Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

WXGA vs WSXGA+ vs WUXGA подробности

Препоръчан отговор

При последните оферти за лаптопи, се забелязва сериозна разлика в цените на лаптопите с различна технология на дисплеите и тази разлика е около 300-400 долара. Аз малко се порових из интернет и единственото по особенно нещо което успях да забележа като разлика е, че WXGA разделителната способност е 1280 х 800, а при останалите е съответно 1680 х 1050 и 1920 х 1200, като разбира се говорим за 15.4" дисплеи. И сега следва да си зададем въпроса заслужава ли си да се дават повече пари, ако примерно преносимия компютър ще се използва за бизнес цели или филми и музика, та дори ако щете и за игри.

Ще се радвам да прочета мнения и повече подробности за тези технологии в производството на дисплеи!

Поздрави!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

За да освежа темата, предполагам ще е полезна на някой ще напиша някои неща:

Винаги има смисъл от това, дисплея да може да изобрази по-високата резолюция, особено при лаптопа, където не може да се подменя. Като цяла с цел по-ниска цена, повечето евтини матрици са 1280х800, която резолюция е достатъчна в много от случаите, но не винаги. Давам пример със себе си - работех на 17" ТФТ - SXGA, мигирах на лаптоп с WXGA резолюция - много е неприятно, работя доста с таблици и ползвам много Outlook - там липсващите точки по ветикала ми затрудняват работата в не-малка степен. При всеки един монитор като цяло винаги има смисъл да поддържа максимално висока резолюция, вее цената е според възможностите на потребителя. Факт е, че понастоящем цените на матриците с по-висока от SXGA резолюция са доста високи. За игрите по-високата резолюция е обвързана с по-мощна видеокарта, ако искате да ползвате нативната реолюция на дисплея - все пак тогава образа е най-добър.

Прилагам и една кратка схема сравнение на отношенията на размерите на различните резолюции дисплеи:

750px-Vector_Video_Standards.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И сега следва да си зададем въпроса заслужава ли си да се дават повече пари, ако примерно преносимия компютър ще се използва за бизнес цели или филми и музика, та дори ако щете и за игри.

Ами аз пък да ти дам отговора: не, не си струва. Сега ще ти обясня моята гледна точка. Вкъщи ползвам лаптоп, който е с резолюция 1280х800, 15.4'' както ти каза. Върши си чудесна работа и за мене това е най-подходящата резолюция за дисплей с тази големина.Още повече, че винаги можеш да го пуснеш на резолюция 1024х768, премахвайки излишните пиксели, без да ти се размазва картината и без буквите да са толкова малки, че да не можеш да прочетеш даден текст без много усилия. А както знаем 1024х768 е супер стандартна резолюция и се поддържа от всичко. Никакъв проблем, дори ако ти се играе, която и да е игра. Сега друг пример: от няколко дена у нас е служебния лаптоп на сестра ми, който е страхотен( Core 2 Duo @2.00 GHz, 2 GB DDR2, 512 MB видео карта и т.н.). Дисплеят на това чудо не е широкоекранен- 1600х1200, обаче също е 15 инчов. Просто сети се за к'во става дума. Буквичките са с доста малки размери. За мене не е трудно, ама ако не доскиваш наблизо ще е голям проблем. За сърфиране из нета става, ама просто пикселите са с прекалено малки размери. Тази резолюция би била много по-подходяща на един 17 инчов монитор. А ти питаш дори за 1920х1200?! Избий си го от главата! При тази резолюция няма да видиш абсолютно нищо на по-малко от 19''(дори не знам дали 19 ще е добре, по-скоро 21''). Та да се върна на въпроса. Резолюция от вида 1600 точки х нещо си е абсолютния максимум за 15.4'', но за мене не е препорачителна, защото като пуснеш дори ДВД и неговия образ не изглежда добре на тази резолюция(просто не му достигат пикселчета на ДВД-то). Та отговора на твоя въпрос е, че не си струва да дадеш повече пари за лаптоп с по-голяма резолюция от WXGA, освен ако разбира се не е 17 или повече инчов,ама тогава говорим за НЕпреносим компютър, в който аз не виждам никакъв смисъл.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Струва си - не си струва... Всичко е субективно.

Лаптопа ми е с 15.4'' екран 1680х1050. Това за малките букви е МНОГО субективно - работя поне по 12 часа на ден и не ми се уморяват очите. Ако са ти малки буквите, можеш да си вдигнеш DPI и ще ти станат точно толкова големи, колкото искаш.

Относно примера с DVD-то...

Примера е абсолютно подвеждаш. НЕ СЪЩЕСТВУВА екран, на който пикселите да са му таман за PAL DVD. Ако си американец или японец, можеш да си купиш екран 1440х960 или 1440х1050 и един пиксел от видеото ще се изобразява на 4 пиксела от екрана. Иначе софтуера си прави интерполация и резултата е поне толкова добър колкото ако екрана е с кратни на DVD стандарта размери.

Ако в момента ме накарат да си купя екран 1024х768 ще си търся 12 инчов, защото 15.4 инчовия ми изглежда като мозайка при такава разделителна способност.

Т.е, ако дисплея е качествен, важи правилото 'колкото повече - толкова повече'.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване