Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Щастието.

drahshta
 Сподели

Препоръчан отговор

Напоследък се вглеждам все по-често в хората около мен, за да разбера има ли някой щастлив из между тях. Да ви кажа такива не откривам. Причината си я обяснявам в наличието на две обстоятелства. Първото е, че търсим щастието не там където може да се намери, а второто - липсва субекта, който може да бъде щастлив. Ще се опитам да обясня двете обстоятелства.

Първото – къде сме ние ? В каква среда се опитва да се реализира човешката цивилизация? Имаме ли нещо общо с животинския и растителния свят. Ще дам моите отговори, но без доказателства.

Ние живеем на планета, която очевидно скоро ще ни стане тясна и е илюзия, че ще намерим друга подобна. Хората съжителстваме с животни и растения, като налагаме нашите стандарти на живот, изяждаме ги и ги обричаме на изчезване. С една дума човекът е чуждо тяло на света в който живее.

Второто обстоятелство е пълно с мистерии т.е. - „субекта” търсещ щастие. Какво е човек? Ще се изразя малко грубо, но хората сме човеци в тела на животни. Божественият човек има животинско тяло! Преди няколко дни бях на театър, гледах постановката „Фантасмагории”. В тази наглед смешна постановка се криеше отговорът на въпроса – какво е човекът и как е стигнал до това деградирало ниско-съзнателно състояние. В един момент от еволюцията си ние губим Духа, а оставаме със смъртна душа. Хората в залата се заливаха от смях, а странното е, че никой не съзираше, че авторът на пиесата се надсмива над аудиторията, а може би и над себе си.

Буда разкрива - има Път за спасение. Христос зове – следвайте ме. А жив ли е субектът способен да проумее Буда и Ийсус Христос. Очевидна е липсата на разбиране. Човешкото съзнание присъства в различна плоскост на разбиране от това на тези Учители.

Но си мисля все пак, че малцина са тези, които ще се спасят по заслуга, а мнозинството ще бъдат спасени по милост.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 452
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Не сме чужди,а се държим като такива.Интелекта е страничен ефект от стремежа на тялото да се охлажда.Това е една от най-шантавите теории,което не значи ,че не е възможна.Но си прав че се държим ,кто нашественици спрямо планетата и природата.Другата аналогия е малко гадна,ама е много близо до истината.Човечеството доста прилича на раково заболяване на Земята.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В една книга май бе казно ,че в един човешки мозък могат да обитават и съжителстват няколко/може и 100-на/ различни личности.Въпреки ,че съм леко скептичен по отношение на цифрата, съм доста склонен да го приема.Там също пише/а може би и в друга да беше/ че мозъка е изграден от около 100 милиарда неврона,както Галактиката в която живеем е съставена от около 100 милиарда звезди. Другото преположение/със сигурност вече е на Артър Кларк,"Една Одисея в Космоса през 2001 година"/е че от началото на човешкия род ,до наши дни/той е визирал края на 20 век/ земята са обитавали 100 милиарда души./слагайте ударението където си поискате и в двата случая ще е вярно/. На това аз му викам "по образ и подобие". cool.gif:P

Редактирано от neo2311 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Човечеството доста прилича на раково заболяване на Земята.

Не прилича, ами направо е. Какво става при раковото заболяване? Казват, че едни клетки просто забравят какво трябва да правят и само и единствено се размножават. Ех, приликата е толкова пълна, че чак не виждам разлика...

Горките ракови клетки! За известно време си мислят, че са постигнали своето! Размножават си се на воля! Тяхното е станало! Щастливи са! Даже сигурно се радват, че са едни много хубави клетки, по образ и подобие на Правилните! А то...

Прав е Виктор. Като търсим щастието не там, и като търсещият е не този...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В една книга май бе казно ,че в един човешки мозък могат да обитават и съжителстват няколко/може и 100-на/ различни личности.Въпреки ,че съм леко скептичен по отношение на цифрата, съм доста склонен да го приема.cool.gif:)

Това разсъждение ми напомня на един мой извод отнасящ се до аза.

Наблюденията са ми, че аза е съставен от впечатления. Тези впечатления са в постоянно движение, нещо като прожекция на филм в съзнанието. Впечатленията са записи в паметта от преживявания от миналото и настоящето. Та тези записи прожектиращи се в съзнанието образуват негово величество "аз". Аза е една илюзия на самосъзнанието - за това, какво в действителност е човека.. Егото от друга страна е една Позиция-самооценка, защитаваща аза от външно влияние и намеса. Това което наричам Позиция всъщност е гордостта. Егото-позиция, брани Впечатленията-записи от към ненакърнимост. Доста странно ...

С това описание на аза и егото не омаловажавам тяхното значение и съм на мнение, че е грашка човек да се бори и подтиска тези два феномена, които в действителност са реалното му самоличност, но за съжаление - смъртна. Борбата ще доведе до провал и психологически проблеми. Но от друга страна трябва да се знае, какво са те всъщност. Аза, егото и личноста образуват Природният паспорт на земния човек, които имат валидност в физическият (диалектичан) свят. В по-високите нива на съзнание, тази съвкупност образуваща Паспорта има непригодна възможност за живеене. :ph34r:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Буда разкрива - има Път за спасение.

Според Буда - няма от какво да се спасяваме.

Съвършени сме в същността си, но не го знаем и не преживяваме това съвършенство.

Причината за това е невежеството ни по отношение на това как стоят нещата. Невежество по отношение на същността ни.

Невежество, което води до куп "смущаващи" емоции и закостенели идеи. Невежество създаващо всички проблеми, за нас и за другите.

Има път водещ до директно преживяване на съвършенството, което сме. Съвкупност от учения и методи.

Път водещ до "събуждане" от невежеството.

Път водещ до просветление.

Това преживяване е съвкупност от всезнаещо безстрашие, спонтанна радост и активно съчувствие.

Отвъд думите и представите.

Всеки може да е просветлен. Защото това е същността на всяко живо същество.

пп

Не споря. Изяснявам гледната точка на Буда.

biggrin.gif

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вало, моля те, не изяснявай гледната точка на БУДА!

А какво ще кажеш за спасение от невежеството (за което говориш).

Щом не спориш - не спори, но ако искаш спори, само че спорейки.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вало, хората сме като маймунката от аватара ти cool.gif

По скоро не .Шимпанзетата са може би най-интелигентните между приматите./След хората-разбира се/И съответно и най-осъзнатите и свирепи когато трябва ,или когато искат. Но ние можем да се събудим и да се осъзнаем. cool.gif

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Веднъж видях един циганин,който си беше татуирал следния надпис на ръката : "Няма щастие 1966" biggrin.gif

Та оттогава отговарям така за щастието - Няма щастие.Още от 1996-а година... laugh.gif

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Струва ми се, че недвусмислено показваш точно, че ти не сътворени по Божи образ и подобие човек.

Макар тук-таме да се срещат богове - тропащи с крак, недоволстващи, слагащи си сами ограничения и закостеняващи с тях, те са форми на диалектични сили, които по един или друг начин са били персонализирани от хората.

Вседържателят, Отец на всички неща, е Един и Абсолютен и човекът е бил наистина създаден по негов образ и подобие.

Сега обаче е само сянка на първоначалната си синовност. И това - след най-големия дар - свободната воля. Прави си изводите.

Щом твоят бог е тленен, то сигурно сте били и в една детска градина.

Хммм.

До къде те доведоха разсъжденията ти :) прав си-били сме в една детска градина, венци- просто той е израстнал с мен. Не мислиш ли така?

Как вадиш извода си, че съвременния Човек не е същият, който е бил създаден? Свободната воля го е променила?Ами да.Променила го до степен да прояви латентната си божественост.Луцифер не е излъгал Ева като и е казал-"яжте от плода на дървото-няма да умрете, а ще станете като Бог."

Бог да е отрекъл това?

Не е.

Буквално заглавието е "Зелената миля" и също буквално представлява пътя към електричекия стол.

Филмът наистина е хубав и помня добре интересния израз "infected with life" (заразен с живот). Главният носител на живота нямаше търпение да напусне тленното си тяло.

Мда.

Което доказва и моята теза-че на живота е присъща тленността и в тленността се крие живота cool.gif

В една книга май бе казно ,че в един човешки мозък могат да обитават и съжителстват няколко/може и 100-на/ различни личности.Въпреки ,че съм леко скептичен по отношение на цифрата, съм доста склонен да го приема

.....

изкарват се доста бързо с Халоперидол и трнквиланти тия личности...Няма да повярваш колко бързо....

Странна работа ,през 1966 бях абсолютно щастлив.И Слави беше.За 1996 е друг въпрос. Слави и той ще го потвърди.

През 66-та година майка ми сигурно е била щастлива, че най-после и е дошъл първият мензис.....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Трихи, към друг се обръщах, но щом припознаваш и твоята позиция в моя опозиция...

Като ви чета,май имам две възможности - или да съм съвсем изумен и непримирим с отношението ви към Твореца и принизяването му, или да стигна до извода, че просто различни съдържания (доколкото може да ни се отдаде влагаме зад думите и по-специално "Бог").

Що се отнася пък до човека, ако ще си правиш изводите само от стария завет, ще е нужно да се запознаеш много дълбоко с неговия символизъм и многомерност. Начален тласък мога и аз да ти дам, но нямам желание да се занимавам с него сега. Въпреки че не съм привърженик на институционализираните религии и догматичните теологии, специално за случая и обикновената теология на православната, или католическата църква - много би помогнала. Като цяло, обаче, не ти препоръчвам подобно задълбочаване. Опитай да търсиш дълбините в себе си (знам, че го правиш), а може някъде там да изплува и нещо, наречено праспомен. То ще ти даде една мъглива съпоставка на две жизнени състояния, които условно се разделят чрез външната и глупава дума - грехопадение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хммм.

До къде те доведоха разсъжденията ти :P прав си-били сме в една детска градина, венци- просто той е израстнал с мен. Не мислиш ли така?

Как вадиш извода си, че съвременния Човек не е същият, който е бил създаден? Свободната воля го е променила?Ами да.Променила го до степен да прояви латентната си божественост.Луцифер не е излъгал Ева като и е казал-"яжте от плода на дървото-няма да умрете, а ще станете като Бог."

Бог да е отрекъл това?

Не е.

Мда.

Което доказва и моята теза-че на живота е присъща тленността и в тленността се крие живота cool.gif

изкарват се доста бързо с Халоперидол и трнквиланти тия личности...Няма да повярваш колко бързо....

През 66-та година майка ми сигурно е била щастлива, че най-после и е дошъл първият мензис.....

Може и с електрошок и други авангардни технологии."Полет над кукувичето гнездо" е добър пример.За следващото ти твърдение ,ще кажа само ,че всичко е въпрос на гледна точка,за теб е щастие че след няколко години не и е дошъл един мензис... може би...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хммм.

До къде те доведоха разсъжденията ти :) прав си-били сме в една детска градина, венци- просто той е израстнал с мен. Не мислиш ли така?

Я, така смята и Тери Пратчет в книгата си "Малки богове"! Е, там става ясно, че боговете се "хранят" от "вярата" на тези, които вярват в тях. Повече вярващи (като количество, брой), повече повярвали (като качество на "вярата")- и богът пораснал! И станал могъщ, могъщ! :hush: Така че такива богове си растат наистина с почитателите си! :nono:

Как вадиш извода си, че съвременния Човек не е същият, който е бил създаден?

Като гледам съвременния човек, стигам до две възможности: Или не е същият, който е бил "първоначално" създаден (хайде, да го кажем по друг начин- преди да се възползва от правото си на свободна воля по начин, който не му носи хубавини, но пък който ще го научи що е то свободна воля и как да я използва :) ), или създателят му не е бил отличник в училището на създателите. Коя хипотеза ти изглежда по- перспективна?

И за да не забравяме в коя тема сме, нека отговорът да бъде от гледна точка постигане на щастие на същия този човек!

Свободната воля го е променила?Ами да.

Според мен е много важно как се задават въпросите. Твоят въпрос е: Свободната воля ли го е променила?" И много лесно се хлъзга отговорът- "Да". И какво? Кога е бил божествен човекът- като е бил първоначално създаден, или като вкусил от дървото за познаване на доброто и злото? Нека да отговорим на този въпрос честно, не от самовлюбен инат, че всеки има до себе си един безпристрастен арбитър с остра коса...

Обаче може и да се зададе подобен, но съвсем друг въпрос: "Поради каква причина днес е това, което е?" Това е една стъпка преди твоя въпрос. И тогава може и да се сетим, че свободната воля сама по себе си не е опасна. Но начинът, по който се използва всъщност може да докара доста проблеми. В този случай може и да престанем да се опияняваме от проявата на свободната си воля, а да започнем да внимаваме какво да искаме. Защото ако сме нещастни от реализацията на волята си, явно пътят към щастието минава през промяна във волята.

Променила го до степен да прояви латентната си божественост.Луцифер не е излъгал Ева като и е казал-"яжте от плода на дървото-няма да умрете, а ще станете като Бог."

Бог да е отрекъл това?

Не е.

Защо да се хаби да го казва? Като казал нещо, чули ли го? Не. Значи- трябва да остави "неверниците" сами да се убедят. Което и направил. Но някои от тях имат нужда от повечко убеждаване. :) От гледна точка на Вечността това не е съществено. :)

Редактирано от Багира (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Я, така смята и Тери Пратчет в книгата си "Малки богове"! Е, там става ясно, че боговете се "хранят" от "вярата" на тези, които вярват в тях. Повече вярващи (като количество, брой), повече повярвали (като качество на "вярата")- и богът пораснал! И станал могъщ, могъщ! :blow out candles: Така че такива богове си растат наистина с почитателите си! :)

Ами така си е :)

Богогенезата не я е измислил Тери .Теорията си е стара клкото света

Като гледам съвременния човек, стигам до две възможности: Или не е същият, който е бил "първоначално" създаден (хайде, да го кажем по друг начин- преди да се възползва от правото си на свободна воля по начин, който не му носи хубавини, но пък който ще го научи що е то свободна воля и как да я използва :) ), или създателят му не е бил отличник в училището на създателите. Коя хипотеза ти изглежда по- перспективна?

И за да не забравяме в коя тема сме, нека отговорът да бъде от гледна точка постигане на щастие на същия този човек!

Постигането на щастие за същият този човек си е едан и съща-тоталната "лумпенизация" на човека и преследването на егоцентристските му цели.Това, че в процеса на търсене на персоналното си щастие, същият този "Човек" се сблъсква със инересите на подобните нему лумпенизирани "човеци" не трябва да го бърка в никакъв случай ;)

Според мен е много важно как се задават въпросите. Твоят въпрос е: Свободната воля ли го е променила?" И много лесно се хлъзга отговорът- "Да". И какво? Кога е бил божествен човекът- като е бил първоначално създаден, или като вкусил от дървото за познаване на доброто и злото? Нека да отговорим на този въпрос честно, не от самовлюбен инат, че всеки има до себе си един безпристрастен арбитър с остра коса...

Обаче може и да се зададе подобен, но съвсем друг въпрос: "Поради каква причина днес е това, което е?" Това е една стъпка преди твоя въпрос. И тогава може и да се сетим, че свободната воля сама по себе си не е опасна. Но начинът, по който се използва всъщност може да докара доста проблеми. В този случай може и да престанем да се опияняваме от проявата на свободната си воля, а да започнем да внимаваме какво да искаме. Защото ако сме нещастни от реализацията на волята си, явно пътят към щастието минава през промяна във волята.

Вадиш думите ми от контекста им.

отговорът ми е към Венци и едно негово твърдение.Виж по-горе дискусията и отново ще повторя, че Човекът си е създаден така, както го виждаме и днес.Няма разлика.Още при създаването е бил надарен със латентната си божественост.

Защо да се хаби да го казва? Като казал нещо, чули ли го? Не. Значи- трябва да остави "неверниците" сами да се убедят. Което и направил. Но някои от тях имат нужда от повечко убеждаване. :) От гледна точка на Вечността това не е съществено. :)

не става дума за "хабене", а за изпитание.Просто изпитание-дали Човекът ще бъде послушен.Тест.на който първият Човек се е провалил с гръм и трясък.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Човекът си е създаден така, както го виждаме и днес.Няма разлика.Още при създаването е бил надарен със латентната си божественост.

Значи говорим почти за едно и също нещо!:wors: И аз считам, че още от създаването си е бил надарен с латентна божественост. Дори може първоначално да не е била и латентна. Но сега със сигурност е. Латентна. Това, което не е латентно сега е небожествеността. Но няма смисъл да спорим. Ако ти харесва реализацията на човешкото същество сега- няма как да те убедя, че не е за харесване! :wors:

Ако точно тя му носи щастие- да му носи! :wors:

не става дума за "хабене", а за изпитание.Просто изпитание-дали Човекът ще бъде послушен.Тест.на който първият Човек се е провалил с гръм и трясък.

Съгласна съм. Провалил се е. Въпросът е това носи ли му щастие. И дали е обратимо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Значи говорим почти за едно и също нещо!:) И аз считам, че още от създаването си е бил надарен с латентна божественост. Дори може първоначално да не е била и латентна. Но сега със сигурност е. Латентна. Това, което не е латентно сега е небожествеността. Но няма смисъл да спорим. Ако ти харесва реализацията на човешкото същество сега- няма как да те убедя, че не е за харесване! :)

Ако точно тя му носи щастие- да му носи! :)

Съгласна съм. Провалил се е. Въпросът е това носи ли му щастие. И дали е обратимо.

Никой не се е провалял,в смисъла за който говорите.Просто едни тарикати се опитват да ви вменяват вина,за да могат да ви манипулират по лвсно.Изборът обаче си е изцяло наш,дали да се поддадем и да разчитаме на мнимата сигурност в стадото или да изберем свободата и щастието.И както каза великият пич Мел Гибсън-"Те могат да вземат живота ви/Нещо което така или иначе не е ваше/,но не могат да вземат СВОБОДАТА ВИ/изщяло си е ваше-плод на вашия избор-свободата е вътрешно състояние на духа/

Разбира се изобщо не сте длъжни да ми вярвате,аз съм поредния ненормалник сметнал че е разбрал нещо,нали? cool.gif:P:cupid:;):friends1:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ех, ако бяха толкова прости нещата... Ако не е бяло- значи е черно...

Уви. Доста по- сложно е. Наистина има много люде, които направо копнеят да лепнат някое и друго чувство за вина на хората. Убийствено е за жертвите. Изобщо, както е добре известно, чувството за вина е един перфектен метод за манипулация и изсмукване на енергия. Думата "грях" много лесно се хлъзга към този капан. И човек е склонен да се защити. Отхвърля тези, които го плашат и цялата им манипулативна информация. Но с това се лишават от доста сериозна възможност да разберат съществени неща за себе си. Някак трабва да се намери равновесие. Хем да имаме сили да погледнем истината в очите, хем да не позволим някой да ни манипулира чрез разни чувства за вина. Може би затова в източните концепции няма такова понятие като "грехопадение". Но и там никой не си прави илюзии за сегашното състояние на човека. И относно възможностите да постигне щастие, намирайки се в него.

Много е безсмислено да се обяснява на някого, че е нещастен. Ами ако се чувства щастлив- да се чувства! Не бива да му се пречи!

Има и такъв момент: някои информации са толкова тежки и несмилаеми, че човешкото съзнание всячески ги избягва. За него е по- добре да не научава такива неща. Така е по- щастливо! Докато му омръзне и по този начин да го водят за носа. Защото, уви, и това е не по-малко хитър начин за манипулиране!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тест.на който първият Човек се е провалил с гръм и трясък.

Да, първият от "тез-тука" човеци.

Но ако 1 се проваля, то може ли неговите следствия да са отвъд провала?!

И как да осъждаш копнежа им по изправяне?!

Който е и надеждата им за щастие.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, първият от "тез-тука" човеци.

Точно така-ние сме му наследниците , не знабравяй това.ДНК е страхотна работа cool.gif

Но ако 1 се проваля, то може ли неговите следствия да са отвъд провала?!

Провален-да, но само на първият тест.Знаеш добре, че тестът продължава, нали?

И как да осъждаш копнежа им по изправяне?!

Който е и надеждата им за щастие.

Че кой го осъжда? ohmy.gif Бог е екзаминаторът. Той определя правилата на играта. Верно-понякога играе с криви зарчета, но това също е част от играта cool.gif

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Щастието

Ние все го очакваме.Да пораснем,да завършим,да се влюбим.

А после да се омъжим,да имаме деца.И може би ще чакаме те да порастнат,

за да сме щастливи,да преминат трудните им години.Все чакаме това Щастие,

а то е в пътя,който изминаваме от раждането си до края.А ние все го чакаме,

а то е до нас-да протегнем ръка и да го достигнем.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой беше казал: "Ако искаш да бъдеш щастлив, бъди!" . От една страна- много хитро. Само трябва да предефинираш нещата- какво е щастие, или какво те прави щастлив... И лисицата под високото грозде си намерила утеха, предефинирала си представите за зрялост на грозде! :) От друга страна- това си звучи просто издевателско. Защото както и да се връткаш, както и да предефинираш нещата- някак не ставаш по- щастлив.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сигурна ли си? ;)

Не мога да се начудя защо някои хора

ТОЛКОВА МНОГО ДЪРЖАТ ДА СМЕ НЕЩАСТНИ?

Ако им кажа, че съм щастлива, а те ме определят лисица, това не ще ли е точно лисицовско извъртане?

Никой не иска от никого да е щастлив, напротив, нека на тези, на които им харесва, да си бъдат нещастни и се радват на това, щом така им харесва, макар за мен това да е извратен вид щастие,

но моля ги, много ги моля

ДА БЛАГОВОЛЯТ ДА НИ ПОЗВОЛЯТ НИЕ ДА БЪДЕМ ЩАСТЛИВИ, А cool.gifbiggrin.gif

Редактирано от Maat (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...