Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Как да се оцени реално учителят!

Препоръчан отговор

Според изказване на Министър Вълчев, от юли месец влиза новото заплащане на учителите, според което едни /по-заслужили/ учители ще взимат с 50% по-висока заплата. Затова искам да ви питам какви са реалните критерии за оценянето на тези учители и кой трябва да ги оценява.

Това е много болна тема за мен, тъй като съм учител. С колеги сме обсъждали често тези критерии, но така и не можахме да стигнем до някакво адекватно решение.

Моля за вашето мнение.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Критерии за оценка работата на учителя...няма такива. Каквито и да измислят и който и да ни оценява, нищо няма да е реално или обективно. Трябва да погледнат очичките на децата, когато ти казват здравей и ти подаряват картичка (лично изработена) без повод. Да ги чуят как с гордост казват на приятелчетата си - Това е моята госпожа. Или как виждайки ни в автобуса, започват да крещят от другия му край - Госпожооооо, как сте? Ето това са реалните критерии за мен...ама кой ли ме пита...умните глави ще се намъдруват и ще измислят пак"най-доброто".

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доста съм разсъждавал по този въпрос, но все не успявам да измисля начин за оценяване на учителите. Какъвто и вариант да се измисли, при всички положения ще има злоупотреби и нагаждания.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И по какви критерии наистина ще се оценяват "по-заслужилите"? И няма ли да възникнат търкания в учителските колективи, ако на една част от преподавателите им се вдигне заплатата? Аз искам доказателство, че учителите, които ще вземат повече пари, наистина работят по-добре!!! Защото е твърде възможно най-приближените до ръководството да се окажат облагодетелствани. Много по-редно е да се отстранят учителите, които не си вършат съвестно работата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каквито и критерии да измисли министър Вълчев, все ще са неприемливи, защото не може да се оцени с тях учителският труд. Има психологически фактори, които няма как да се вкарат в критерии, пък и така субективният елемент ще се засили - на приближените повече, на непокорните - наказание. И тази лудост ще отмине! Лошото е, че образованието като цяло затъва от все нови и нови лудости.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да кажа нещо ново, наистина съм песимистично настроена и не очаквам в Министерството да създадат нещо пълноценно работещо.

На първо време ми идват две идеи:

1. При оценяване на учителите да участват родителите на обучаваните от тях деца. По възможност не като оценка за конкретен учител, а чрез анкети със "странични" въпроси. Например колко пари дават за допълнителни уроци по различните предмети. Или нещо от този сорт. За началната образователна степен това може и да не работи.

2. За гимназиалните и учителите от 5 до 7-ми/8-ми клас - да има статистика какъв е успехът на техните ученици на тестовете, матурите и кандидат-студентските изпити. Съответно да бъде съпоставено с резултатите от анкетите на родителите.

За съжаление не ми идва нищо на ум за началните учители. Всъщност те поставят основите. За мен (имам педагогическа квалификация за гимназиален учител, но единствената ми практика беше задължителният 3-месечен стаж) в началната и средната степен на образование е много важно качеството на учителя. Познавам великолепни учители точно за тази възраст. Наистина не мога да кажа обективен критерий за тяхната оценка. Едната учителка (вече пенсионерка) ме беше впечатлила, че най-немирният и щурав ученик в нейните часове беше невероятно внимателен и наистина се стараеше и учеше. Тя беше учителка по химия (6-9 клас), а това определено не е от любимите предмети за повечето ученици. Водила съм приятели да слушат нейните уроци. Първо ми се присмиваха, че прекалено съм се въодушевила , но после признаваха, че това е наистина невероятен учител. Не знам как се е получило, но тя нямаше висше образование и въпреки това в нейните часове се провеждаха нашите кандидат-учителски уроци, вярно в 8-ми и 9-ти клас, но съм посещавала и часовете й в 6/7 клас.

Интересно ще бъде, ако този въпрос се постави на обществено обсъждане. Има доста групи, които коментират по форуми различни страни от образователната система. Най-общо впечатлението ми е, че няма никакви допирни точки между административната работа по закони/правила и мнението на учителската общност и други компетентни хора, несвързани с Министерството. Към синдикатите се отнасям също с недоверие.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
учител ли е гръмни го!!!

