Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

НС прие закона за новите глоби

Препоръчан отговор

Парламентът прие на първо четене законопроекта за промени в закона за движението по пътищата, който предвижда драстично увеличение на глобите за превишена скорост до 400 лв. Вчера проектът беше гласуван с огромно мнозинство - 107 гласа "за", 7 "против" и 4 "въздържали се".

С предложените промени най-високи ще бъдат санкциите за шофьори на автобуси, маршрутки, таксита и камиони. При тях всяко превишаване на скоростта с над 50 км ще се санкционира с 400 лева глоба и 3 месеца без книжка. Ще бъдат глобявани и пешеходци, които преминават през заграждения от парапети или вериги.

Проектозаконът за първи път предвижда и различни санкции за шофиране във и извън населено място. Водачи, които превишат скоростта с над 50 км в час извън населено място, ще се глобяват с 200 лева и отнемане на шофьорската книжка за 3 месеца. Сега за такова провинение има само глоба от 30 лв. На шофьори, които превишат ограниченията с повече от 26 км/ч, ще се отнемат и книжки, което също няма аналог до момента. Глобите за такива нарушения също ще са по-високи. Отнемане на шофьорска книжка е предвидено и при неплащане на глоби в срок. За по-малки нарушения, които се наказват с глоба до 50 лв. пък, санкцията може да бъде платена на място. В такива случаи няма да се отнемат и точки. Именно тези плащания бяха дискутирани и отхвърлени от някои депутати.

Друга новост в проектозакона е премахването на паяците. За сметка на това обаче на неправилно паркирания автомобил ще се слага съобщение със санкция, която трябва да се плати в 7-дневен срок. Проектозаконът предвижда още автомобилите да бъдат задължително оборудвани с обезопасителен триъгълник, аптечка, пожарогасител, резервен комплект лампи за фарове и резервна гума. Вече се изисква и светлоотразителната жилетка.

Някакъв вестник...

Добре де, само аз ли смисля, че това си е чисто узаконяване на рекета от КАТ? Със събирането на глобите до 50 лв. на ръка. Демек ти дават квитанциийка и ти си плащаш 50 кинта. Е тая хич, ама хич не ми се вижда читава!

И каква е тази глупост за 0.2 примила и 0.5 промила в зависимост от стажа???

Какво е това глупаво деление? Поредната безмислица. Чудеса от безумия вършат!!! Или си пил или не си.

Да не говорим, че:

107 гласа "за", 7 "против" и 4 "въздържали се"

107+7+4=118

240-118=122

?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?

С глобите съм съгласен като цяло, но решението на проблема е друго:

Камери му е майката. Катаджиите ги зарежете. Обаче на някой "от горе" явно ще му секне кранчето и за това се ослушват като миш в трици. Слагата камери и докато се ориентират хората в обстановката те вече ще са се изплатили. Снимките по пощата и ходи доказвай, че не си бил ти. 100% събираемост. Ако не платиш ти взимат и книжката и колата.

Елемнтарно е.

Катаджиите ще дебнат само за алкохола и след като няма да се занимават (или поне много малко) с превишената скорост, кръстовищата и т.н. ще намалеят естествено и тези, които ще карат пили, защото ще ги ловят повече.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко това е много хубаво ама да се прилага наистина и полицаите да не забравят за какво са те спрели като им дадеш 20 кинта.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи 0.2 ще е да шофьорите със стаж до 2 години, напълно подкрепям защото именно тези хора не са изградили още навиците си на пътя и не е редно да се движат по пътищата изпили повече от 1 бира. Що се отнася до глобите, ако се намери начин по които да се събират без да има условия за - "Ко прайм ся, ше пишем ли или?..." съм напълно съгласен, защото ми писна да гледам изкривени калници и кървави петна заради "Пешо" който си е купил голф 2-ка с мощен двигател и е решил да се направи на баровец!

P.S. Много хора се дразнят на полицаите които взимат пари, ми те взимат защото същите тези хора са извършили някакво нарушение, как ще вземат ако караш по правилника? Спирали са ме безброй пъти, проверявали са ми документите и сме си пожелавали лек ден, за сметка но това докато ме научат да слагам колан ми написаха и доста актове, но пък вече ми е като навик biggrin.gif

Редактирано от icerain (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Всичко това е много хубаво ама да се прилага наистина и полицаите да не забравят за какво са те спрели като им дадеш 20 кинта.

Това пък ще спре,когато започнат да взимат доста повече от сегашните 400-500 лева заплата,а работният им ден,да не е 10-12 часа-сумарно-около 220 часа на месец !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Решението на въпроса ще има когато се промени манталитета на българският шофьор. И аз карам като луд, когато имам възможност. А не трябва. Ама.... кво да се прави. Всички се правим на Шумахер / или придпочитаният пилот от F1 / когато усетим тръпката. За това ходя събота и неделя на пистата. Качваш се на карта, и караш колко ти е кеф, как ти е кеф /без да се правиш на камикадзе, де/.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
При тях всяко превишаване на скоростта с над 50 км ще се санкционира с 400 лева глоба и 3 месеца без книжка.

А ако е под 50 километра ще ги потупват по рамото ли? angry.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За камерите не съм съгласен.Снимат те, после ти пишат акт - не го плащаш и последствия никакви.Да не говорим колко коли се водят на инвалиди дето тоя дето кара колата не го е виждал никога напр. някоя баба на 70-80год. от някое село - тия пари дали имат събираемост.

Така че по-добре да ти вземат "рекет" 20лв. за нарушение за 200лв. отколкото нищо - колко пъти в месеца можеш да си го позволиш?Ако се дразниш толкова другия път като те спрат и питат : "Ко прайм ся, ше пишем ли или?..." избери да пишат - вярвам, че няма да ти откажат. За стажа при условие, че в днешно време книжките се купуват поне за 2год. от практика може да се е научил/а да кара - на наш гръб де.И не е въпрос само на манталитет - просто на запад хората си правят сметка какво ще им се случи ( със сигурност ) ако не спазват закона.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе не знам защо ние все се мислим за друга порода хора? В цял сват има събираемост и успех от камерите, само при нас НЕ. Яяяяя.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е опитал съм се да ти го обясня за тук - камерите си вършат работата т.е. снимат те, но оттам нататък няма ефект ... освен да я показваш на приятели снимката.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Подкрепям идеята с камерите на 100%. Няма увъртане - колата се вижда и не могат да те прикрият т.е. няма наши хора. А относно събираемостта - винаги могат да се вземат парите - зависи от закона и желанието да се приложи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Подкрепям идеята с камерите на 100%. Няма увъртане - колата се вижда и не могат да те прикрият т.е. няма наши хора. А относно събираемостта - винаги могат да се вземат парите - зависи от закона и желанието да се приложи.

Много вярно марги :) Ако полицаите или по конкретно катаджийте получаваха по адекватно възнаграждение за това да седят прави по цял дени и да кръстосват улиците и да работят денонощтно, то нямаше да испитват нужда от на някав сопол дръгливите 20 лева с които той се опитва да оправдае некадърието си зад волана и изобщо :ph34r:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наши хора винаги има.Камери е хубаво да има не толкова за прилагане на ЗДП, а за превенция на други престъпления, но като слушах какви милиони е отсечката от "Булбанк" до "Орлов мост" не виждам как ще стане и ако нямат бензин да дойдат полицаите пак нищо.Пробвай да осъдиш някой да ти даде пари ( това може да стане макар и трудно) и после да си ги вземеш ( невъзможно дори да имаш изпълнителен лист - имам горчив опит).А за виждането на колата хита е спрей от който номера не се разчита.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Фръц...

От внесения законопроект се оказвало още, че каруците и велосипедите трябва да имат аптечка и пожарогасител, а мотопедите резервно колело.

Аз викам да ни накарат да си носим дамски преврзъки и памперси в аптечките!

Мъкааааааа...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това си е чист рекет,самоче в законна форма!!!

Като искат по-ниска скорост и спазване на правилника за движение по пътищата да сложат камери!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С тези камери голям купон ще е. Особено след като голям процент от водачите си карат колите с пълномощно, друг процент пък с чужди номера(хита при баровците).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Затова ли снощи ме спряха ченгетата в 20.20 часа и се оказа че съм превишил скоростта с 30 км/ч, при положение, че аз винаги съм си мислел, че ограничението е 80 км/ч, а не 50? Това е в Русе след Дунав Мост. няма знак, няма дявол, но в същото време на другото платно има ограничение 80 км/ч - единствения знак, няколко километра по нататък! А,да, след табелата Русе 5 километра по-назад има ограничение за булеварда 80 км/ч. Видяха , че съм със софийски номер и искаха да ми пишат акт и да ми отнемат 8 точки. После разбраха, че съм от Русе и че работя за спонсора на полицията. Интересното е, че колегата преди мен мина също с 80 км/ч, а него не го спряха! Така и не разбрах точно, защо полицаят ми върна документите и ми каза да си вървя. Може би, защото не противоречих, само дето накрая му казах ' а не може ли фиш да ми напишете'. Той ми се сопна, че съм бил за акт и ми върна документите!!! Сигурно ако не бях от Русе, нямаше да се оттърва. А може това само да е сплашване, щото днес си карах с 50 км/ч по безлюдния път, дето рядко пресича и куче! Явно сега ще има акции за скоростта. Аз съм карал в доста градове в България и подобни пътища са с ограничение 80 км/ч. Трябва все пак не само да се изисква, но и да има ясни правила за движение! Ето например преди 2-3 години преживях лека катастрофа пътувайки със служебния транспорт и пак на Дунав Мост с един турски тир, шофьора на който беше кюрд. Оказа се, че там, където тира обръщаше, нямало път, а само някакъв изход към предприятие (сега вече има) По всички правила тира беше с предимство, защото нямаше абсолютно никакви знаци, но нашите катаджии изкараха него виновен, щото излизал на главен път! Ами човека отде да знае, че пътя е главен, като няма знаци? Изобщо всичко се кара през пръсти и ако не познаваш пътищата можеш да си изпатиш! Айде нека първо оправим и маркираме пътищата, а после да въвеждаме драстични санкции! Аз като излизам от работа не виждам табелата, че съм в населено място, а само ограничение 80, в последствие има участък, където става 60. Но по всички правила това ограничение 60 важи само до кръстовището! После би трябвало пак да е 80 но... Само аз мисля така, не и ченгетата!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване