарователният Ефект и Харизма ! 

И щом някой борави добре с тях - няма начин да са негови ! Откраднал ги е отнякъде ! :D

А че думичките са Форма на Комуникация и без тях няма начин да комуникираме , се иска интелект да се Прозре.

А това , че всеки чрез Думичките , словореда , Аромата Създава Образ и Печат за личността си - това го няма в гугъла и рамус няма 

откъде да го прочете . 

Чудя се как за толкова години не успя да "сглобиш " нещо Твое !  Нещо лично от теб !

Нещо , с което да ми се изправиш като мислещ и прозорлив.

Тези твоите иронийки и арогантност си слагам в задният джоб да отлежават.

Подай ми нещо стойностно и като размисъл и като форма и като Познание , ако си способен , разбира се ..

Разчупи се , бъди гъвкав и отвържи чувала със личните си преживявания и опит. 

Искаш да бъдеш "атрактивен' , четен  - ми направи го обаятелно , интригуващо , завладяващо , нарисувай Фундамента .

Да ми рисуваш постни , криви , несъстоятелни , нереални образи и да вярваш в тях е най-малкото нелепо ! 

Като тази " камбанка " се писала , ама дрънчи на кухо и много я е страх да не вземе някой да се прилъже към образа на Сирена - Мимски !

А , че Сирена - Мимски не допуска до себе си , преди да преминеш през 9 кръга на Доверие , жената от 15-ят ет. и идея си няма ! 

А , че Сирена - Мимски многократно е заявявала , че не търси нищо , също е заминало в 3-та глуха на темите , които същата ми Пропиля за една нощ ! 

Та така , Рам ,   казахме си нещата , които бяха нужни да се изрекат , заради публиката , която се опитвате да манипулирате.

Вече можем да продължим по същество и по тематиката на поставената тема.

P.S  Иначе благодаря за поздрава , музикалният ..

Много мило , от твоя страна , па макар и с вплетена ирония да е избрано.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Inana.. написа:

Та така , Рам ,   казахме си нещата ,

тц... Не става. Нищо не "СИ" казваме.

Няма никакъв комуникационен мост и няма как да има и адекватен информационен пренос. В двореца си сама и само в него ти е вселената. И да ми говориш какво е там... не ме интересува какво е през твоите очила, твоят свят, твоята истина. Не ме интересува освен като обект на изследване. Но и за тази роля вече не е - от многото повторения става ясно че си е постна манджата. Приказни образи, стъкмистики, няма задълбоченост, няма сериозност, няма лична работа. Блянове, мечти, трепети или залитания... за мен това е скука и не ме интересува с нищо. Това е под път и над път...

Не съм срещал досега дори следа от сериозен и задълбочен женски индивид, който да е достигнал до нивото да е независим от настроения, емоционални и чувствени вълни и хормоналните и възрастови цикли... Говоря - да надрасне тяхното естествено влияние и да спрат да го определят. Тия приказни чувствености, маскирани в псевдоинтелигентни сценарии - там в бурканчето може това да е вселената ти. Но това няма нищо общо с мен.

Никаква ирония не беше това с песента - това е "цялата истина". Номера "какво като - ти си същия като мен" е твърде детски похват и въобще не разбираш че за мен публиката няма нищо общо и въобще не ме интересува.

Ти не разбираш и съвсем прости и обикновени неща за хората. Но няма и как - в бурканчето всички участват само с образи, които ти си нагласила, а нямат нищо общо с оригиналите... Заради това - не се мъчи и си губи времето. Твоите фантазии не ме интересуват. Нямаш път към познанието, а някакви си блянове за "отворени порти" и "гласове от ДНК" - щото така отърва. И "колегата ти " от Дупница, дето е магьосник, колкото аз съм планетоид - и той си има скалъпена удобна история... И не само вие - сред форума това е масов похват и заради това е масов театъра...

Точно - театър на сенки... Сянката  - няма значение дали е виртуална или не... Никакво значение... И така събрани са чудесно сгъстено място за изследване. Особено - с повторяемостта на значението на театъра за Играещия го... като средство да си достави изживяване. Именно така сянката придобива усещането че е "жива" и че именно " тя е жива, защото изживява" нещо си. Така е със сенките - сред бурканчетата си могат да са всичко. Но само дотам... На сянката това й е достатъчно и после тръгва на поход за "доказването" че е жива и не е сянка. ...

Нищо не си казваме - пиша си нещо си, ти си четеш своето, през очилата си, задължително сред света на вселената си в бурканче. После се правиш че коментираш... но написаното от рамус няма нищо общо с коментарите. Ей така - гледат невиждащите очи на тази от клипа, само изглежда че "гледат нещо"... В твоя свят образ някакъв си, няма нищо общо с оригинала а само с твоето отражение за същото.

Това са дрийм-хората - още са сред защитната си утроба докато "зреят" и я израснат. Ти няма как да го разбереш... но пък на мен това не ми пречи с нищо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 30.01.2019 г. в 19:12, _ramus_ написа:

1. ....

А защо е важно... - не знам, това ми е интереса. За някой важно, за други не. За мен - въпрос на естественост. Въпроса за реагиранията не ми е особено интересен - той е твърде елементарен с повторенията си.

2. Странно е когато вие правите обобщения, го правите във въпросителна форма ... и е малко двузначно - задавате въпрос след като ме цитирате... или са си ваши лични въпросителни? Ако приема първата възможност - всичко, в поведението на повечето индивиди, се формира чрез мотиви, основани на потребности. Това е сложен въпрос и няма как да го описвам "отначало". Ако имате ваши основни положения и изводи от опитност - споделете ги за да преценя дали са налице общи моменти на които да реализирам описанията си. Ако нямате - няма как.

Клишетата са част от естествения навичен фон за използване на готови информационно образни и понятийни "елементи". Това подава лесна възможност да се употребяват когато са потребни. Повечето хора ги ползват без дори да се замислят. . Не се размисля върху тях, не се разглеждат критично и аналитично... Именно - ползването им е приоритет и именно заради потребност от това.

3. Понятието ЖИВОТ е чудесен лакмус за съжденията за всеки който се пробва с него. То е висш абстракт и заради това е специфично понятие, без ясни и точни граници в приетите наготово социални дефиниции и ....

........ А за мен това е въпрос от познавателна стойност, а не на реакции или изживявания.

4. Нуждата от "СМИСЪЛ" (на живота), всъщност е опит на Съждаващия да търси ЛИЧНИЯ СИ СМИСЪЛ. Понятието ЖИВОТ няма и не може да има "СМИСЪЛ" само по себе си, защото и двете понятия са абстракти и обобщават явления и отражение само в главата на Съждаващия.

....

Така че СМИСЪТ е просто думичка, събирателна на широк аспект от съдържания. Както и всяко друго понятие от типа "висш абстракт" (като бог, безкрайност, вечност, смисъл, любов...) това е понятие, които не се побира в тесни дефиниции или договорени колективни значения.

.....

Много объркващо обяснявате. В стремежа си да се оправдаете без и Вие да знаете за какво точно или пък за това, че въобще сте решил да обсъждате темата показвате колко освен, че Ви харесва думата "потребност", но и Вие самият я имате. Защото е неизбежно. Да нямате потребности. Нали така? Аз това разбрах от прочетеното.

След това не сте сигурен какво точно е Смисъл. Понятие ли, абстракт ли, или "просто думичка". А трите са доста различни неща и съответно употребени в контекст и в определн алгоритъм на един сравнително балансиран и рационален светоглед, могат да дадат и покажат различни "резултати".

Има нещо, с което не съм съгласна по-горе. Че уравнявате Живот и го ограничавате с аспектите на "понятие". Да, като Понятие- Животът- няма как да има Смисъл- защото смисълът на понятията е да поясняват или обясняват теории, тези, хипотези etc. така че даден факт или явление да ти стане понятно. Само по този начин опитвайки се Вие сам да ограничите Живот в понятието го обез-смисляте. А не трябва. Животът е свойство, характеристика, качество, категория ( ако щете), отличителен белег, но не и понятие.

Веднъж е така ограничен от употребяващите го като "понятие", а втори път е ограничен с това, че има край.

Накрая, съм далеч от мисълта да Ви убеждавам, че има смисъл да се обсъжда Смисълът, но абстракт и "илюзия" са различни неща. А ми се струва, че употребявате "абстракт" със смисъл на "илюзия". И то негативен смисъл на заблуда-неистина. Хубаво може да има ирационална природа, но не и да е излишно и ненужно за определяне или установяване на някакъв смисъл.

Като цяло, ако се концентрирате върху темата и контекста, а не върху личността и спецификите на пишещите, колкото и да ви интригуват като психоархетипове, може да откриете и за Вас самия различни гледни точки и перспективи. Нещо като толерантно да изслушаш и ескимоса какво мисли като му обясняваш нещо за хладилниците и фризерите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Maleficient написа:

Животът е свойство, характеристика, качество, категория ( ако щете), отличителен белег, но не и понятие.

всички болднати са ПОНЯТИЯ! Всички думички - също. Всички обяснения - са чрез понятия. Нищо от думичките - не съществува. Думите за "нещо"- не са Нещото.

Думичките са израз. Служат на Изразяващия се ( с тях). Изразяващият се с думичките изразява своето възприятие, интерпретация, отражение, отношение... И още доста неща, които би било добре ако ги бяхте осмислили. Разбира се това е твърде идеално пожелание... 

преди 2 часа, Maleficient написа:

Много объркващо обяснявате.

за кого?

Значи - хем объркващо обяснявам... Обаче веднага след това първо изречение следва вашата лична вече готова интерпретация - че някой си се бил оправдавал... :) Може би ви изглежда че "рамус" е на съдебен процес... А вие - в ролята на прокурор, съдия, адвокат...  или сте от публиката в публичния процес...?

Хем не сте разбрали "обясненията", но пък и без тях вие си имате готова схема интерпретация. След като си я имате, защо въобще да четете и да се налага да вниквате нещо си... (което и без тва било "доста объркано" ) ...

Разбира се - отражението ви няма нищо общо с изписаното, но пък и не сте длъжна. Само дето изглежда че го коментирате. На вас ви изглежда така... На мен не ми изглежда - това, което коментирате няма нищо общо с думичките които съм написал. Причината за това се нарича "когнитивно несъответствие" и е в основата на неадекватността в комуникацията.

Темата, нито форумът - не са заместител на училище и пропуснати лични занимания по осмисляне и осъзнаване. Още по-малко - за хора които са с претенции че знаят, че мислят, че съждават... но само на думи и на декларации.

От друга страна - всеки е свободен да претендира че е нещо си. Проблемите по несъответствията между личните образи за нещо си... и образите - вече показват разминавания. Понякога - направо липса на сходства. И за тия неща си има дисциплини които ги изучават, защото степента на разминаване и особеностите на тия разминавания - при анализ извеждат доста автентично когнитивно инфо за субекта (си).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, _ramus_ написа:

всички болднати са ПОНЯТИЯ! Всички думички - също. Всички обяснения - са чрез понятия. Нищо от думичките - не съществува. Думите за "нещо"- не са Нещото.

Думичките са израз. Служат на Изразяващия се ( с тях). Изразяващият се с думичките изразява своето възприятие, интерпретация, отражение, отношение... И още доста неща, които би било добре ако ги бяхте осмислили. Разбира се това е твърде идеално пожелание... 

за кого?

Значи - хем объркващо обяснявам... Обаче веднага след това първо изречение следва вашата лична вече готова интерпретация - че някой си се бил оправдавал... :) Може би ви изглежда че "рамус" е на съдебен процес... А вие - в ролята на прокурор, съдия, адвокат...  или сте от публиката в публичния процес...?

Хем не сте разбрали "обясненията", но пък и без тях вие си имате готова схема интерпретация. След като си я имате, защо въобще да четете и да се налага да вниквате нещо си... (което и без тва било "доста объркано" ) ...

Разбира се - отражението ви няма нищо общо с изписаното, но пък и не сте длъжна. Само дето изглежда че го коментирате. На вас ви изглежда така... На мен не ми изглежда - това, което коментирате няма нищо общо с думичките които съм написал. Причината за това се нарича "когнитивно несъответствие" и е в основата на неадекватността в комуникацията.

Темата, нито форумът - не са заместител на училище и пропуснати лични занимания по осмисляне и осъзнаване. Още по-малко - за хора които са с претенции че знаят, че мислят, че съждават... но само на думи и на декларации.

От друга страна - всеки е свободен да претендира че е нещо си. Проблемите по несъответствията между личните образи за нещо си... и образите - вече показват разминавания. Понякога - направо липса на сходства. И за тия неща си има дисциплини които ги изучават, защото степента на разминаване и особеностите на тия разминавания - при анализ извеждат доста автентично когнитивно инфо за субекта (си).

Рамуско, добре че те има и още пишеш!      :emoji_smiley-04:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

.. :) Може би ви изглежда че "рамус" е на съдебен процес... А вие - в ролята на прокурор, съдия, адвокат...  или сте от публиката в публичния процес...?

Така ли изглежда?

Общо взето сте обяснил, как не съм достойна да Ви отговарям.

Не съм написала, че НЕ съм разбрала обясненията, а че обяснявате объркващо. Иначе, аз си разбирам колкото и както мога.

Но в крайна сметка нищо съществено дори и несъществено не сте отбелязал по контекста за Смисълът. Очевидно сте изчерпал темата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 56 минути, Maleficient написа:

Не съм написала, че НЕ съм разбрала обясненията, а че обяснявате объркващо.

Толкова си може човекът, кво да го правиш.
Неспособен е да се изразява на разбираем език.
Въобразява си че всички са длъжни да са изчели всичките заблуди които той е изчел, за да са способни да отгатват какво иска да изрази.
Да, ама не !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Maleficient написа:

Общо взето сте обяснил, как не съм достойна да Ви отговарям.

странно, не знаех че това съм "обяснил".

преди 58 минути, Белгиеца написа:

Неспособен е да се изразява на разбираем език.

преди 1 час, Maleficient написа:

Иначе, аз си разбирам колкото и както мога.

Точно за това става въпрос. Не съм длъжен никому. Всеки да си разбира каквото му е нивото, нито съм учител, нито будител, нито служител. Не ме интересуват диалози с някой си, който напира да коментира неща, които нито разбира, нито е в състояние да прочете. Отгоре на всичкото - със естествените за случая безкрайни претенции...

Налице е и един народен синдром - не е много трудно човек да има нагласата да се усеща относно това "че нещо не разбира" - въпрос на култура, достатъчно когнитивно ниво и степен на зрелост и осъзнаване. И като я има тази нагласа, би си дал шанс да е отворен, нещо да научи, да добави, да надрасне, натрупа, актуализира...

А синдрома е народен, има си има си (двойно) име в когнитивната наука. Същият синдром е причината всеки да се мъчи да се изкара разбиращ, знаещ и мнооооого компетентен. И с идеята че той е центъра на вселената и тя се върти около него и само заради него вселената я има. И само нещо да не му е кеф - на свещеното ядро и... горката вселена.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 12.02.2019 г. в 19:23, _ramus_ написа:

Думичките са израз. Служат на Изразяващия се ( с тях). Изразяващият се с думичките изразява своето възприятие, интерпретация, отражение, отношение...

Чудесно ! Вярно с Оригинала !  Браво , очарова ме , че си възприел забележката ми от последният ми пост.

на 12.02.2019 г. в 19:23, _ramus_ написа:

Причината за това се нарича "когнитивно несъответствие" и е в основата на неадекватността в комуникацията.

Причините са Различната Визуализация върху "материята" , както и Нивото на "погледа" , ъгълът , приоритетният акцент и не-разгърнатата алтернатива !   

Това "несъответствие " го "въвеждаш " ти самият. Просто го акцентирам , защото се е превърнало в "грозен навик" от твоя страна.

Би било полезно да го забележиш най-после.  Хайде , аз не отдавам значение на сивите ти анализи , ама забелязвам , че интелигентен човек 

желае да обмените мнение и ти грубовато му съсичаш "импулса".  Разбира се , не е моя работа да вземам отношение към диалога ви , но отбелязвам , че не съм съгласна с твоето отношение .

Много въпроси се зададоха и моя страна , но освен словесните картинки за Същността ми , отговори така и не прочетох.

на 9.02.2019 г. в 3:40, _ramus_ написа:

Няма никакъв комуникационен мост и няма как да има и адекватен информационен пренос.

Разбира се , че има ! И комуникационен мост и Информационен Пренос . :)

Четеше ме внимателно !  Откривам после Смисълът , който съм Разстелила пред теб , във следващите ти постове. И го отбелязвам , за да разбереш , че те чета състоятелно , бавничко и прозорливо .

Разбирам , че искаш Познание. Познанието е онова , което ограничава човечеството и му изгражда рамки и граници , зад чийто затворени стени

обитава Съзнанието . Това всъщност е и Трагедията на всяка Същност.  

Искам да поговорим за Смисълът на Живота. Твоят Смисъл.   Никъде не го прочетох и следа няма от "някакъв смисъл"..

Аз мога да обясня всички механизми на Съществуването.  Но това би ми отнело адски много време. Затова бавничко ще навлизам навътре.

Това би се случило , ако възпроизведеш твоята интерпретация от Личната ти Библия.  Звучи като "условие " и така е съставено , защото иначе би било натрапено от моя страна да подавам Личната си Библия на Същност , която не я търси и не е на Нивото да я разкодира за себе си.

Ти ме разбираш и четеш между редовете и смятам , че през "кривите огледала " , през които ме прекарваш - намираш и Смисъл , в онова що пиша.

И знам , че Поемаш в себе си , онова , което ти е нужно.  И това забелязвам ... общо взето отбелязвам , за да знаеш , че е така.

Друго съществено искам да "проявя" .   Общуването ни може да бъде полезно и за двама ни  , но за мен е важно Съдържанието , което ти подаваш в контекста на темата.  Анализите за личността ми никога не са ми пречили , но заливаш поста си с ненужен спам , а аз чакам да 

подадеш "заявка" за сериозна беседа по зададената тема , която ти умело избягваш , омотавайки се в дребни "пейзажи" .

Слез от трона си и ела да поседнем на тревата , не е толкова страшно.  И аз не съм страшна , казах ти го преди 2 год.:)

И не , не , неее ....Изобщо не мисля да те прелъстявам !!! :no-no:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 8.02.2019 г. в 22:32, Белгиеца написа:

А ти къде си всъщност ?

Ти жена си имаш сигурно и деца, остави женската аудитория на мен във форума  бре, аз съм сингъл  още

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Inana.. написа:

Ти ме разбираш

мдааа, но ти не ме разбираш. Не че си длъжна, но каканижиш си твоите си рецитации и повторителните дежурни припеви.

Изглежда не ти стана ясно - комуникация няма и няма да има. В двореца ти няма няма място за никой друг. Той така е направен - само от твоята магия.  Не само аз - самообречена си на самота. Идеята колко много си отворена и подготвена за отвъд ... е наивна и съвсем елементарна, сглобена от всякакви парчета и кръпки между тях.

Детската приказка - Снежната кралица - е приказната алегория за твоя случай. Чудесно в нея е описан синдрома на "снежния замък" и магията с която се изгражда от "нищото"... И целта му - да съхрани и подаде изживяване на "кралицата"... и защитата й от реалния свят, опита да избяга и да се скрие - едновременно. В магията си...

Весело е да чета за "кривите огледала" и тия фантазни представления дето всеки пост ти е театрален етюд по един и същ сценарий. Скучен до втръсване.

Коментирането на някакви думички с имитация на научни и познавателни понятия... продължава да създава бърканица, деца. И хора които си нямат дори идея за тия думички и си ги дъвчат... просто заради личната си  библия и утроба. Стъкмистиките с "гласът на ДНК-то ми нашепва" и "мъ глей ква съм отворена" е само за хумор. Огледалните трикове от личното се превхвърлят в образа на другия, само и само да се изведат от личния образ - са инстинктивни и първосигнални реакции. Весело е как първосигналното се прикрива зад приказни нагласени сценарии чрез псевдопоетични фантазни изблици... Всъщност - беше весело в началото на приказките дето играят ролята на реалности и после, с повторенията, втръсва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, _ramus_ написа:

Детската приказка - "Снежната кралица" - е приказната алегория за

..дрийм-хората, и за потапянето им в защитната утроба на личната приказка.

