Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Щастието.

drahshta
 Сподели

Препоръчан отговор

Да, като състояние е много далеч, но всеки има своите моменти.

Все пак да не си щастлив не е като да си нещастен.

Радостите са си радости, а привързаността към тях може и да затвори вратата към щастието.

То е там, където няма Венци, няма проявен свят, няма възприятия... то е там, именно защото е само, единствено, непримесено, чисто щастие.

Щастие и Венци - става мешавица. Щастието е Щастие.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 452
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Щастието е в тишината на душата.

Всъщност щастието и радостта са две различни неща.

Примерно имаше едно куче , което винаги ме лаеше и се опитваше да ме ухапе, когато минавах с колелото си покрай къщата на стопаните му. Те го виждаха какво прави но не го връзваха а се подсмихваха доволно. Докато един ден кучето не се излетя и една бързо минаваща кола не спря усилията му за винаги. Тогава видях стопанката му да плаче. Беше нещастна, защото нямаше кой да й носи тази ехидна радост.

Има Господ , бих казал! А аз почуствах радост...

Хората си мислят, че делата са им са безнаказани и се самозабравят. Радват се на чуждото нещастие, когато сметнат , че то е по-голямо от тяхното. Това няма нищо общо със щастието.

Всъщност, когато кажа, че съм щастлив, нещастниците не могат да ми повярват.

Редактирано от mecholari (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз никога не бих повярвал на някой, който се самозаявява като щастлив.

По твоите критерии се явявам най-големия нещастник. Може и да си прав.

Иначе как да отрека това:

"Щастието е в тишината на душата"

Но ако 1000 човека го потвърдят, по 1000 различни начина ще го вдишат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз никога не бих повярвал на някой, който се самозаявява като щастлив.

По твоите критерии се явявам най-големия нещастник. Може и да си прав.

Иначе как да отрека това:

"Щастието е в тишината на душата"

Но ако 1000 човека го потвърдят, по 1000 различни начина ще го вдишат.

Всъщност , сам си слагаш етикети взимайки под внимание думите ми.

"Не приемай нищо лично ", казва Толтекската книга на мъдростта.

Защо търсиш своето щастие у мен , Венци? Нима смяташ, че мога да те направя щастлив? Нима смяташ, че те задължавам да ми вярваш? Длъжен ли съм ти или ти на мен?

Всъщност, ако ме попиташ ще ти кажа личното си мнение за теб. Но то не би трябвало да те интересува ако знаеш ти самия кой си.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Явно ти много по-лично приемаш нещата.

Бъди щастлив!

Критерият за щастие е като понятието за бога - за някои хора бог е това, чрез което се мотивират атеистите в липсата му. Кой е по-близо?

иначе - почти - "Който изгуби" щастието "си за мен, той ще го намери".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност , сам си слагаш етикети взимайки под внимание думите ми.

"Не приемай нищо лично ", казва Толтекската книга на мъдростта.

Защо търсиш своето щастие у мен , Венци? Нима смяташ, че мога да те направя щастлив? Нима смяташ, че те задължавам да ми вярваш? Длъжен ли съм ти или ти на мен?

Всъщност, ако ме попиташ ще ти кажа личното си мнение за теб. Но то не би трябвало да те интересува ако знаеш ти самия кой си.

Приемай всичко лично-казва Майкъл Корлеоне или Марио Пузо=-Кръстникът- идеологията на днешното време.Или казано с други думи,всичко е относително.

Всъщност щастието и радостта са две различни неща.

Примерно имаше едно куче , което винаги ме лаеше и се опитваше да ме ухапе, когато минавах с колелото си покрай къщата на стопаните му. Те го виждаха какво прави но не го връзваха а се подсмихваха доволно. Докато един ден кучето не се излетя и една бързо минаваща кола не спря усилията му за винаги. Тогава видях стопанката му да плаче. Беше нещастна, защото нямаше кой да й носи тази ехидна радост.

Има Господ , бих казал! А аз почуствах радост...

Хората си мислят, че делата са им са безнаказани и се самозабравят. Радват се на чуждото нещастие, когато сметнат , че то е по-голямо от тяхното. Това няма нищо общо със щастието.

Всъщност, когато кажа, че съм щастлив, нещастниците не могат да ми повярват.

И твърдиш ,че не си го приел лично?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Приемай всичко лично-казва Майкъл Корлеоне или Марио Пузо=-Кръстникът- идеологията на днешното време.Или казано с други думи,всичко е относително.

И твърдиш ,че не си го приел лично?

Добре, приел съм го. Задоволява ли те този отговор? Има ли отношение това със твоето щастие? Дали ще го приема лично или не?

Моето мнение е, че хората търсят да чуят точно определени отговори на въпросите, които задават. И ето давам им ги.

Съгласих се с теб Калтор. Сега доволен ли си? Щастлив ли си?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добре, приел съм го. Задоволява ли те този отговор? Има ли отношение това със твоето щастие? Дали ще го приема лично или не?

Моето мнение е, че хората търсят да чуят точно определени отговори на въпросите, които задават. И ето давам им ги.

Съгласих се с теб Калтор. Сега доволен ли си? Щастлив ли си?

Аз съм си щастлив по принцип.Имам си собствена система,за която знам ,че е безмислено да споделям с който и да е.Или поне не с думи.Прости ми ако съм те обидил.Просто имам лошия навик да казвам това което мисля,а не се съобразявам ,че могат да ме разберат погрешно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм си щастлив по принцип.Имам си собствена система,за която знам ,че е безмислено да споделям с който и да е.Или поне не с думи.Прости ми ако съм те обидил.Просто имам лошия навик да казвам това което мисля,а не се съобразявам ,че могат да ме разберат погрешно.

А аз се радвам, че си щастлив и не искам да ми го доказваш. Ти искаш ли да ти доказвам дали съм обиден или не? Какво значение има за теб? Да не би да се чувстваш виновен? Или така си предполагаш само? Това истината ли е?

А, Венци, теб те изпуснах, и ти си прав. Аз приемам нещата лично.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всеки Буда обогатява вселената

30 юни 1975 стр.262-287 Дао.Трите съкровища.

Една от най-тачените от мен Свещени книги.Надявам се ти отговорих както очакваш,а може би не?

Радвам се, разбира се.Тайничко се надявах да оцениш признанието,въпреки че ако съм прав,то няма заначение нито за мен,нито за теб.Рибата не мисли,защото рибата знае всичко. Казал го беше май един буда,не много далеч от нас.И сред пантеона на просветените напоследък прибавих и Куентин Трантино и Роберт Родригес.

И за последно-244 е хубава цифра за край.Едно от най важните неща в живота е да усетиш кога да спреш. cool.gif:):):)

Редактирано от kaltor (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всеки Буда обогатява вселената

30 юни 1975 стр.262-287 Дао.Трите съкровища.

Една от най-тачените от мен Свещени книги.Надявам се ти отговорих както очакваш,а може би не?

Значи още смяташ, че отговора ти ме интересува?

Всъщност , сега се радвам, че минах вече 300 поста във форума.Умножавам ги спартанците. Болен съм и аз от словесната диария. И Калтор, лично съм ти благодарен, че ми помагаш да постигам такива върхове в живота. Днеска триста , утре 3000, 30 000, 300 000 000.

Щастлив съм и съм радостен едновременно. А Буда ми се радва може би, а може би не. И ти ми се радваш може би, може би не.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз не познавам Щастливи хора :)

Познавам хора които толкова им се иска да се запознаят с щастието че си приписват това състояние от време на време ,бъркайки го с временна еуфория.

За да съм щаслива ,трябва всички около мен да са щастливи,ако се стремя към лично щастие ,сред нещастието на останалите ще е някак си егоистично и за мен непостижимо.

Моментните радости не определям като щастие ,те са просто дребни човешки радости галещи нашето самолюбие,че сме добри ,че сме желани,че сме ние ,че сме оригинални и неповторими или мометното ни осъзнаване че сме част от нещо голямо.

Задоволството от нещо сторено ,от нас самите ,от света ,че е благосклонен към нас не е щастие.

Щастието по начина по който си го представям аз за момента е невъзможно за мен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз не познавам Щастливи хора :huh:

Познавам хора които толкова им се иска да се запознаят с щастието че си приписват това състояние от време на време ,бъркайки го с временна еуфория.

За да съм щаслива ,трябва всички около мен да са щастливи,ако се стремя към лично щастие ,сред нещастието на останалите ще е някак си егоистично и за мен непостижимо.

Моментните радости не определям като щастие ,те са просто дребни човешки радости галещи нашето самолюбие,че сме добри ,че сме желани,че сме ние ,че сме оригинални и неповторими или мометното ни осъзнаване че сме част от нещо голямо.

Задоволството от нещо сторено ,от нас самите ,от света ,че е благосклонен към нас не е щастие.

Щастието по начина по който си го представям аз за момента е невъзможно за мен.

Изграждай щастието в съзнанието си,изграждай света такъв,какъвто искаш да бъде в съзнанието си,и повярвай,някой ще ти помогне да бъде такъв.

Да Диди,колкото повече знаем ,толкова по-тъжни ще се чувстваме тук.Опазил ни Господ,че не виждаме къде сме.

Би ли споделила,какво е щастието за теб ? С хубавите и разбираеми думи, с които всеки път пишеш.

Редактирано от агни (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

:) Ей ,агни благодаря за милите думи.

Нямам определение за щастие,имам слабо усещане за нещо подобно ,а то е,подобно на онова чувство,когато без да искаш се събуждаш рано сутрин пръв във вилата в планината и още здрач ,природата не се е събудила онова усещане за ново начало,за чистота ,за кристално чисто съзнание ,за радост от нищото,за невероятното усещане че си жив.В тези сутрини когато първо чуваш само природата и разбираш кой си ти или поне се досещаш,когато всички други съзнания край теб още спят и са отвъд ,чувството на първия,онова чувство което отлита веднага след събуждането на втория след теб.;)

Тогава си Адам в райската градина ,след това следва всичко останало :white flag: и си приземен.

Нямам определение имам само слабо усещане ,твърде рядко за съжаление :question:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А аз съм щастлив и радостен, и благодарен на Благой Георгиев за красивия гол, който вкара за българския национален отбор. И го поздравявам за това, че си изкара жълт картон в радостта си, събличайки си тениската, под която се видя татуировка на Иисус Христос.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

cool.gif Ако се боиш от щастие, щастие няма да видиш. В нещастие не падай духом, в щастието не се възгордявай. Важно е не само какво говори човек, но и какво чувства и защо го чувства. От всекиго, комуто е дадено много, много ще се иска. Което бързо се прави, бързо загива. Злото, което ни е известно е по - добро от неизвестното. С всеки може да се случи това, което може да се случи с някого. Върховете се постигат постепенно.

Не е нужно да имаш най - доброто от всичко, за да си щастлив, просто направи колкото можеш добро, докато вървиш по своя път.Да видим хората до нас здрави,радостни-това е Щастие.Ако мислим Щастието за временна еуфория,или да чакаме всички да са щастливи-това е невъзможно.Дори да се залъгваме,че сме щастливи и не го осъзнаем,то ще изживеем щастието.Да се радваме на мига!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

:yanim: Всеки усеща различно света,затова сме интересни ,защото сме различни ,иначе бихме се изгубили в еднаквостта си

http://www.vbox7.com/play:4d6c5da0

Редактирано от didi_ts (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако сме заети да се радваме на мига, няма да можем да го живеем.

Да живееш тук и сега. Странно понятие. Защо ли разбиранията се насочват къ мсредоточието - тук, само в този момент; сега, само в този миг. И тъй, видиш ли, ще сме близо до щастието. Хе. Тъй ще сме близо до култивираната ни самонагласа.

Да живееш тук и сега означава да се разлееш. Не тук - нима някакво пространство ограничава същността, която е живот. Не сега - нима някакъв психичен товар, наречен време, което те задължава да пребиваваш в някаква си пресечна точка - нима това органичава същността, която е живот. И казваме, че живеем, но представа си нямаме какво е живот. Изворът е само неясен спомен в най-добрия случай. Но ако имахме представа какво е живот, щяхме да сме докосвали и до щастието. Обаче настоящата ни безнадеждност по отношение на него ни кара да стопяваме съдържателността му до най-близките ни околни прояви, че да не губим надежда в земното си съществувание. Е, аз пък искам всяка надежда в него да загубя, за да ми остане само взора към Светлината. Но кръвта е много тежка...

Тъй мисля аз.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Двата вълка в нас

( Притча на индианците чероки)

Стар чероки разказвал на своя внук за борбата, която се води във всеки един от нас. И рекъл на момчето, че в душите ни се борят два вълка. Единият е зъл, той е гневът, завистта, недоволството, отрицанието, алчността, надменността, самосъжалението, чувството за малоценност или пък за превъзходство, лъжата, фалшивата гордост и егоцентризмът. Другият е добър – той е радостта, мирът, любовта, надеждата, спокойствието, скромността, добротата, благосклонността, взаимността, щедростта, искреността, състраданието и вярата.

Внукът се замислил за момент и след това попитал дядо си:

- И кой вълк побеждава?

- Този, когото нахраниш. – отговорил старият чероки.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Двата вълка са по хоризонталата на кръста.

По вертикалата нито има вълци, нито има две.

А по хоризонталата никога няма да е ясно кой побеждава, защото в диалектиката всяко нещо се трансформира в своята противоположност. Освен това добрината, надеждата, благосклонността, щедростта и т.н. са продукти на самоутвърждаването, тоест на егоцентризма. И жертвата не е показател на неговата липса, защото тя винаги търси отплата и се дава в името на нещо. Ако самата ти същност я произвежда, без цел и намерения личностни, то значи няма жертва, а просто някакво действие.

Тъй мисля аз.

И вече го казах, но може тук да му е повече мястото:

Помагайки на другите служиш на себе си.

Служейки на другите помагаш на себе си.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Как да се освободя от страданието

Един мъж искал да се освободи от страданието и отишъл в будистки храм, за да потърси учител, който да му помогне. Отишъл при Учителя и му казал:

- Учителю, ако медитирам по четири часа на ден, колко време ще ми е необходимо, за да получа просветление?

Учителят го погледнал и отвърнал:

- Ако медитираш по четири часа на ден, вероятно ще са ти необходими десет години.

Мъжът решил, че може да направи и повече, и попитал:

- Учителю, ами ако медитирам по осем часа на ден, колко време ще ми е необходимо, за да получа просветление?

Учителят го погледнал и рекъл:

- Ако медитираш по осем часа на ден, вероятно ще са ти нужни двадесет години.

- Но защо ще ми отнеме повече време, ако медитирам по-дълго?, попитал мъжът.

Учителят отвърнал:

- Ти не си тук, за да жертващ радостта или живота си. Тук си, за да живееш, да бъдеш щастлив и да обичаш. Ако можеш да дадеш най-доброто от себе си за два часа медитация, но вместо това медитираш по осем часа, само ще се измориш, ще се отклониш от целта и няма да се наслаждаваш на живота си. Прави най-доброто по силите си и тогава може би ще научиш, че независимо колко дълго медитираш, можеш да живееш, да обичаш и да бъдеш щастлив.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

.........

И вече го казах, но може тук да му е повече мястото:

Помагайки на другите служиш на себе си.

Служейки на другите помагаш на себе си.

Оцветих в различни цветове- за да е по-нагледно.Изводът който се налага при анализ на думите е следният :

"помагайки-помагаш и служейки-служиш". Но и в двата случая става дума , че вършиш всичко в угода на себе си.

Тоест в двата случая става дума за получаване на удовлетворение (щастие) чрез свръх егоизъм.Всичко се върши в името на собственото си АЗ.Тук явно е хипертрофирало в СвръхАз, защо и помощта и служенето е в негово име. cool.gif

Няма лошо.

И аз мисля като Венци.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е, да, но аз не мисля така. (явно аз не мисля като венци)

Не бих използвал различни изрази за да изразя това. Точно в угодата е разликата.

Помагането се извършва в угода на себе си, защото чака облагите, дори и психологически, дори и астрално-кармични.

Да служиш ще рече да забравиш себе си. Причинно-следствените връзки въобще не те интересуват и не го правиш защото вършиш действие с някакъв етикет, примерно "добро", а защото такава е природата ти. Това е единствено възможно, когато си се откопчил дори от влиянието на т.нар. Свръх Аз, когато личността вече не е природно-роденото съзнание за отделност. Това е възможно само за човека Иисус.

Една скорошна утрин се събудих с тази мисъл и мислех, че по-ясна (не за мен, а сама за себе си) не би могла да бъде, но явно яснотата е нещо съвсем неестествено за личностните възприятия. Уж и това си го знам, но нещо съм се заблудил. Понятно, това е което хората правят по силата на същността си.

Редактирано от венци (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

............но явно яснотата е нещо съвсем неестествено за личностните възприятия. Уж и това си го знам, но нещо съм се заблудил. Понятно, това е което хората правят по силата на същността си.

Разбира се :magnifier:

И дяволът чете Евангелието за своя угода cool.gif

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Трихи, нали знаеш, че този противогаз е филтриращ - би те предпазил от малко отрови и от тях, само докато се наситят филтрите. Намери си нещо с регенеративен патрон, че астралът е толкова наситен...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...