Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Проблем с nVidia драйвер за SuSE 9.2

Препоръчан отговор

Слижих си аз Сусето, ама като му дам да се включи 3Д(на видеокартата) и ми казва:

- Няма пък :P , трябва ти комерсиалния драйвер от nVidia, който можеш да инсталираш от YOU!!!

Хубаво, казвам си. Щом трябва - значи трябва. Влизам там, слагам отметка на това нещо и чакам да видя кво ще стана, а то става така: свали го за нула време, ама като почна да го инсталира зацикли на 99%. Както и да е, пуших една цигара, после втора и гледам аз там пише ОК. Цъкам рестарт пак отивам там слагам отметка на 3Д и ... пак същата история. Добре де казвам, ти хитруваш, ама и аз мога. Отивам в сайта на nVidia, свалям го от там пиша квото там бяха написали и .... "Вие сте стартирали Х нещо си там трябва да излезете от него и тогава". Ама аз не знам как да излеза от него, което май е графичната среда(не ми смейте ако греша, ама с Линукс работя от 3-4 дена). Помогнете, че почвам да откачам вече :):sobbing::sobbing:

EDIT: Все пак успях да излезна от Х - средата и пак на става. Ето лог-файла ако помага:

nvidia-installer log file '/var/log/nvidia-installer.log'

creation time: Wed May 18 13:10:54 2005

option status:

license pre-accepted    : false

update                  : false

force update            : false

expert                  : false

uninstall               : false

driver info             : false

no precompiled interface: false

no ncurses color        : false

query latest driver ver : false

OpenGL header files     : false

no questions            : false

silent                  : false

no backup               : false

kernel module only      : false

sanity                  : false

add this kernel         : false

no runlevel check       : false

no network              : false

no ABI note             : false

no RPMs                 : false

force tls               : (not specified)

force compat32 tls      : (not specified)

X install prefix        : /usr/X11R6

OpenGL install prefix   : /usr

compat32 install prefix : (not specified)

installer install prefix: /usr

utility install prefix  : /usr

kernel name             : (not specified)

kernel include path     : (not specified)

kernel source path      : (not specified)

kernel output path      : (not specified)

kernel install path     : (not specified)

proc mount point        : /proc

ui                      : (not specified)

tmpdir                  : /tmp

ftp mirror              : ftp://download.nvidia.com

RPM file list           : (not specified)

Using: nvidia-installer ncurses user interface

-> License accepted.

-> No precompiled kernel interface was found to match your kernel; would you li

ke the installer to attempt to download a kernel interface for your kernel f

rom the NVIDIA ftp site (ftp://download.nvidia.com)? (Answer: No)

-> No precompiled kernel interface was found to match your kernel; this means

that the installer will need to compile a new kernel interface.

ERROR: Unable to find the development tool `cc` in your path; please make sure

that you have the package 'gcc' installed. If gcc is installed on your

system, then please check that `cc` is in your PATH.

ERROR: Installation has failed.  Please see the file

'/var/log/nvidia-installer.log' for details.  You may find suggestions

on fixing installation problems in the README available on the Linux

driver download page at www.nvidia.com

Редактирано от peter2003 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега..за да стане работата трябва да видиш няколко неща (всичкото това като root):

1. Пускаш updatedb. След това пишеш locate nvidia. Ако изкара нещо от сорта на nvidia.o или nvidia.ko вероятно всичко е наред. Ако не ще трябва да инсталираш ръчно (може пак да пробваш през yast, но в конзолен режим).

2. Преминаването в конзолен режим става с telinit 3.

3. Друг тест е да пуснеш glxgears. Ако покажат над 500-800 кадри за секудна вероятно е пуснато ускорението (това много зависи и от хардуера..на Celeron 2.8 с GeForce 5700 Ultra дава около 1400 и без ускорение).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доколкото познавам по-честите потребители на форума, zazzko определено е човек, разбиращ от Линукс. А и явно е доста на ТИ със SuSE. Дистрибуция, която аз не използвам, просто защото не ми допада. Но това разбира се е мое лично мнение...

:wors:

С този увод исках само да кажа, че съвета ми не отрича казаното от zazzko.

А просто ще ти предложа друг начин за инсталиране на тези драйвери.

А той е следния (дори мога да го нарека стандартен според README на nVidia):

1. Тези драйвери не се инсталират при стартиран Х. Т.е. трябва да не си в графична среда.

2. В директорията, в която е драйвера пишеш:

sh nvidia.................run

Което ще рече, че стартираш инсталацията. Тя ще ти каже, че нямаш компилиран модул и ще ти предложи два варианта за целта. Първия е да си потърси сама модул за твоето ядро на сайта на nVidia. А втория е да си компилира самичка модула, като за целта са и нужни сорсовете на ядрото. Те по подразбиране са в /usr/src/linux/

Надявам се, че и при SuSE са си там...

Аз лично бих избрал втория вариант.

3. Ще видиш съобщение, че драйверите са инсталирани успешно...

Това обаче не е достатъчно :wors:

Остава да кажеш на твоето SuSE, че трябва да зарежда именно тези драйвери като стартира Х-а. Това става като отидеш в директория /etc/X11/ и там отвориш файла xorg.conf

Това се прави със който и да е текстов редактор. Аз лично бих го направил с joe.

Понеже казваш, че ползваш Линукс от скоро, ще ти кажа какво точно значи да отвориш този файл с joe. Ами щом вече си в тази директория, просто пишеш:

joe xorg.conf

След което редактираш файла като сменяш Driver 'VESA' с Driver 'nvidia'

За да разбереш кое точно се едитва, прочети README, което можеш да намериш там, от където си свалил драйверите на nVidia. Т.е. на официалния им сайт има README. В него е описано много добре какво точно да промениш в този файл...

След като направиш промените, използвай клавишна комбинация Ctrl K X

Това ще рече "Save and Exit" :nono:

Промените са запаметени.

Пишеш

startx (за да влезеш в KDE)

И за малко трябва да ти се появи логото на nVidia - знак, че си се справил успешно...

:wors:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

[1. Отвори yast. Избери Install and remove software. Където пише "Filter:" от падащото меню избери "Search". Напиши kernel и дай търсене (при мен не става с бутона "ENTER". Кликни с мишката върху "Search"). Когато ти се заредят резултатите в лявата част на екрана, се увери, че имаш отметки срещу "kernel-default" и "kernel-source". Освен това и двата надписа трябва да бъдат или черни, или червени. Ако и двата са черни, значи че са ти инсталирани стандартни пакети. Ако са червени, значи са подновени скоро. НЕ ТРЯБВА ЕДИНИЯ ДА Е ЧЕРВЕН, А ДРУГИЯ ЧЕРЕН!

2.След като се увериш, че и двата пакета са инсталирани, свали този файл примерно в директорията root. За по-лесна манипулация запиши файла като nvidia.run или го преименувай след свалянето.

3.След като файла се свали, отвори конзола и напиши

init 3 Тогава ще преминеш от графичен в текстов режим.

Логни се като root

4.Влез в директорията, където си свалил файла. Примерно пишеш

cd /root

5.Напиши sh nvidia.run и инсталацията ще започне.

6.Възможно е инсталацията да ти открие предишен драйвер и да те пита, дали да го деинсталира. избери Yes

7.Възможно е инсталацията да ти каже, че няма подходящ кернел за твоя кернел и да те пита, дали да го свали от интернет. Избери NO

8.Инсталацията ще ти съобщи, че е небходимо да си прекомпилира кернела съобразно твоя кернел. Избери ОК.

9.След като това приключи, напиши:

sax2 -m 0=nvidia

0 e нула. Не е буква.

10.Настрой си монитора, когато се зареди sax2 - резолюцията, цветовете, но не пипай 3-Д то засега там. Когато тестваш настройките ги запиши, и ще се върнеш в текстовия режим.

11.Напиши

init 5

Логни се отново като root.

12.Отвори отново YAST.

13.Отиди в Hardware->Graphics card and monitor.

14.Там вече трябва да пише:

3D Acceleration:

Enabled

:bye:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъкмо се навих да пробвам Линукс, и направо ме разбихте с тези начини за качване на най-обикновенни драйвери.Предтсавям си какво ще стане после... Ще чакам по-добри времена... sad.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм така като чета и се сещам за поговорката : "Не питай старило, а патило".

Пичове вий ко направихте бре, още малко и за гъбки ще го пратите (шега бе)

Пич и аз съм се чудил как да си го инстална тоя драйвер, това което трябва да направиш е да рестартираш компа без да зареждаш графичната среда и да направиш това което са написали от Nvidia. Просто влез в /etc и намери файла конфигурационния файл, койот се стартира при зареждане. Ох не си спомням как се казваше, а сега не ми се прави рестарт в Linux, айде по-разбирачите да кажат. Вътре в този файл търсиш "run level" и променяш следния ред:

init 5 (може би беше init 4 или пък init 6) sad.gif

на :

init 2 (или 1 или 3)

Абе не си спомням точно, баш linux маняците да кажат кой level беше да се стартира само в конзола.

После само влизаш като root и следваш инструкциите дето са ги написали от Nvidia.

Чакаш много по едно време ще свърши, пак жлизаш в ония файл, връщаш стария run level -> reboot и си готов biggrin.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е съвсем така пич! Чети каквото съм написал и няма да имаш никакви проблеми!

Това казва дядо Ви Ниики.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване