Премини към съдържанието

Изучаване на религия в училище  

225 гласували потребители

1. 1. Изучаване на религия в училище

• За
      75
    • Против
      142

Препоръчан отговор

Против! Ако някои родители искат децата им да учат някаква религия, то нищо не пречи да им четат Библията или Корана, или някоя друга свещена книга, но в къщи. Държавата да отделя средства и за това, при цялата друга мизерия в училищата, според мен е абсурдно. И изобщо съм против такива въпроси да се поставят все едно са важни и обществото да губи ценно време да обсъжда примерно хомо браковете и религията, а далеч по-важни и обществено значими въпроси да не им се обръща внимание, защото не са може би толкова интересни.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По -коректна щеше да е задачата ако имаше две подусловия:

И какъв избор ще има персоната Иванчо, който иска да учи Православие например и смята, че няма да загуби ако знае нещо за религията на предците си и твърдо вярва, че от това няма да оглупее?

Задачата lalili, е коректна такава каквато е поставена! Изборът на твоят Иванчо, е да си купи Библията (слава Богу, тази книга се разпространява свободно) и/или да отиде при дядо поп в нарочна за това черква (слава Богу и това е неподсъдно и съвсем безплатно). Това е повече от отличен избор - ако разбира се нашият калпазанчо е православен християнин. Ако ли пък е вярващ неправославен отива при кюре, пастор, раби, молла, лама, жрец, шаман или гуру и се образова колкото му душа иска.

Очевидно избора е между нещо доста познато - атеизма и религията.....ами, ако е ЗИП безбожниците да не пускат децата си да учат религия, а да учат алтернативата.

Очевидно не това е избора! Избора е между свободната воля и наложената такава! Задължителното изучаване на религия в училище е далече от свободната воля, мъдро предоставена ни от Господ, така както е и в разрез с правото ни на свободно вероизповедание, щедро осигурено ни от конституцията...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз съм категорично против изучаването на всякакви религии в светското училище, включително и СИП-овете по ислям, плащани от саудитски фондации. Не неизучаването на религия в училище е причината за проблемите които ни се натресоха през последните години, а съвсем други фактори.

Редактирано от neo2311 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Очевидно избора е между нещо доста познато - атеизма и религията.....ами, ако е ЗИП безбожниците да не пускат децата си да учат религия, а да учат алтернативата.

Няма такова нещо. Безбожници за теб са всички нехристяни, а дори и неправославни, нали? Напр. мюсулманите или политеистите. Ако Иванчо вярва в Зевс или в Тангра, той за теб е безбожник? Но за него безбожници ще са христяните. А разликата между атеистите и вярващите е, че първите вярват в един бог по-малко от вторите. :biggrin:

Редактирано от scepsis (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма такова нещо. Безбожници за теб са всички нехристяни, а дори и неправославни, нали? Напр. мюсулманите или политеистите. Ако Иванчо вярва в Зевс или в Тангра, той за теб е безбожник? Но за него безбожници ще са христяните. А разликата между атеистите и вярващите е, че първите вярват в един бог по-малко от вторите. :cheers:

----------------------

Чудих се дали да го кажа, но Скептика го направи :bday11:

Атеист, драги приятели, не значи човек, който няма вяра. Защото не съществува човек, който да няма вяра.

Какво е вяра, впрочем?

Това НЕ Е приемане нещо, някаква теза, доктрина, твърдение и т.н. НА ДОВЕРИЕ - за това си има думата наивност.

Вяра е определена свързаност с област /лока на санскр./ от планетарния астрал. Тя хармонира с дадения човек и е двупосочен енергиен канал, по който протича обмена. Всеки винаги е свързан с една такава област. Така че делението на хора с вяра и на атеисти е механично и карикатурно, с тъжен привкус на дискриминация и фанатизъм... :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В училище да ги научат да пишат и четат, че съм виждала маси от хора които не знаят да се подписват дори. Да ги научат да се споделят (работа в група), а духовните предмети може да са свободноизбираеми, но с тях или без тях, кармата си ги води душите. Знанието намира човека, познанието също - когато му дойде времето за... каквото там. Интересно ми беше да науча, че духовността е по - осезаема след една определена възрастова граница (или неопределена), където до един момент действа кръвното наследство а от там нататък - кармичното. А на малкото детенце и да му обясняваш че има Бог или няма, то ще те слуша, нали си му авторитет. Донякъде, и донякога.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма такова нещо. Безбожници за теб са всички нехристяни, а дори и неправославни, нали? Напр. мюсулманите или политеистите. Ако Иванчо вярва в Зевс или в Тангра, той за теб е безбожник? Но за него безбожници ще са христяните. А разликата между атеистите и вярващите е, че първите вярват в един бог по-малко от вторите. :)

НИЩО ПОДОБНО. "безбожник" употребих в смисъл на "атеист".Всеки да вярва или да не вярва или .... както му харесва!

Казвам само, че бих искала да се изучава и Православие/за тези, които желаят/, наред с всичко останало.

"От трите християнски добродетели – вяра, надежда, любов – най-голяма е любовта."

Любовта към човека /децата/ не се изразява само с хубави думи, само в доброто желание

да им предложим цитат (примерно), а да го направим достъпен до всички деца.

Каквито и мотиви да изложа, неминуемо ще доведат до спор, който за мен е излишен.

Завършвам с това, че всеки има право на субективно мнение.

Редактирано от lalili (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да добавя към казаното от Вал, че "безбожник" и "атеист" имат различни нюанси. Ботев безбожник, атеист или вярващ е бил, когато е писал "Моята молитва"? Ако се изучава Стария Завет, да речем, доста места трябва да се редактират. Напр. историята за Авраам и Исак или Лот и дъщерите му... Както и да е. Ако става дума за СИП е по-приемливо, но не виждам смисъл. Децата, които имат естествено влечение към православието ще го открият и сами, както обясни Secret Rose. Повтарям се, но още веднъж: ефекта ще е обратен.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

НИЩО ПОДОБНО. "безбожник" употребих в смисъл на "атеист".Всеки да вярва или да не вярва или .... както му харесва!

Казвам само, че бих искала да се изучава и Православие/за тези, които желаят/, наред с всичко останало.

"От трите християнски добродетели – вяра, надежда, любов – най-голяма е любовта."

Любовта към човека /децата/ не се изразява само с хубави думи, само в доброто желание

да им предложим цитат (примерно), а да го направим достъпен до всички деца.

Каквито и мотиви да изложа, неминуемо ще доведат до спор, който за мен е излишен.

Завършвам с това, че всеки има право на субективно мнение.

Виж отговора на Валентинус. Изкушавам се да ти отговоря както заслужаваш, ама като добър човек, няма да го направя. Освен религиозно лицемерие, нищо друго не можете да предложите на децата. Тия добродетели първо трябва да докажеш, че са христиански и след това да се мъчиш да ги прсвояваш само и единствено на християнството. :)

Финала ти е добър. И твоето мнение си е субективно.:) Както и моето.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако се изучава Стария Завет, да речем, доста места трябва да се редактират. Напр. историята за Авраам и Исак или Лот и дъщерите му... Както и да е.

Съвсем не е "както и да е" предложението ти за редакция. Това като философ ли го предлагаш или е отново някакъв неразбираем(поне за мен) хуманизъм?

Ще промениш света, ако промениш Библията ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съвсем не е "както и да е" предложението ти за редакция. Това като философ ли го предлагаш или е отново някакъв неразбираем(поне за мен) хуманизъм?

Това е добра идея! Света така или иначе се променя. Дали не е време да изхвърлим старите книжки, те са си свършили работата?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

-------------------

Добре, ти как ще обясниш на едно детенце, без да го стресираш /меко казано/, че Авраам е посегнал да коли курбан на Яхве сина си, без да се надява, че ангел господен в последният момент ще спре ръката му.

Или че дъщерите на Лот го напивали и му се изреждали, без значение какви мотиви са изтъкнали една пред друга...

------------------

Ма тези дивотии в Библията са безчет, за справка Забавна библия на Лео Таксил.

Че на к`во ще научат децата ни тиа "притчи"?

------------------

Уф, фактически въобще не ми се говори с тебе, но така се случи.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нел, по тези теми винаги изказваш едно и също плитко разсъждение: не можеш да оправим кривия свят, затова нека го приемем такъв, какъвто е. Ако всички разсъждаваха като теб, все още щяхме да живеем в пещери и да прилагаме принципа на талиона. Може да не ми отговаряш, щото този разговор сме го водили неколкократно.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм, защо са има на детенцата глупавите религии, като Counter Strike, WarCraft, цигарка в уста, биричка в ръка, малко тревичка, опънато деколте, малка поличка и най-новата чалгичка, са къде къде по-интересни! :ph34r:

Редактирано от fringe (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е добра идея! Света така или иначе се променя. Дали не е време да изхвърлим старите книжки, те са си свършили работата?

Предвид, че съм против изучаване на Религия в училище и особено от невръстни дечица(Вал), ми звучи доста забавно идеята за промяна на книга, пък било то и на Библията.

Вероятно в друга тема бихте защитили авторските права, а?

Но не това имах предвид, а изобщо приумицата, че нещо може да се промени като се редактира и му се придаде "хуманен" вид. Вероятно ще спрат убийствата, педофилията и т.н. Тази всеобща, всепоглъщаща агресия, в която освен всичко останало, често има и религиозни подбуди?

Това от Библията ли идва?

Нел, по тези теми винаги изказваш едно и също плитко разсъждение: не можеш да оправим кривия свят, затова нека го приемем такъв, какъвто е. Ако всички разсъждаваха като теб, все още щяхме да живеем в пещери и да прилагаме принципа на талиона. Може да не ми отговаряш, щото този разговор сме го водили неколкократно.

Поозърни се малко, Скептик, от "оправачи" сме станали такива. Да не гледаме да пооправим колкото се може себе си, а да се чудим как да навредим на някой друг...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм, защо са има на детенцата глупавите религии, като Counter Strike, WarCraft,

цигарка в уста,

биричка в ръка,

малко тревичка,

опънато деколте,

малка поличка и

най-новата чалгичка,

са къде къде по-интересни! :ph34r:

Предвид, че съм против изучаване на Религия в училище и особено от невръстни дечица(Вал), ми звучи доста забавно идеята за промяна на книга, пък било то и на Библията.

Вероятно в друга тема бихте защитили авторските права, а?

Но не това имах предвид, а изобщо приумицата, че нещо може да се промени като се редактира и му се придаде "хуманен" вид. Вероятно ще спрат убийствата, педофилията и т.н. Тази всеобща, всепоглъщаща агресия, в която освен всичко останало, често има и религиозни подбуди?

Това от Библията ли идва?

Поозърни се малко, Скептик, от "оправачи" сме станали такива. Да не гледаме да пооправим колкото се може себе си, а да се чудим как да навредим на някой друг...

1. Тези пороци и поповети си ги упражняват...

2. ...Педофилията също.

3. За наказан поп правил разни работи с деца, имам предвид от Шефа му не съм чул, или чел, от да речем нашенското "правосъдие" - също.

П.П. Това не се отнася само до християнските духовници, просто ме мързи да изброявам...

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Етиката не е следствие на религиозно възпитание. религиозното възпитание само подтиска естествени наклонности и нагони и често води до психологични проблеми и извращения в бъдеще. Защото ако нещо си не го пуснеш през вратата, то ще влезне през прозореца, с взлом. Всеки психолог ще го обясни по-добре от мен, стига да поискат да го чуят или прочетат. Оставете дечицата на мира! http://www.youtube.com/watch?v=3l1-QbsU5gA&feature=related

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изкушавам се да ти отговоря както заслужаваш

Поддай се на изкушението, интересно ми е :ph34r:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Етиката не е следствие на религиозно възпитание.

религиозното възпитание само подтиска естествени наклонности и нагони и често води до психологични проблеми и извращения в бъдеще. Защото ако нещо си не го пуснеш през вратата, то ще влезне през прозореца, с взлом. Всеки психолог ще го обясни по-добре от мен, стига да поискат да го чуят или прочетат.

Оставете дечицата на мира!

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=3l1-QbsU5gA&feature=related

Е, щом е тъй, нека поне сложат психолог да ги учи на морал, етика и т.н. Тъй като и родителите са на такова положение и не са изявени психолози.

Какви са тези естествени наклонности, нагони нали те се пораждат от околната заобикаляща ги среда?

Остави ги тези Пинк Флойд, не е модерно вече:wors:

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=0NgMrH_9oCA&feature=related

2. ...Педофилията също.

3. За наказан поп правил разни работи с деца, имам предвид от Шефа му не съм чул, или чел, от да речем нашенското "правосъдие" - също.

П.П. Това не се отнася само до християнските духовници, просто ме мързи да изброявам...

Еми, живеят си хората и знаят как да се забавляват. Редактирано от fringe (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дори има изследвания на психолози, които показват, че насаждания в детството страх от геената адова и рерлигиозното възпитание във фанатична и сектантска среда, понякога могат да имат по-вредни последици за психиката от случаите на сексуално насилие. Мога да цитирам примери, но мисля, че не е нужно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дори има изследвания на психолози, които показват, че насаждания в детството страх от геената адова и рерлигиозното възпитание във фанатична и сектантска среда, понякога могат да имат по-вредни последици за психиката от случаите на сексуално насилие. Мога да цитирам примери, но мисля, че не е нужно.

Не говоря за насаждане на страх! Съвсем не. Трябва да има умереност и разбиране.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

2. ...Педофилията също.

3. За наказан поп правил разни работи с деца, имам предвид от Шефаму не съм чул, или чел, от да речем нашенското "правосъдие" - също.

Ами точно това казвам и аз, Sliderum.

Религиите явно не са помогнали, че да искаме в 21-и век да се изучават. А и да редактираме, да преправяме, че да им е поднесен живота лустросан откъм нещо, с което няма начин да не се сблъскат след време...

Дали ще е от Библията или ще е от XXL или някой кръвожаден екшън с "положителен" герой, който изтребва маса народ в името на... на какво, а?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми дай да снемем един XXL по Библията тогава и да го пускаме на децата. Ще ги възпитаваме хем сексуално, хем духовно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами точно това казвам и аз, Sliderum.

Религиите явно не са помогнали, че да искаме в 21-и век да се изучават. А и да редактираме, да преправяме, че да им е поднесен живота лустросан откъм нещо, с което няма начин да не се сблъскат след време...

Дали ще е от Библията или ще е от XXL или някой кръвожаден екшън с "положителен" герой, който изтребва маса народ в името на... на какво, а?

Една лъжа както и да я въртиш и сучеш, от нея истина няма да произлезе, или добра последица, освен за този който я употребява с цел лично да се облагодетелствува - поне докато не го хванат...Белята е че никой не се е юрнал да разнищи религиите, употребявайки сериозните възможности на държавната машина. Мъчили са се да забранят религиите или поне да ги ограничат, но не и да ги изобличат...такива опити има само на частна основа и естествено са с резултат само известен брой продадени копия от книги като тази(откъс)...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми дай да снемем един XXL по Библията тогава и да го пускаме на децата. Ще ги възпитаваме хем сексуално, хем духовно.

Мнооооо яко! Наистина! XXL-а са го "изръшкали" още в детската градина... :wors: аха...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.