Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Компютър ветеран пуска 2500 лампи на Царевец

Препоръчан отговор

25-годишен компютър "Интел" се мъчи всяка вечер, за да излъчва аудио-визуалния спектакъл "Звук и светлина". Старата машина е оборудвана с 8-битов процесор, който е уникален и предизвиква интерес не по-малък от този, който буди самият спектакъл. Чудото на техниката е сглобено в Чехия и за първи път заработва през 1985 г. Оттогава до днес огромният шкаф, пълен с транзистори и диоди, управлява 2500 лампи, които осветяват историческия хълм Царевец. Компютърът се управлява от инж. Първан Първанов и екип от 16 души. Техниката досега никога не е отказвала и дори да изгасне токът, аудио-визуалният спектакъл може да продължи, казват хората, които го обслужват. Имало е случаи, когато захранването е било прекъсвано заради буря или светкавици, но резервното веднага е заработвало и туристите са успявали да доизгледат чудния спектакъл. Японски гости няколко пъти са искали да се снимат до чудото на техниката, но не им е било позволено, тъй като до така наречената секретна стая в основите на хълма Царевец, където е компютърът, имат достъп само трима души. Редом до огромното чудо на техниката стои и масивен ролков магнетофон, откъдето се озвучава шоуто. Лентата досега не е отказвала, а звука от нея са слушали повече от 140 000 души. Наесен се очаква нов компютър, който да замени стария. Звукът за спектакъла вече е презаписан и е качен на CD, но все още зрителите не могат да го чуят. Предстоят малки довършителни работи по него, за да може той да се излъчва, казва инж. Първанов. От няколко месеца изцяло е подновен лазерът, който разцепва небето няколко пъти по време на спектакъла.

в-к Стандарт

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много искам да го гледам спектакъла, но трябва да почакам доста още. А дали някъде го има качено на клипче?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Много искам да го гледам спектакъла, но трябва да почакам доста още. А дали някъде го има качено на клипче?

Да, има го на този адрес http://www.vbox7.com

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да ти кажа друго си е да си го гледаш наживо :rolleyes:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:rolleyes: "Чудото на техниката" като концепция е доста по-старо. Транзисторно-диодните компютри заемаха по една голяма стая още през 1978 година, а и по-рано. Например "Наири-2", 36-битов (?!?), 48 000 х 36 бита ROM, 2000 х 36 бита RAM. Тия 36 бита от днешна гледна точка са много объркващи. laugh.gif

През 1985 година процесорът 8088 беше вече остарял. Беше дошло времето на 80286.

Това, че чехите са сглобили такава "тояга" едва през 1985 година, говори за едно закъснение от поне 10 години.

:line dance: И "Правец 16" би могъл да върши същата работа, като част от горепосоченото "чудо на техниката". Явно някой тогавашен управник е бил подкупен, за да се появи транзисторно-диодният уникат.

Оттогава нещата не са се променили. И сега по същия начин се пилеят народни пари. sad.gif

ПП. Шеф + 16-членен екип за поддръжка на компютър = висока производителност laugh.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам колко "гълта" това чудо ама щом изгасят тока на цял квартал преди шоуто. :rolleyes::ph34r:;). До колкото знам това е за да се вижда по добре ама съвпадението ме навява на други мисли ..... :) :) :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не знам колко "гълта" това чудо ама щом изгасят тока на цял квартал преди шоуто.

Това пак от къде го измисли? :rolleyes: За първи път чувам подобно твърдение. И смея да кажа, че е абсолютна глупост!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Това пак от къде го измисли? За първи път чувам подобно твърдение. И смея да кажа, че е абсолютна глупост!

Хм ... ще е наистина голяма случайност и съвпадение, но като бях там наоколо не видях да светят уличните лампи а и доста от къщите наоколо.А предната вечер като минавах си спомням че беше осветено .... Все пак някои от старопрестолният град да каже точно как е :rolleyes::ph34r:;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И тия се излагат,не вземат да им купят един компютър.16 човека да обслужват една щайга ми се вижда множко....даже и по нашенски.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз мога да им подаря един 486 - 33 мхз и 16 рам, та да се ъпгрейтват сериозно.

И мерси за линка, не бях се сетил за Вбокс7

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване