Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Дъното е ASRock K7VT6(не знам дали само това е модела)имах два харда ATA но единият се скапа и го подмениха(гаранционен е) обаче със SATA.Дъното има въпросният конектор но като го включа все едно го няма(захранването е включенно)Качил съм и дравърите.Не съм много чат така че дайте акъл какво да направя.Дали нещо не трябва да се пипа от биоса?Харда върти и е топъл на пипане.

Редактирано от stanley56
Неясно заглавие (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да направиш 2 неща, на харддиска който е основен да направиш джъмперът да е Primary Master + Slave. А на втория харддиск трябва да е Primary Slave. После влизаш в биоса и гледаш дали всичко е наред, ако не е избираш си кой да ти е първи и кой да ти е втори. Друго не мога да ти кажа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да се създадат дялове и да се форматират.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Какво да създам като бозата не намира диска.

"Пък у нас кремвиршите не копаят квадратите."

С такива термини и "подробни" обяснения няма да получиш по-детайлни съвети.

По изключение, ще се смиля и щее ти намекна, че Windows XP Pro, какъвто се ползва от повечето българи, разбира се нелегално, (:)) има инструмент за боравене с дялове на диска. Не е много функционален, ама върши работа. То не че Windows поддържа кой знае колко много файлови системи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това за кренвиршите не го разбрах но няма значение.Явно няма да се оправя сам.Май само аз си мисля че"с питане до Цариград се стига".Както по-горе писах не съм много наясно и за това реших да се обърна към вас за помощ.Да наистина Уиндоуса ми не е легален но не разбирам това какво пречи.Не знам какви термини трябва да използвам за да получа по детайлни съвети.Имах два 80ГБ IDE диска от който единия(вързания като слейв)дефектира.Смениха го с SATA.Дъното има такъв конектор,свързах го,също и захранването.Инсталирах Сата драйвърите от диска на дъното,след препоръката за рестартиране я изпълних.Уиндоуса се зареди и на дискови устройства има само един диск(старият)В биоса(c F2) единственото което мисля е за Сата е Via Sata Raid Utility и съм избрал опцията Enabled.Това съм направил до този момент.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Control Panel->Administrative Tools->Computer Management->Disk Management . В долната част(НЕ ГОРНАТА, А ДОЛНАТА) на прозореца ще ти се появят засечение устройства - избираш новия диск и с десен клил даваш формат. Ако иска рестарт - рестартираш. Това е.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

tany би ли си инсталирал Everest (има го в Нови програми като бета версия, която не се инсталира, само се разархивирва) и да погледнеш точния модел на дъното ти. K7VT6-C не поддържа SATA. Погледнал ли си дали биосът намира новия хард като устройство? Това, че Windows-а ти не е легален, няма нищо общо с проблема ти. Масата от потребителите са с такъв. Отиди и на Device Manager (десен бутон на My Computer -> Properties -> Hardware) и виж и там дали го открива като устройство и какво му е състоянието.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

iovi,биоса не го намира като устройство.В Device manager върху опцията Via Serial ATA Raid cintroler има знак удивителен.Като дам десен бутон ми се отваря прозорец със следния надпис this device cannot start (code 10 ).ID 62-P120-001368-00101111-040201-VIA$K7VT6120_K7VT6 BIOS P1.20 Може би биоса трябва да се ъпгрейдне?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, може да опиташ с ъпдейт на биоса. Има доста по-нови версии от твоята (тоест тя е най-старата). Ето линкът към download-секцията за твоето дъно. Все пак тествай харда и на друг компютър, за да не се окаже, че имаме работа с дефектен продукт.

P.S. svetulkata правилният модел е K7VT6, допуснал съм грешка в предния си пост. Този поддържа SATA.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този модел на асрок наистина не поддържа САТА дискове(явно ти е друг модела).Интересува ме преди да си инсталнеш тия сата райд драйвери дали пак не ти го е разпознавал диска.Защото тия драйвери трябва да са ако искаш да ползваш райд масив.Ако не си погледнал дали ти го разпознава преди тях,по добре ги махни и дай дисейбъл на райд функцията ти в биос.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бозата вижда диск когато е форматиран в форматите който подържа бозата т.е или фат или нтфс.Намери си диск с Хиренбоот и го бутни после с него форматирай въпросният хард би трябвало да подейства това.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разгледах ти упътването за дъното.Ако искаш да инсталнеш ОС на сата диска,задължително ти трябва дискета с драйвери за сата хард(в упйтването към дъното ти пише как да си я направиш дискетата).Дъното ти поддържа "hot plug" функция-можеш да включиш сата диска докато ти работи Уиндоуса.Ако искаш пробвай по този начин,да видиш дали ще го разпознае,но за целта задължително си забрани райд функцията в биос(VIA SATA Raid Utility-disabled).Понеже новите сата дискове поддържат и сата2 скорост(3Гб/с),а дъното ти поддържа само сата1(1,5Гб/с)-виж отзад на харда дали джъмперчето ти е на сата(да не е на сата2).Но целия проблем ,според мен, си идва от това,че дъното ти иска драйвери за да разпознае сата харда.Ако си си затрил някъде книжката към дъното-оттук може да си свалиш ръководството за да си направиш дискетка със сата драйверите ти за дъното.Само не се сещам как можеш да си "добавиш"тия сата драйвери без преинстал на Уина(тогава става чрез натискане на F6 в началото на инсталацията).Ако някой знае-да пише.Може би ако ако след рестарт заредиш първо от флопито с поставена дискета с драйвери?(не съм сигурен в това)

Като прочетох мнението на celux допълвам:смъкни си AcronisDiskDirectorSuitetuk.Направи си стартов диск с програмата и бутни от него.Ако случайно ти разпознае сата харда-вече можеш да си го направиш в NTFS система,да си определиш големината на клъстерите и т.н.Програмата синхронизира промените с операционната система(т.е.Уина трябва да ти разпознае вече харда).

Редактирано от svetulkata (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 4 седмици по-късно...

................................................................................

......

Второ : щом си успял да свържеш новия харддиск към дъното и захранването , то значи че дъното ти поддържа поне сата . виж на новия хард къде му е джъмпера.обикновено той показва в какъв режим работи диска -на 150 или на 300мб/с .ако дъното поддържа само сата -150 , сата 2 -300 . после, виж на коя букса ти е свързан ата харда към дъното -мисля , че трябваше да е на синята .

Трето : трябват ти драйвери за сата , качил си ги вече от диска на дъното . райда не ти трябва .изкрючи го .

4-то .инсталирай си партишън меджик 8.05 , с него ще си решиш проблема . програмата ще ти засече харда и ти трябва само да го обработиш с нея . дали ще го цепиш на дялове или не , си е твой проблем , но трябва да го активираш.кликаш на новия хард и даваш да създаде нов партишън .отиваш на май компютър и "изненада" - имаш си нов чисто празен дял ....

5-то. прави по-ясни обяснения и задавай правилните въпроси .давай точни данни за копютъра и чакай отговори .това за "бозата която не засичала диска" е недопустимо пояснение. наричай нещата с правилните имена , за да няма недоразумения .не се прави на много отворен , явно не си ,щом задаваш такива въпроси.

.......онова за сата райд утилити го изключи от биоса .

По-внимателно с квалификациите по адрес на останалите потребители. Тук не е място за махленски език!

stanley56

Редактирано от stanley56 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
................................................................................

......

Второ : щом си успял да свържеш новия харддиск към дъното и захранването , то значи че дъното ти поддържа поне сата . виж на новия хард къде му е джъмпера.обикновено той показва в какъв режим работи диска -на 150 или на 300мб/с .ако дъното поддържа само сата -150 , сата 2 -300 . после, виж на коя букса ти е свързан ата харда към дъното -мисля , че трябваше да е на синята .

Трето : трябват ти драйвери за сата , качил си ги вече от диска на дъното . райда не ти трябва .изкрючи го .

4-то .инсталирай си партишън меджик 8.05 , с него ще си решиш проблема . програмата ще ти засече харда и ти трябва само да го обработиш с нея . дали ще го цепиш на дялове или не , си е твой проблем , но трябва да го активираш.кликаш на новия хард и даваш да създаде нов партишън .отиваш на май компютър и "изненада" - имаш си нов чисто празен дял ....

5-то. прави по-ясни обяснения и задавай правилните въпроси .давай точни данни за копютъра и чакай отговори .това за "бозата която не засичала диска" е недопустимо пояснение. наричай нещата с правилните имена , за да няма недоразумения .не се прави на много отворен , явно не си ,щом задаваш такива въпроси.

.......онова за сата райд утилити го изключи от биоса .

По-внимателно с квалификациите по адрес на останалите потребители. Тук не е място за махленски език!

stanley56

:) Като гледам, за първи пост във форума - добре го раздаваш angry.gif С този тон ще спечелиш адски много приятели тук, които с радост ще ти помагат и ще се вслушват в твоите безценни съвети. Като стана въпрос за съветите и аз искам един -

виж на новия хард къде му е джъмпера.обикновено той показва в какъв режим работи диска -на 150 или на 300мб/с .ако дъното поддържа само сата -150 , сата 2 -300
- харда е Hitachi Sata 2 - как трябва да му преместя джъмпера , та да е Сата 150 ?
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 4 седмици по-късно...

Влизаш в биоса с F2 или delete(помпаш), в Advanced\IDE configurations \ configure sata as - променяш настройките на "IDE", в момента най вероятно е на "AHCI' , и трябва да ти открие харда , без да са необходими никакви драйвери.

Успех.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 месеца по-късно...
Влизаш в биоса с F2 или delete(помпаш), в Advanced\IDE configurations \ configure sata as - променяш настройките на "IDE", в момента най вероятно е на "AHCI' , и трябва да ти открие харда , без да са необходими никакви драйвери.

Успех.

Да, това е абсолютен факт, ако дъното ти има такава функция, намира се в менюто "Drive Configuration", и там се избира "Configure SATA as..." IDE e правилния отговор за да бъде излъган всеки Windows XP или 2000, че този диск е IDE, а не е SATA. Това ще ти свърши перфектна работа за да си инсталираш целия Windows, и да стартираш графичната среда. Недостатъка е, че диска ще работи на доста по-нисък трансфер, отколкото са му възможностите, но поне ще си го виждаш и ще работи безпроблемно. За да го пуснеш на пълния трансфер, ти трябват драйверите за контролера!

2.) Намираш си точните драйвери за твоя контролер и си ги инсталираш на Windows-a, след което вече можеш да рестартираш и да промениш "Configure SATA as..." AHCI, което е в пъти по-голям трансфер отпредишното.

3.) Можеш много лесно да си вградиш драйверите на произволна SATA в инсталация на Windows XP като използваш nLite, прави перфектно вграждане, спестява ти много четене и двуомене, просто си я намери от www.nliteos.com - има ръководство на БЪЛГАРСКИ там, а и самата програма има български интерфейс, много лесно е да се използва.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако е това което подразбрах, Windows-a ти е инсталиран докато си бил с АТА харддиск и затова все още нямаш добавена поддръжка на Raid масиви в ОС (SATA дисковете изискват да има такава поддръжка и конфигурация, дори и диска да е единичен а да не са повече). По принцип дъната на ASRock нямат вградена поддръжка в XP и по-старите Windows-и, вече във Vista този проблем е решен с по-голямата база вградени драйвери. За да преинсталираш Windows с поддръжка на Raid и SATA, изпълни следните стъпки:

1.Използвай диска който съдържа драйверите за дънната платка, за да създадеш "SATA Discette", това става като поставиш този диск и рестартираш, (диска е буутващ) и предварително подготвена празна дискета поставяш в флопито и следваш указанията на екрана, за да се копира драйвера за SATA на дискетата;

2.Започваш стандартна инсталация на Windows и когато екрана ти посинее, започни да помпаш бутона F6 интензивно за да си сигурен че ще "захапе";

3.Ако си следвал предишните точки в един момент инсталаторът, ще те пита желаеш ли да инсталираш външен драйвер преди началото на инсталацията и следвайки указанията, трябва да избереш версията подходяща за твоя Windows (автоматично драйверът се търси на дискетата, така че тя трябва да е поставена от по-рано или пък да се постави сега);

Това е, аз винаги следвам тази последователност при преинсталация на моето XP, а ако си загубил, диска към дъното ето моята SATA дискета, компресирана с ZIP тук:ASRock_ViaRaidSata.zip, като от теб се изисква празна дискета, на която да разархивираш архива и по нататък знаеш какво да правиш. Ако не искаш да преинсталираш Windows, опитай това:

Влез в твоята SATA дискета, в папка RAID\Winxp (Ако предположим че си с XP) и кликни с десния бутон на файла "VIAMRAID.INF" и избери "Install". Драйверът ще се инсталира, а след това трябва рестарт на компютъра.

Надявам се да съм ти бил полезен, а като купуваш следващия си компютър, отдели малко повече парички за по-марково дъно (което се поддържа на 100%) за да нямаш подобни проблеми!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване