Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте!

Искам да сложа линукс операционна система на едно старо и слабо компютърче и по този начин да му дам нов живот.:whist:

Досега не съм работил с линукс но съм чувал, че е многократно по лек от Win95 дори.

Ще съм Ви много благодарен ако ме посъветвате кои точно линукс да сложа, защото има много различни дистрибуции. Компютъра е пентиум на 200мх и ми се иска да инсталирам нещо наистина леко.

Кой Линукс е най-лек и подходящ? :yanim:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

е, е, някой пак се е изхвърлил:whist:по-лек от Уин95 ще е ако го ползваш само в текстов режим, а това няма да ти е по силите, защото както разбирам си начинаещ.

иди на българският портал за Линукс - www.linux-bg.org, там има много подробна информация и ще разбереш всичко което те интересува.

аз лично бих ти препоръчал Fedora Core 3

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Monkey Linux. Само това се сещам за тебе.

Иначе трудно ще намериш Linux, чиято нормална инсталация да работи на такъв комп.

Това е и парадокса на новите дистрибуции - уж ги компилират с поддръжка на 80486 инструкции, а в момента в който ги пуснеш на по-стара машина - умират тотално (даже някои въобще не стартират). Отделно, в работата си имам Linux, който редовно си рендерира прозорците в забавен кадър и всеки път се чудя дали не са ме излъгали с някоя друга цифра в спецификацията на машината, която е взета в края на миналата година.

За текстов режим ще намериш страшно много варианти, но предполагам не това ти е целта.

Освен на самата дистрибуция, трябва да обърнеш внимание и на десктоп мениджъра (шела). От това, кой ще избереш - зависи и как ще ти върви средата.

Сложиш ли някоя от последните версии на KDE/Gnome мениджърите - ще си скубеш косите.

Затова слагай нещо яко орязано и свиквай с мисълта за "примитивни" шелове от ранга на XFCE.

Другото важно е - ако се занимаваш с Windows програми/игри, по-добре си сложи самия Windows (дори да е 95), тъй-като Wine емулацията под Linux няма да издържи на тази машинка :whist:

Редактирано от Q-tech (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Здравейте!

Искам да сложа линукс операционна система на едно старо и слабо компютърче и по този начин да му дам нов живот.:whist:

Досега не съм работил с линукс но съм чувал, че е многократно по лек от Win95 дори.

Ще съм Ви много благодарен ако ме посъветвате кои точно линукс да сложа, защото има много различни дистрибуции. Компютъра е пентиум на 200мх и ми се иска да инсталирам нещо наистина леко.

Кой Линукс е най-лек и подходящ? :yanim:

<{POST_SNAPBACK}>

Пробвай Damn Small Linux. Това е дистро базирано на Knoppix, който съответно е базиран на Debian. Само 90мб е стартира се от диск, но може да се запише и на харда. Отделно използвания Blackbox гарантира достатъчна лекота при работа...

А и малко офтопик:

Не съм съгласен, че XFCE е примитивен...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Другото важно е - ако се занимаваш с Windows програми/игри, по-добре си сложи самия Windows (дори да е 95), тъй-като Wine емулацията под Linux няма да издържи на тази машинка :)

<{POST_SNAPBACK}>

Смятам да използвам компютъра главно за текстова обработка и работа (предполагам с Open Office). Също така се надявам да мога да стартирам филми (видео картата е 4мб) и разбира се да се слуша и музика.

Ще прочета по нещо за предложенията които има до тук но ще изчакам да чуя и още съвети и мнения.

П.П.Ако не става за филмите поне за другите 2 неща?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
е, е, някой пак се е изхвърлил:)по-лек от Уин95 ще е ако го ползваш само в текстов режим, а това няма да ти е по силите, защото както разбирам си начинаещ.

иди на българският портал за Линукс - www.linux-bg.org, там има много подробна информация и ще разбереш всичко което те интересува.

аз лично бих ти препоръчал Fedora Core 3

<{POST_SNAPBACK}>

Поредната заблуда! Не само че има версии на линукс с графика, които са в пъте по-леки от Win'95, а и дори са известни дистрибуции. Избери си сам - Mandrake Linux 7 го инсталирах на точно такава машина и вървеше в пъти по-добре от Win'95. Друга дистрибуция е RedHat Linux версии до 9. За 9 незнам дали ще стане - последно съм го инсталирал на 300MHz машина и повярвай ми - работеше доста по-добре от Win95 и Win98. Така че просто си намери стара дистрибуция и ще стане.

И повтарям - това е проверено от мен и действа cool.gif

Само ми е чудно защо си мислите, че само новите дистрибуции са линукс с графика :eek

ПП: За музика слагаш Xmms ако няма в дистрибуцията, а за текстообработка пробвай да сложиш OpenOffice (в повечето от старите дистрибуции го няма), но можеш да ползваш AbiWord или KOffice.

За филми трудно ще стане, но можеш да пробваш да му инсталираш някоя стара версия на MPlayer.

Редактирано от Hedron (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На такава машина OpenOffice ще стартира по 4-5 мин. Знам го от опит. Abiword е по-доброто решение. Иначе Firefox, kopete и др. програмки за Интернет си вървят без проблеми. На подобна машина (само че с добро видео и без MMX) даже пускахме Xvid филм, който учудващо не насичаше ако се пуска без звук.

Като цяло това което харчи много ресурси е X сървъра (ама без него нямаш GUI) и тежките графични среди като KDE и GNOME. Затова на стара машина може да сложиш съответно и стара дистрибуция (с XFree 3.x вместо 4.x). Да не говорим, че някои дистрибуции идват и с двата X сървъра (Slackware 10.1 например). Желателно е да сложиш и 2.4 ядро, въпреки че 2.6 също се държи повече от прилично на тези антики.

Като цяло ще трябва да си поиграеш, за да докараш производителност равна или по-добра от Win95. Постигнеш ли го обаче ще забравиш за преинсталиране (което е доста често срещано явление на Win95).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...а за текстообработка пробвай да сложиш OpenOffice (в повечето от старите дистрибуции го няма), но можеш да ползваш AbiWord или KOffice.

За филми трудно ще стане, но можеш да пробваш да му инсталираш някоя стара версия на MPlayer.

Хе-хе... много искам да видя Open Office на 200 MHz машина :) Като го стартира човека ще има време да изпие едно кафе преди за започне да работи :)

Моят съвет е - забрави за всякакви дивотии за "лекия и удобен Линукс". Слагай един Win98 SE, MS Office 97 и WinAmp2. Ако машината е с по-малко от 64 MB RAM, добави и - ще ти струва 10-15лв най-много и няма да имаш никакви проблеми със скоростта. За филми няма как да стане - просто процесора е прекалено бавен, но всичко останало ще върви съвсем нормално.

Да не говорим, че докато намериш и инсталираш правилно всички необходими драйвери за Linux за такава машина - видео, звукова карта, принтер и т.н. - ще ти побелее косата. И освен това вероятно няма да можеш да използваш максималния refresh rate на монитора си. Щом при мене дори последната версия на Xandros (Debian based Linux) не успя да подкара монитора на повече от 100 Hz, а под Win98 без проблеми работи на 120 Hz, прави си изводите...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И освен това вероятно няма да можеш да използваш максималния refresh rate на монитора си. Щом при мене дори последната версия на Xandros (Debian based Linux) не успя да подкара монитора на повече от 100 Hz, а под Win98 без проблеми работи на 120 Hz, прави си изводите...

<{POST_SNAPBACK}>

Ми създай си какъвто ти душа иска режим с gtf (трябва да го има във всеки Debian) и си вкарай получения ModeLine в /etc/X11/XF86Config-4 - прави си изводите...

