Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

dundi_d

10-те Божи заповеди

Препоръчан отговор

Да, кажа го, и беше прав, обаче има едно една заповед, която е от "фалшивите", бях я забравил, така че от 10-те има 5 които са от Лукавия и 5, които са по Бога :P

Можеш ли да видиш 5-тата?

10. Не пожелавай къщата на ближния си, не пожелавай жената на ближния си, нито слугата му, нито слугинята му, нито вола му, нито осела му, нито какво да е нещо, което е на ближния ти.

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, каза го, и беше прав, обаче има още една заповед, която е от "фалшивите", бях я забравил, така че от 10-те има 5 които са от Лукавия и 5, които са по Бога :P

Можеш ли да видиш 5-тата?

Да -10-тата е петата.... Публикувано изображение

Свободния човек,не може да има слуги...

Редактирано от neo2311 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

БИНГО!

Не е бинго,аз не налучквах,а знаех.... Публикувано изображение:P Редактирано от neo2311 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е бинго,аз не налучквах,а знаех.... Публикувано изображение:P

Е ама нали каза в началото че са 4-ри :P))

10-тата е петата

ПО важното е че стигнахме до консенсус

Аз да си продължа с анализа:

4. Помни съботния ден, за да го освещаваш. Шест дни да работиш и да вършиш всичките си дела; а на седмия ден, който е събота на Господа твоя Бог, да не вършиш никаква работа, ни ти, ни синът ти, ни дъщеря ти, ни слугата ти, ни слугинята ти, нито добитъкът ти, нито чужденецът, който е отвътре вратите ти; защото в шест дни Господ направи небето и земята, морето и всичко що има в тях, а на седмия ден си почина; затова Господ благослови съботния ден и го освети.

Тази заповед е създала доста проблеми, не случайно Исус се бори с нея, и изцерява болните в съботния ден.

С тази заповед, съботата, деня на Сатурн, е обявен за ден на Йехова, и никой няма право да прави какво да е друго, освен да хвали Йехова.

С какво планетата Сатурн е по-важна от Слънцето или Луната или Меркурий, Марс, Венера? В астрологията, Сатурн господаря на съботата, е наречен ГОЛЯМОТО ЗЛО, големия злосторник.

Ясно е какво са почитали евреите...

Значи и тази заповед е от Лукавия

Редактирано от salim (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тази заповед може да се интерпретира не толкова буквално. Например - къщата е тялото на човека, дома му, храм на бога, жената е душата, слугата и слугинята са неговите подчинени мисли, ума, а животните са подвластните нему чувства, които той впряга за оран на собствената си нива. И така се получава следното: не пожелавай тялото на ближния си, не пожелавай душата му, нито ума му, нито неговата емоционалност. С други думи 10-тата божа заповед може и да сочи само едно: БЪДИ СЕБЕ СИ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
salim, извинявай, че се намесвам, но нима не знаеш, че Князът на този свят, е лишен от божествеността си от Христос и оттогава не се казва "Сатанаил", ами просто си му викаме по домашному "сатана" ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

salim, извинявай, че се намесвам, но нима не знаеш, че Князът на този свят, е лишен от божествеността си от Христос и оттогава не се казва "Сатанаил", ами просто си му викаме по домашному "сатана" ?

Ти смяташ ли че премахването на една сричка от едно име променя нещо?

И всъщност обожествявайки Йехова, половината човечество се кланя на дявола?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти смяташ ли че премахването на една сричка от едно име променя нещо?

И всъщност обожествявайки Йехова, всъщност се кланя половината човечество на дявола?

Сричката "-ил" означава "божественост".Сега Сатана е нищо повече от един зъл дух, на който е изтръгната креативността.

Почитането му обаче, води до заблуждение много люде и в момента.

казано е :

Каквото и да сторим на тази земя, дори добро, ние само умножаваме величието на Злото, позволяваме на Злото да се приспособява и да се усъвършенства. [...] С благополучието и красотота Сатанаил ни подмамва, както ни подмамва с блясъка на златото и с богатството. Красотата и благополучието са лъжа, защото никога не са истински нетленни. Щом са свързани с вещественото и произхождат от него, те по нищо не се отличават от грозотата и душемразието. В красотата е вложено сиянието на Сатанаил, умението да ни оплита. Но властта на прекрасното също е дяволска и ни води към Геената огнена.

.........

Всяко усилие да поправим грешния свят, да го направим по-благоразумен и справедлив, е също напън и умисъл на Сатаната.[...] Затова не се съпротивлявай на злото, просто го разбирай. Ако се бориш срещу Злото, ти само го уголемяваш и усъвършенстваш. [...] Сатанаил е сила, Бог е значение, Той осмисля Злото, единствено с помощта на Злото Той движи мирозданието, променя го и го принуждава да съществува... така постига доброто, реда, хармонията и пълнотата на своята истина.

За заповедите си прав.Не само половината човество.Знаеш това , предполагам.... Публикувано изображение

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сричката "-ил" означава "божественост".Сега Сатана е нищо повече от един зъл дух, на който е изтръгната креативността.

И ти си прав тук. Обаче децата на Сатаната имат в момента голяма власт и управляват света. А това са си наши земни работи и тук "отгоре" няма да се намесят. Или поне засега избягват да го направят.

P.S. Не знаех че си богомил. Те са били доста близо до истината, да не кажа по силна дума

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И ти си прав тук. Обаче децата на Сатаната имат в момента голяма власт и управляват света. А това са си наши земни работи и тук "отгоре" няма да се намесят. Или поне засега избягват да го направят.

Така е. Така и ще бъде. Лично аз не виждам проблем Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не че не споделям казаните дотук мнения, и да изпитвам потребност да им опонирам, но не мога да не отбележа, че проблемите, които като че произлизат от десетте божи заповеди (дори само от пет от тях) ми се вижда, че не идват от самите заповеди, а от човешката им интерпретация. Ако някой трябва да почита един единствен (при това- точно определен) бог, така му е заповядано, защо ще ходи да натрапва на други хора този единствен бог? В заповедта не се казва такова нещо! После, заповедта за кумирите. Ми не е лоша. Колко беди си е навлякъл човекът с това, че просто се чуди какво друго да си сложи за кумир! Различни хора- различни кумири. И никакво съгласие... Лошо. Та каквито и заповеди , или съвети, или напътствия да даде някой на човека, ако ги интерпретира така... Кой бог ще издържи такова нещо?!? Никога повече- нито заповеди, нито 10!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е ама нали каза в началото че са 4-ри :no-no:))

10-тата е петата

ПО важното е че стигнахме до консенсус

Аз да си продължа с анализа:

Тази заповед е създала доста проблеми, не случайно Исус се бори с нея, и изцерява болните в съботния ден.

С тази заповед, съботата, деня на Сатурн, е обявен за ден на Йехова, и никой няма право да прави какво да е друго, освен да хвали Йехова.

С какво планетата Сатурн е по-важна от Слънцето или Луната или Меркурий, Марс, Венера? В астрологията, Сатурн господаря на съботата, е наречен ГОЛЯМОТО ЗЛО, големия злосторник.

Ясно е какво са почитали евреите...

Значи и тази заповед е от Лукавия

Аз не съм казвал нищо-просто отговарях на въпросите ти.НЯМА БОГ,НЯМА САТАНА.Както и преди казах ,това са дивотии с които негодниците си измиват ръцете,за идиотщините които вършат.Така просто е по лесно и удобно... ;)Публикувано изображение

Трихи,почвам да се притеснявам-1 мин разлика е статистическата грешка,на практика ние два пъти по едно и също време ,дадохме два еднакви отговора.Явно и ти си ял гъби днес.... Публикувано изображение

Редактирано от neo2311 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Салим, да ти издам една тайна - богомилска. :PПубликувано изображение

Добре си тръгнал да разсъждаваш по въпроса с Йехова и сричките. Ако продължиш още нататък, ще достигнеш до една велика тайна, която богомилите са знаели, за намесата... но аз няма да ти я издам, че така не е интересно...

Няма проблем, запази я за себе си, щом е тайна ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всички ще стигнат до нея, рано или късно. Тайна е, защото още е рано за нея, в това се убеждавам напоследък и аз. За всяко нещо си има време... в тези поднебесия. Времето - величината, която присъства във всички нива на всички светове, до там, където няма време, до безвремието... И кой мил богу и кой недраг, всички, всички, без изключение...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като връх на злото може да се определи обаче последната, 10-та заповед, която гласи

10.Не пожелавай къщата на ближния си, не пожелавай жената на ближния си, нито слугата му, нито слугинята му, нито вола му, нито осела му, нито какво да е нещо, което е на ближния ти.

Тя създава наведнъж 3 злини.

1. Утвърждава жената като създание 2 качество, собственост ма мъжа

2. Утвърждава социалната неправда, слугите като хора 2 качество, собственост на богатите, приравнени с воловете и магаретата

3. Създава перманентно чувство за вина, защото хора сме, все ще пожелаем нещо. И това вече прави хората вечно виновни пред Йехова.

А чувството за вина е най-добрия начин за манипулация, да получиш това което искаш.

А какво иска Йехова от евреите?

Ами за всеки грях да дават умилостивение. И какво е умилостивението?

36 И всеки ден да принасяш по един юнец за умилостивение за грях; и да очистяш олтара като правиш умилостивение за него, и да го помажеш, за да го осветиш.

37 Седем дена да правиш умилостивение за олтара и да го освещаваш; и олтарът ще бъде пресвет; всичко що се докосва до олтара ще бъде свето.

38 А ето какво да принасяш на олтара: всеки ден по две едногодишни агнета, винаги.

39 Едното агне да принасяш заран, и другото агне да принасяш привечер;

Та механизма е следния - Пожелаеш нещо - вече си греховен. Греховен ли си - ще принесеш на храма един юнец или две агнета за греха си и готово - вече си чист.

Или убиеш някого - няма проблем - ще принесеш на храма един юнец или две агнета за греха си и готово - вече си чист.

Извод - ако си богат, лесно ще се пречистиш за греховете, ако си беден - ще платиш с живота си.

П.С. последиците от подобен "божествен морал" могат да се видят и днес в нашето общество - богатите си плащат където трябва и не лежат в затвора за престъпленията, които са извършили.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Та механизма е следния - Пожелаеш нещо - вече си греховен. Греховен ли си - ще принесеш на храма един юнец или две агнета за греха си и готово - вече си чист.

;)

Яков 1

5 Но ако някому от вас не достига мъдрост, нека иска от Бога, Който дава на всички щедро без да укорява, и ще му се даде.

Яков 4

2 Пожелавате, но нямате; ревнувате и завиждате, но не можете да получите; карате се и се биете; но нямате, защото не просите.

3 Просите и не получавате, защото зле просите, за да иждивявате в сластите си.

4 Прелюбодейци! не знаете ли, че приятелството със света е вражда против Бога? И тъй, който иска да бъде приятел на света, става враг на Бога.

Значи...проблема е в искането.Желанията.Много зависи от това кой,какво иска,с каква цел иска...

Редактирано от arenas (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Всяка велика религия започва в светлина. Но само сърцата носят светлината. Хартията не може. :doh:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

-------------------------------------------------------------------------------- Преди Бог да даде десетте заповеди на евреите, Той казва: Цитат: Изход 20:2 Аз съм Иеова твоят Бог, Който те изведох из Египетската земя, из дома на робството. Без да поставям под съмнение заповедите, бих искал да насоча вниманието ви върху факта, че Онзи, Който ги е дал, и подчертал, че Той е Бог на онези, които е извел от Египетската земя. Това не бива да се приема като твърдение от моя страна, че всеки народ е воден от различни Богове, но на различните народи Бог се е представял по различен начин и е дал напътствия според културата, традициите, географското положение и духовните и интелектуални способности на народите. Израз на агресия и злоба е, една религиозна общност да се опитва да наложи своите правила и "своя бог" на другите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Десетте Божи заповеди си остават истини, но след толкова векове трябва да звучат по-съвременно. Милост, Милост, Светлина, Изцеление, Любов...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен , мисълта за покаянието и за прошката е много грешна. Познавам хора които си вярват че дори и да съгрешат в нещо , ще отидат да се помолят и бог ще им прости. Докато го има това съзнание че може да си прави каквото си поиска и после с малко молитви му е простено, до никаде няма да стигнем. Човек трябва да осъзнае че веднъж сторено зло не може да се поправи.Трябва да започне да си обмисля действията , а не да я кара импулсивно с надеждата че ще се помоли и ще му се размине. В едно много по древно учение от християнството е казано : Добри Мисли -> Добри Думи -> Добри Дела Първо трябва да се научим да мислим позитивно то останалото постепенно ще дойде, а заповедите са за тези които не осъзнават това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз също смятам че прошката не е за да грешим непрекъснато,да се помолим и отново в старото русло.Има едно нещо,което всички знаем, за да ни прости Бог,първо трябва да простим на себе си. А това не е толкова лесно...

Редактирано от smirena (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Десетте заповеди бяха дадени на Израел, както и smirena е посочила.Никога не са били давани на друг народ.Освен едно условие.Ако някой е искал да бъде част от народа на Израел, е следвало да се съобразява и със законите на Израел, част от които са 10-те заповеди.Предназначението на 10-те заповеди е, да покаже на хората, че са грешни (защото никой не може и няма силата да ги изпълни) и да ги доведе до Христос.Целият закон се казва в Новия Завет, се изпълнява в една дума: обичай ближния както себе си.Любовта не прави зло на ближния, следователно изпълнява закона.Така го изпълни и Исус.Десетте заповеди могат да се оприличат на огледало.Ставаш сутрин и се поглеждаш.Прическата ти чорлава, ризата ти с едно копче нагоре разкопчана, дрехите ти неизгладени... очевидно не можеш в този вид се явиш пред президента или кой да е високопоставен.Ами пред Бога?Ето това са 10-те заповеди.Огледало, в което честния човек може да види себе си.Защото всеки, понякога гледа похотливо, но пише: не пожелавай, всеки понякога, краде, мрази показва неуважение и т.н.А да не говорим, че не обича Бога, камо ли ближния си.Защото човек е грешник, а заповедите не могат да бъдат изпълнени от никой грешник.Някой ако иска, може да се пробва и да каже после дали аз лъжа.Заповедите посочват именно това: ти си грешник и се нуждаеш от спасение.Те поставят стандарт, който ние не можем да достигнем по никакъв начин, защото нашето естество, не произвежда правда, а грехове.Затова са дадени, за да видим нуждата си.Затова те водят към Христос, който е наречен Спасител.Спасител от какво?От греха, нашата истинска нужда.Има много хора, които се опитват и са се опитвали да ги спазват.Невъзможно е.Нямаме природата, естеството да ги изпълним.Само Христос ги изпълни, защото не беше грешник като нас.Затова, който вярва е Него, изпълнява Закона, заповедите, всичко.Защото Христос ги изпълни вместо нас.Ако някой изпълни целият закон, пише, но сгреши в най-малкото нещо, бива виновен за всичко.Стиска ли му на някой да се пробва?Аз лично, не.И Бог не е имал това в предвид, Той е бил наясно, че никой не може съвършенно да изпълни закона.Затова всички умират, защото ако можеше някой да спази тази заповеди, то това би означавало да бъде праведен пред Бога, Който ги е дал и да не умре.Аз незнам да има такъв, освен Исус.Това пък означава, че всички сме грешни, а само Той е праведен, защото всички умираме, а Той живее.Както пише, заплата на греха, е смърт.Така че да знаете, когато един ден умрете, то е защото сте грешни, а не защото сте праведни.Ето ви една истина от Библията.Ето ви и друга.Има добра новина.Тя е, че Исус умъртви греха и сега Неговата правда, която докарва живот, е на наше разположение.Можем да се възползваме, да станем праведни без един лев.И така да живеем, а не да умрем, както живее Той.

P.S.Бог прощава, да.Когато прости, Той забравя.Но той каза на една жена, след като й прости: иди си и не продължавай по същия начин.Това се казва покаяние и прошка.Не виждам нищо глупаво в това..Покаянието значи да си вървял на изток и в един момент да се обърнеш да тръгнеш на запад.Може да се спънеш в някой камък и да паднеш, но важното е да продължиш да вървиш в правилната посока и да внимаваш къде стъпваш.

Редактирано от alesys (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прекалено много условности има в поста ти, alesys, и предположения, какво е имал предвид Бог, когато е дал заповедите си....

И Бог не е имал това в предвид, Той е бил наясно, че никой не може съвършенно да изпълни закона.

Как да разбираме това ти съждение ? ;)

Нима Бог, в безкрайната си мъдрост е издал заповеди, които предварително е знаел, че не могат да бъдат изпълнени?

Какво означава това?

Значи ли това, че :

1.)Бог е дал заповедите само и само да изпълни бълнуванията на пророците за Месия?

2.)Бог не е мъдър, защото издава безсмислени заповеди?

3.)Бог не е милостив, защото осъжда всички на смърт-дори и тези, които се стремят да му угодят?

4.)Бог явно е извратено копеле, което се вживява в ролята на старшината ми от казармата, който ми караше да копаем дупки, а след отва да ги заравяме....

Кое от тези 4 неща е Бог, според теб, alesys, след като сам твърдиш, че Бог е бил предварително наясно, че никой човек не може да изпълни заповедите му ? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как да разбираме това ти съждение ? :P

Нима Бог, в безкрайната си мъдрост е издал заповеди, които предварително е знаел, че не могат да бъдат изпълнени?

Какво означава това?

Значи ли това, че :

1.)Бог е дал заповедите само и само да изпълни бълнуванията на пророците за Месия?

2.)Бог не е мъдър, защото издава безсмислени заповеди?

3.)Бог не е милостив, защото осъжда всички на смърт-дори и тези, които се стремят да му угодят?

4.)Бог явно е извратено копеле, което се вживява в ролята на старшината ми от казармата, който ми караше да копаем дупки, а след отва да ги заравяме....

Аз не знам с какво е бил наясно Бог и с какво не, още повече когато се съмнявам в съществуването му, но ето моето виждане:

Заповедите не са замислени с идеята, че няма да бъдат нарушавани. Тяхната цел е да създадът граница между доброто и лошото, зло би било твърде силно казано . Всички ние се опитваме да спазваме хиляди знайни и незнайни закони, като конституцията. Едва ли създателите им хранят илюзии, че всички ще бъдем праведни, затова има измислени наказания. Аз като шофьор си знам, че честичко съм в нарушение според КАТ, с над 50км/ч. Ти самият при възпитанието на дъщеря си със сигурност се налага да създаваш правила които тя да спазва. Да си мие зъбите сутрин/вечер, да си прибира играчките, да си оправя леглото, да се прибира/да си ляга на време, да не става от масата докато не се е нахранила, да си пише домашните и т.н. Достатъчно си умен да знаеш, че тя така или иначе ще ги нарушава, но важното в случая е съвсем друго, нали. За мен заповедите са едни гениални норми за поведение, това е.

Не ангажирам никого с мнението си, винаги има друга гледна точка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...