Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Изключване на вентилатора на захранването

Препоръчан отговор

Значи този вентилатор е главният виновник за досадното бучене,което нощем пречи,а тогава ми работят само бит комета и DC++,което според мен не е кой знае какво натоварване,та въпросът ми :мога ли да го изключвам,ръчно/примерно ще му изведа ключе/,опасно ли е?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не бих го спирал. Евентуално бих го намалил, но вместо да си играеш да слагаш потенциометри или прекъсвачи, по-добре смени вентилатора с нов и тих. Изборът на вентилатори е богат, пък не са и скъпи :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ами съветваш ме да го намяля,ама как,пробвах със speed fan,но не се получава.

Няма да стане по софтуерен път. Трябва да монтираш потенциометър, който да намаля напрежението. Но както писах и преди това, тук идва въпросът, заслужава ли си усилията при цените на вентилаторите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

О.К,съгласен съм с теб,обаче изваден извън кутията,е доста безшумен.Самият шум идва от завихрянето на въздуха,така,че ще пробвам с потенциометър,само ми кажи на коя жица да го вържа.

Редактирано от Nikieva (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм ... все пак какво е захранването и колко мм е вентилатора.

Mеждудругото има едни такива "приставки"

V10372.jpg

Аз като си купих залманите(ZM-F2 - 90мм) от Плесио и за всеки имаше такова. Моите намаляват оборотите на 50%.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами захранването е 350W.не знам точно какъв модел не обърнах внимание,вентилаторът е 80мм.,но към него има две жици,черна и червена.Ходих в един-два магазина и там ми препоръчаха да си сменя захранването с такова,което е с fan 120 mm,казаха ми,че бил доста по-безшумен/малко обороти/,а аз реших да си смена само вентилатора /казаха,че не може/верно е ,не влиза,ама аз мисля да го сложа отпред,така,че не да дърпа,а да духа,е верно площа е 100мм,20мм от него ще се пада отдоло на захранването.Приемам всякакви съвети и решения.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никиева, захранването ти е сравнително старо като модел, съдя по това, че има 2 жички към вентилатора. Моето мнение е: Не слагай резистор за ограничаване на оборотите на вентилатора на захранването, било то и под формата на потенциометър. Просто си смени вентилатора с нов. В момента има голямо разнообразие по магазините и сервизите, нека момчетата от сервиза да ти изберат подходящия по размер и параметри, предполагам, че е 12 V, 0.1/0,15A. При избора на вентилатор да се внимава за нивото на шума и лагерчетата на оста му. Има такива ниско-шумящи вентилаторчета, не прави допълнителни промени и не изисквай от сервиза да ги прави. Със следващото захранване/компютър ще имаш по-ново, модерно охлаждане :angry: Остави и това 120 мм вентилаторче за следващата машина. Не променяй схемата на охлаждане от издърпване на топлия въздух към обдухване.

В краен случай си сложи едно втора употреба вентилаторче (или захранване) от маркова машина - нещо като IBM или Dell, те гарантирано са почти безшумни :P

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...

О.к,а какво ще ме посъветвате да свържа два вентилатора последователно,така и двата ще си намалят оборотите наполвина.Имам впредвид,да си купя още един и да го сложа отзад да издухва въздуха от кутията/сега тази риля я играе този на захранването.Като са с половината си обороти двата ще са значително безшумни,а в същото време няма да оставят топъл въздух с кутията.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Личен опит: наскоро от захранването ми (noname, 350W) започна да се носи силна миризма на добре изпечена пластмаса. Причината се оказа намалените обороти на охлаждащия вентилатор, породени от тоталната липса на смазка. Взех мерки овреме и се разминах само с разглабяне, почистване и смазване. Та мисълта ми е, че захранването си иска добро проветрение и лесно може да даде фира, ако намалиш твърде много оборотите. Разбира се, този сценарий е актуален когато по кутията няма други вентилатори и захранването фактически се "охлажда" с доста нагрят въздух. Опитай твоя вариант с двата последователно вързани вентилатора, но следи дали няма да прегрее.

Иначе ти препоръчвам този 80 мм Zalman, аз го използувам като изкарващ на общия въздушен поток в кутията, изобщо не се чува като работи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

пич, просто не си играй... верно, друго си е сам да си направиш нещо, ама не си прави експерименти точно със захранването... ако е гаражно нищо чудно само то да ти остане здраво... безплатните съвети са 2:

1. смени си вентила. за няколко кинта си взимаш на 24волта, пускаш го на 12 и ще се чудиш дали ти е включен компа.

2. смени си захранването... 350 ватов фортрон е на мизерната цена от 38 кинта в мост...

не знам какво ше се занимаваш да пробиваш, да изкарваш потенциометри, да слагаш 120мм на мястото на 80мм...

и все пак ако си правиш експерименти където и да сложиш потенциометъра няма да има голямо значение... стига вентила да му е последователно свързан...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
пич, просто не си играй... верно, друго си е сам да си направиш нещо, ама не си прави експерименти точно със захранването... ако е гаражно нищо чудно само то да ти остане здраво... безплатните съвети са 2:

1. смени си вентила. за няколко кинта си взимаш на 24волта, пускаш го на 12 и ще се чудиш дали ти е включен компа.

2. смени си захранването... 350 ватов фортрон е на мизерната цена от 38 кинта в мост...

не знам какво ше се занимаваш да пробиваш, да изкарваш потенциометри, да слагаш 120мм на мястото на 80мм...

и все пак ако си правиш експерименти където и да сложиш потенциометъра няма да има голямо значение... стига вентила да му е последователно свързан...

:ph34r::wors::wors: No Comment :wors::wors::wors:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кой вентил?Аз до колкото разбрах той се оплаква от шумното захранване и иска да му върже последователно друг вентил за да паднат оборотите, респективно шума...Питам в този смисъл,че той все-още няма нов вентил,а дори да постъпи така както си предложил с новия,то шумното захранване си остава...Или може-би имаш предвид за вентила на захранването...Е сега вече аз съм Nо Comment :rolleyes: !Колко въздух ще вади този вентил на половина от напрежението което му се полага?Или може-би не въздух ами колко дим ще изкарва...

Nikieva,сега малко от мен...гледам си писал,че проблема идва от завихрянето в кутията,а не просто от захранването.Сега единия начин е с прословутия потенциометър...(нищо не каза!Изпита ли линка който ти даде IOVI),втория начин да спреш завихрянето е да помислиш как да промениш въздушния поток в кутията...в смисъл от това да "организираш" проводниците до това да сложиш нов вентил там където е необходимо...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно никой не ме е разбрал,вентила,който издърпва си остава там,отдоло под захранването на кутията има решетка,която е за вентилатор,там слагам втория/купувам слагам/,връзвам последователно+по-добър поток+по-малко шум.И сега ли не се разбрахме? ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я не се занимавай с глупости. Толкова ли нямаш пари за свястно захранване? Или имаш пари за нов компютър като гръмне ???

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все пак си го направих.Шума изчезна,охлаждането е по -добро от преди. :rolleyes: От вчера 15.00.ч. машината работи без проблем.Дано и за напред да е така.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Все пак си го направих.Шума изчезна,охлаждането е по -добро от преди. :clap: От вчера 15.00.ч. машината работи без проблем.Дано и за напред да е така.

Радвам се,че си се справил с проблема си... :clap: Още повече ние не успяхме да помогнем май... sad.gif Драсни едно постче какво точно направи,как пребори "вихрушката" в кутията?Сподели опита...не след една седмица някои пак да пита... :clap:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване