Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

:):clap: все едно си нямам собствен живот и път

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Момиче, доста трябва да поработиш над самоконтрола и самодисциплината. Ще видиш, как гнева ще започне да изчезва и хората полека, ще започнат да разговарят нормално с теб. Успех!

Аз съм това, което съм днес. Не мога да бъда повече, нито по-малко.

Вчера бях по-малко. Утре ще бъда повече.

Когато преодолея слабостите си от днес, няма да бъда тук.

Не съм се родила, за да ми е лесно.

Не съм се родила, за да бъда приета от хората на вашето време, чичо.

Не и за да бъда част от вашата система. Родила съм се, за да я предизвикам.

Но благодаря за съвета! Ако е бил с чиста мисъл, нека ти се връща!

Публикувано изображение

Благодаря ти, че те има!

Благодаря ти, че дойде тук!

Благодаря ти за истината, които ни даде!

Редактирано от DEKASTA (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бе не ми се ще да се конфронтирам и с дъновистите, щото Дънов си е Вселенски Учител отвсякъде. Искате доказателства ли? Веднага ги давам. Ето на какво ни учи той:

"Когато българите сеят дини, те винаги се съобразяват със състоянието, в което се намира луната. Те не обичат да сеят дините, когато луната е съвсем пълна, защото са забелязали, че тогава те не узряват добре. Добре е да се сеят дините, когато луната е малко празна."

("Слънцето не ще зайде", 1927)

Още ли се съмнявате неверници? Ами помислете над това:

Който иска да развива ума си, да сади круши, който иска да стане духовен, да сади сливи.

("Доволен и благодарен",1943)

Сега убедих ли ви? Садете круши и сливи, дами и господа. Сутрин посрещайте Слънцето с паневритмия, а вечер четете беседите на Учителя!

И как си позволяват разни професори по философия като Димитър Михалчев (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%8A%D1%80_%D0%9C%D0%B8%D1%85%D0%B0%D0%BB%D1%87%D0%B5%D0%B2) да твърдят: "Въвличайки човека по емоционален път в една абсурдна вяра досежно неща, които са немислими и досъщ непонятни, теософията бавно, но сигурно убива у своите привърженици всякакво критично отношение към действителността... Паралелно с тяхното увлечение в "тайните на окултизма" върви и едно прогресивно оглупяване, което в една определена посока не среща вече никакви душевни спънки." ("Против дъновизма като теософско учение, сп. "Философски преглед", 1931)

Между другото Дънов е твърдял, че бъдещата шеста раса щяла да произлезе от славянската. Кат гледам на кой хал сме в България, май Всемирният Учител ще излезе прав. :rolleyes:

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Съвременните учения не са лъжливи по естество, но те нямат методи за прилагане на Божественото учение. Ако попитате българските водачи или водачите на кой да е народ кои са методите, чрез които може да се повдигне един народ, всички ще кажат, че е необходимо да се даде добро възпитание на младите. Но кои са методите, по кой начин може да се постигне това? Те казват: „Свободата трябва да се ограничи. Не може да се оставят младите при пълна свобода“. – В това отношение те са на крив път. Други поддържат пълна свобода, но и техните резултати довеждат до лош край. И Моисеевия закон прилагат, и Христовото учение прилагат, но работата не върви. Много естествено. Христовото учение е изопачено, няма методи за прилагането му. Говорим за Любовта, а прилагаме Моисеевото учение. Не е виновна за това само църквата. Всички вярващи трябва да приложат в живота си Христовото учение. Само една душа, която е опитала истинността на това учение, само тя може да го приложи."

"Напразно Ме почитат", беседа от Учителя, държана на 3 юни 1923 г. в София

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Човекът си го е казал в заглавието на беседата, от която цитираш: "Напразно Ме почитат"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

„Но напразно ме почитат, като учат учения и заповеди человечески.“ (Матей 15:9)

"Между всички проповедници в България аз се различавам по това, че зная на кого служа; че моето учение е Божествено. Аз няма да защитавам това учение, не съм дошъл за това, има кой да го защитава. И който се опълчи срещу мене, ще срещне Бога. По какво се различава човешкото от Божественото? Всяко човешко учение ограничава."

"Преди няколко дни дойде при мене един приятел и ми каза, че някои учени щели да говорят на събрание против мене, против моето учение. Е, тогава те се заблуждават; учение на господин Дънов няма. Следователно ако говорят против учението на Дънов, те са донкихотовци. Има едно Божествено учение, което ми е познато. То е великото Божествено учение за живота; с него аз съм запознат от памтивека."

"Напразно Ме почитат",беседа от Учителя, държана на 3 юни 1923 г. в София

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дънов е бил обикновен сектант от сорта на по-късния в щатите Джим Джоунс, само че благодарение на източната брънка, не толкова тъп като оня американец-тъпанар.

Нищо не е постигнало Бялото братство. Просто един кръжок за откъсване за малко от ежедневните проблеми.

Не само обикновен ами и мързелив ...чакал е три години да му се всели "Козмичезкия етер" ,иначе е бил на разноски на "методистите" в Бостънския факултет...

Това да си внушиш че си "Отецът" на Иисус се иска да се движиш изключително в неграмотна среда.И така да я докараш ,че и след 90 години пак да те цитират подобни ,хехе

И най важното да дойде на гроба Му ....Мадона

Публикувано изображение

илюминатска история ,да не кажа масонска!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Че пък коя е мадона. Обикновена шаврантия, изгряла с по нищо отличаващ се начин от коя да е чалгаджийка тук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Че пък коя е мадона. Обикновена шаврантия, изгряла с по нищо отличаващ се начин от коя да е чалгаджийка тук.

:) Бе ти преди да публикуваш нещо прочиташ ли го? Не че някога съм бил фен на Мадона, но тя е един от най-съвършенните продукти на американската поп-култура и да я сравняваш с нашите чалгаджийки е несериозно. Прочие, не разбрах твърдението на camarero - Дънов, Мадона, масони... :ph34r:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тц, тц, тц, голямите специалисти намират за нужно да драскотят без умора...

Не само обикновен ами и мързелив ...чакал е три години да му се всели "Козмичезкия етер" ,иначе е бил на разноски на "методистите" в Бостънския факултет...

Това да си внушиш че си "Отецът" на Иисус се иска да се движиш изключително в неграмотна среда.И така да я докараш ,че и след 90 години пак да те цитират подобни ,хехе

И най важното да дойде на гроба Му ....Мадона

Публикувано изображение

илюминатска история ,да не кажа масонска!

Олеле, к'ви си ги нашльокал бе, човеко...

Дънов е бил обикновен сектант от сорта на по-късния в щатите Джим Джоунс, само че благодарение на източната брънка, не толкова тъп като оня американец-тъпанар.

Нищо не е постигнало Бялото братство. Просто един кръжок за откъсване за малко от ежедневните проблеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Петър Дънов - добре образован богослов, харизматичен проповедник, природно талантлив музикант, комбинативен автор, прагматична и интуитивна личност с впечатляваща осанка и респектиращо поведение.

Да подчертая – става дума за човека Петър Дънов, а не за Учителя, духовните Му качества и йерархия във Вселената.

Публикувано изображениеПубликувано изображение

Редактирано от Парапсихолог - Психотроник (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

:down: Бе ти преди да публикуваш нещо прочиташ ли го? Не че някога съм бил фен на Мадона, но тя е един от най-съвършенните продукти на американската поп-култура и да я сравняваш с нашите чалгаджийки е несериозно. Прочие, не разбрах твърдението на camarero - Дънов, Мадона, масони... :rolleyes:

@scepsis , с малко усилие може да разбереш не моето твърдение а на доста нормални хора ,необлъчени и зарибени от това което се е опитал да заблуди дъноф.Той си е преписвал доста от ученията,символите и т.н. ,и тази мания да се преписва и цитира си е останала на последователите му.

Дъноф е масон,Мадона тоже сайта на бейнса дуно е базиран в щатите просто са дали някой лев за тъпа реклама и тя я направи като отиде на гроба МУ.

И сега ако не ти стане ясно отиди при @парапсихолога да ти направи сеанс "някакъв"

След като го направихте по велик от Ботев кво да говорим...

Последно време забелязвам някаква дънофистка пропаганда ,че бил "богомил" хахаха и дънофистите са си избрали "мадарския конник" за козмичезкия "етер" ...

Това е че се разчита ,че хората забравят и като си смените никовете пак почвате същите глупости да повтаряте след една година примерно....

Можеш да се върнеш назад в темата и ще прочетеш дискусията и не само тук...

Тц, тц, тц, голямите специалисти намират за нужно да драскотят без умора...

Олеле, к'ви си ги нашльокал бе, човеко...

Здравей!

Отдавна не бях влизал тука и видях ,че някои дънофисти са се разпищолили отново(ошльокали са се) хехе

разбирам ,че трябват нови души (пардон нови членове и членския Фнос трябва да се увеличава)

Ако не знаеш ШефЪт на дънофистите е шеф на ООД , мога да ти покажа...

всъщност това е козмическия Дух хехехе вселил се е в банковите сметки на "ИЗБРАНИ" -вече трето поколение дънофисти

Умора нямат тия дето ден и нощ повтарят кат папагали какво бил казал (преписал)един болен човек с болен мозък!

И то не само тука ,ами насякъде из форумите

поздравче и няма да Ви преча повече на "зарибявките" айПубликувано изображение

За @парапсихотроника и т.н. да кажа ,че дъноф е пратен от протестанска църква по точно "методистка" във факултета в Бостън на тяхна сметка (с техни пари)написал е един антибългарски пасквил в прослава на някакви измислени (ГЕРМАНСКИ)готи и е прокарва "панславянската" измислица на руснЯците.И май не е бил никакъв доктор...

Редактирано от camarero (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Една приятелка ми обясняваше, че в този форум вече списвали по- умерени и доброномерени хора. Каза да погледна за да се уверя сама. Е, погледнах и какво да видя. Все същото си е.... :whist: Хайде ... :speak:))

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Една приятелка ми обясняваше, че в този форум вече списвали по- умерени и доброномерени хора. Каза да погледна за да се уверя сама. Е, погледнах и какво да видя. Все същото си е.... :cool: Хайде ... :withflowers:))

И на мен така ми казаха ....ама виждаш как е ...копирането няма край ...те докат свършат тия 5000 беседи ,ша минат 7-8 години и после пак с начале!Публикувано изображение

п.п.сега разбрах ,че са въвели много кратка сутрешна молитва ,почти като "мантра" и + това са се съюзили с щайнеристите за училищата им? антрповските ...Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След като го направихте по велик от Ботев кво да говорим...

Кои сме тия ние дето сме го направили по-велик от Ботев? Виж мненията ми в темата. Моето отношение към дъновизма винаги е било отрицателно. Що се отнася до това, че Мадона била посетила гроба на Дънов, това доказано ли е? Освен инфото в някои наши медии, има ли снимки или нейни изказвания? Аз поне не открих, но ти може би разполагаш с такива. Не че това има някакво значение. Останало ми е като спомен неадекватната реакция на БПЦ, но това е друга тема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За @парапсихотроника и т.н. да кажа ,че дъноф е пратен от протестанска църква по точно "методистка" във факултета в Бостън на тяхна сметка (с техни пари)написал е един антибългарски пасквил в прослава на някакви измислени (ГЕРМАНСКИ)готи и е прокарва "панславянската" измислица на руснЯците.И май не е бил никакъв доктор...

Не “откриваш” нищо сензационно. Естествено е Петър Дънов да е бил изпратен с пари на Методистката църква да следва богословие в САЩ – ти не знаеш ли, че той е завършил средното си образование в методисткото Американско научно-богословско училище в Свищов? Какво очакваш – да учи във Франция на разноските на Католическата църква ли?! Я слез на земята и разсъждавай реалистично.

Няма нищо антибългарско в дипломната работа на Петър Дънов от Факултета по теология на Бостънския университет: “Миграция и християнизиране на германските племена”. Той изрично е писал още в началото:

“В обсега на това есе ще проследим миграцията на германските племена и покръстването им в християнство. Считаме, че тази тема заслужава внимание, тъй като германите играят важна роля в развитието на човешката мисъл и идеите на нашето време. В изследването й ще се опираме на историята като източник на информация.”

Официалната научна концепция тогава и до днес е била, че готите са германско племе. Разбира се, Петър Дънов е знаел тогавашната и сегашна хипотеза, че готите и гетите са идентични и по-нататък пише:

"Измежду германските племена готите са тези, които първи се проявяват в историята. Хипотезата, предложена от Верт, проследява произхода на готите до гетите, обитаващи крайбрежието на Черно море. Той цитира Херодот, Страбон, Солинус като доказателства за тяхната идентичност. Хумболт също казва, че Грим в трудове, които аз не познавам, ясно излага този факт. Ако готите са били гети, то тогава те са принадлежали към ... раса. По времето на Херодот – 450 г. пр. Хр. – гетите са заемали територията от двете страни на река Дунав, днешна България, Бесарабия и Влашко. До каква степен е вярно това предположение, е под въпрос."

Всеки, който е чел биографични материали за Петър Дънов знае, че той не е бил доктор – бил е бакалавър по теология и никога и никъде не е казвал, че има образователно-квалификационна степен "доктор по богословие". Не виждам защо това трябва да те учудва и какво значение има за дейността му.

Dunoff – така се е пишела и приблизително така се произнася фамилията на Дънов на английски. Ами пиши тогава направо Дъ Мастър - Питър Дъноф, ако това ще те удовлетворява. :cool:

Ето ти и за Ботев:

"Какво ще придобиеш, ако напишеш едно стихотворение? Кое стихотворение е най-хубаво? Ботев писал: „Не Ти, кой си в небесата, но Ти, кой си в мене, Боже, мен в сърцето и душата“. Той искал да каже, че Бог е в душата, че Любовта се проявява чрез душата. Бог не си служи с насилия и убийства. Ботев се вдъхновяваше от идеята за освобождаване на България от турско робство. Той схващаше, че освобождението на народите идва от Любовта, от братството между народите. Казвам: Бог освобождава народите, а хората са проводници на Божията воля."

"Човешкият нос". 9. Лекция от Учителя на Общия окултен клас, държана на 1 март 1933 г., София, Изгрев.

Дънов, Петър Константинов. Работа на природата. София, Издателска къща „Хелиопол“, 1998.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък не мога да разбера защо се водят спорове ? И как може да се сравняват хората въобще?! Според мен всеки човек е уникален и не подлежи на сравнение с когото и да било. Дънов си има своето място,Ботев също.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Ако хората умират, как могат тогава миналите поколения да говорят? Ако хората наистина са убедени, че душа не съществува, че човек умира и нищо не остава от него, защо тогава студентите ходят всяка година на мястото, дето Ботев е паднал убит, и му споменават паметта? Защо турят венци на паметника на Ботев и държат речи? Нали той не съществува? Защо трябва да чествуват паметта на човека, който не съществува? Защо трябва да ходят всяка година да му се радват? Или това е за някакво забавление? Неразумно е да се прави увеселение на една статуя. Не, Ботев е една душа, един дух, който и сега живее и работи. Ботев сега работи по-усърдно, отколкото в турско време. Днес той е повече прогресирал, отколкото на времето си. Ботев, ако дойде днес в България, пак ще го подведат под някакъв съд, под някакъв закон. Ще кажат: „Ботев е анархист, той е такъв, онакъв...“ и веднага ще го повикат в обществената безопасност. Днес много малко се изисква, за да обесят човека."

"Произход и значение на светилника". 8-а неделна беседа, държана от Учителя на 19.XI.1933 г., 10 ч. сутринта, София – Изгрев.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И на мен така ми казаха ....ама виждаш как е ...копирането няма край ...те докат свършат тия 5000 беседи ,ша минат 7-8 години и после пак с начале!Публикувано изображение

п.п.сега разбрах ,че са въвели много кратка сутрешна молитва ,почти като "мантра" и + това са се съюзили с щайнеристите за училищата им? антрповските ...Публикувано изображение

:) Получих отметка в пощата си, че някой ме е цитирал :hush: . Нееее camarero, аз говорех за този форум тук :eek:. Ами да си копират хората тебе какво те бърка това!? Така им харесва така си го правят, какъв ти е проблема!? Сам си отговори, не е необходимо да отговаряш на мен :)). Не ти ли прави впечатление, че ако тях ги удовлетворява четенето, обсъждането и цитирането на беседи и се чувстват добре в собствената си кожа, такива критикари като теб се изпържват в собствения си сос и в нечистотиите които сами създават с думите и мислите си. Но, щом така ти харесва, моля, свободната воля си е твоя. Сам взимаш решенията си и сам ще си носиш последствията от тях. Това е принцип който никой не може да избегне :) Редактирано от Алморот (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:down: Получих отметка в пощата си, че някой ме е цитирал :P . Нееее camarero, аз говорех за този форум тук :biggrin:. Ами да си копират хората тебе какво те бърка това!? Така им харесва така си го правят, какъв ти е проблема!? Сам си отговори, не е необходимо да отговаряш на мен :)). Не ти ли прави впечатление, че ако тях ги удовлетворява четенето, обсъждането и цитирането на беседи и се чувстват добре в собствената си кожа, такива критикари като теб се изпържват в собствения си сос и в нечистотиите които сами създават с думите и мислите си. Но, щом така ти харесва, моля, свободната воля си е твоя. Сам взимаш решенията си и сам ще си носиш последствията от тях. Това е принцип който никой не може да избегне :)

Пак ще получиш отметка,освен да махнеш тая опция... мене не ме бъркат,ако си ходят там където си ходят тихичко както твърдят без да се афишират мого мого на никой не пречат ,ама да се пънат из форумите ,че те били морални,чисти и слънчасали и водача им бил най великият българин това ми идва в повече.

Пък те самите се пържат в своето двуличие и лицемерие.

мдаа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:cool:

Пак ще получиш отметка,освен да махнеш тая опция... мене не ме бъркат,ако си ходят там където си ходят тихичко както твърдят без да се афишират мого мого на никой не пречат ,ама да се пънат из форумите ,че те били морални,чисти и слънчасали и водача им бил най великият българин това ми идва в повече.

Пък те самите се пържат в своето двуличие и лицемерие.

мдаа

Мда това ще трябва да го оправя :)

Ами като ти идва в повече, просто подминаваш, не обръщаш внимание и това е. В интернет това поне е лесно и не само в нета в живота също е така- събирам се разговарям и изслушвам само хората с които имам допирни точки останалото просто не ми привлича вниманието и толкова :) .

По повод двуличието им. " Тебе що ти е, казва Господ, ти върви след Мене" :) . Цитирам ти по памет Христос, защото пишем във форум религия, а си българин, предполагам, че си и Християнин, може и да греша. Мисълта ми е да не обръщаш внимание толкова на външното, но да се концентрираш върху същественото т.е. да надникнеш отвъд завесата...Както и да е. Не ми се пише повече, надникнах за малко пък цели три поста написах :) и съм сигурна, че няма да постигнем съгласие. Лека вечер!

Редактирано от Алморот (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз например искам да попитам последователите на Дънов, как разбират следните негови думи: "Аз съм Елохим, Ангел на Завета Господен." (из "Възвание към народа ми" от 1898 г.).

Друго интересно негово изказване е следното: "Съвременният свят е обхванат от една нова идея - болшевизма. Тя е Божествена идея, но опасно е да не се изопачи. Всяка нова идея е Божествена, но като се прилага, в нея се вмъкват човешки елементи - користолюбие, егоизъм и др., които я изопачават. Не се страхувайте, че известно движение ще вземе големи размери... Партия ли е комунизмът? Партия, но по-добра от другите... Господ е решил да оправи света чрез светските хора. Политиканите и социалистите ще оправят света, защото те искат свобода. Ще кажете: как тъй? Тези хора разрушават, не градят. Питам: когато градите нова къща на мястото на старата, не разрушавате ли първо старата и после градите? Ако не изхвърлите от ума си един стар възглед, не може да се роди нова мисъл." Целта оправдава средствата - това ли е посланието на дъновизма? Или че войнстващият атеизъм на болшевиките е Божествена идея?!!

Ами следното: "Някои казват: какво ще стане с България? - Щом България приеме Божественото Учение, добре ще бъде с нея. Но ако не го приеме, зле ще й бъде. Колкото евреите прокопсаха, толкова и българите, ако попречат на Бялото братство. Да го знаят българите. Съдба има..." Това даже няма да го коментирам.

И за десерт: "Земетресението в Южна България щеше да стане на 12 апр. 1928г. в 12ч. през нощта. Но аз водих преговори с аеропага на всемирните съдии и издействах то да стане в друг момент, свързан с по-малко жертви за нашия народ...За мене в света всичко е ясно.Аз съм в общение със света на високо развитите духове и те ми дават прозрение и ясновидство"

До колкото ми е известно у нас Дънов има около 1000 последователи, между част от които се водят и някакви котерийни борби. Не мисля, че това учение има бъдеще и не виждам защо трябва да му се обръща кой знае какво внимание.

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

scepsis ,аз не не се наемам да тълкувам Дънов,защото съм чела малко от неговите произведения и не съм компетентна.

Мога да си позволя да цитирам мисли от негови беседи,които харесвам.

Например:

"Аз разглеждам две противоположности в живота: богатството и сиромашията. Всички хора искат да бъдат богати, никой не иска да бъде беден. – Защо съществуват богатството и сиромашията? – Не може без тях. Проследете живота на природата и ще видите, че и там съществуват богатството и сиромашията. Те са състояния на разумния живот. Бог дава богатството на човека, за да познае неприятелите и враговете си; да разбере кое го спъва в живота. Бог дава сиромашия на човека, за да познае приятелите си, както и всички положителни, възходящи сили, които работят за негово добро. Казваш: „Аз съм сиромах“. – Разбра ли кои са твоите приятели? – „Не разбрах.“ – Тогава не си разбрал и сиромашията. Казваш: „Аз съм богат“. – Разбра ли неприятелите си? – „Нищо не разбрах.“ Ти трябваше да познаеш неприятелите си и да извадиш ножа си, да влезеш в борба с тях."

Любовта,носителка на живота

"Та казвам: Когато човек напуща земята, единственото нещо, което ще занесе със себе си, то са три атома. Като замине за другия свят, ще занесе три атома: Един атом, който носи неговите богатства на ума, един атом, който носи неговите богатства на сърцето и един атом, който носи неговите богатства на волята."

Стани ти,който спиш!

Вълка овца да направиш не се труди, защото е вън от границите на твоите възможности.

Всеки, който се показва, че е повече от това, което виждаш, знай, че иска да те възсяда. И всеки, който се вдига повече от тебе, знай, че мисли да те управлява.

На превзет човек съвет не давай, на хитър услуга не прави, а на зъл дума не казвай.

Знай, че качествата на нещата винаги се оставят, каквито са си.

Уважавам всички учения и религии и хората които ги следват.

Не ми харесват сектите,защото чрез влияние върху психиката и физиката на хората постигат основната си цел - материално облагодетелстване.

Редактирано от Moira (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм вселен. Вселяването е станало на 7 март 1897 г (стар стил). Това вселяване е станало на няколко етапа.”

Петър Дънов, “Българската душа”, Издателство “Астрала”, София, 2000 г., стр.315 .

"Понеже един от нас не ми даде думата да се изкажа, аз (Димитър Голов – бел. ред.) се обидих и казах, че думата има не той, а г-н П. К. Дънов, който мълчеше. Лицето на г-н Дънов взе друг израз, той избухна и каза:

"Тук няма никакъв Дънов, а Аз, Господ, който се проявявам чрез неговата душа! Вие забравяте, че мястото, в което се намирате, е свято. Засрамете се!"

14.08.1906 г., Варна, Годишна среща на Веригата

"Аз дойдох в България да кажа на българите истината, да им посоча правия път. И, вместо да ме послушат, те ме накичиха с различни епитети: лъжец, самозван пророк и др. Като се върна на слънцето, ще взема със себе си всички епитети, там ще напиша книга с бележки и впечатления от прекарването ми в България. От моята книга ще зависи бъдещето на България и на българския народ. Ако ме питате, кой съм всъщност, и какъв съм, покрай многото епитети, дадени от вас, казвам: Аз съм един екскурзиант. Може да питате и за Христа, кой беше и отде дойде. Това не е моя работа. Аз мога да говоря само за себе си. Казвате: Какъв е произходът на фамилията, в която дойде? – Фамилията ми е Дънов, но това е псевдоним. Бащата на моя дядо бил много як, здрав човек, като дъно. От тая дума произлиза прякорът Дънов. Дъно има и бъчвата, и реката, и морето – интересно е, за кое дъно се отнася. Навсякъде има дъно. Горко на оня, който няма дъно! Ето защо, когато ви наричат „Дъновисти”, ще знаете, че не сте мои последователи, но сте хора с дъно. След всичко това, трябва ли да ви наричат дъновисти? Аз не съм ви турил дъно. Думата „Дъновизъм” е прозвище. Ако се говори за чешма, желая тя да няма дъно. Ако се говори за човек, желая той да има не едно, не две, а много дъна. Горко на оня, на когото се запушат гърлото и червата! Отде ще влезе и излезе храната? Нещастен е оня, който има само по две дъна – в ума и в сърцето си. Едно от дъната на човека трябва да бъде плоско. Върху него Бог ще се проектира като светлина, да осветява човешките умове."

"Като го видя Петър". Беседа от Учителя, държана на 20.04.1919 г., неделя, София

"Новото учение е за всички, а не само за България. Не казвам, че трябва да се нарече „Дъновизъм“. Какво име ще му се даде, не е важно. То учи, че всички хора са братя и сестри помежду си и не трябва да се изнудват. Те трябва да се обичат. Това искам от всички, а не след хиляда години да изопачат мислите ми, както и до днес изопачават Христовото учение. Не искам криво да предават думите ми. Аз проповядвам едно: „Всички хора трябва да се обичат“. – Как да се обичат? Една е Любовта. Тя съгражда дома, семейството, обществото и държавата. Аз бих желал всички хора да познаят Живия Господ, от Когото са излезли. Една воля съществува – Божията воля. Един Господ – Бог на Любовта. Никакъв Дънов! Когато влезете в Любовта на Бога, тогава ще се напишат имената на всички, които са работили за тая Любов. Кой е бил Дънов в миналото, никой не знае. В бъдеще той ще дойде под друго име. Ще говорят, отде е дошъл Дънов, кой е баща му и коя – майка му, де е роден и т.н. Други казват, че той е учен, свет човек. – Не, само Бог е учен. Само Бог е свят. Ако в мене живеят Божията Любов и Божията Мъдрост, тогава мога да бъда учен, мога да бъда и свят човек. Не е свят човек оня, в когото не живеят Божията Любов и Мъдрост. Свещеници и проповедници, в които не живеят Божията Любов и Мъдрост, не са никакви свещеници и проповедници. Това не значи, че трябва да се нахвърляте върху хората, да казвате, че Любовта и Мъдростта не живеят в тях, но вие да бъдете образци, да докажете, че се отличавате от тях."

“Новият човек”. Беседа от Учителя, държана на 13 март 1921 г. в София.

"Следователно, когато сегашните болести се явят и се повишава температурата, аз казвам: хората възприемат светлината и топлината чрез тъпанчето си. Т.е. разумното възприемане на светлината и топлината не е нито чрез езика, нито чрез ухото. Сега мога да направя една аналогия и чрез носа, но я оставям. Единственият орган, чрез който възприемаме светлината и имаме едно истинско понятие за нея, са очите. Чрез очите човек изпитва известна приятност. В какво се състои тази приятност? Ако светлината дойде чрез ухото, никакво разширение няма, ако светлината дойде чрез езика, никакво разширение няма, но ако тази светлина дойде и влезе чрез твоите очи, веднага пред теб се отваря една цяла нова област. Всички тия предмети, които са били неясни, неопределени и стоят в тайно, сега се разкриват пред твоето око. Следователно всяко едно учение е вярно, само когато то може да разкрие Божествения свят пред нас по форма, съдържание и смисъл. Сега това можете да приложите върху себе си. Не прилагайте за другите това учение, което възприемате. Някои правят разлика какво искал, какво учил Христос и какво съм учил аз. Аз и Христос учим едно и също нещо, нищо повече. Но някои питат: „Ти кой си?“ Не е въпрос аз кой съм. Други питат: „Кой е Христос?“ Не е въпросът и Христос кой е. В света има само Един и Той е Бог на Любовта, Който се проявява, както иска и чрез когото иска. И всяка слава, и всяка мъдрост, и всяко знание в света е Негово: и всеки един, колкото и да е висок пророк, учител или някой от боговете и който се осмели само да вземе тази титла върху себе си, да усвои това, което Бог има в себе си, той е една фалирала личност. Ние не сме заблудени, нито искаме слава отнякъде, за да отговаряме какви сме. Не, не за нас. За нас е важно в това Слово на великия Господ на Любовта всички хора да имат Неговото благоволение, Неговата светлина и топлина и не чрез ушите, не чрез езика, не чрез носа, но чрез очите си. Не е въпрос сега какви трябва да бъдем ние – православни или евангелисти, или католици. Някои сега ни кръщават „дъновисти“. Най-голямата пакост, най-големият позор за мене е това име „дъновисти“. „Дъновист“ – това е псевдоним, аз сам не съм „дъновист“. Някому може да е много приятно да се нарича „дъновист“, но за мен думата „дъновист“, или когато споменат думата „Дънов“, то е забиване един гвоздей в ръката ми. Не е въпросът за това, ние всички страдаме от „дъновисти“, павелисти, апостолисти, петровисти и „tutti quanti“: от тази неразбранщина страда днешният свят, от имена като „каравелисти“, „тончевисти“, „драгиевисти“, „стамболовисти“ и т.н. Никои от тях – нито „стамболовисти“, нито „каравелисти“ оправиха България. Всяко нещо, което е обосновано на човешки ум, не е истинно. И християнството, като му сложиха това име, изгуби. Аз нямам нищо против християнството, но силата му не е в името. Ако мислим противното, т.е. че силата е в името, ние се лъжем. Аз принципиално тълкувам този закон. Силата на едно учение зависи само от Любовта, която прониква в това учение. Само тази Любов, която прониква в човешката душа, в човешкия ум, в човешкото сърце, в човешкия дух, тя е, която повдига. Вие можете да сложите моето име във венци, но и тогава не само нищо няма да ви придаде, а съвсем ще избеднеете и изсъхнете. Не трябва да идете на другата страна. Не ви казвам кой е Дънов, не искам да знаете това: аз съм като вас. Като разглеждам Христовото учение, аз не се деля от вас. А защо съм един от вас? Защото зная, че Бог е Любов, не мога да правя разлика между Неговите същества."

"Не правете никому насилие, нито оклеветявайте!" Беседа, държана на 4 юни 1922 г. в София.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...