С най-пресен пример за това как явлението спохожда човешкия свят още от древността, са детските и народни приказки. Една анимирана и озвучена версия на същото е в следния пример - от 31 минута нататък... А и цялото заглавие касае същия психичен феномен. Именно - в приказките се разказва за ролята на приказките - не е иронично, а е показателно, защото това е разликата между "децата" и "възрастните" - което също е алегория за разликата между "малките" и "големите".

http://www.videoclip.bg/watch/376971_Zamruznaloto-kralstvo-Celiq-film-s-Bg-Aydio-FrozenBDRip

ЯВЛЕНИЕТО е обикновена форма на психично защитно сработване и в него няма нищо особено - нито велико, нито възвишено, нито вселенско... Естествено - не така е нужно, и им изглежда, на "конструкторите и строителите" - напират за размах, за величия и грандоманство, за вселенски процеси и проникновения... велики дела и възвишени идеали. ТОва са просто средства създадената приказка да се укрепи и бетонира, като по този начин се гарантира нейната роля на защитен пашкул. Особено за "строителите" с повечно въображение - си създават пълна колекция от вселенски елементи, навързани и свързани доколкото фантазьорът е компетентен и е в състояние да си обясни...

Именно от последното започват елементите за анализ - заради връзката между нивото на фантазьора и приказните конструкции които той задължително изтъква, описва, доказва, афишира, обяснява. На него всичко това му е крайно необходимо и е част от задължителния елемент на "доказване на личната приказка" като истина, като обективна, като съществуваща навсякъде и сред всичко. Естествено възниква и стремежът в същото да се вкарат всички типове житейски явления... Приканят се колкото може и други хора - да приемат описанията и версията на реалност. Оттам възникват и групови човешки явления от този тип, като най-яркия пример за това са колективните идеологии и религии, които се ползват за основа на групово фантазиране и групова форма на създадена реалност.

А илюзията която фантазьорът си спретва сам на себе си е и ролята на приказката - чрез нея "създателят й" да получи изживявания, усещания (за сигурност, вдъхновение, свобода, независимост... значимост, ценност, героизъм... измислят се мисии и описания на защитници, на раздаващи се в името на... доброто, на бог, на другите хора... Клишетата за любов, за мъдрост и възвишеност... ). За него е достатъчно той да изживява и целият театър съществува именно в тази цел и единствено с това значение.

==========================

Та, в тема за "смисъла на живота" - чудесно се оформят архитекти, дизайнери и строители на лично-групови приказки сред които да се постанови екзистенциране. И ролята му за "малките" хора, които шеговито наричам "деца". За големите (рационалните хора) ролята на приказката е вече изчерпана и така - израснато нейното значение, смисъл и цели. Чак когато се напусне защитната "опаковка" е възможно някой да докосне какво има "в големия свят". Дори и така, дори и тогава - именно при това положение Откривателят долавя колко е "голям необята" и че в това няма нищо страшно и че ВЕЧНОСТТА и БЕЗКРАЯ имат съвсем други измерения отвъд защитните лични или колективни черупки.

В тази връзка, сред всичките тия думички... кой претендира че нещо си било ЖИВОТ... само защото някой смята че "знае" ... и още куп фантазии по същото...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, _ramus_ написа:

За него е достатъчно той да изживява и целият театър съществува именно в тази цел и единствено с това значение.

Има и друга важна особеност - в стремежа си за изграждане на стабилна защитна черупка от фантазни образи и елементи, фантазьорът неизбежно стига до "точката от която няма връщане". Процесът толкова се "уплътнява" че създаденото поглъща в себе си самият фантазьор. Много често той не разбира за това, увлечен в порциите силни изживявания, сбъднати желания, блянове и онова, което те му дават. Постепенно фантазьорът губи контрол - с насищането на приказката с елементи. Той все повече се обсебва от нея и така неговата идентичност постепенно се подменя. Най-вкопчените в това го превръщат в мания. Престава да има значение всичко, което не е в нарисувания му "живот "... Така всяка връзка към "отвъд-черупката" им, се скъсва и остават неусетно затворници... в златната си клетка. 

По същият начин това се случва и в груповите илюзии - чрез тях се формират идентичности, определени от груповата приказка. Групата прави своя версия на защитна черупка, с колективни усилия. Ролята на регулатор и двигател за нея са напрекъснатото повтаряне на ползите, които тя носи. Най-вкопчените в това се превръщат в защитници, приемат мисии, приравняват с клишетата за "добро и зло", за съзиданието и разрушението...

Колективната версия на тия явления съпътства човешкия свят още от ерата на пещерите. И това продължава вече доста хилядолетия... И досега... И не се виждат дори признаци че нещо би се променило, защото в основата на човешкия екзистенц продължават да стоят ядрата на "маймунката" в него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 13.02.2019 г. в 11:40, _ramus_ написа:

странно, не знаех че това съм "обяснил".

Точно за това става въпрос. Не съм длъжен никому. Всеки да си разбира каквото му е нивото, нито съм учител, нито будител, нито служител. Не ме интересуват диалози с някой си, който напира да коментира неща, които нито разбира, нито е в състояние да прочете. Отгоре на всичкото - със естествените за случая безкрайни претенции...

...А синдрома е народен, има си има си (двойно) име в когнитивната наука. Същият синдром е причината всеки да се мъчи да се изкара разбиращ, знаещ и мнооооого компетентен. И с идеята че той е центъра на вселената и тя се върти около него и само заради него вселената я има. И само нещо да не му е кеф - на свещеното ядро и... горката вселена.

Много е забавно, как от психоанализ на отсрещните плавно преминавате в автопсихоанализа и с някаква трогателна саморефлексия ни разкривате толкова интересни дълбини от Вас самия ... :hush:

Аз нямам претенции и не искам от Вас или от темата да науча нещо. Малко-много, ниско-средно или високо ниво, на мен си ми е достатъчно до сега и до тук наученото.

Проблемът си остава в нежеланието Ви да обсъждате определена тема, казус, сюжет, тези и хипотези.

Смисъл има, когато някой не го е отрекъл, преди да го е разбрал. Което идва да ни покаже, че очевидно Смисъл няма или е илюзия- просто думичка- за онези, които не го разбират.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, Maleficient написа:

Проблемът си остава

за кого това е проблем?

Много е забавно

За кого?

Не питам от самоцел. Вие непрекъснато играете между единствено и множествено число. Освен това - хем "на вас си ви е достатъчно. От друга страна - идва да ВИ покаже - от името на някаква група ли се явявате говорителка? Как се нарича "групата" и за какво се борите?... Представете се, поне да е легитимно. Иначе - празни думи, празни приказки...

И да - смисъл е понятие-огледало. УУпс, да - вие не знаете още за "понятията"... От друга страна - да редите тия импровизации на вас вероятно ви изглежда че имало смисъл. Може би, но за вас. За мен, например - няма никакъв смисъл...

Смисъл има, когато някой не го е отрекъл, преди да го е разбрал

А това е изречение за форумните бисери. :)

Имате логически дефицити, а нито сте осмислили какво говорите, нито имате подготовка. Имаше и други такива - в предишните ви думи. Иначе пък - ви било забавно. Кое - да ви изглежда нещо си в чужди думи, след като това са игри на вашите лични интерпретации. А вашите думички... :)

Журналисткият и литературен речник и похвати не са достатъчни да се вниква и разбира - каквото и да е то. И го поднасяте като пример във всеки свой коментар...

Отгоре на всичкото - на вас още не ви е ясно "какво точно коментирате"... анализ - липсва, разбиране - също. И си остават някакви игри на отражения и интерпретации на нещо си. Така можете и да си пишете за ланшния сняг и дядо коледа в тема за квантова физика... Още сте с идеята за ученически "съчинения" по тема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

„О, спри, така красив си ти !“

.....и през ум не ми минава да се сравнявам с титани ! 

https://bg.wikipedia.org/wiki/Фауст

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 14.02.2019 г. в 13:46, _ramus_ написа:
на 14.02.2019 г. в 13:33, Maleficient написа:

Смисъл има, когато някой не го е отрекъл, преди да го е разбрал

А това е изречение за форумните бисери. :)

Имате логически дефицити, а нито сте осмислили какво говорите, нито имате подготовка. Имаше и други такива - в предишните ви думи. Иначе пък - ви било забавно. Кое - да ви изглежда нещо си в чужди думи, след като това са игри на вашите лични интерпретации. А вашите думички... :)

Журналисткият и литературен речник и похвати не са достатъчни да се вниква и разбира - каквото и да е то. И го поднасяте като пример във всеки свой коментар...

Отгоре на всичкото - на вас още не ви е ясно "какво точно коментирате"... анализ - липсва, разбиране - също. И си остават някакви игри на отражения и интерпретации на нещо си. Така можете и да си пишете за ланшния сняг и дядо коледа в тема за квантова физика... Още сте с идеята за ученически "съчинения" по тема.

Щом смятате, че е за Бисерите, сте свободен да го сложите, но обяснете Защо според Вас е за "там"? Нещо не разбрахте от него, при все, че е обяснено веднага след последната цитирана от Вас буква.

Имам ... "дефицит"-и, прав сте. Но най-проблемният ми е онзи на Търпението и обясненията, много добре и образно обобщено с израза: да се налива от пусто в празно.

Нямам представа какво е журналистически "речник"- но в подобен форум ми звучи ласкателно. Няма да бързам да Ви Благодаря, че може да се окаже, как сте искал да ме засегнете с думите си или да ме разобличите и аз засрамено да се свия в ъгъла и да си поплачкам.

Продължавате да забавлявате с устрема си и дръзновеността, с които да ми обяснявате какво на МЕН не ми е ясно. Не може ли аз сама да си преценя дали нещо ми е ясно, ако не ми е да попитам и сама да си призная, че мъча се, мамка му, ама не ми се получава. За това си се прибирам на село продължавам да си паса патките и повече не коментира такива високи нива  на осъзнатост. Ама, може ли друг път?! Не днес и сега.

Дядо Коледа не е лош образ и архетип за обсъждане, но ме мързи да го намесвам.

Мога, да. Лошото е, че Вие очевидно не можете. Слабичък сте. Издишате. То цъкането по клавиатурката не е като надговарянето в кварталната кръчма.

Починете си.

И ако следващото Ви мнение не е толкова полемистично, може и да Ви отговоря пък.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Животът е за да се живее - нищо повече и нищо по-малко. Друго с живота си не можеш да направиш. Живеейки можеш да правиш най-различни неща - едни по избор, други - не. Но тук вече трябва да се търси смисъла на конкретните действия, да се изучават и свързват с последствията от тях. А живота можеш единствено да го живееш.

Какво или кое не е животът? Можеш ли той да бъде разделен? Може ли да се направи разделение между един живот и друг, между живо и неживо? Дори и "мъртвата" стена става част от живота ни, когато по невнимание се сблъскаме с нея. Тя е преди това си е част от живота, но ние не го забелязваме директно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Maleficient написа:

но обяснете Защо според Вас е за "там"? Нещо не разбрахте от него, при все, че е обяснено веднага след последната цитирана от Вас буква.

Словоблудствате си, така - за сърбежа. Хем "обяснете"... Хем е "че е обяснено "... И ето какво е "обяснението"... (ви) :

на 14.02.2019 г. в 13:33, Maleficient написа:

Смисъл има, когато някой не го е отрекъл, преди да го е разбрал. Което идва да НИ покаже, че очевидно Смисъл няма или е илюзия- просто думичка- за онези, които не го разбират.

Да не би да ви изглежда че "вие го разбирате"   :)

Това ... "обяснение", е точно както сте положили и "изречението-бисер", преди него. Значи смисълът на първото изречение е "да покаже" нещо си... Но то нищо не "показва" - един обикновен ноусенс в логически и смислов план. Вероятно ще се наложи и да "обясните" какво сте "обяснили" в "обяснението" към изречението преди него... Но е мисия невъзможна, защото се оплитате все повече в прибързани повърхностни импровизации...

Нищо не споменахте за групата на която сте говорителка, за да си служите в изказа в множествено число. Щото е доста интересна тази... "група", - кои сте вие и точно това ли "идва да ВИ покаже". Какво точно показва, вие ли водите лекциите на групата от почетното място, публиката ръкопляска ли, препитахте ли ги какво са разбрали...  :) Нека друг от групата да поясни какво е разбрал от лекционния ви труд - може би той би обяснил какво сте "показали" с въпросното ... "изречение". 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, Shiniasu написа:

Животът е за да се живее - нищо повече и нищо по-малко. Друго с живота си не можеш да направиш.

Така са думичките... и игрите със значенията им

А що е това ЖИВОТ... и има ли разлика с "животът ми"? Можеш ли да "правиш" - живот, живота, живота си.

Темата е огледало - за пишещите в нея. Темата е СМИСЪЛА... на ЖИВОТА. Никой не е написал още какво е ЖИВОТ - и какво точно означава - за него ли, общо ли, според какво, кое и как. Да не говорим - ЗАЩО ...

Думичките са огледало - за Изразяващия се с тях. Защото с думи или без, дори с бездействие същия непрекъснато подава сигнали за това какво е нивото му на самоосъзнаване, според вида, значението, приоритетите на обратните му връзки със всичко - мисли, думи, слово, действия...

А както навсякъде - готовите заемки за това "какво било живот и дали и какъв смисъл имало" се обозначава всичко друго, но не и осъзнаването на самия субект, че всички смисли, думички, значения и същности - се пораждат и определят от самия него... в опит да се справи с... няколко екзистенциални дефицити.

И така деца, що е това ЖИВОТ? Защо и според кое - той трябва да има "смисъл"? Защо му е смисъл на ЖИвота, след като от идея за смисъл, има само ЖИвеещия (го)?

А защо са му на ЖИвеещия идеите, смислите... защо са му и за какво му служат?

==========

Опита да се прикрие Живеещия, зад общи и колективни понятия (живот и смисъл) е съвсем естествен. Защото никой пишещ не е свикнал да пише за себе си, а и това не е до свикване. Тук говорители на общи готови системи от обяснения и версиите с лична донагласация са навсякъде. Даже и с фантазии за вселената, светът и светове, та и ДНК... бомбастични изхвърляния, поетични и фантазни игри... Но нито един пишещ тук не написа личния си принос към осмислянето на две прости думички - СМИСЪЛ и ЖИВОТ. И защо да има личен поглед, след като са налице готови погледи от "други"... дето се взимат наготово и стъкмизацията се появява като "лично мнение". Кое му е личното... Кое точно ЛИЧНОТО усилие, ресурс, вникване, осмисляне, подвеждане, грешки и проверки... Кое точно е личното като го няма именно ПЪТЯ - личния път. И всичко наготово - е решението. А и е инстинктивизъм, с допълнителна социална обосновка и поддръжка. Щото така "правят всички", значи така и това е...

Общите положения са обща плява и е съвсем ясно защо толкова готованковци са вкопчени в него. А и носи несъзнателен покой - че си "като другите"... че имате една истина, една версия на свят, на реалност. И е къде-къде по-лесно да се бръжди и жужи главно по общото... щото така се реализира и нужната свързаност и резонанс - с останалите.

Фантастичните субекти пък имат други приказки - личен микс между народни версии на готови идеологии и обяснения за светове, животи, за отвъдно, за енергии, чакри или небеса, за безсмъртие, за битийност, или за вечност, за души и духове, за... Така се живее с химери - щото е по-лесния начин за решаване на обикновени и прости дисонанси, възникващи непрекъснато за субекта, в нещото, дето той го нарича "ЖИВЕЕНЕ".

И така - четат се други какво били написали, казали, можели, знаели, открили... прихваща се който каквото му е изгодно-удобно... от което да има нужната за него полза, дето стреми. И воала... да пишем щото има тема и в нея да намерим поредния мегдан да поиграем житейските игри.

А е толкова просто... и очевидно - СМИСЪЛ... и ЖИВОТ... общото звено между тия две понятия... е самия субект, дето ги ползва. Само това.

Изхвърлянията по-горе - че "животът трябвало да има смисъл" - са толкова наивни и първосигнални, колкото и показателни. Защото и двете понятия в общата плява се спрягат съвсем смътно, без каквото и да е задълбочено лично и критично осмисляне. Както на едното - така и на другото - за да се търси след това някаква връзка между тях. Готовите езотеристки или окултни, или по готовите западно-източни, схващания на някой/и си, някъде си - са къде-къде по-удобни да се подбира от тях, вместо да се емне някой да се захване с дълбаене и после синтез...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, добре. За мен това, че мислиш по този начин не е проблем. За момента не виждам смисъл да отговарям на конкретните въпроси, които засягаш. И то е защото сам се изолираш поставяйки се над другите пишещи. Дали действително разбираш нещо от психология за мен няма значение. Но по принцип дискусията предполага разговор между равнопоставени участници, които споделят своята гледна точка, а не се опитват да демонстрират превъзходство и да налагат своето на всяка цена.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, Shiniasu написа:

които споделят своята гледна точка,

преди всичко е важно да са наясно доколко споделят нещо, какво е то и доколко е "тяхна" - гледната точка.

Наивно е да се нарече "гледна точка" нещо, което нито е точка, нито е гледна, защото ГЛЕДАЩИЯ липсва от нейното уравнение.

Иначе... само се имитира дискусия. както и става.

А изолацията... разбира се, че от колективна переспектива това е изолация, която не я търся - тя идва съвсем естествено. Докато другите непрекъснато стремят да се свързват, обединяват, резонират... на мен това не ми е нужно. Нужно ми е нещо съвсем друго, което не зависи от други... свързващи се. Това е обобщение на ставащото в целия форум - в който заучени значения на думички само се дъвчат - и то пак заучено и наготово. Липсва какъвто и да е индивидуален подход. Къде в това е т.н. "лична гледна точка", след като това да си рупор на групова готова каша от която някой си извадил вкусните за себе си залчета, се нарича "лична гледна точка". Това е просто лично подбраното за "храна" - но е само въпрос на вкус, потребности и ползи.

Та тук хората още не правят разлика между "лично мнение" и "лична гледна точка". А такава е налице, при това - значителна, не само в подробностите.

Въпрос на интереси. А и за мен е лицемерие да наричам "лично мнение" нещо, което в него няма нищо лично. Да - личност, изградена от мешаница на колективни печати. Докато за мен личното - е индивидуалното, осъзнатото, синтеза на тия през призмата им. Както вече написах - въпрос на интерес(ност)и.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 15.02.2019 г. в 14:08, Shiniasu написа:

Какво или кое не е животът? Можеш ли той да бъде разделен? Може ли да се направи разделение между един живот и друг, между живо и неживо? Дори и "мъртвата" стена става част от живота ни, когато по невнимание се сблъскаме с нея. Тя е преди това си е част от живота, но ние не го забелязваме директно.

Може разбира се, да се разграничи "живо" от "неживо"- за с по-мистичен привкус: оДушевено с неоДушевено. Кое и за кое от двете има смисъл и Защо ( ако има)?

Може и да няма и да е просто съществуване.

Понеже вчера гледах едно много интересно предаване за роботите и ИИ. Как от един момент ИИ може да се саморазвива и да поеме контрол над процесите, които може и извършва и дори да властва над човешкия вид. Също така четох и един разказ на Станислав Лем - Доктор Диагор. Там ставаше въпрос как се правят експерименти и как всяко изкуствено създадено същество или съзнание първо се опитва да се о-Свободи и е много проблемно "подчинението".

Съответно ако се свържат тези две неща и предвид, че не е сигурно дали един ИИ е оДушевен буквално, е интересно дали би си постановил и открил Смисъл, а не Цел определена.

Какъв е бил Смисълът за един Франкенщайн-творението, а не твореца?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване