Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

VencedOr

Проблем с рутер NETGEAR RP614v4 + БТК ADSL modem

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

От скоро съм абонат на БТК ADSL 2mbits.

Мрежата ми е точно както е на тази картинка

router.jpg

Е .. тоя МАС дето е на картинката го нямам, но лаптопа и настолното РС са си така ;)

IP-тата са си настроени добре, нета върви.

-Рутер-при връзката си с DSL модема

Attain IP Protocol : Fixed IP connect

IP Address : 192.168.1.2

Subnet Mask : 255.255.255.252

Default Gateway : 192.168.1.1

Primary DNS : 192.168.1.1

-Рутер-при вътрешната LAN връзка

Attain IP Protocol : Fixed IP connect

IP Address : 192.168.2.1

Subnet Mask : 255.255.255.0

-Коя да е от станциите-

Attain IP Protocol : Dynamic IP connect

IP Address : 192.168.2.2-100

Subnet Mask : 255.255.255.0

Default Gateway : 192.168.2.1

Primary DNS : 192.168.2.1

В началото бях настройл рутера да е с вътрешно Lan IP - 10.0.0.1 , но четох че NETGEAR нещо не харесвали този IP range, а харесвали 192.168.x.x .

Както и да е, не смятам че проблема ми проистича от IP-тата, защото другия рутер при същите настройки на IP-тата работи добре.

Имам следния проблем, чат клиентите периодично накъсват, дори даунлоуда от време на време накъсва, че чак спира за няколко секунди /към 30 сек/. Естествено това всичко става когато пусна торентите, да пукат по шевовете скороста.

Сумати време се бъзиках из настройките на рутера, но не мога да отстраня проблема, а съм сигурен че проблема е в него, тъй като ако закача РС-то директно към модема, няма проблем, или пък ако ползвам другия си рутер Canyon CN-WF514, също няма проблем. Само с NETGEAR-а който се очакваше да е по-добрия рутер имам проблем.

Изчетох тонове информация в интернет, все ставаше дума за MTU packet size, него го менках менках .. накрая пак го оставих 1500, въпреки че знам че трябва да е под 1450, но докато някой не ми каже точна стойност, не мога да я карам така на сляпо, та за това се и обръщам към вас, хората с повече опит в тези неща.

Забелязах, че нетгиъра не иска да си вземе по DHCP IP адреса, трябваше ръчно да му го задам, просто не успя да си го засече самичък, та .. то интернет има, но защо накъсва.

Ами това е, ако някой успее да ми помогне, да знае че ще го черпя;)

Редактирано от VencedOr (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвал ли си да обновиш фирмуеъра ? Понякога това отстранява странни проблеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Товариш процесора много на рутъра ти. Всичко е сметки, всеки фрейм. Особено ако имаш някакви правила, NAT, PAT, firewall, ACL-и... ще му стане лошо на рутърчето с тези торенти ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Firmware с последната версия е, гледал съм.

Колкото до товаренето, как така тъпия Canyone се справя безупречно, а по-добрия според хиляди хора по света NETGEAR би го затормозило, а и намалил съм връзките, и какво ли още не на торентите.

Трябва да има нещо общо с това MTU и с проблема относно DHCP приемането на настройките, не е нормално канйончето да ги приема , пък нетгиъра да се налага да ги слагам ръчно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо не опиташ да въведеш в рутера (за WAN връзка с модема) направо DNS-ите на бТК:

212.39.90.43

212.39.90.42

вместо IP-то на модема, като то не фигурира изобщо като DNS (192.168.1.1).

Редактирано от Rub4o (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Firmware с последната версия е, гледал съм.

Колкото до товаренето, как така тъпия Canyone се справя безупречно, а по-добрия според хиляди хора по света NETGEAR би го затормозило, а и намалил съм връзките, и какво ли още не на торентите.

Трябва да има нещо общо с това MTU и с проблема относно DHCP приемането на настройките, не е нормално канйончето да ги приема , пък нетгиъра да се налага да ги слагам ръчно.

...или направо си сложи DNS сървър да ти бъде ADSL рутъра (192.168.1.1), но по принцип Rub4o е прав - най-лесно е да му зададеш DNS на БТК, но пък рутърите кешират заявките, може да ти ускори връзката... с няколко милисекунди :)

Провери ли кой ти раздава IP адресите - DHCP-то на ADSL рутъра или Netgear ?

За стойностите на MTU-то 1500 за ADSL връзка е нормално. А стойностите по принцип са:

552 (най-ниската нормална стойност, обичайно е такава по подразбиране)

576 (оптималното за фрагментация)

1002 (препоръчват я за някой сървъри, но е много специфично)

1500 (обичайното за добра връзка - DSL, E1, ISDN, кабелен нет)

ПП.И не е лошо да постнеш конфигурацията (подробна) на Netgear-а, след като си ровил доста, знае ли се какво е цъкнато ....

Редактирано от Topper (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво бих направил аз ако попадна на тази ситуация (при клиент :help wanted: ) ?

Първо бих дал ресет до заводските настройки на рутера. Спестявам си доста главоблъскане.

Ще сложа динамичен избор на IP за WAN и LAN. Гейтуей към 192.168.1.1 Рестарт на рутера, настройване за динамичен избор и на един компютър от мрежата за тест. Рестарт на този компютър. Тестване... Принципа е и двете страни да са на динамичен или не режим за АйПита. Няма логика рутера да е статичен и компютрите да сканират цялата мрежа за ДНСП сървър за да получат адрес ?? А когато не го намерят, те се "долепят" да пърия попаднал им в мрежата. Не е бил успешен опита с динамичните адреси но трябва да проработи.

Ако не стане... Тогава статични адреси и за рутера и комповете. В последствие може да се опита как е по-висока скороста, първо с пинг, после опитно къде да са DNS адресите и кой да ги раздава. Ако са статични IP-та - на компютрите.

Рутера wireless ли е ? Понякога те са по-капризни след многобройни промени и настройки и е добре да се реснат на дефоул сетинги и да се почне отначало.

Понякога и захранването им е кофти, ако имаш под ръка друго - направи тест, можа тока да не му стига. Почти винаги са китайски и създават проблеми.

Ако пак не стане - рекламация :questions:

Освен това не е необходим рутер за цялата тази история. Сложи един прост суич и използвай модема, той може чудесно да изпълнява и ролята на рутера, с DHCP на клиентските компютри ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

махнах опцията

* Connect Automatically, as Required

и май всичко се оправи. Тя тая опция по дефалт идва, мислех че е за хубаво, пък то кво се оказва ... явно е някакво бъгче на самия фърмуеър.

Благодаря на всички за менията, ако пак се появи проблема, ще ви информирам, но за сега, който има такъв проблем :angry: да знае ... махайте Connect Automatically, as Required

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

още малко добавки, които спомагат да се оправят нещата :)

*торент клиента който се ползва трябва да има забит точно определен порт + този порт да бъде изрично препращан към даденото IP, зададено в Port Forwarding на рутера.

*UPnP, трябва да бъде активирано и на Рутера и на Торент клиента

Колкото до MTU:

* 1500. The largest Ethernet packet size; it is also the default value. This is the typical setting for non-PPPoE, non-VPN connections. The default value for NETGEAR routers, adapters and switches.

* 1492. The size PPPoE prefers.

* 1472. Maximum size to use for pinging. (Bigger packets are fragmented.)

* 1468. The size DHCP prefers.

* 1460. Usable by AOL if you don't have large email attachments, etc.

* 1430. The size VPN and PPTP prefer.

* 1400. Maximum size for AOL DSL.

* 576. Typical value to connect to dial-up ISPs.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...