Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

yri

Протести срещу нови карикатури на пророка Мохамед

Препоръчан отговор

Протести срещу новите карикатури на пророка Мохамед пак затварят датски посолства

Датското посолство в иранската столица Техеран преустанови дейността си заради новите изблици на насилие сред ирански младежи, предизвикани от филм за нови карикатури, представящи пророка Мохамед този път като камила.

Това предаде ИТАР-ТАСС, позовавайки се на изявление на датския външен министър Пер Стиг Мьолер: “Затваряме дипломатическата си мисия в Иран от съображения за сигурност, но посланикът и сътрудниците на посолството ще останат в Техерен”. През лятото ултрадясната датска Народна партия организира конкурс за дискретидитирането на Пророка, а аматьор направи филм за получените карикатури, който даже беше качен в интернет. Във вторник външният министър на Дания се срещна с иранския си колега, за да му обясни, че правителството официално се дистанцира от крайнодесните, но протестите пред посолството продължиха. Дания вече предупреди гражданите си за опасности при пътуване в някои мюсюлмански държави. Това е повторение на сценария от пролетта на тази година, когато датските посолства в много мюсюлмански страни бяха затворени, а десетки мюсюлмани загинаха в протестите срещу карикатури на Пророка Мохамед, публикувани в най-голевия датски всекидневник през есента на 2005 г.

News.dir.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Тия фанатици незнаят какво искат вече.

Всмисъл? Какво може да иска един човек, който е явно умишлено провокиран на чувствителна за него тема!? И още - на базата на какво и спрямо кого прилагаш определението "фанатик".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В буквалния смисъл.Под "фанатици" визирам болните мозъци на аятоласите в Техеран.Провокирани били..света е пълен с провокации и изкушения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
В буквалния смисъл.Под "фанатици" визирам болните мозъци на аятоласите в Техеран.Провокирани били..света е пълен с провокации и изкушения.

Най-напред не вижам в новината да става дума за аятоласите в Техеран, а липсата на адресат на квалификациите които отправяш придават съвсем друг смисъл на изказването ти. Колкото до това дали светът е пълен с провокации и изкушения - не ме карай да давам примери по аналогия, защото ще излезе че пейзажа не е същия само от твоята камбанария. "Светът е пълен с изкушения" не е нито оправдание, нито основание за каквото и да било. По тази логика могат да се оправдаят доста неща, като например случаите на злоупотреба с българският химн, около които толкова много се шумя. Само дето тогава друга песен се пя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да ама в случая няма злоупотреба,а тия само се пенят за всяко нещо.То винаги има за какво да се разсърди човек.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Да ама в случая няма злоупотреба,а тия само се пенят за всяко нещо.То винаги има за какво да се разсърди човек.

Няма злоупотреба? А какво има според теб? Чаено парти? Става въпрос за нови карикатури. Пише си го ей там горе, в заглавието още. „Протести срещу нови карикатури на пророка Мохамед”. Може би не си прочел внимателно, не знам. За това доколко следва да се схващат тези карикатури като обидни за вярата тук няма да говорим, защото вече е говорено достатъчно, но това не е от значение предвид това, считат ли се те за обида или не от дъдени конфесии. Ако се считат въпрос на дипломатически такт е подобни неща да не се допускат. Това е все едно да риташ куче и когато дойде да те ухапе да се жалваш защо те било ухапало. След което да кажеш "Ето, видите ли, кучето ме ухапа. Сигурно е бясно. Дайте да го застреляме...". Не знам само аз ли усещам идиотизма в това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубаво е,че има такива карикатури и изобщо такива провокации,тъй като те спомагат за постепенното разрушаване на табутата - религиозни,социални,битови. Естествено,че хората,лично засегнати от това,ще протестират,но това е неизбежният ход на нещата. Закостенялото и догматично мислене трябва и ще бъде изкоренено,за да вървим напред като единно човечество,а не като сбор от множество враждуващи групи...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Хубаво е,че има такива карикатури и изобщо такива провокации,тъй като те спомагат за постепенното разрушаване на табутата - религиозни,социални,битови. Естествено,че хората,лично засегнати от това,ще протестират,но това е неизбежният ход на нещата. Закостенялото и догматично мислене трябва и ще бъде изкоренено,за да вървим напред като единно човечество,а не като сбор от множество враждуващи групи...

Това се осъществява чрез умерени дипломатически ходове и уважение към чуждата религия, която и най-некадърния дипломат знае, че е фактор в международните отношения. Като такъв тя не само не бива да се омаловажава, но дори напротив - да се разглежда като културна уникалност на другата страна. Социалните и битови табута място нямат тук. Тъй като говорим конкретно за религията - от новината става ясно че замисълът на карикатурите е далеч от идеята за разбиване на табута, а напротив - нова културна колизия, продукт на ислямофобията. Което е автогол в лицемерната политическа позиция за "разкрепостяване".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, ако аз бях мъдър пророк или бог щях да се смея на карикатури.

Ако са смешни. Ако не са - няма да се смея.

Ама да се гневя?

Трябва да се вземаш много насериозно за да се гневиш на рисунки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Да, ако аз бях мъдър пророк или бог щях да се смея на карикатури.

Ако са смешни. Ако не са - няма да се смея.

Ама да се гневя?

Трябва да се вземаш много насериозно за да се гневиш на рисунки.

Само дето ние няма как да знаем дали Аллах или Пророка се гневят на рисунките... :wors: Така че ни липсва основание за твърдението че се вземат насериозно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Само дето ние няма как да знаем дали Аллах или Пророка се гневят на рисунките... :wors: Така че ни липсва основание за твърдението че се вземат насериозно.

Прав си. Не знаем.

Не знам и аз дали съм прав.

Може някой да има право да бъде гневен. Ако е беден, онеправдан и няма нищо освен вярата си. Може би има право.

А може и някой да има интерес да поддържа гнева на хората.

Опитах се да чета Корана. Много гневна книга. (Може и да не я разбирам.)

Май съм неверник. Ужасни неща ме чакат.

Не знам кое как се тълкува, но там и Аллах е гневен и отмъщава. Което не е добър стил за един Бог.

(То май подобни са нещата и в Стария завет)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чрез умерени дипломатически ходове нищо няма да стане...

Не че тези карикатури са най-правилното и хубаво нещо,което може да се предприеме,но все пак са крачка в правилната посока. Хората трябва да бъдат над тези неща. Аз съм. Ако утре някой пусне карикатури на Христос и апостолите, изобщо няма да се развълнувам.По-скоро би ми било интересно и бих се засмял,ако са направени с чувство за хумор. Но да ходя да паля посолства,да горя знамена, и т.н., абсурд! Все още религията прекалено много влияе на хората... sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Чрез умерени дипломатически ходове нищо няма да стане...

Не че тези карикатури са най-правилното и хубаво нещо,което може да се предприеме,но все пак са крачка в правилната посока. Хората трябва да бъдат над тези неща. Аз съм. Ако утре някой пусне карикатури на Христос и апостолите, изобщо няма да се развълнувам.По-скоро би ми било интересно и бих се засмял,ако са направени с чувство за хумор. Но да ходя да паля посолства,да горя знамена, и т.н., абсурд! Все още религията прекалено много влияе на хората... sad.gif

Ами ти всъщност нищо не каза. Ако се пуснат карикатури на Христос и апостолите на тебе няма да ти пука, по простата причина, че нееднократно в този форум си засвидетелствал, че не си религиозен и вярващ православен. Което обаче по никакъв начин не те превръща в представителна извадка на православното население на тази планета. А ако се ограничим в България - не те превръща нито в голямо, нито в квалифицирано, а дори не и в обикновено мнозинство. Има няколко милиона други българи, голяма част от които силно религиозни. Твоят частен случай не може да е общовалиден аргумент. Така че да противопоставяш реакцията на един мюсюлманин на твоята реакция е все едно аз да кажа, че ако утре публикуват расистка карикатура срещу някой източноазиатски етнос аз няма да се обидя въобще. Еми пълна глупост ще изтърся тогава.

Колкото до дипломацията - твърдението "нищо няма да стане" е непроверено като факт, следователно няма стойността на такъв; беззначно е предвид че не е аргументирано. Официалната религия като фактор в международните отношения следва да е обект именно на дипломацията и на официални религиозни представителства (например Цариградската патриаршия или Ватиканът). Така като чета новината говорим за ултрадясна партия, което в моите очи силно дискредитира позицията, която ти се опитваш да оправдаваш с извънконтекстови за конкретния случай интепретации.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Всеки от нас може да бъде засегнат до такава степен от някой или нещо абсолютно всеки. Нека не пречим на хората да живеят така както сметнат за добре. Нека не определяме хората като терористи, фанатици и т.н. само по това, че изповядват друга религия. Има и добри и лоши ислямисти, както има и добри и лоши християни.

Изповядващите исляма са мюсюлмани. „Ислямист“ е съвсем друго понятие... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ами, точно те, де...те промиват мозъците и на мирните граждани, така че не само аятоласите са с промити и болни мозъци, ами и тези, които протестират! :)

Знаете ли защо се случи това на 11 Септември - за да може светът да види лицето на ИСЛЯМА!

Мелл,като прочетох мнението ти, ме напуши искрен смях :)

Nulla aetas ad discendum sera

Sapientia prima stultitia caruisse

Nunquam, ubi diu fuit ignis, deficit vapo

Помисли си над тях ;) А за последно -Sapiens nil affirmat, quod nonn probet -"Умният нищо не твърди без доказателство"

Редактирано от Morfey_A (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сталик,четейки мненията ти,все се сещам за един лаф навремето "Физиологично незадоволена биологична единица отказва да интерпретира фолклорни елементи",или с други думи "Гладна мечка хоро не играе" . Всичките ти мнения изобилстват с най-различни сложни и енциклопедични думички,които завърташ и усукваш,и понякога изместваш спора на една съвсем друга плоскост... Аз не претендирам,че съм "представителна извадка" , и по-добре за мен,защото като гледам какво правят тези "извадки" и как мислят...А всъщност,болшинството от българите са нерелигиозни.Това,че ходят от време на време на църква,не бива да те заблуждава.Правят го от някаква смесица от лицемерие,страх,надежда,и показност. Истински вярващите в България са нищожен процент...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре де,обяснете ми защо само те реват?Нима неможете да намерите карикатура на Иисус?Те за всяко нещо палят посолства.Та като стана въпрос за дипломация паленето е много далеч от такава.Да сте виждали в нормална държава да палят посолства за карикатура?Бе не на мене тия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Драгозов,много точно!

Те просто са си фанатици и това е. Вчера говорих с един приятел,англичанин,беше за малко в България.Та той е от Манчестър и вчера един час ми се оплаква - там било пълно с пакистанци,иракчани,иранци,и тем подобни фанатици, които били невероятна напаст. Никакви закони не важали за тях,тероризирали местните хора,а полицията гледала отстрани и нищо не правела,да не би да ги обвинят в "расова дискриминация". Той самият и жена му са били пребити от такива идиоти,полицията ги разкрила,но нямало никакви последствия. Може би това е малко встрани от темата,но това доказва,че повечето мюсюлмани от близкия изток и Азия са глупави,войнствени и фанатизирани хора. Те не са виновни,че са такива,това е резултат от много фактори,но е ние не трябва да бъдем чак толкова толерантни и да се съобразяваме с тях. Като не им харесват карикатурите,да не ги гледат! Какъв им е проблема? angry.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е религия и всеки я разбира по различен начин.Това, че ние много бързо забравихме нашата си е проблем на обществото.Ние сме тези които можем да се надсмеем и на най-святото ни нещо и го правим и това не е култура.За мохамеданите въобще да се рисува пророка или някои друг не е позволено а какво остава пък и за карикатура.И ако някои смята, че по този начин им отваряме очите за нашия свят жестоко се лъже.Точно по този начин ние затвърждаваме мнението им, че сме лоши, неразбиращи, завземащи и т.н. определения.И моля Ви преди да пишете по тези въпроси научете нещо за религията, възприятията и мисленето на всеки един мюсюлманин.Много лесно се лсагат определения когато не познаваш добре ответната страна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Видях по телевизията тия малоумници как замерват датското посолство с коктейли "Молотов".Някой тук се опита да направи съпоставка с гаврата с Българския химн,аз също бях възмутен но за разлика от тия дебили не тръгнах да паля посолства.Ето това е разликата между нас християните и тия диваци.

165. А някои от хората приемат за богове други вместо Аллах, обичат ги, както Аллах трябва да се обича. А които вярват, най-силно обичат Аллах. И ако угнетителите можеха да съзрат, когато видят мъчението, че цялата сила е на Аллах и че Аллах е суров в мъчението...

191. И ги убивайте там, където ги сварите, и ги прогонете оттам, откъдето и те ви прогониха! Да заблуждаваш е по-тежко, отколкото да убиваш. И не се сражавайте с тях при Свещената джамия, докато не започнат там да се сражават с вас! А ако се сражават с вас, убийте ги! Такова е възмездието за неверниците.

193. И се сражавайте с тях, докогато не ще има заблуда и религията ще е на Аллах! А престанат ли, тогава да не се враждува, освен против угнетителите!

151. Ще хвърлим ужас в сърцата на неверниците, защото съдружиха с Аллах онова, на което Той не е низпослал довод. Мястото им е Огънят и колко лошо е обиталището на угнетителите!

Тези който се чудят какъв е смисъла да се опашеш с бомби и да се взривиш някъде може би ще намерят отговора тук :

157. И ако бъдете убити или умрете по пътя на Аллах, опрощение и милост от Аллах е по-добро от онова, което трупат.

158. И ако умрете или ви убият, при Аллах ще бъдете събрани.

Какво очаквате от хора които още живеят по тези предписания ?

Редактирано от VEELVET (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И какви изводи си правиш от това Велвет :) освен да изкарваш цитати от Корана какви изводи си направи за тях ми е интересно да науча :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И какви изводи си правиш от това Велвет :) освен да изкарваш цитати от Корана какви изводи си направи за тях ми е интересно да науча :)

Извода е че да живееш по предписанията на една книга писана преди хиляди години от един прекалил с опиума "пророк" и заради това да умират хора е просто безумие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да протестират, но мирно и цивилизовано, а не като безмозъчни да скачат срещу всичко датско. Авторите били датчани и айде да взривим датското посолтво, да пребием всеки срещнат на улицата датчанин и накрая да обявим война на лошата Дания biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...