Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Свободата и свободният избор - доколко ги притежаваме ?

Препоръчан отговор

Искам да споделя с вас думи на Кришнамурти, относно свободата.

Свободата не е реакция; свободата не е избор. Човешката претенция е, че понеже има избор, той е свободен. Свободата е чисто наблюдение без посока, без страх от наказание и възнаграждение. Свободата е лишена от мотив; свободата не е в края на еволюцията на човека, а се съдържа в първата стъпка от неговото съществуване. В наблюдението си човек започва да открива липсата на свобода. Свободата се намира в безизборното осъзнаване на нашето съществуване и дейност.

Мисълта е време. Мисълта е породена от преживяване и знание, които са неотделими от времето и миналото. Времето е психологическият враг на човека. Нашето действие е основано върху познание и следователно на време, така че човекът винаги е роб на миналото. Мисълта е винаги ограничена и така ние живеем в постоянен конфликт и борба. Няма психологическа еволюция. Когато човек стане осъзнат за движението на своите собствени мисли, той ще види разделението между мислителя и мисълта, наблюдателя и наблюдаваното, преживяващия и преживяваното. Той ще открие, че това разделение е една илюзия. Тогава има само чисто наблюдение, което е прозрение без каквато и да е сянка от миналото или времето. Това безвремево прозрение води до дълбока, радикална промяна в ума.

Пълното отричане е същността на положителното. Когато има отричане на всички онези неща, до които мисълта е довела психологически, само тогава има любов, която е съчувствие и интелигентност.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 225
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Този избор е направен преди да се родим. Избрали сме какво и как да преживеем и какви уроци да научим, след инакарнирането на Земята. Не случайно се раждаме безпаметни, за да не можем със своите споме

Според мен стремежът за контрол е голяма грешка, защото природата си има закони. Природата не обича насилието, което произхода от стремежа за контрол. Природата обича нещата да стават винаги по пътя н

Свободата :

"Не се страхувам от нищо, не се надявам на нищо!"

П.П.: Думи от надгробният камък на Никос Казандзакис - избрани лично от него приживе.

Редактирано от relax (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Свобода няма без равенство. "Където няма роби - няма господари" - пише го на библиотека Кирил и Методий в столицата.

В никакъв случай не може да се говори за свобода щом имам наличие на държава, власт, религия, закони и не на последно място ПАРИ!

Единствено ако бъдат премахнати тези неща би могло да съществува свободата.

Държавата като същност е устроена така, че винаги да има господари. (дори в щатите, където били страна на свободата пък е още по-зле).

Свободата също е и отговорност - трудна работа. Ако имам свободата да нося оръжие - нося отговорност за това какво става с него.

Има една песен по случая -

"Страна на свободата - всеки е свободен да контролира живота ти,страна на свободата

Страна на свободата - всеки е свободен да контролира разума ти, страна на свободата..."

Предполагам точно за щатите става дума, защото групата е американска :offtopic_s:

Иначе сама по себе си думата "СВОБОДА" звучи много тежко, но сама по себе си нищо не значи. Какво е свободата ни без солидарност? Какво е свободата ни без равенство? Защо тогава ми е свободата щом някой може да е по-свободен от мен?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Свободни са хората, които никога няма да си зададат въпроса "Какво е за мен свободата?", а ако си го зададат няма да успеят да отговорят, защото свободата е като любовта - никой не може да я опише. cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпрос: Свободата?

- Инстинкт. Поривът на мухата пред стъклото, страданието на тигъра в клетката, тъжното съзерцание на кучето от балкона. Инстинкт и още религия - единствения бог, в който си заслужава да вярваш.

Въпрос: Свободата на съвестта?

- Свободата да се самоизтезаваш.

Въпрос: Свободата на волята?

- Свободата да се самоизявяваш.

Въпрос: Свободата на вярата?

- Свободата да се самоизвисяваш.

Въпрос: Свободата на избора?

- Свободата да се самоизпитваш.

Въпрос: Свободата на личността?

- Свободата да се самоосвобождаваш.

Въпрос: Свободата на мисълта?

- Свободата да си свободен.

...

Из "Смърт в раковината" (Роман)

Автор - Агоп Мелконян

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

Някога героят на Сервантес беше възкликнал:”Свободата ,Санчо, е най-великото благо на тая земя!”Нека се доверим на литературата, защото наистина е така.За свободата се водят битки, за свободата се заплаща с живот,за нея се пее в песните и в нейно име се събарят империи и се съграждат нови светове...

В името на свободата хората са извършвали велики подвизи, но и мерзки престъпления. Това е думата, която в най-голяма степен е водила след себе си развитието на цивилизацията. За всеки човек тя носи различно съдържание в зависимост от неговите мечти и идеали, но всеки се стреми да я разшири и оползотвори максимално.

И физическата, и политическата и икономическата свобода са ограничени, никой обаче не може да спре свободата на духа, свободата да мечтаеш ,да желаеш. А аз знам, че когато човек иска нещо силно и истински, няма препятствия на света, които да не може да премине за да го постигне. Винаги намира пътя към заветната цел, защото както е казал Жан Жак Русо: “Който иска да бъде свободен, той наистина е свободен.”

cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...никой обаче не може да спре свободата на духа, свободата да мечтаеш ,да желаеш....

Колкото и неприятно да ми е да го кажа, нищо не е толкова лесно, колтото да сринеш духа на човек, дори не трябва и физическо въздействие... sad.gifsad.gifsad.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Любимата ми тема!

За мен Свободата не е закована дефиниция. За мен Свободата е стремеж и копнеж, тя е право на избор. Свободата е някъде там, пред нас, тя е нещо мъгливо и неопределено, което само мога да усещам. И все пак копнея по нея, защото без свобода, живота губи смисъл.

Единственото същество на тази земя, което може да хвърли мост между ежедневния свят на болката и суетата и света на Свободата, това е "воинът; безмълвен в битката си, неудържим, защото няма какво да губи, изкусен и ефикасен, защото може да спечели всичко."

lastsamuraiwn6.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Любимата ми тема!

За мен Свободата не е закована дефиниция. За мен Свободата е стремеж и копнеж, тя е право на избор. Свободата е някъде там, пред нас, тя е нещо мъгливо и неопределено, което само мога да усещам. И все пак копнея по нея, защото без свобода, живота губи смисъл.

Единственото същество на тази земя, което може да хвърли мост между ежедневния свят на болката и суетата и света на Свободата, това е "воинът; безмълвен в битката си, неудържим, защото няма какво да губи, изкусен и ефикасен, защото може да спечели всичко."

lastsamuraiwn6.jpg

Така е воине! Стремеж е. Самото постигане на свобода, обаче не носи свобода. Чувството е мимолетно - стремежът е вечен.

Редактирано от proletsearch (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да си свободен, просто не робувай. ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
За да си свободен, просто не робувай. :sobbing:

На думи почти всички сме свободни тогава. :sobbing:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Така е воине! Стремеж е. Самото постигане на свобода, обаче не носи свобода. Чувството е мимолетно - стремежът е вечен.

Мани ги сантименталностите. Много ми харесва тоя рогатия на коня . Не изглежда ли супер в дуспехи?:sobbing:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

" Обикновения човек има само една цел - как да убие времето си, а умният човек - как да го употреби! "

Един от двата вида е свободния човек. Но всеки решава за себе си.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
На думи почти всички сме свободни тогава. :blink:

Не мисля. Може да робуваш както на хора, така и на чувства, мисли, страхове. А това е доста трудно, защото от самото ни раждане родителите ни започват да ни тъпчат малките главички с догмите, с които са ги тъпкали техните родители и така се образува един порочен кръг. И когато стигнем определена възраст част от нас осъзнават, че не се чувстват свободни и започва борба с добре наместените и вече улегнали догми и норми. sad.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не мисля. Може да робуваш както на хора, така и на чувства, мисли, страхове. А това е доста трудно, защото от самото ни раждане родителите ни започват да ни тъпчат малките главички с догмите, с които са ги тъпкали техните родители и така се образува един порочен кръг. И когато стигнем определена възраст част от нас осъзнават, че не се чувстват свободни и започва борба с добре наместените и вече улегнали догми и норми. sad.gif

Да, права си. Един човек може да не е само физически роб, но и роб на чувства, страхове .... Но не само от родителите, а и от всички други хора, които го заобикалят. За да бъде свободен, човек трябва да не нито физически, нито умствен роб на някого! Това обаче е почти невъзможно. Дори да се е физически, то всеки от нас е умствен роб на някой друг!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Войнът едва ли разполага със свобода. Той е свикнал да получава заповеди. Колкото до войнът в битка, има войни и войни. Гледал ли си кадри от битката при Сталинград? Руският войн настъпва слещу немската машина, и ако понечи да обърне посоката бива посрещнат от братски огън. Това ако е свобода...Така чее свободата като такава никой не я притежава.

За мен лично свободата е да мога да седя и да се чудя: Да си взема ли стек или ребърца на скара със соев сос? Искам да имам висок холестерол. Искам да ям бекон, масло и сирене. Искам да пуша кубински пури дебели колкото кракът ми. Искам да ходя по улиците гол......четейки Плейбой, защото може би ми харесва :) .

Редактирано от tigertron (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Войнът едва ли разполага със свобода. Той е свикнал да получава заповеди. Колкото до войнът в битка, има войни и войни. Гледал ли си кадри от битката при Сталинград? Руският войн настъпва слещу немската машина, и ако понечи да обърне посоката бива посрещнат от братски огън. Това ако е свобода...Така чее свободата като такава никой не я притежава.

За мен лично свободата е да мога да седя и да се чудя: Да си взема ли стек или ребърца на скара със соев сос? Искам да имам висок холестерол. Искам да ям бекон, масло и сирене. Искам да пуша кубински пури дебели колкото кракът ми. Искам да ходя по улиците гол......четейки Плейбой, защото може би ми харесва ;) .

Хъм, нека кажем и за закованите фашаги с MG-тата в мазетата и камбанариите. Също и за зондер командите, преграждащи пътя за отстъпление на своите. Войната винаги е имала повече от едно лица и нито едно от тях не е красиво. Но когато говорим за Воинът аз се сещам за Пустинната Лисица Ромел и за Железния Жуков!

А свободата, това е начинът да живееш в съгласие със себе си! Period.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

;) Свобода ще има едва тогава, когато човечеството стигне следващото ниво на еволюцията. Това ниво предполага изчезване на такива чисто човешки чувства и качества като завистта, омразата, алчността и други подобни. Липсата им ще направи невъзможни войните, престъпленията над личността, имуществените престъпления и пр. Основни качества ще са честността, дружелюбието, готовността да помогнеш и т.н.

:ph34r: Както виждате, развитието на човечеството доказва, че следващото ниво е само идеалистично и утопично пожелание-блян. Докато има парично-стоково стопанство, едни хора ще са по-свободни от други. Тези, другите, дори и да си мислят, че са свободни, съвсем несвободно ще танцуват под свирката на по-свободните. За съжаление по-свободните не са най-добрите представители на човешката раса, но имат по-добри условия да се самовъзпроизвеждат. Оттам следва, че имаме омагьосан кръг и всичко ще се повтаря през следващите векове и хилядолетия, защото по-свободните никога няма да изчезнат.

:ph34r: Съдейки по досегашното му развитие се съмнявам, че човечеството има още безкрайно много време, за да разреши натрупващите се един върху друг проблеми. Колкото и да е жалко, хората са или нечий провалил се експеримент, или са резултат на неблагоприятно за Земята стечение на обстоятелствата. Можем само да гадаем дали Природата ще се освободи от Homo sapiens или ще се случи чудо и представителите на последния ще прогледнат.

biggrin.gif ПП. Склонните към внушения да не се впечатляват много от написаното от мен. Размислите са лично мои, а аз също съм човек и съвсем не е изключено да греша. Да не му хрумне на някого, че идва краят на света и пр. глупости. Пожеланието ми е всички да се стремят да бъдат по-добри и същевременно да впрегнат "по-свободните" да работят в полза на човешкия род.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Свободата е всичко. Най-доброто, за което може да се умре, и единственото, което трябва за да се живее.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А свободата, това е начинът да живееш в съгласие със себе си! Period.

Какво ще да рече да живееш в съгласие със себе си? Я разясни малко по подробно :cheers:

:) Свобода ще има едва тогава, когато човечеството стигне следващото ниво на еволюцията. Това ниво предполага изчезване на такива чисто човешки чувства и качества като завистта, омразата, алчността и други подобни. Липсата им ще направи невъзможни войните, престъпленията над личността, имуществените престъпления и пр. Основни качества ще са честността, дружелюбието, готовността да помогнеш и т.н.

:P Нее мерси, с колата съм. Ти на това свобода ли му викаш. Така както го описваш звучи като най-лошият ми кошмар. Никой не може да отнеме правото на човек да бъде гадняр, да е алчен, да е завистлив, да мрази... Та дори и този някой да се казва еволюция.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
:wors: Нее мерси, с колата съм. Ти на това свобода ли му викаш. Така както го описваш звучи като най-лошият ми кошмар. Никой не може да отнеме правото на човек да бъде гадняр, да е алчен, да е завистлив, да мрази... Та дори и този някой да се казва еволюция.

Извинявай, че съм те затруднил с написаното.

Никой не те принуждава да еволюираш. Това става без съзнателната намеса на индивида под въздействието на обществото.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Свободата съществува само тогава, когато има любов.

Този, който се отдава изцяло, който се чувства свободен,

обича най-силно.

А който обича най-силно, се чувства свободен.

Ето в какво се състои истинската свобода:

да имаш най-важното нещо на света, без да го притежаваш."

"11 минути"

Паулу Коелю

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Реших ,че върбата, която поливам, за да набъбне и един ден се превърне в сал ще стане на кану.С канатска томахавака ще ми е по-лесно да издълбая корубата в индиянска лодка.Разбира се едно гребло е напълно достатъчно.Новият свят е в посока Нова Зеландия.Оттам връщане няма.

Малкото неща на този свят дето правят един българин щастлив това е родната боза, ореховки и 62 градусовата ракия.С високия си градус по-лесно минава митници в малки количества и става повече разредена с вода.Ако изтряскам тази огнена вода с руски замах ще пръсна оковите на съзнанието си.Ще стана свободен като белия гълъб на мира.Да не се брои за дефект, ако започна да издишам като дракон.

"Коза Ностра" Красимир Кръстве правеше в гардероба на африканчето Доминго Мба и така се освобождаваше от присъствието му с дни.Но това е друга свобода, свобода за независимост.В бой за тази свобода падаха от 17 етаж черно-бели телевизори, защото бяхме потомци на героите на Шипка.Имаше един с очила от София и той бе манияк на "Звездни войни".Излизаше в коридора и сваляше пурите на луминисцентните лампи.Това му бе лазерния меч и раздаваше правосъдие, за да отвоява своята правда.

Кулминацията бе, когато за 50 съветски рубли бас смолянския земляк Ивайло Драганов си освободи ципа на панталона и показа в новогодишната вечер Свободния Уили-малкия кит.

Das Ist Freedom MF.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Реших ,че ...

...Das Ist Freedom MF.

Един от малкото задоволителни отговори на този въпрос(поне за мен). Какво всички гледат да дадат такъв отговор, че да се изкарат кой от кого по големи умници. Напишете го просто така както го чувствате и както ви идва от вътре yahoo.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване