Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

На този ден по-малките искат прошка от по-големите.Аз искам прошка от всики вас.Ако някога някъде съм сгершил простете ;)

Редактирано от airfen (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вземи си коригирай заглавието. Голяма задушница е на Архангеловден, а и всичките три задушници са в събота. Днес е Сирни заговезни (Сирна неделя). От утре се спират и млечните произведения и се почва великденския пост.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами и аз да си кажа - ако нещо съм сбъркал, някого съм убидил, наранил и т.н. - моля да ми бъде простено :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако някога с нещо съм ви обидила - прощавайте :) А ето и малко повече инфо за днешния ден: На Сирни заговезни искаме прошка Съобразно с официалния църковен канон периодът на Великденските пости - "Великите пости", продължава 7 седмици. Първата седмица българите наричат "Сирна неделя", "Сирница", "Сирни поклади" или "Прошки", защото православната църква разрешава консумацията на масло, сирене и яйца. От месо се заговява предишната седмица, известна като "Месни заговелки". С най-богата обредност е наситена "Сирната неделя". Още преди обед младоженците тръгват на гости у кумовете и своите възрастни родственици - родители, братя, сестри и побратими. Целуват им ръка и им искат прошка, защото вечерта, когато седнат около трапезата да заговяват, те трябва да са се помирили и опростили със своите роднини. "Прощавай!" - казват младите, когато се наведат да целунат ръка. "Господ да прощава, простен да си!" - благославят възрастните.’ Вечерта цялото домочадие се нарежда около трапезата, на която са подредени гозби от риба, баници със сирене, яйца и мляко и неизменната бяла халва. Най-малките с нетърпение очакват да дойде време за традиционното "хамкане" на халва, парче сирене или варено яйце. Те се нареждат в кръг, седнали на пода. Баба им завързва парче халва, сирене или сварено яйце на дълъг червен вълнен конец. Другият край на конеца тя завързва за гредата на тавана или на хурката си. Разклаща конеца сред децата, които държейки ръцете си отзад, се стремят само с уста да захапят парчето халва. После бабата запалва конеца и по начина, по който гори, предсказва дали годината ще е плодородна. Пепелта се пази като лек. Съществен момент в сирнишката обредност са паленето и прескачането на големи огньове от страна на ергените и поотрасналите момчета. Вечерта, докато сирнишките огньове горят по височините и осветяват с пламъците си селото, всички излизат на мегдана да изиграят последното си смесено хоро. По време на Великденските пости хора не се играят чак до Великден.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз също се извинявам ако съм направил нещо убидно и безотговорно било то съзнателно или несъзнателно... :yanim: Поздрав с Pussycat Dolls - Beep :):wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днес православните християни празнуват Сирни заговезни

Седем седмици преди Великден и една седмица след Месни заговезни, винаги в неделя -Сирни заговезни е празник, с който се поставя началото на най-продължителния пост през годината. Трапезата на тържествената вечеря има подчертано обреден характер. По традиция се приготвят баница със сирене, варени яйца, бяла халва с орехови ядки.

Вечерта на празника при родителите се събират семействата на техните синове, дъщери, внуци, за да заговяват от млечни храни. Веселието и оживлението по време на вечерята нараства, когато дойде ред на обичая Хамкане(или Ламкане, ласкане) :

На края на кълчищен конец (по-рядко на мартеница), окачен на тавана или на дълъг прът, се връзва силно сварено обелено яйце, сирене, парче халва или въглен. Конецът се залюлява в кръг и всички около трапезата (главно децата) се опитват да уловят окаченото с уста.

Когато децата се наиграят, а старите - нарадват, наричат последователно на всеки от семейството конеца и го запалват. Според това, как гори, се гадае за здраве, дълъг живот или близка смърт.

В някои райони на страната по същия начин се гадае за бъдеща реколта, приплода на добитъка или предстояща женитба.

В Ловешкия край с конеца и сиренето от децата се извършват различни магически действия. Конецът се поставяна гредата на тавана или се заравя в нивата за берекет. Поставя се пред домашната икона и се използва за лечение. Яйцето и въгленът може да се сложат в ярема на добитъка за здраве.

На Сирни заговезни (някъде и през цялата Сирна неделя) си вземат прошка-обичай, изълняван и през цялата Сирна неделя.

По-младите целуват ръка на по-старите (деца на родители, младоженци на кумове), изричайки формулата на прошката: "Прощавай мале, тате...".

"Просто да ти е. Господ да прощава" е задължителният отговор. Без Прошка не може да се заговее (въздържание от блажна храна по време на пост).

Най-характерен и съществен обичай е запалването на празничните огньове (Сирнишки огньове). Хората, които се играят, са последните от зимния празничен цикъл. По време на Великденските пости хоро не се играе с изключение на Буенец.

Със Сирни заговезни са свързани и Кукерските игри.

Обредна трапеза: баница със сирене, питка, мляко с ориз, яйца, бяла халва с ядки, риба.

изт:тук

Та скъпи съфорумци,простете ми за грешките,които съм сторил през изминалата година.Целувам ви ръка и искам прошка...

От своя страна прощавам на всички,които пък са сторили грешки към мен.

Нека всички взаимно си простим.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека си простим ! Хора сме и е човешко да се греши ... нечовешко е да не прощаваш . ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Простете ми ако съм сгрешил ;) cleopatra, аз ти прощавам за това, че всеки път когато зърна аватара ти ме вкарваш в грях :beer:

Редактирано от lst2005 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека си простим ! Хора сме и е човешко да се греши ... нечовешко е да не прощаваш .

:beer:

Като ти гледам аватара започвам да се чувствам мноооооооооооооу грешнааааа.... ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като ти гледам аватара започвам да се чувствам мноооооооооооооу грешнааааа.... ;)

Ше ти се прости ...нема да се пуашиш , копеуе ... :beer:Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз като виден представител на вечните грешници.... ъъъ... тъй де... Kaldata екипа, бих желал да помоля за прошка от всички вас. Ако някъде сме прегрешили и сгазили лука - простете ни! ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз като виден представител на вечните грешници.... ъъъ... тъй де... Kaldata екипа, бих желал да помоля за прошка от всички вас.

Ако някъде сме прегрешили и сгазили лука - простете ни! :beer:

Наааааааааааааааааааааааа коленеееееееееееееееееееееее иначе нямааааааааа..... :help:

Клео, мерси оценявам го..... ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наааааааааааааааааааааааа коленеееееееееееееееееееееее иначе нямааааааааа..... ;)

Мечтай си :beer:

Аз на теб нема ти простим днес... и утре нема ти простим... и удругиден нема ти се размине Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мечтай си :beer:

Аз на теб нема ти простим днес... и утре нема ти простим... и удругиден нема ти се размине Публикувано изображение

....о, миличък...това да ми го повториш пак когато се намираш на четири крака пред мен... ;)

За протокола и аз нема да ти "простим"... :help:

lst2005 не се подмазвай Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

....о, миличък...това да ми го повториш пак когато се намираш на четири крака пред мен... :beer:

За протокола и аз нема да ти "простим"... :help:

То хубаво аз ще съм на 4 крака... ама да коментирам ли твоята легнала поза, в която ще си? :help:

Айде изчезвам от тука, че почнах да се чувствам като тебе грешен, а туй не е за мен! ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Фиф, да те светна нормално е като искаш прошка автоматично да влизаш в графа грешници...С други думи всеки писал в темата е грешник с още по други думи в калдатата най - големите грешници са: Диди, Фифи, Клео, lst2005 и Трихо.... Публикувано изображениеПубликувано изображение

Fifa: Опа... знам, че ще ми излезе през носа, ама си позволих да наредя имената според 'грешнотата' :P

Обърка брееееееееее....

Фифи,Диди, , Клео, lst2005 и Трихо

Fifa: Бръм, не са ли те учили, че с админ не се спори! Иначе ще ти се случи лошо нещо... а на теб мноу лоши неща съм ти замислил!

Хммммммм не злоупотребявай с властта дадена ти от Кал.......тва 11 Божа заповед :)

Fifa: :ass:

Редактирано от Fifa (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Фиф, да те светна нормално е като искаш прошка автоматично да влизаш в графа грешници...С други думи всеки писал в темата е грешник с още по други думи в калдатата най - големите грешници са: Фифи, Диди, Клео, lst2005 и Трихо.... Публикувано изображениеПубликувано изображение

Аз си признавам без бой ... :) Малко ще перефразирам - Добрите момичета отиват в Рая , а грешните- където си поискат ...Ура....остава да си избера дестинация ... :ass:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да прощавате, ако някъде нещо яко съм го оплескала, ма то си ми е в природата!... :ass: И все пак, ако някого съм засегнала да ме извини, моля! :) Дидо, Фиф, айде насаме става ли? :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И не само на този ден - всеки ден трябва да можем да прощаваме,колкото и да е трудно понякога.

Кажи с душата си "Простих ти" и продължи напред :angry:

Всичко ще е много по-хубаво ако се научиш да прощаваш Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно малко са грешните или малко са престрашилите се ..... Да се простим, да останем със здраве .... и да почваме на нова сметка. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хайде и тази година да Ви помоля за прошка...... извинявам се за всичко, с което волно или неволно съм Ви обидил или огорчил....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Простено ти е Докторе!

Прости и нази грешните - включително мен и хилядите ми личности.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да ми простят близките,приятелите,шефа,колегите и всички,които неволно съм обидила Аз понеже не наранявам нарочно-просто съм си такава,Стрелец ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...