Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Грък издигна паметник на българин

Препоръчан отговор

top_logo.jpg

0000033634-article.jpg

Паметникът на Капитан Петко Войвода, изграден от гръцкия гражданин. Снимка: Отечествен фронт

Грък да изгради паметник на българин? Не, това не е научна фантастика по случай 3-ти март. Оказва се, че паметта на един от най-големите български национални герои, непопаднал в класацията на великите българи – Капитан Петко войвода, е уважена от гръцки гражданин.

Откритието на екипа на предаването „Отечествен фронт“ на Мартин Карбовски. Те потърсиха следите на войводата в родното му село в северна Гърция - днешното село Есими, бивше българско Доганхисар (името от турско време).

Там журналистът откри гръцки патриот, вдигнал паметник на Капитан Петко войвода. Дори е искал да го постави в центъра на селото, но след като съселяните му се възпротивили, този грък - името му е Маке - поставил паметника в собствения си двор.

Пътят до Маке и паметника не се оказва лесен. Минава през търсене в библиотеката в Александрополис, където библиотекарките не говорят друг език, освен гръцки и не са и чували за Капитан Петко войвода, който освен, че се е родил наблизо, е и участник в Критското въстание и борец за свободата на Гърция.

Все пак екипът на „Отечествен фронт” е заведен до мястото на родната къща на Капитан Петко войвода, която съвсем доскоро е била почти запазена, но вече не съществува – ако преди 5 години някой се беше заинтересувал от нея, днес тя щеше да е цяла.

Маке обяснява, че е чувал за биографията (както той я нарича) на Петко войвода, написана от Николай Хайтов, но не я е чел, защото я няма преведена на гръцки.

Това не спира обаче този грък да издигне паметник на българина, който е герой за свободата и на България, и на Гърция.

Браво на съседа :)

Срам за нас :yanim:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тук се споменава грък, а някой сигурен ли е дали е грък или погърчен българин? Нима след като паметника е в Гърция трябва от грък да е направен? И къде останаха българите в Гърция? Гърчеенето е не по-малък проблем от потурчването, но за разлика от потурчването не изисква смяна на религия и имена!!!! Следователно е по-лесно!

Редактирано от bildera_ (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Честит национален празник на всички, които се чувстват българи! За малките, които още не знаят: на 3-ти март България празнува освобождението си от турско робство. Че сигурно като гледате Канал 1 и BTV не сте разбрали от какво сме се освободили.

П.П. Добре беше да се пусне самостоятелна тема за националния празник

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Честит национален празник на всички, които се чувстват българи! За малките, които още не знаят: на 3-ти март България празнува освобождението си от турско робство. Че сигурно като гледате Канал 1 и BTV не сте разбрали от какво сме се освободили.

Нали има тема и ти си много активен в нея? И каква връзка има Капитан Петко Войвода с 3 март? Ако не си запознат, той е действал точно след несправедливото затриване на Санстефанския договор, който празнуваме сега! Какво празнуваме всъщност? Ами нашия идеал, но не точно, защото даже и нашия идеал не се вписва в Санстефанския мирен договор! С тоя договор много българи остават под робство. Направи една справка с атласа и ще разбереш какво имам предвид.

DSC01386_320x240.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да деца,научете добре какво е станало на 3-и март. Научете и защо се налага грък да прави паметник на капитан Петко Войвода,който след Oсвобождението е тикнат в български затвор за благодарност,бит и измъчван,научете добре какво се е случило с великите революционери доживели Освобождението.И недейте слуша само разни викащи и биещи се в гърдите че са велики българи ,вижте този който прави нещо за България,и го оценете!

Редактирано от Morfey_A (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тук се споменава грък, а някой сигурен ли е дали е грък или погърчен българин? Нима след като паметника е в Гърция трябва от грък да е направен? И къде останаха българите в Гърция? Гърчеенето е не по-малък проблем от потурчването, но за разлика от потурчването не изисква смяна на религия и имена!!!! Следователно е по-лесно!

Грък, погърчен българин или побългарен грък няма никакво значение. Важен е жеста. Колко българи са вдигнали паметник на друг българин в двора си? Ние май повече се предаваме помежду си.... За съжаление....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Името Маке не съм сигурна, че е гръцко - по-скоро е българско (македонско). Така че човекът явно си носи българското в себе си. Хубаво е, че е издигнал паметник на капитан Петко. :whist:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Offtopic: Сега видях, че има тема за националния празник 3-ти март. Нека всеки си направи за себе си извода защо е в раздел "Празни приказки и забава" - мен лично ме е срам от този избор.

bilder, моите уважения към теб, но капитан Петко Киряков Капитанов, наречен от народа Петко войвода, е хайдутин и революционер в продължение на близо 30г. преди Освобождението. Включително и през 1877г. със своя отряд се включва на страната на Русия в обявената срещу Турция война. Така че оставям без коментар забележката ти за справка с атласа.

Редактирано от arti
"цапане" на темата (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

mitaka33,прочети добре първия пост на Morfey_A,защото явно се налага един етнически турчин да те учи на собствената ти история!!!

Истината с капитан Петко е точно такава-след освобождението е лежал в български затвор,а повече е тачен в Гърция и Италия (стражавал се е с Гарибалди),отколкото в България!

Петко Войвода не е правил разлика между българи,турци,гърци,италианци,албанци.Бил се е за правдата и свободата на всички ни!

След Освобождениетое защитавал останалите в пределите на България турци от хайките разбойници (българи,които са грабели турците и имуществото им).

Редактирано от arti (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

mitaka33,прочети добре първия пост на Morfey_A,защото явно се налага един етнически турчин да те учи на собствената ти история!!!

Истината с капитан Петко е точно такава-след освобождението е лежал в български затвор,а повече е тачен в Гърция и Италия (стражавал се е с Гарибалди),отколкото в България!

Петко Войвода не е правил разлика между българи,турци,гърци,италианци,албанци.Бил се е за правдата и свободата на всички ни!

След Освобождениетое защитавал останалите в пределите на България турци от хайките разбойници (българи,които са грабели турците и имуществото им).

Недей да се зяждаш с Morfey_A,а първо прочети за какво става дума! ;)

Аз незнам дали митака се заяжда на морфей , но пък ще те помоля да не си затваряш очите за явната провоклация с която морфей се тресна в темата.

По темата : bigalex, защо трябва да ни е срам? Аз мисля че подобно дело трябва да бъде оценено изцяло положително. Има едно предаване по Бнт - "Памет Българска" и там може да се види как българи от цял свят събират пари за разрушени паметници в македония. Ето това е разликата която ни сме успели да постигнем- в македония не оценяват чуждите паметници на чужди герои и не одобряват те да бъдат дигани от "бугари" :hush:

Редактирано от arti
Личните нападки никога не водят до нищо добро за дадена тема. (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Offtopic: Сега видях, че има тема за националния празник 3-ти март. Нека всеки си направи за себе си извода защо е в раздел "Празни приказки и забава" - мен лично ме е срам от този избор.

bilder, моите уважения към теб, но капитан Петко Киряков Капитанов, наречен от народа Петко войвода, е хайдутин и революционер в продължение на близо 30г. преди Освобождението. Включително и през 1877г. със своя отряд се включва на страната на Русия в обявената срещу Турция война. Така че оставям без коментар забележката ти за справка с атласа.

Морфи, поне днес се скрий някъде и не цапай темите, свързани с български национален празник. Все пак е 3-ти март, не 29 октомври.

Митак извинявай, обърках те с друг, ама така е, като вися по цял ден пред PC ;) Знам за Капитан Петко , че се е бил и преди 1878. Но мисля, че интересното е след това. Васил Михайлов добре си изигра ролята. А за справката в атласа имах друго предвид. Говоря по памет, защото в момента не е пред мен. Но източна тракия остава под турско, а там е имало стотици хиляди българи. Това имах предвид за атласа. Хубаво е, че в пределите на България влизат Македония и Беломорска Тракия, но сегашното Кърджали не! Около 160000 кв. км е територията на Санстефанска България и това не е никак малко в сравнение с сегашните 110994. Най-важно е, че тогава са били включени земите, населявани предимно от Българи! И ако сега всичко бе останало така, нямаше да бъдем управлявани от ДПС!!!! Получава се след това танту за кукуриго. На ви българите, дайте ни турците! И за едните зле и за другите дваж пъти по-зле!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Радвам се, че си гледал внимателно екранизацията по произведението на Николай Хайтов, но хвърлянето на Петко войвода в затвор във Варна през 1898 е заради репресиите, които Стефан Стамболов упражнява върху политическите си противници - русофили, какъвто е и Петко Киряков. Това обаче в никакъв случай не означава, че Петко не е обичан от народа си. Ситуация, която се повтаря и днес - ако зависеше от Тройните ни управници, Петко щеше да е пак в затвора, а националният ни празник нямаше да е на 3-ти март, щото на Доган му ставало дискомфортно. С една дума капитан Петко войвода е един от символите на днешния празник, както и в цялата история на България.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Абе не разбрахте ли че важен е жеста та ако ще и пакистанец да е тоя.Евала на човека защото нито един българин не е вдигнал такъв паметник.Веднага го изкарахте македонец,турчин и т.н.Не е важна националността,а жеста.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Абе не разбрахте ли че важен е жеста та ако ще и пакистанец да е тоя.Евала на човека защото нито един българин не е вдигнал такъв паметник.Веднага го изкарахте македонец,турчин и т.н.Не е важна националността,а жеста.

dragozow, тъй като знам че си от София, да ти кажа, че във Варна има отдавна паметник на Капитан Петко войвода и почти никога не остава без свежи цветя. Аз лично се гордея с този факт.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Абе не разбрахте ли че важен е жеста та ако ще и пакистанец да е тоя.Евала на човека защото нито един българин не е вдигнал такъв паметник.

dragozow, тука сбърка мой човек...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

По темата : bigalex, защо трябва да ни е срам? Аз мисля че подобно дело трябва да бъде оценено изцяло положително. Има едно предаване по Бнт - "Памет Българска" и там може да се види как българи от цял свят събират пари за разрушени паметници в македония. Ето това е разликата която ни сме успели да постигнем- в македония не оценяват чуждите паметници на чужди герои и не одобряват те да бъдат дигани от "бугари" ;)

Мен лично за това:

....родната къща на Капитан Петко войвода, която съвсем доскоро е била почти запазена, но вече не съществува – ако преди 5 години някой се беше заинтересувал от нея, днес тя щеше да е цяла.

За съжаление има и продължение:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сигурен съм че знаеш , че доскоро отношенията ни с Гърция не бяха цветущи... Абе изобщо като цяло не се разбираме с гърчолята , което не е хубаво. Те ако са искали да я запазят тая къщурка , тосе га тя щеше да стои, нали знаеш - с желание всичко става. Иначе за темата за 3-ти март, тва темата да е там е отговорност на администраторите Според мен темата трябва да бъде в друг раздел - раздел история, който обаче в случая липсва :ph34r: Пак ти казвам алекс, не трябва да ни е срам че един грък е издигнал паметник на един велик българин. В сърбия например аз лично съм виждал една малка фермичка, която е окичена с дърворезби на български език с български поговорки, един вид храм на българското...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сигурен съм че знаеш , че доскоро отношенията ни с Гърция не бяха цветущи... Абе изобщо като цяло не се разбираме с гърчолята , което не е хубаво. Те ако са искали да я запазят тая къщурка , тосе га тя щеше да стои, нали знаеш - с желание всичко става. Иначе за темата за 3-ти март, тва темата да е там е отговорност на администраторите Според мен темата трябва да бъде в друг раздел - раздел история, който обаче в случая липсва :ph34r: Пак ти казвам алекс, не трябва да ни е срам че един грък е издигнал паметник на един велик българин. В сърбия например аз лично съм виждал една малка фермичка, която е окичена с дърворезби на български език с български поговорки, един вид храм на българското...

Жалко, нищо не си разбрал..... Мен не ме е срам, че грък е дигнал паметник на българин!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Относно темата за Трети Март-има още една тема във форума:

http://www.kaldata.com/forums/index.php?sh...mp;#entry145488

И тя не е в "празни приказки"!

mitaka33,какво имаш против Николай Хайтов?Не само съм гледал филма.Името ми е Петко,и от малък съм чел достатъчно неща за Петко Киряков и живота му.

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Бъркате националните с националистическите ни интереси,човека е направил добро и ще го изядете сега.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

mitaka33,какво имаш против Николай Хайтов?Не само съм гледал филма.Името ми е Петко,и от малък съм чел достатъчно неща за Петко Киряков и живота му.

Аз да има нещо против Николай Хайтов?! angry.gif Хайтов, лека му пръст, беше истински българин и националист. Какво лошо виждат някои в това не знам...

Редактирано от arti (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не знам откъде е тая информация, но ще ми е интересно да чуя интервю с тоя грък. В България малко се говори за гърчеенето, даже никак! Но прочетете Димитър Талев и ще разберете как Гърция е по-опасна и от Османската империя! Срамота е сега в Гърция да няма нито един българин! Разбира се и в Турция е така! Хората са си свършили работата навреме, за разлика от нас. Бай Тошо реши да възстанови равновесието и вие го изядохте! Примери много в историята. Като почнем от Германия, минем през сегашна Франция и стигнем до страната на неограничените възможности, където всички са ХАМЕРИКАНЦИ! А ние къде сме? Нас ни застигна техническата революция и ни еб@ мамата! Затова и сега ще спорим в любимия ни форум, защото ние българите сме за пример. Спасихме евреите, признахме македонците, затворихме си очите пред турците и гърците, сключихме неизгодни спогодби с румънците, за@бахме сънародниците ни в западните покрайнини, а сега какво х&@ ми търсим в Татарстан? Ами точно това търсим май. Да налапаме нещо дълго и дебело!

ПП: ха да ви е сладко!

Редактирано от bildera_ (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Айде помислете малко,не става въпрос за гърчеене и т.н.Става въпрос за човек който с нищо не ни е длъжен и е помогнал да се направи скромен паметник.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Айде помислете малко,не става въпрос за гърчеене и т.н.Става въпрос за човек който с нищо не ни е длъжен и е помогнал да се направи скромен паметник.

То това беше и целта на поста.

Де го чукаш, де се пука.... :ph34r:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване