Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

street_haker

Проблем с резолюцията при OpenSuse 10.2

Препоръчан отговор

Пробвай да влезеш в init 3 и като root да стартираш следната команда:

sax2 -r

Това ще направи пълен редетект на графичната карта. Възможно е драйвера да не е читав. Аз нямам NVidia за да видя какво е с нея, но с ATi повечето проблеми са с използване на кофти драйвер. Ако знаеш кой е правилния kernel модул можеш да пробваш

sax2 -r -m 0=kernel_module

Между другото openSuSE е отлична дистрибуция, стига да знаеш как да я използваш. Поддържа някои "екзортични" технологии, които са слабо застъпени или зле поддържани в някои други дистрибуции, а в други направо липсват. Основната причина да го ползвам са точно тези "екзортични" неща.

Редактирано от Hedron (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ako деинсталирам драйвера за 3Д ускорение, ако за него ставаше въпрос, че не е читав, дали ще ми прецака X-сървъра.

Интересно ми е също, кои са тези "екзортични" неща, които спомена?

Редактирано от street_haker (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За драйвера:

Трудно ще ти прецака xorg сървъра, има default профили и драйвери за него, само не забравяй да направиш деинсталацията и преконфигурацията от init 3.

За дистрото:

Най-вече конфигурационни профили, пълна поддръжка на USB-HDD boot, монтиране на дискови устройства по disk-id - нещо подобно на монтирането по етикет, само дето етикета е служебен. Пробвал съм да правя инсталация върху USB-HDD със openSuSE, Fedora и Debian. резултатът е:

1. Debian - изобщо не се инсталира, не разпозна USB-HDD устройството

2. Fedora - версия 5 разпознаваше устройството само в expert режим, но не можа да направи инсталация на boot мениджър на място, различно от вътрешния диск (което не ми върши никаква работа). Версия 6 разпозна диска, инсталира се на него, качи bootloader но изобщо не зареди.

3. openSuSE - инсталацията протече без проблеми, още по време на инсталацията се задава метода на монтиране на файловите системи (by disk id), bootloader-а се инсталира на правилното място. В резултат имам напълно работеща система, инсталирана на външен USB-HDD, зарежда и работи на всяка машина с възможност да зарежда от usb. Ако се използват конфигурационни профили за най-често използваните машини не е нужно да се променят никакви настройки, всичко си тръгва настроено веднага. Притежава и отлична система за инсталация и ъпдейт на софтуер - Zen.

Освен това SuSE поддържа Xen виртуализация за изграждане на мощни сървърни решения - поддържам един такъв и съм много доволен от начина по който работи. Също позволява пълен scripting на конфигурационната система, което дава възможност за правене на автоматични конфигурационни скриптове без да се налага да се пишат огромни bash романи :yanim: . Като цяло конфигурацията и поддръжката са доста опростени посредством мощни конфигурационни приложения. Разбира се ако желаеш да редактираш конфигурационни файлове - никой не те спира.

Поне на мен това ми е достатъчно за да избера да ползвам това дистро за десктоп система. Вярно малко е тежко, но пък е доста функционално. Специално с използването на конфигурационните профили си спестявам много работа, защото използвам инсталацията на 4 различни компютъра.

Редактирано от Hedron (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Резолюцията ми се оправи сама, незнам как стават тея фокуси. :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Резолюцията ми се оправи сама, незнам как стават тея фокуси. :angry22:

Правил ли си скоро някакви ъпдейти. Възможно е да са пуснали по хранилищата развален пакет и да са го оправили. И за това да се е оправила резолюцията ти.

/офф

Мен много често ми се скапваше алсата след ъпдейт. т.е. Гущера онемяваше.

Редактирано от MDMA (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ъпдейт не съм правил,само рестартирах компютъра и след рестарта всичко беше наред.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...