Редактирано от Pesho (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

V12..под Линукс може да накараш монитора да тръгне и на 300Hz..друг е въпроса дали ще издържи. Не съдете за възможностите на операционната система по това което вие можете. Защото аз какъвто съм загубеняк под Windows ще излезе, че това въобще не е операционна система :).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хе-хе... много искам да видя Open Office на 200 MHz машина :angry: Като го стартира човека ще има време да изпие едно кафе преди за започне да работи :P

Не съм казал че ще работи въобще, или пок че ще работе добре - казвам само ако иска да пробва!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
V12..под Линукс може да накараш монитора да тръгне и на 300Hz..друг е въпроса дали ще издържи. Не съдете за възможностите на операционната система по това което вие можете. Защото аз какъвто съм загубеняк под Windows ще излезе, че това въобще не е операционна система :rolleyes:.

Извинявай, прави сте с Pesho. Моите опити стигнаха до стандартния "Windows-ки" начин - десен бутон, меню за конфигурация на видеото и избор на стойност от падащото меню :whist: И при положение, че Xandros-a разпозна монитора и видео картата като марки и модели очаквах да покаже и всички възможни режими там. Все пак тествах най-"windows-оподобната" дистрибуция, при това струваща повече от XP Home Edition...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно поради причина, че струва повече от XP никога не съм препоръчвал тази дистрибуция. Особенно като има такива дистрибуции като SUSE, Ubunto, Fedora, които човек може да ползва напълно свободно (Mandrake нарочно не съм го включил :) ).

V12 в твоя случай може да е виновен и драйвера на видеото. Поради това, че и ATI и Nvidia използват затворени драйвери дистрибуциите не ги включват по подразбиране в инсталацията си. Така ти с ползвал неускорен драйвер, който вероятно не е поддържал такива високи честоти на опресняване.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 година по-късно...

Имам въпрос, ще върви ли линукс на моята машина:

20 ГБ хард

130 мб рам

Уин МЕ

667 мг херца

?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мда..ще върви. Но трябва да забравиш за KDE/GNOME. Използвай някои от по-леките среди като XFCE, Fluxbox и т.н.

Като препоръка:

1. Slackware инсталиран без KDE.

2. Ubuntu инсталиран като сървър (т.е. без графична среда). След това си добавяш каквото си поискаш през apt.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е не плашете човека моето Ubuntu е върху Celeron 333 и 256 рам и 8 Mb видео ако не броим ,че малко съм клокнал професора ,но си върви не по зле от ХР и то с GNOME .И на двете ОС си гледам филми слушам музика ползвам офис и още сума др. работи.А аз определено не съм от хората които разбират от Линукс до степен да го оптимизирам максимално.

Ако очакваш всичко да става мигновенно по скоро си смени машината от колкото да си търсиш лека ОС.Лошото на всички приложения е че започнаха да ги правят съобразени с новият хардуер.

Май е време за нова машина всичко останало е компромис.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

да ви предложа нещо българско!

http://flax.i-space.org/ ----FLAX

върви на лайв СД и е само 103мб , за инсталиране на харда му стигат и 300мб , върви перфектно на стари машини и си има най-необходимото--AbiWord,PDF,MPlayer,BMP(музикален плейар) и още няколко необходимости,даже има и няколко игри. прегледайте сайта ,там има повече подробности. cool.gif

успех! cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
да ви предложа нещо българско!

http://flax.i-space.org/ ----FLAX

върви на лайв СД и е само 103мб , за инсталиране на харда му стигат и 300мб , върви перфектно на стари машини и си има най-необходимото--AbiWord,PDF,MPlayer,BMP(музикален плейар) и още няколко необходимости,даже има и няколко игри. прегледайте сайта ,там има повече подробности. cool.gif

успех! cool.gif

Нема такава страница, не се отваря :whist:

Аз бих предложил Slax, около 190МБ големина на ISO-то, инсталира се на USB памет, или на 550МБ минимум хард диск,

Ползва КДЕ.

http://slax.linux-live.org

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Нема такава страница, не се отваря

Има и се отваря. Днес го изтеглих, но се оказа голямо дърво. По добре не го пробвайте, докато не го пооправят.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване