Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Един безплатен съвет---Ако се запишете на медитация и вътрешни практики,няма да е лошо да ги смесите с бойни изкуства!

Лошо ще е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Има много видове медитация. Най-общо медитацията е успокояване на тялото, ума и емоциите; отстраняване на ненужните мисли и емоции, които ни безпокоят. След това идва насочване на съзнанието към определена идея, която искаме да разберем (при медитация със семе). Това не е точно пасивен процес. Умът наистина е настроен на "възприемане", като по този начин се дава възможност да се отпечатат в съзнанието определени идеи привлечени евентуално от висшите ментални планове и дори тези над тях (ако е налице съответстващ вътрешния стремеж на медитиращия и развитие на съзнанието). Ненапразно преди да се пристъпи към медитация се препоръчва умът да е добре трениран да се концентрира. Умът в комбинация с вътрешния (сърдечен) устрем създават магнит привличащ от пространството идеи сходни с въпроса който медитиращия се опитва да осветли.

Това си е форма на концетрация. А т.нар. висши светове са онези, които се хранят с твоите етери.

Запишеш ли се на медитация, вече си твърде далеч от нея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Висшите светове са си висши светове. Човек се свързва с тези сфери, отговарящи на стремежите и желанията му.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно така - това ги прави не висши, а човешки. Само че се населяват от същности, които се хранят и самоподдържат именно чрез тези стремежи и желания. И най-опасните са тези "висши", защото ако се свържат с неразбиращия човек, то приемат форма, която той би определил като светлинна.

Това си е просто астрал - в него човешкото съзнание функционира, него човешкото съзнание изгражда, от него човешкото съзнание се формира. Да, той има различни вибрационни сфери, но все земни. Примерно девахан, нирвана... Те са най-опасни. Защото се опитват да ни заблудят, че не са земни. И успяват. И ние, мислейки, че живеем в допира до Абсолюта, се закотвяме непоклатимо в земните недра...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Точно така - това ги прави не висши, а човешки. Само че се населяват от същности, които се хранят и самоподдържат именно чрез тези стремежи и желания. И най-опасните са тези "висши", защото ако се свържат с неразбиращия човек, то приемат форма, която той би определил като светлинна.

Това си е просто астрал - в него човешкото съзнание функционира, него човешкото съзнание изгражда, от него човешкото съзнание се формира. Да, той има различни вибрационни сфери, но все земни. Примерно девахан, нирвана... Те са най-опасни. Защото се опитват да ни заблудят, че не са земни. И успяват. И ние, мислейки, че живеем в допира до Абсолюта, се закотвяме непоклатимо в земните недра...

Имам странното чувство че тълкуваш нещата воден от някаква определена идея.И какво им е лошото на земните недра?Май пропускаш най -важното?:

"Каквото отгоре ,такова отдолу."

Цитирам по памет ,но май туй бе смисълът. cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ха-ха. Венци, говоря за възприемане на идеи, а не за виждане на същества. Последното въобще не е необходимо в медитацията. Източникът на тези идеи може да бъдат както висши, така и по-низши същества, както и духовната триада на самия човек - това всъщност няма особено значение. От значение е, че те съответстват на състоянието на медитиращия. Затова е и препоръчително медитацията да се пропусне, ако човек е в раздразнено, подтиснато или други отрицателни състояния.

Редактирано от Shiniasu (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Имам странното чувство че тълкуваш нещата воден от някаква определена идея.И какво им е лошото на земните недра?Май пропускаш най -важното?:

"Каквото отгоре ,такова отдолу."

Цитирам по памет ,но май туй бе смисълът. cool.gif

Да

"Както горе - така и долу" - в "Табула смарагдина" на Хермес Трисмегист

Но става ясно, че така трябва да стане, а не, че е така.

След космическата катастрофа, известна в християнския свят като "Грехопадението", тук, в нашата реалност, са настъпили дегенеративни промени с фатални последици. Затова в християнството синоним на опошлено и имитативно е съдържанието на "мирско", "светско".

"Моето царство не е от този свят" - казва Исус Христос, и

"Князът на този свят" - така е именуван Сатана в Новия завет.

Затова са и религиите, и школите, и мистериите - опити за регенерация. В различна степен за различните групи хора.

Но всеки с разбиранията си. :ph34r:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ха-ха. Венци, говоря за възприемане на идеи, а не за виждане на същества. Последното въобще не е необходимо в медитацията. Източникът на тези идеи може да бъдат както висши, така и по-низши същества, както и духовната триада на самия човек - това всъщност няма особено значение. От значение е, че те съответстват на състоянието на медитиращия. Затова е и препоръчително медитацията да се пропусне, ако човек е в раздразнено, подтиснато или други отрицателни състояния.

Първо, аз не съм говорил за "виждания".

Второ, ако познаваш астрлната природа, ще знаеш, че всъщност няма голяма разлика във възприемането на идеи и взаимодействието с подобни същества.

Трето, относно "висшите" ти същества - прочети пак, какво съм написал. Поне виж. Ясно е, че не ще го приемеш. Докато не те заболи главата...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Последното е не съвсем основателно.

Да има много малко "доказателства" за това, но я се замисли как така шаманите на някогашните племена са помагали на своите от далечно разстояние; как са призовавали мъртвите и духовете им са говорили чрез телата на шаманите, да не би да може в 1 тяло да има 2 души?; как са изпълнявали ритуали - били са в транс, което също е медитация.... И все пак никой не може да си обясни подобни неща... Как са ги осъществявали? Като са в транс, медитация ...

И кое му е хубавото на тяло без душа или на душа без тяло. Спящо тяло и блуждаеща душа. Това ли ви е целта?

Не, целта не е това. Целта е постигане на вътрешно и външно равновесие, усъвършенстване ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Да има много малко "доказателства" за това, но я се замисли как така шаманите на някогашните племена са помагали на своите от далечно разстояние; как са призовавали мъртвите и духовете им са говорили чрез телата на шаманите, да не би да може в 1 тяло да има 2 души?; как са изпълнявали ритуали - били са в транс, което също е медитация.... И все пак никой не може да си обясни подобни неща... Как са ги осъществявали? Като са в транс, медитация ...

Медитацията няма нищо общо с тези неща...А и транс и медитация са абсолютно различни понятия. Да практикуваш медитация с цел да развиеш някакви свръхестествени заложби си е чисто губене на време. Изобщо всяка една медитация,при която има цел и стремеж към постигане на нещо,си е губене на време. Медитацията е по-скоро процес на успокояване и прочистване на ума от множеството паразитни мисли,които ни карат да възприемаме света по погрешен начин. Тя е губене - изпразване на съзнанието от фалшивите представи и идеи,от целия интелектуален боклук,с който сме пълни. Уталожване на извора и прочистване на водата...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като виждам постановката ти, навярно не аз, а ти трябва да се замислиш.

И Петелчето е право. Е, аз бих добавил уточнения, но вече се изморих от тези неща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://www.artofliving.bg/

Йога

http://www.awakenedmeditationcentre.com/im...ation_sunim.jpg

Зен медитация

http://www.taoinstitute.org/_Media/photo005_textmedium.jpeg

Даоска медитация

http://www.beifan.com/shaolin-monk/059albu...d-minera-32.jpg

Шаолинска медитация

Редактирано от Амигоса (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Да

"Както горе - така и долу" - в "Табула смарагдина" на Хермес Трисмегист

Но става ясно, че така трябва да стане, а не, че е така.

След космическата катастрофа, известна в християнския свят като "Грехопадението", тук, в нашата реалност, са настъпили дегенеративни промени с фатални последици. Затова в християнството синоним на опошлено и имитативно е съдържанието на "мирско", "светско".

"Моето царство не е от този свят" - казва Исус Христос, и

"Князът на този свят" - така е именуван Сатана в Новия завет.

Затова са и религиите, и школите, и мистериите - опити за регенерация. В различна степен за различните групи хора.

Но всеки с разбиранията си. :ph34r:

Те тук вече ми се струва ,че се опитваш да ме будалкаш.Говорим за медитацията и връщането към истината.Какво християнство ,кви пет лева?За маймунките не ми се и споменава.Преди 6000 години такива неща нямаше.Няма ги и сега.Те са шарлатански творения.Ти нали каза че не си такъв?Не казваш истината ,нали непосветените няма да я разберат?Или има съмнение? cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Коя религия "минава " без медитация?

Напълно е възможно да има медитация, без религия (то ест практикуващият да не се счита за религиозен и да не медитира с религиозна цел). но не зная за религия без медитация. Както си ще да го нарича, важно е действието. без това действие - каква религия...

Нека не забравяме, че медитацията е средство, инструмент. А хората използват инструментите за какво ли не. И резултатът е какъв ли не...

И така е било във всички времена.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Нека не забравяме, че медитацията е средство, инструмент.

Медитацията не е средство за постигане на определена цел. Тя е и средството, и целта.

КРИШНАМУРТИ

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много уважавам Кришнамурти. Надявам се да не е казал такова нещо. Странна цел би била меитацията. Все едно влакът да ми е цел... Макар че хората към какво ли не се стремят...

Това написах първоначално. Но после се размислих, поразрових и видях, че може да се гледа на медитацията като цел. В смисъл- проблемът е терминологичен. Кой какво разбира под медитация. Аз явно съм от тези, които гледат на медитацията като на средство. Несъмнено има и други, за които е и цел. Ами ... по резултатите ще се види.

Редактирано от Багира (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Изобщо всяка една медитация,при която има цел и стремеж към постигане на нещо,си е губене на време.

Има медитация с цел, разбира се, но за това на човека е нужна висока етика или по-добре да не се захваща. Ако целта е получаване на свръхестествени дарби, то нивото на етиката вече е ясно. Разбира се, че това до нищо добро няма да доведе. За останалото съм съгласна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Понеже медитацията е средство, чрез което човек се свързва с духовното в себе си, със своята душа, то идва един момент когато човек осъзнава, че тази душа всъщност е той самият. Тогава може да се каже, че човек е непрекъснато в състояние на медитация, защото във всеки един момент е свързан с божествената си същност. (Само сега да не се опитвате да изкарате това за което пиша обсебване.)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Много уважавам Кришнамурти. Надявам се да не е казал такова нещо. Странна цел би била меитацията. Все едно влакът да ми е цел... Макар че хората към какво ли не се стремят...

Казал го е,казал го е... laugh.gif Ето и още нещо в този дух:

"Дзадзен* не е просто средство за постигане на някаква крайна цел. „Състоянието дзадзен, само по себе си е просветление“ — е казал Доген. Една минута дзадзен — една минута в състояние на Буда."

* Дзен медитация

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Понеже медитацията е средство, чрез което човек се свързва с духовното в себе си, със своята душа, то идва един момент когато човек осъзнава, че тази душа всъщност е той самият. Тогава може да се каже, че човек е непрекъснато в състояние на медитация, защото във всеки един момент е свързан с божествената си същност. (Само сега да не се опитвате да изкарате това за което пиша обсебване.)

До голяма степен съм съгласна. Ето, излиза като средство. Ако се свърже с каквото трябва- става състояние. Ако не уцели каквото трябва- става си друго, някои от другите са си наистина обсебване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Казал го е,казал го е... laugh.gif Ето и още нещо в този дух:

"Дзадзен* не е просто средство за постигане на някаква крайна цел. „Състоянието дзадзен, само по себе си е просветление“ — е казал Доген. Една минута дзадзен — една минута в състояние на Буда."

* Дзен медитация

Това ми харесва.Посочи ми някакъв източник.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Медитацията няма нищо общо с тези неща...А и транс и медитация са абсолютно различни понятия. Да практикуваш медитация с цел да развиеш някакви свръхестествени заложби си е чисто губене на време. Изобщо всяка една медитация,при която има цел и стремеж към постигане на нещо,си е губене на време. Медитацията е по-скоро процес на успокояване и прочистване на ума от множеството паразитни мисли,които ни карат да възприемаме света по погрешен начин. Тя е губене - изпразване на съзнанието от фалшивите представи и идеи,от целия интелектуален боклук,с който сме пълни. Уталожване на извора и прочистване на водата...

:sobbing: Много добре знам какво е транс и какво медитация, дори халюцинацията знам какво е и като процес и като обяснения! Просто пояснявах ;)

Като виждам постановката ти, навярно не аз, а ти трябва да се замислиш.

И Петелчето е право. Е, аз бих добавил уточнения, но вече се изморих от тези неща.

Аз съм се замислял когато е трябвало и мога да твърдя, че сега зная много повече неща от доста хора тук! Поясненията трябват не на мен, а на други, благодаря. Но все пак, бихте ли ми обяснили как така шаманите на древните племена са помагали на хората си от стотици километри? Ще ми бъде интересно да науча нещо повече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
:) Много добре знам какво е транс и какво медитация, дори халюцинацията знам какво е и като процес и като обяснения! Просто пояснявах :)

Аз съм се замислял когато е трябвало и мога да твърдя, че сега зная много повече неща от доста хора тук! Поясненията трябват не на мен, а на други, благодаря. Но все пак, бихте ли ми обяснили как така шаманите на древните племена са помагали на хората си от стотици километри? Ще ми бъде интересно да науча нещо повече.

Трудно може някой да ти обясни такова нещо. Пък и съм сигурен че си имаш собствено обяснение,което ще ми е интересно да чуя.Аз лично съм успявал да осъществя нещо като телепатично свързване на доста дълго разстояние,за хиляди километри, а не стотици говорим.Не съм напълно сигурен как става номера-директна връзка ли се осъществява или има посредници.Но определено медитацията помага за тия неща.

Редактирано от neo2311 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Внимание! - Авторът на този текст не е нито психиатър, нито психолог или терапевт. Текстът е базиран основно на ограниченият му личен опит.

Думата "медитация" има поне две значения - определена техника или приом за постигане на определени цели и определено състояние, начин на съществуване. Самата дума "медитация" е неособено точна - на латински означава размишление. Медитацията има нещо общо с мисленето, но сама по себе си не е размисъл. Думите използвани в други езици са далеч по-точни. Санскритското "дхяна" се превежда като "припомняне", подобен е и смисълът на арабската дума "зикр". Гръзкото "исихия" може да се приведе като безмълвие...

Медитацията като метод е терапевтичен приом сходен с когнитивно-поведенческата терапия и дълбинната психоанализа. И много различен от тях. Най-характерната особеност на медитацията е, че терапевтът и "пациентът" са съчетани в едно и също лице. Целта на тази техника е, човек да се научи съзнателно да отваря врата към идеите, мисите, чувствата, преживяванията и спомените подтискани на подсъзнателно равнище. Свързване на частите, които са се откъснали от цялото.

Тези части образуват нещо като замръзнали "вихри", които бушуват в нашето подсъзнание и в голяма част от времето дори не си даваме сметка за тяхното съществуване... А че ги има ни подсказва нещото, наречено "стрес". При специфичният стрес някакъв външен фактор оказва натиск и изважда на повърхността във всеки случай на досег с този фактор специфична "чувствителна зона" - например ако момиче е било изнасилено на пейка в градската градина възможно е това да остане като отпечатък и при всеки допир с пейка независимо от мястото да възкръсва старата болка. Или ако сте имали тежки отношения с родителите, всяка забележка, дори и най-невинна може да провокира буйна емоционална реакция.

Тези "откъснати ядра" могат да излязат на повърхността и в резултат на неспецифичен стрес - когато пред организма е изправен пред ситуаци на повишени изисквания и няма вече сили да ги подтиска така пълно на подсъзнателно равнище - изпит, болест или загуба на близък човек, инфекциозно или друго заболяване, изхабяване на организма в старостта... Неврозите са най-типичният пример за този случай.

Разстройствата на личността са ситуация, в която едно или няколко такива ядра здраво са заседнали на границата между съзнателният и подсъзнателният свят и без да бъдат подтиснати на подсъзнателно равнище или асимилирани в съзнателният свят.

Тези "ядра" дори и подтиснати на подсъзнателно равнище непрекъснато се стремят да намерят изява в съзнателният свят на човека. Колкото по-чувствителен е човек, толкова по-висока е цената, която плаща, за да ги крие от себе си. Тук под "чувствителност" разбирам големината на съотношението реакция/стимул при различни стресови фактори. Всеки човек има определена "степен на чувствителност", която в даден момент е еднаква по отношение на всички дразнители. Силата на реакцията се определя от силата на дразнителя и доколко е засегнал "чувствително място".

Изявата на тези "замръзнали ядра" в съзнателният свят става посредством мислите, чувствата, поведенческите реакции... образувайки натрапчиви, невротични модели на застинали и скъсали с реалността мисловни, поведенчески и емоционални реакции. Например, преди часове сме имали конфликт с нашият началник, но мислите ни отново и отново се връщат там - в отдавна отминалата ситуация. Отново и отново преживяваме гнева, подтисната изява на чувствата, десетки пъти си повтаряме в главата нещата, които сме искали да му отговорим, но не сме посмели...

Тази ситуация напомня за началото на Първата световна война - формалният повод и истинската причина се разминават драстично. Формалният повод за нашата реакция е една или друга ситуация от близкото минало, но истинската причина лежи далеч, далеч назад... в най-ранното детство или дори още преди това - като наследствена предиспозиция.

В живота на "нормалният човек" съществува перманентно и драстично разминаване между осъзнаваните мисли, чувства и поведенчески реакции и истинските причини, лежащи в дълбочината на психиката. Медитацията е метод, които позволява да се намали и постепенно да се заличи това разминаване и на мястото на застиналите и мъртви мисли и чувства да се разкрие спонтанното и необословено мислене и възприятие.

Медитацията е способ за разкриване на необословената човешка личност.

Тя се свежда до "съзнателно нищо-не-правене" - пасивна-активност. Както вече споменах, подтисканите на подсъзнателно равнище "ядра" непрекъснато се стремят да намерят изява в съзнателният свят посредством натрапчиви модели, включително мисловни и поведенчески. Човек може да разруши тези "ядра" и да ги асимилира на съзнателно равнище като се откаже да ги подтиска и едновременно с това, прояви воля и не им позволи да го командват. По този начин, стъпка по стъпка може да разкъса конците оплели душата му и да разкрие истинските си мисли, чувства и стремежи.

Тези "ядра" могат да ни накарат да се скараме, да намразим, да се изплашим, да крещим, да "бръщолевим" в ума си с часове, но НИКОГА не могат да ни накарат да застанем притихнали, съсредоточени и осъзнаващи настоящият миг. Именно този тяхна особеност се използва при медитацията, за да ги "разпаднем" и интегрираме в цялостната човешка личност. В процеса на медитация човек се учи да бъде активно наблюдаващ и пасивно действащ - действие в бездействието.

Медитацията е доста мазохистично преживяване - проявяването на подтиснатите "ядра" и тяхната интеграция в съзнателната личност винаги е съпроводено с дискомфорт и стрес, поне на определен етап от процеса - с усъвършенстване на уменията медитацията се превръща в неизчерпаем източник на безусловно щастие, приемане, проницателност, мъдрост, съчувствие и любов, тъй като тези качества са неотделими от природата на необословената човешка личност.

Обикновенно този дискомфорт е само неприятен, но в крайните случай може да бъде невероятно разрушителен, а стресът - животозастрашаващ. Чрез медитация човек може да отключи невроза или дори психоза или да предизвика изключително мощна и тежка стресова реакция на целият организъм до степен да заложи живота си на карта. Пак ще повторя - това са крайни и нетипични случаи. Рискът от тях може да бъде намален до незначителен с няколко елементарни предпазни мерки, но никога не може да бъде избягнат напълно.

Образно казано - представете си, че вкъщи имате водопровод, който не е използван 20-30 или дори 40 години. А там за това време са се натрупали умрели хлебарки и плъхове, ръжда, плесен и смрад. И когато след десетилетия бездействие започнете да пуската вода през този водопровод първо изтичат боклуците. Тук рисковете са 2 - първият и по-малък е човек да се изплащи и погнуси от това, което открива в себе си, да затвори кранчето и никога повече да не погледне към чешмата. А вторият и по-голям риск е, да не може да различи отровната от чистата вода и да пие... Само човек с изключително здрав стомах може да понесе относително безвредно такава течност... А такива хора не са много.

Следва продължение...

Връщам се в началото.Когато си спомних за книгата на Венцислав Евтимов ми се искаше да пусна тема за медитацията.Но потърсих дали няма съществуваща такава.И се наложи да пиша тук.Сега ми се струва че това бе фатална грешка.Но е възможно и да не е така.

А иначе медитацията си е хубаво нещо-ако е медитация. cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За Ци-Гун(Чи-Гонг)

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B8_%D0%B3%D1%83%D0%BD

Йога-медитация

http://yoga-meditation.us/

Дзен медитация

http://dejavu.tialoto.bg/article.php?id=2001

Това,което съм прочел специално за Ци-Гун и вътрешната енергия Ци е,че при неправилна практика може да доведе до рески нарушения по почти всички вътрешни органи на организма(дробове,сърце,гръбначния и главния мозък, нервна система,кръвоносни съдове....)!В някои случаи може и смърт!Китайците са казали "Като има разсейване на Ци има смърт"!

Редактирано от Амигоса (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...