Ааааааааааааааааа не така, не с лошото...нали ако бяха всички гръмнати ти нямаше да можеш да напишеш това изречение... обаче сега забелязвам, че май си пропускал часовете по български език...ИЗРЕЧЕНИЕТО ЗАПОЧВА С ГЛАВНА БУКВА. :hush:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
учител ли е гръмни го!!!

Явно трябва наистина да гръмнат учителите ти, след като са те допуснали до не зная кой клас, но явно не си малък! Не само че не започваш изречението с главна буква, но не знаеш и къде да пишеш запетаи (изтървал си една). :) Дали е по силите на учителите да изкоренят подобна неграмотност? cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

12 клас съм за твоя информация и ще пиша, както си искам. Предполагам, че не си виждала истинска неграмотност-как се пише на латиница с числа и подобни. Тези учители всички са побъркани.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
12 клас съм за твоя информация и ще пиша, както си искам. Предполагам, че не си виждала истинска неграмотност-как се пише на латиница с числа и подобни. Тези учители всички са побъркани.

Айде по-кротко и аз лично ти обещавам, че 1-2 години след като завършиш, ще разбереш, колко много си получил от тези учители, които плюеш. Имаш време да се замислиш и да видиш колко неграмотни и мързливи "ученици" има. И аз мислех като теб, но сега нещата се променят. Успех и светло бъдеще! laugh.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не искам да накърня никого, но е факт, че един голям процент от учутелите ни са с изпаткали бушони! за това разбира се вина имат и учениците, които от своя страна са направо нетърпими! за състоянието на учениците пък имат вина родителите, които са оставили децата си едва ли не на произвола на съдбата. просто е абсурдно да се случват такива неща из родните ни училища. имах късмет да уча в едно много добро учулище и една голяма част от тези учители бяха наистина прекрасни. разбира се имаше и от "изпаткалите", но наистина един много голям процент се радвам, когато ги срещна на улицата :nono: мнението ми е, че всичко тръгва от родителите и буквално тяхното безхаберие какво става с децата им. не може някви 14-15 годишни пикльовци да се напиват до безсъзнание, да пушат, да се дрогират... както вика отец нафарфорий "евало си е майката"

:пп не пиша с гласни букви, защото ме мързи да натискам шифта.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:) Нали не искаш да кажеш, че учителите са ви научили да пишете с числа и подобни?

Вместо да ни наричаш побъркани, по-добре кажи своето мнение за критериите за оценяване на учителите (каквото и да е то). :P

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В трети клас трябваше да преместя сина си в друго училище заради една меко казано напълно изперкала учителка, която изпитваше удоволствие да издевателства психически над децата. За нея не последва никаква санкция въпреки жалбата ми до министерството и до инспектората. Всъщност на никой от тях не му пукаше от това, какво се случва в училището. От Агенцията за закрила на детето само ми обясниха какви по-страшни случаи имат и как всъщност нищо не могат да направят, защото всичко зависи от директора. А деректорката беше близка с въпросната госпожа, така че, за да прекратя тормоза над малкото ми дете, което вече вдигаше температура след всяка поредна психоатака, трябваше да сменя близкото училище с далечно и да влача всяка сутрин 8-годишния си син на няколко километра от къщи.

Имам още доста примери. Сега кажете вие дали трябва да се оценяват учителите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
В трети клас трябваше да преместя сина си в друго училище заради една меко казано напълно изперкала учителка, която изпитваше удоволствие да издевателства психически над децата. За нея не последва никаква санкция въпреки жалбата ми до министерството и до инспектората. Всъщност на никой от тях не му пукаше от това, какво се случва в училището. От Агенцията за закрила на детето само ми обясниха какви по-страшни случаи имат и как всъщност нищо не могат да направят, защото всичко зависи от директора. А деректорката беше близка с въпросната госпожа, така че, за да прекратя тормоза над малкото ми дете, което вече вдигаше температура след всяка поредна психоатака, трябваше да сменя близкото училище с далечно и да влача всяка сутрин 8-годишния си син на няколко километра от къщи.

Имам още доста примери. Сега кажете вие дали трябва да се оценяват учителите.

Съжалявам за случилото се с детето ти и се надявам вече да е добре. Явно, за да се избегнат подобни случаи, трябва да се предприемат мерки. Тук въпросът е точно по какви критерии да се оценяват учителите, за да не се случват подобни неща.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи да се включа и аз. Нямаше да го направя, ако приятелката ми не беше учителка. Нека първо министъра се замисли над нивото на образованието ни в момента, влизайки в Европа! Например критериите за 3-ка на тестовете по английски се занижават от тая година. Вече тройка трябва да се пише за 30 точки, а не за 50 както преди! Това ли са нашите деца ? Толкова ли са тъпи, че трябва да им се подаряват тройки, дори нито веднъж да не са присъствали в час? Ами те 12 клас изобщо не влизат в часовете по английски! Как тогава да оценяват учителите? Нас на времето ни намаляваха поведението за 3 отъсъствия или 9 закъснения! Това означаваше в моето училище да не мога да изкарам книжка за професионален шофьор! Аман от тая Европа, ще затъпеем всички, начело с нашите наследници! Май още не сме дорасли за да прилагаме стандартите на Европа и трябва много път да извървим.

Имах един учител по география на времето, който пишеше само 5-ци ( на тия дето нищо не знаят) и 6-ци на останалите, които можеха да си обуят панталоните на лицевата им страна! Значи тоя човек трябва да вземе голяма заплата, само защото учениците така ще кажат? Също така имах и един учител по Родинознание( бог да го прости), който беше и заместник директор, но той ни караше простичко да запомним няколко съдбоносни години от историята на България - като 681, 811, 927, 1396, 1878... И досега помня тия дати, макар човецеца да пишеше 2-ки, 3-ки..., но всички отивахме с настроение в часовете му! Има учители, които разчупват строгата обстановка и те задължително трябва да вземат по-високи заплати! Както каза някой преди мен, критерия трябва да бъде - ''ооо, Госпожо как сте!" Това е добра идея наистина, но не чак дотам! А какво ще кажете за учителка, която злослови срещу колегите си пред децата и която прави сумати елементарни грешки на класните? Значи и тя трябва да вземе висока заплата, само защото злослови срещу колегите си? Примери много, ама като цяло мисля, че учениците не би трябвало да определят заплатите на учителите! Много по-добър критерий би бил примерно колко от завършилите ученици са продължили образованието си успешно в други училища! Това е критерия! И докато не го осъзнаем, няма да прокопсаме!

не искам да накърня никого, но е факт, че един голям процент от учутелите ни са с изпаткали бушони! за това разбира се вина имат и учениците, които от своя страна са направо нетърпими! за състоянието на учениците пък имат вина родителите, които са оставили децата си едва ли не на произвола на съдбата. просто е абсурдно да се случват такива неща из родните ни училища. имах късмет да уча в едно много добро учулище и една голяма част от тези учители бяха наистина прекрасни. разбира се имаше и от "изпаткалите", но наистина един много голям процент се радвам, когато ги срещна на улицата ;) мнението ми е, че всичко тръгва от родителите и буквално тяхното безхаберие какво става с децата им. не може някви 14-15 годишни пикльовци да се напиват до безсъзнание, да пушат, да се дрогират... както вика отец нафарфорий "евало си е майката"

:пп не пиша с гласни букви, защото ме мързи да натискам шифта.

И какво е това "добро училище", след като не са те научили да пишеш с гласни букви? Добре поне, че точки пишеш, ама точно от такива като теб страда България! Значи в това "добро училище" учителите трябва да вземат добри заплати? И как не те мързи да натискаш шифта за да напишеш ! и " ??????? Защо вместо " не пишеш ' ????? Ако ще се правим на интересни, май мястото не е в тая тема!

ПП: Да, сега забелязах, че и те мързи да си преместиш кутрето в горния край на клавиатурата, та си пишеш ника с показалеца!

Редактирано от bildera_ (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Много по-добър критерий би бил примерно колко от завършилите ученици са продължили образованието си успешно в други училища! Това е критерия! И докато не го осъзнаем, няма да прокопсаме!

От пети клас моят син учи руски език като втори език. Започна с огромно желание. След година и половина обучение не само той, но и другите деца, учещи при тази учителка, посрещат часовете с напрежение и неприятно чувство, загубиха всякакъв интерес към езика и няма да се учудя, ако скоро намерят начин да не влизат в час. Не искам да се впускам в подробности как протичат часовете.

Как предлагате да бъде оценявана тази жена? По брой приети ученици в други училища? А тя какво общо ще има с това? Вашият критерий прилича на някаква неясна колективна оценка. А този тип учители ще продължават да отблъскват децата от предмета, който преподават, и от училището.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Значи да се включа и аз. Нямаше да го направя, ако приятелката ми не беше учителка. Нека първо министърът се замисли над нивото на образованието ни в момента, влизайки в Европа! Например критериите за 3-ка на тестовете по английски се занижават от тая година. Вече тройка трябва да се пише за 30 точки, а не за 50 както преди! Това ли са нашите деца ? Толкова ли са тъпи, че трябва да им се подаряват тройки, дори нито веднъж да не са присъствали в час? Ами те 12 клас изобщо не влизат в часовете по английски! Как тогава да оценяват учителите? Нас на времето ни намаляваха поведението за 3 отъсъствия или 9 закъснения! Това означаваше в моето училище да не мога да изкарам книжка за професионален шофьор! Аман от тая Европа, ще затъпеем всички, начело с нашите наследници! Май още не сме дорасли, за да прилагаме стандартите на Европа и трябва много път да извървим.

Имах един учител по география на времето, който пишеше само 5-ци ( на тия дето нищо не знаят) и 6-ци на останалите, които можеха да си обуят панталоните на лицевата им страна! Значи тоя човек трябва да вземе голяма заплата, само защото учениците така ще кажат? Също така имах и един учител по Родинознание( бог да го прости), който беше и заместник директор, но той ни караше простичко да запомним няколко съдбоносни години от историята на България - като 681, 811, 927, 1396, 1878... И досега помня тия дати, макар човецецът да пишеше 2-ки, 3-ки..., но всички отивахме с настроение в часовете му! Има учители, които разчупват строгата обстановка и те задължително трябва да вземат по-високи заплати! Както каза някой преди мен, критерият трябва да бъде - ''ооо, Госпожо как сте!" Това е добра идея наистина, но не чак дотам! А какво ще кажете за учителка, която злослови срещу колегите си пред децата и която прави сумати елементарни грешки на класните? Значи и тя трябва да вземе висока заплата, само защото злослови срещу колегите си? Примери много, ама като цяло мисля, че учениците не би трябвало да определят заплатите на учителите! Много по-добър критерий би бил примерно колко от завършилите ученици са продължили образованието си успешно в други училища! Това е критерият! И докато не го осъзнаем, няма да прокопсаме!

И какво е това "добро училище", след като не са те научили да пишеш с гласни букви? Добре поне, че точки пишеш, ама точно от такива като теб страда България! Значи в това "добро училище" учителите трябва да вземат добри заплати? И как не те мързи да натискаш шифта за да напишеш ! и " ??????? Защо вместо " не пишеш ' ????? Ако ще се правим на интересни, май мястото не е в тая тема!

ПП: Да, сега забелязах, че и те мързи да си преместиш кутрето в горния край на клавиатурата, та си пишеш ника с показалеца!

кажи на приятелката ти да те научи как се членуват съществителни от мъжки род и прилагателни ;)

Редактирано от kanar4e (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:) Аз вече имам професионална деформираност и правописа в постовете направо ми вади очите. Но се опитвам да го отдавам на по-бързото писане или невнимание, затова не правя забележки често. :P

Темата беше за критериите за оценка на учителите. А знаете ли този учител, който предлагате как да бъде оценен трудът му, че работи с един учебник, една учебна тетрадка и евентуално някаква изостанала през годините карта.Аааааааааа щях да забравя... и един тебешир. Как да мотивирам децата да бъдат внимателни в час и да работят? Аз съм открила отговора, но вече започна да ми писва да го правя. Ежедневно изрязвам, лепя, рисувам различни постери, защото търся по-нестандартно представяне на темата в урока и защото няма друг начин как да онагледя новия материал. Колко ми струват кадастрона, лепилото, флумастрите, моливите, списанията и другите материали...никой не ме пита. Ето тук се сещам, че един от критериите може би трябва да бъде - интереса на учениците към определен учебен предмет.

И да, може и да има "изкукали" колеги, но ако знаете как се работи с 20 деца, техните майки, бащи и баби, че и лелите се намесват понякога...как няма да изкукаш. ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предлагам следната последователност на разсъждения:

1. Какви най-важни качества трябва да притежава учителят?

2. Кога един учител си е свършил работата?

Моят отговор е:

1:

- да обича децата;

- да ги уважава като личности;

- да обича "своята" наука.

2:

- един учител си е свършил работата, когато накара тези деца да заобичат "неговата" наука.

Мисля, че може да се тръгне оттук.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Предлагам следната последователност на разсъждения:

1. Какви най-важни качества трябва да притежава учителят?

2. Кога един учител си е свършил работата?

Моят отговор е:

1:

- да обича децата;

- да ги уважава като личности;

- да обича "своята" наука.

2:

- един учител си е свършил работата, когато накара тези деца да заобичат "неговата" наука.

Мисля, че може да се тръгне оттук.

Diona, какво разбираш под да обича децата? Дъщеря ми на времето имаше учителка, която много ги обичаше, получаваха всички много добри и отлични оценки, после се оказа, че госпожата в обичта си им е прощавала твърде много и се наложи да наваксваме много с учебния материал. Какво влагаш в "да ги уважава като личности"? Те тепърва се изграждат като личности и ще бъдат такива, каквито ги направим ние, родителите, и после учителите. И как да уважаваш някой, който не уважава нито теб, нито съучениците си? Когато синът ми беше в 3-ти клас имаха едно момченце, което се държеше безобразно и с госпожата, и с децата. Наложи се да се свиква родителска среща. Според майка му обаче госпожата била виновна, защото на него не му било интересно. Не мога да приема подобно становище. Учителката беше добра, повечето деца си я харесваха и слушаха. А че някой/и няма/т елементарно възпитание, са виновни родителите. Ти можеш ли да накараш детето ти да заобича нещо? Аз си признавам, че не мога! От малки чета на децата си книги, после те се научиха да четат, но не успях да ги накарам да заобичат четенето. Ако четат, то го правят, защото ги караме т.е. по задължение. Мисля, че и с учителите е така. Предполагам, че в по-голямата си част обичат своята наука и се опитват да накарат децата да я заобичат, но не вярвам да се постига с всички. Спомням си собствените си ученически години. Учила съм не защото харесвам учителя или предмета, а защото съм се чувствала длъжна да го правя, от мен се е очаквало да го правя. А вече в една по-зряла ученическа възраст, защото съм имала амбиции да постигна това, към което съм се стремяла.

Мисля, че в момента децата ни не считат образоваността за необходимост. И как да я считат, когато в хубавите коли се возят необразовани престъпници, управляват ни в много случаи хора, които не умеят да изразят мислите си, ако нямат нещо написано и т.н. Струва ми се, че докато не се промени ситуацията в държавата, децата ни ще стават все по-зле и по-зле. Тежко ни! След 10-20 години те ще трябва да управляват!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само ще дам един пример, директор, който пита ученици на четири очи как е новият учител, е по-добър от този, който пита колегите му примерно. Така че оценка от учениците трябва да има, те не са нито толкова заблудени и подведени, нито толкова злобни, колкото си мислим, оценяват строгостта, когато усещат добронамереност и желание за работа, и тайно ненавиждат свободията, когато не им дава никакви знания. Много интересен експеримент е moetodaskalo.com, на мен този сайт ми показа всъщност, че реална преценка децата имат. Преди си мислех, че ще дават високи оценки на учители, в часовете на които е купон и няма учене, но не е така. При такива случаи дори и да има доста гласували За, има и много Против, т.е. учителят няма да мине границата за високата заплата, заради това, че не прави нищо в час, а пише 6-ци.

Аз останах на работа по препоръка от ученици (това го разбрах по-късно). Уважам страшно много директорката, избрала този метод, за да събере информация.

Другият критерий според мен трябва да е на родителското тяло - те също имат поглед върху учителя, чрез разказите на децата си. Особено при малките това би било от полза.

Оттам нататък вече идва може би и степен на образование и допълн. ангажираност в училището като част от оценката, нека да видим какво ще измислят, пък тогава да критикуваме. Смятам, че един наистина чудесен учител (намерил баланса между строгостта и близостта с децата) няма как да остане с малка заплата, каквито и критерии да измислят!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване