Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Dessito

RQ: История на джаза

Препоръчан отговор

Здравейте!

Трябва ми доста спешно история на джаза,но по-задълбочена...Рових се из различни сайтове,но се опасявам че при превода ще допусна някаква грешка с терминологията,така че им трябва на български,много ще съм ви благодарна!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Рових насам-натам, но не намерих нищо, което може да ти свърши работа.

Освен ако си го намериш на английски, ама то в джаза си има терминология, та не знам.

П.П: Ако някой намери нещо, дори и на английски и аз много ше се зарадвам :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много обичам джаз и ще се опитам да ти помогна на базата на това, което знам. Но да знаеш, че в българските сайтове няма нищо...

http://www.wnur.org/jazz/styles/style-map.gif - карта на направленията в джаза

Има доста теории как възниква джаза. някои смятат, че се формира на базата на ритмите, които афроамериканците донасят в Америка ( по време на робството). истината е, че джазът възниква в Ню Орлиънс през 1895г и се изпълнява от черни музиканти.(Всъщност е трудно да се определи с точност мястото на раждането на джаза - може да се каже, че е в Ню Орлиънс защото именно там се формира черно-креолската субкултура). Да уточня: креолци - това са свободни цветнокожи, говорещи испански или френски, които на практика живеят първо под френско и испанско управление на територията на Луизиана. После се освобождават (там през 19ти век беше) и стават пълноправни американски граждани и фактически тази субкултура, която те образуват, става една от хай-класите в нюорлиънското общество в края на 19ти век и началото на 20ти. Така че смело може да кажем, че джазът възниква като комбинация от африканските ритми и европейската музикална традиция->комбинира звуците на няколко подстила -> рагтайм, духовата музика , изпълнявана по време на военни маршове, блуса, монотонният африкански бийт, църковната музика, евангелистките песнопения на американските негри, операта..... Това е... стила музика, който търпи най-много импровизации. Именно тази мултикултурална смесица на етнически и музикални влияния формира уникалният и неповторим саунд на джазмузиката.

Джазът добива особена популярност по време на Първата световна война.

Сега - това е историята, не претендирам, че всичко знам, каквото съм се сетила....щото искаш нея. Ако искаш по-специално за всяко отделно направление в джаза, кажи. Щото виждаш, че те са много - а и изпълнителите също ( Луис Армстронг, Дизи Гилеспи, Дюк Елингтън, Бени Гудман..... всичките латино-кубински школи....)

;) дано ти помогне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...