Премини към съдържанието
magiosnik

помогнете, счупена капачка на коляното

Препоръчан отговор

Преди около 5 месеца при падане върху коляното счупих капачката си. Направиха ми операция и ми казаха,че счупването е сравнително леко( без скъсвания на връзки и фрактурата е само на 2 места ). Основния проблем идва обаче след това с раздвижването на коляното. Въпреки моята упоритост и рехабилитационните процедури за сега коляното може да се свие около 95 градуса. Единия от лекарите каза,че коляното се раздвижва до около шестия месец,друг пък,че не е така,а може и след това...На 28 години и винаги съм се занимавал със спорт(непрофесионално).Ако някои има опит или познава хора,които са имали този проблем нека сподели,ще бъда благодарен. Забравих да кажа, че на третия месец и половина по препоръка на лекар в Пирогов извадихме тела,който беше поставен в коляното по време на операцията, тъй като рентгеновите снимки показаха много добро зарастване на капачката. Наистина след премахването на чуждото тяло коляното започва да се свива по-лесно и градусите се увеличиха. Въпреки това тези 95-100 градуса не ме удоволетворяват.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Горна баня имало добри специалисти,трябва доктора си да питаш за направление.Иначе аз миналото лято счупих два пръста на един циркуляр и 46 дена бях със шина,после два месеца на рехабилитация.Сега ги движа на 99% обаче все още ми е некомфортно защото единия е зарастнал малко накриво(не е видимо).Правя си тренировки като стискам мацки :lol6: Питай доктора за направление и дано се оправиш.На мен като ми свалиха шината сериозно си мислех че няма да мога да се движа пълноценно.Рехабилитацията ми беше в софийска 20-та полоклиника където хората също си разбираха от работата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

;) Изобщо не се притеснявай! Ако операцията е направена добре и няма значителни органични увреждания или сраствания, всичко ще се оправи за половин до една година. През това време не трябва да спираш раздвижването нито за ден, колкото и да те боли. Сухожилията и мускулите трябва отново да се разтегнат, за да може кракът да възвърне подвижността си. Много е важно той няколко пъти на ден по няколко минути да се намира в напрегнато свито състояние. Колкото повече изтърпиш, толкова по-бързо ще постигнеш резултат. Но... не се престаравай! Упражнявай се точно толкова, колкото да не изглеждаш мазохист в собствените си очи. Ако прекалиш, едва ли ще скъсаш нещо, но ще си докараш хронични болки. След време те все пак биха изчезнали, защото си млад. Поне два пъти седмично давай на крака по няколко часа почивка, но в свито състояние. Слагаш на леглото няколко възглавници, лягаш и качваш крака така, че възглавниците да са под вътрешната част на коляното. Хващаш книга и си почиваш или просто дремваш.

Научи от лекарите дали са създадени вече препарати или мазила :P , които биха могли да ускорят раздвижването. (Преди много-много години нямаше такива чудеса.) При упражненията не употребявай обезболяващи, защото няма да можеш адекватно да определяш усилието на свиване.

Търпението и постоянството позволяват да постигнеш много неща. Винаги вярвай, че ще успееш.

Ако си можел да имаш добър наколенник, но не си го сложил тогава, когато е станала белята, си взимам горните думи обратно. Публикувано изображение

Който се пази, и Бог го пази. Народна мъдрост. Спомни си го следващия път, когато спортуваш, шофираш или правиш нещо друго високорисково.

Желая ти успех! Когато се справиш с проблема, нe пропускай да кажеш за колко време е станало това. :hush:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако си можел да имаш добър наколенник, но не си го сложил тогава, когато е станала белята, си взимам горните думи обратно.

Който се пази, и Бог го пази. Народна мъдрост. Спомни си го следващия път, когато спортуваш, шофираш или правиш нещо друго високорисково.

Само за тази част не съм съгласен - излиза, че като карам колата, ми трябват:

-каска

-наколенки

-налакътници

-наглезенки

-бронежилетка

-..........

Когато стане сакатлък, няма избавяне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако имаш възможност отиди в Поморие .Има там един черен пясък на плажа , зариваи си коляното с него + раздвижване разбира се .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не всеки може да стане добър шофьор. Необходими са много качества, а Природата е щедра към малко хора.

Само за тази част не съм съгласен - излиза, че като карам колата, ми трябват:

-каска

-наколенки

-налакътници

-наглезенки

-бронежилетка

-..........

Когато стане сакатлък, няма избавяне.

Би трябвало да е остроумно, но на мен ми изглежда другояче.

Посочените предпазни средства са безполезни, когато караш колата си. Много по-важно е да знаеш следното:

Не всеки може да стане добър шофьор. Необходими са много качества, а Природата е щедра към нищожна част от хората.

Най-голям шанс да оцелеят на пътя имат не тези, които реагират добре на критичните ситуации, а умеещите да ги предвиждат и избягват.

Самонадеяните най-често гинат като мухи. Ако не завличаха със себе си и невинни хора, дори щях да изпитвам известно задоволство.

Простотията е друга една важна причина някои да не оцеляват на пътя, затова ще перифразирам нещо от Радой Ралин, лека му пръст.

"Прост, по-прост, най-прост. Колкото по-прост, от толкоз по-висок мост."

Темите и мненията трябва да се четат внимателно. Не виждам ясна логическа връзка между написаното от създателя на темата и твоето изказване. Човекът просто е спортувал, когато...

Ако имаш възможност отиди в Поморие .Има там един черен пясък на плажа , зариваи си коляното с него + раздвижване разбира се .

Добра идея.
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-странното е, че паднах както си бях тръгнал до магазина ;) Беше ми студено, подтичвах в тъмното, с ръце в джобовете....съвсем тривиално. Но ето, случи се... А като си помисля какви преходи сме правили в планините скачайки от камък на камък...колко по-опасно е било. Иначе съм съгласен, човек трябва да умее да се пази. "Страх лозе пази" Да, аз съм написал, че винаги съм се занимавал със спорт. Това по-скоро за да си вдъхна кураж,че организмът ми е трениран и силен ;) Благодаря за допълнителното успокоение от NavNav :hush:

Редактирано от magiosnik (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-странното е, че паднах както си бях тръгнал до магазина :) Беше ми студено, подтичвах в тъмното, с ръце в джобовете....съвсем тривиално. Но ето, случи се... А като си помисля какви преходи сме правили в планините скачайки от камък на камък...колко по-опасно е било. Иначе съм съгласен, човек трябва да умее да се пази. "Страх лозе пази"

Да, аз съм написал, че винаги съм се занимавал със спорт. Това по-скоро за да си вдъхна кураж,че организмът ми е трениран и силен :) Благодаря за допълнителното успокоение от NavNav :)

Оправяй се по-бързо! Стискай зъби, не спирай! Ще се шашнеш, когато видиш резултатите след седмица-две. Предадеш ли се, си свършен.

От случилото се получаваш допълнителен бонус. Ще се научиш да потискаш болката, ако вече не се е случило. Това пък ще ти позволи да минаваш без упойка в повечето случаи, когато ти се налага да ползваш услугите на зъболекар, а и в други случаи.

Мнозинството хора през целия си живот не получават сериозни наранявания, затова нямат истинска представа колко много болка и страдание трябва да изживеят останалите, за да избутат "успешно" Публикувано изображение до края.

Виждал съм какво ли не, но една от най-страшно въздействащите върху мен гледки е дете в инвалидна количка завинаги. В такива случаи настръхвам от мисълта, че смъртта е по-милостива от живота.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Август счупих капачка на коляно.Оперираха ме на 16 август като прикрепиха капачката с телове.До 5 октомври бях обездвижен.След това проведох 3 курса по 10 дни рехабилитация и успях да свия крака до 90 градуса,но ми се струва за това време малко.Не знам дали теловете ми пречат или съм закъснял с раздвижването.Лекарят ми предлага да свали теловете-не знам какво да предприема..моля за съвет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Преди около 5 месеца при падане върху коляното счупих капачката си. Направиха ми операция и ми казаха,че счупването е сравнително леко( без скъсвания на връзки и фрактурата е само на 2 места ). Основния проблем идва обаче след това с раздвижването на коляното. Въпреки моята упоритост и рехабилитационните процедури за сега коляното може да се свие около 95 градуса. Единия от лекарите каза,че коляното се раздвижва до около шестия месец,друг пък,че не е така,а може и след това...На 28 години и винаги съм се занимавал със спорт(непрофесионално).Ако някои има опит или познава хора,които са имали този проблем нека сподели,ще бъда благодарен. Забравих да кажа, че на третия месец и половина по препоръка на лекар в Пирогов извадихме тела,който беше поставен в коляното по време на операцията, тъй като рентгеновите снимки показаха много добро зарастване на капачката. Наистина след премахването на чуждото тяло коляното започва да се свива по-лесно и градусите се увеличиха. Въпреки това тези 95-100 градуса не ме удоволетворяват.

здравей

бих искала да те попитам как си сега с капачката на коляното дали си се оправил и ако може да ми кажеш колко време се рехабилитира..

питам защото падна х на 21.10.2012 и си счупих капачката паднах с ролери но както и да е имам железа вътре който ми казаха че ще изкарат от 6 месеца до 1 година ходих на рехабилитация 15 дни и сега се свивам на 90 градуса което е ужасно малко имам болки в крака и усещам железата утре съм на лекар и ще видя какво ще каже но много бих се радвала да ми отговориш или да ми дадеш имейл да ти пиша

моят имейл е gerybaby@yahoo.com

благодаря предварително

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Към пострадалите- преди всичко не се притеснявайте, а започнете да правите упражнения за раздвижване, най- добре под наблюдението на добър рехабилитатор. След няколко месеца обездвижване е съвсем нормално коляното да няма същия обем движение и същата сила, защото поначало мускулите, разгъващи коляното са много по-силни от тези, които го свиват. Техният тонус е винаги по-изразен от флексорите, затова коляното има тенденция за изправяне. Тренирайте за обем движения вколяното и за заздравяване на задните групи мускули и имайте търпение. Дори и да боли в началото- стискайте зъби и продължавайте. Успех!

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
здравей

бих искала да те попитам как си сега ....

Офлайн Последно: 07 юли 2007 20:05

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Офлайн Последно: 07 юли 2007 20:05

здрасти:-)

коляното ми се свива на 95 градуса което е супер незадоволително за мен!

отвътре се подават железа който при определени движения... направо се спирам и изчаквам да отмине болката.

не знам какво се е случило вътре в коляното ми но утре след часа ми при лекаря (който постави желязото вътре ще знам повече ..искрено се надявам)защото инфото в Интернет за счупени капачки е оскъдно..

както и да е след лекарят ще посетя и спортен рехабилитатор надявам се да се раздвижа на макс..ако имате информация която ще ми е от полза се надявам да я споделите

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Общо взето колегата, който е лекар, е обобщил популярните мерки за Вашият случай, но конкретните пропорции, ще бъдат назначени след консултация с ортопед.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.