Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Свободата и свободният избор - доколко ги притежаваме ?

Препоръчан отговор

Свободата Санчо се намира на върха на бойното копие. А с какво да воюваме?!? Естествено, че със собствените си слабости и несъвършенства(това са пукнатини в нас които пропускат отрицателните влияния). Както казват мъдрите толтеки: "С паразитите в нас"! Ето защо свободата стои в чистия подход! Maat e права, тя не може да се ограничава, не търпи предел... От чистота към чистота, от свобода към свобода! Това е път безкраен! Поздрави!

Tочно казано! и все пак е нещо което никога не трябва да губиме.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 225
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Този избор е направен преди да се родим. Избрали сме какво и как да преживеем и какви уроци да научим, след инакарнирането на Земята. Не случайно се раждаме безпаметни, за да не можем със своите споме

Според мен стремежът за контрол е голяма грешка, защото природата си има закони. Природата не обича насилието, което произхода от стремежа за контрол. Природата обича нещата да стават винаги по пътя н

Свободата е неразривно свързана с любовта, безгрижието и откровението... Всеки търси и открива смиъла за себе си , но истинския ще открием тогава , когато се докоснем до божественото... Най-красивите неща са любовта и свободата, цял живот към тях се стремим...

"Но аз зная, че един ден ще му дойде времето,

когато ще изчезнат следите на съмнение и бремето...

Тогава мъничка искрица светлина ще проблесне

и разсее тази непрогледна тъмнина...

Тогава ще разсеем нашето неведение,

защото във разкритите догадки

ще откриеме спасение... "

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-лесно губят свободата си онези, които най-силно я желаят!

Аз мисля, че тази мисъл на Ст. Лец най- добре изчерпва смисъла за свободата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Несъм съгласен с теб и Ст. Лец, по-скоро я губят онези които я имат и немогат да я опазят.

С всяко нещо е така, ако не можеш да го опазиш не можеш да го имаш!!!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Несъм съгласен с теб и Ст. Лец, по-скоро я губят онези които я имат и немогат да я опазят.

С всяко нещо е така, ако не можеш да го опазиш не можеш да го имаш!!!

Свободата приятелю никой не може /освен тебе разбира се/да ти отнеме.И понеже наистина тя е състояние на духа,Лец е прав.Няма нищо за пазене.

благодаря ,Лесли!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисълта на Лец може да се отнесе и до това, че всяко желание те обвързва-тоест-прави те не свободен.Следователно този, който силно желае нещо-не може да бъде истински свободен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...И стигаме до заключението,че истински свободен може да бъде този,който няма желания,притежания,копнежи,и привързване. Пише го в сума ти "свещени" книги...И явно си е така,въпросът е как да се постигне това състояние...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...И стигаме до заключението,че истински свободен може да бъде този,който няма желания,притежания,копнежи,и привързване. Пише го в сума ти "свещени" книги...И явно си е така,въпросът е как да се постигне това състояние...

Просто е....Живей следвайки интуицията си... cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всеки разбира понятието свобода по свой си начин, но аз се замислям съществува ли тя изобщо? Например някои казват, че свободата носи отговорност - значи не е Свобода? Какво мислите? :angel19:

Редактирано от Morta Deller (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Всеки разбира понятието свобода по свой си начин, но аз се замислям съществува ли тя изобщо? Например някои казват, че свободата носи отговорност - значи не е Свобода? Какво мислите? :angel19:

Може би свободата в този смисъл е метафора.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 6 месеца по-късно...

Свободата за мен е в простите неща. Да мога да избирам, да мога да изкажа мнението си, да мога да бъда себе си без преструвки и фалш.

Това се опитвам да правя последно време, започнах с хората, общувам само с такива с които ми е приятно и се чувствам свободна да кажа всичко. :angry:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Човек трябва да се освободи първо от предразсъдъците и илюзиите си, да може да мисли свободно - това зависи изцяло отнего. Външната свобода не зависи само от него, но вътрешната си е негово собствено постижение.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Човек трябва да се освободи първо от предразсъдъците и илюзиите си, да може да мисли свободно - това зависи изцяло отнего. Външната свобода не зависи само от него, но вътрешната си е негово собствено постижение.

А ако свободата му надвишава свободата на индивидът до него?... Т.е. свободата не е ограничение от вън , а ограничение отвътре. Затов ати казвам, че правата на пушачите сред непушачи са НУЛЕВИ! защото ги правят 'пасивни пушачи' cool.gif Може би хващаш контекста ми.. cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Стремежът към безупречност. За това говорят толтеките...т.е. при тях се набляга на безупречността.

Зарежи ги толтеките.И да ги е имало,вече са история.Свободата била като салама на Санчо,според тъпата реклама. cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Свобода е да знаеш какво правиш (казваш) и защо го правиш (казваш).

Редактирано от Shiniasu (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Свобода е да знаеш какво правиш (казваш) и защо го правиш (казваш).

Добре! Аз знам какво правя и знам, защо го правя, но не мисля, че това че трябва да работя и да търпя този и онзи просто защото ми трябват пари за да живея ме прави свободен! Немислиш ли?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искам да летя, но не мога - това означава ли, че не съм свободен?

Свободата е правото на избор, но винаги в някакъв ограничен кръг от възможности, всяка от които води след себи си съответните последствия.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Искам да летя, но не мога - това означава ли, че не съм свободен?

Свободата е правото на избор, но винаги в някакъв ограничен кръг от възможности, всяка от които води след себи си съответните последствия.

Истината е че можем да сме всободни само в собствените ни ограничения.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мммм, защо е толкова трудно да се постигне тая свобода, и защо я искаме толкова.

Аз винаги си имам някакви стремежи, копнежим дерзания и искам да ги имам, но ако нещо ми пречи по пътя към тях, значи не съм свободна. Еми не искам да съм напълно свободна тогава. Искам да има камъчета по пътя ми, но искам и да се чувствам жива, да не ме дърпат назад. Значи част от мен иска да е свободна...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Става въпрос за егоистичните желания, тези които ни носят някаква временн полза, но навреждат на хората около нас. Когато искаш нещо не заради себе си, а заради ползата което това нещо ще допринесе за хората като цяло, това желание е намясто. Това разбира се е доста висока летва. Основното правило - да не навреждаме на други живи същества пряко или косвено с постъпките, желанията и най-вече с мислите си е нещо за което всеки трябва да се погрижи. Лошото е, че повечето хора дори и не подозират колко често нарушават това правило.

Редактирано от Shiniasu (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...

Свободата е състояние на Духа. Душата на човека не е свободна дотогава, докато не е направила връзката си с Духа.

Пример за истинска човешка свобода на мен лично ми е българинът Васил Иванов Кунчев, по-известен като Левски. Нашият народ е наистина мъдър народ, щом му е дал това прозвище - Апостолът на Свободата... И тази свобода на духа всякога е свобода - където и да се намира, в каквито и състояния да гори, духът на този човек е бил свободен. А най-свободен е бил, когато е окован във външните вериги. Но тази свобода на духа се заплаща скъпо и прескъпо. Такъв човек остава винаги сам и неразбран. И думите "Сам съм, други няма." са си чистата истина.

Редактирано от Maat (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Свободата изисква робство, така както богатството-бедност. Свободата е утопия. Свободата е мечта. Свободата предполага правото на избор, само дето често имаме да избираме измужду едно нещо...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 3 седмици по-късно...
Свободата изисква робство, така както богатството-бедност. Свободата е утопия. Свободата е мечта. Свободата предполага правото на избор, само дето често имаме да избираме измужду едно нещо...

=>нямаме избор!

Немогада се съглася, че изисква робство. Всеки се чувста свободен по свой си начин, мечтите са за да се сбъдват, а право на избор има всеки стига да го осъзнае и силно да иска да е всободен по неговия си начин!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване