Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Войници маршируват с противогази при 40 градуса

Препоръчан отговор

220x252.jpg

Командири от Горнобанската танкова бригада са наредили на уволняващите се войници да маршируват с каски и противогази в жегата.Разтревожен баща алармирал по телефона, че заради графити по щаба на поделението бойците били строени на плаца и заставяни да маршируват в униформа под жаркото слънце.Не мога да коментирам без разрешение, е заявил подп. Христо Ямболиев, заместник началник-щаб на бригадата.

От пресцентъра на МО обаче потвърдиха информацията.

news.bg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Че то сигурно откакто има казарма това си редовно явление :wors: .Зимата при под -20 градуса превземаш баири, лятото маршируваш в жегата. Че как иначе се става мъж. :) Военни , какво повече да се каже....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе, това е ужасно.

То хубаво мъж, мъж, ама като ти стане нещо в тая жега, голям мъж ще бъдеш. Има хора, чийто организъм не понася такива жеги, пък камо ли да марширува с дрехи дето тежат повече от него и с противогази.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айде пак военните такива онакива. Това е наистина едно голямо изпитание ,все пак те са мъже,а не мамини детенца. Който е издържал знае какво е,който не,значи не става,не е карал казарма а нещо друго. На война няма да те питат дали е пек,дали вали,дали е студ или е киша. Всеки трябва да издържи,за да оцелее,и да се бие после дори. Затова стига сте оплаквали,това е съдбата на военния,и на мъжа,да бъде мъж а не жена която хлечни при всякакви трудности. И ако някой каже че е опасно,да опасно е, има опасност,но по добре да свикваш,отколкото после да се откажеш когато ще ти трябва подобна издръжливост.

П.С Само за сведение, аз и други сме бягали в такива жеги с противогази и снаряжение,копали сме окопи , седели сме с пълно химическо облекло часове и какво ли още не... Обаче не сме се предавали,калявали сме се,и волята и тялото. Колкото и невероятно да звучи на мнозина изнежени,човек има доста физически резерви ,стига да има воля ,да не се предаде.

Редактирано от Devians (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...

П.С Само за сведение, аз и други сме бягали в такива жеги с противогази и снаряжение,копали сме окопи , седели сме с пълно химическо облекло часове и какво ли още не... Обаче не сме се предавали,калявали сме се,и волята и тялото. Колкото и невероятно да звучи на мнозина изнежени,човек има доста физически резерви ,стига да има воля ,да не се предаде.

Съвсем не мисля, че точно тия превземания на баири при екстремални температури в пълно бойно снаряжение представляват висша форма на героизъм или доказателство на мъжественост.

А иначе, за резервите си прав.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Съвсем не мисля, че точно тия превземания на баири при екстремални температури в пълно бойно снаряжение представляват висша форма на героизъм или доказателство на мъжественост.

А иначе, за резервите си прав.

Не,те не са героизъм,те са за каляване на волята и тялото. Знаеш ли после как се чуства човек,когото са изцедили до капка,и той почти само на една чиста воля ( понеже тялото се предава ) е преодолял всичко това ,и е доказал на себе си,и на другите ( тогава мислиш за тях като гадни шапкари,а после разбираш че не е точно така) че ти можеш това :speak: Чуството е страхотно,доказал си се че го можеш,макар да е изглеждало невъзможно да го направиш. Сега му викат търсачи на екстремални усщания ,че и пари дават хората за нещо подобно( и не съвсем,понеже сегашните гледат да има адреналин,но без физически усилия) Изобщо след като минат болките по тялото,душата ликува до Н-та степен :singer: ,поне моята ликуваше :)

П.С А сега като гледах новините разбирам че дори не са марширували ,а главно почивали в продължение на 20 минути. Е с тази демокрация,младежта освен че нагла стана и по-изнежена,знаят си само правата но не и задълженията. Никакви ценности и съзнание !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гаврата с човек няма нищо общо с военното обучение.Нас са ни карали същото и е много неприятно,и то пак го правеха за собствен кеф.Един в другата рота беше починал след марш на скок с противогаз и пълно бойно при 40 градуса.Аз пък мисля че трябва да съдят военните.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едва ли става дума за мъжественост или смелост.По скоро става дума за самата система на военните.Тях ги обучават още във военното училище, като ги наказват по подобен начин, после стават командващи и прилагат същата система.Ако някой си мисли, че в другите държави военните не са подложени на подобни неща и по-тежки изпитания много се лъжат.Преди години, когато бях наборен войник се издъних (подпалих палатката на командира при полеви занятия, неволно де..)-две денонощия бях с нахлузена пеперуда на главата и тътрех снаряжението си, така спях, така си карах машината, само свалях противогаза, когато ядях.Не се гордея, не го смятам за постижение, какво ми е дало преживяването, във всеки случай не и някаква ненавист към военните, те си вършат работата, така както са ги учили.Какво като войниците от Горнобанската танкова бригада се уволняват, дайте да ги оставят и да подпалят щаба тогава.Докато са войници трябва да си спазват устава и вътрешния ред, иначе стават анархия и което е по-лошо, дори злополуки.От маршируването под слънцето е възможно някой да му прилошее, но по-добре това, отколкото някой да пострада при лудории, които могат да измислят само войници почувствали се свободни да вършат глупости.

...

(като не са им дали и мушамени наметала и не са им ръснали някоя тактика пак тънко са минали, въпросът е да ги изморят достатъчно, а не да ги убиват)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе само аз и devians ли сме ходили в казарма? ;) За жените-ясно,но от мъжете не очаквах.......

Нормално е да правиш "марш на скок" с противогаз.по мое време почти всяка седмица старшината ни изкарваше с противогазите и пълно бойно снаряжение да се разходим с бърза крачка до Мало Бучино :bye1: Един път и аз придаднах в жегата-ама да съм умрял?Напротив-когато на третия "поход" успях с основната група да стигна до "целта" наистина чувството след това беше неописуемо.

Наскоро гледах по "Дискавъри" филм за "Чуждестранния легион"-ако знаете пък там какво правят войниците.....

Заравят ги до шията в пустинята и ги оставят-целта е да издържиш най-дълго време ;)превземат пюсъчни дюни с противогази,влачат оръдия без колелета в пустиянта и т.н.

Не мисля,че нашите военни се престарават.

А и графити в казармата? ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само че май се оказва, че т.нар. "уволнявки" малко се били понапили и малко били повандалствали. Аз лично бих ги накарал освен противогаз, да си облекат и химическото облекло, а и да се поснаражят с някоя и друга картечница за баланс в тичането. Както каза по-нагоре Devians (a.k.a Morfey_A), казармата е място за мъже, а не за мамини детенца, които хленчат като жени!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Абе само аз и devians ли сме ходили в казарма? ;) За жените-ясно,но от мъжете не очаквах.......

Нормално е да правиш "марш на скок" с противогаз.по мое време почти всяка седмица старшината ни изкарваше с противогазите и пълно бойно снаряжение да се разходим с бърза крачка до Мало Бучино :bye1: Един път и аз придаднах в жегата-ама да съм умрял?Напротив-когато на третия "поход" успях с основната група да стигна до "целта" наистина чувството след това беше неописуемо.

Наскоро гледах по "Дискавъри" филм за "Чуждестранния легион"-ако знаете пък там какво правят войниците.....

Заравят ги до шията в пустинята и ги оставят-целта е да издържиш най-дълго време ;)превземат пюсъчни дюни с противогази,влачат оръдия без колелета в пустиянта и т.н.

Не мисля,че нашите военни се престарават.

А и графити в казармата? ;)

Ех докторе, славни времена бяха,когато казармата бе наистина казарма,а мъжете-войници и половина. Аз дори си мечатех по едно време да ходя в прословутия Чуждестранен да кандидатствам,но нямаше как да изчезна от Бг за да се опитам да се запиша, просто нямах възможност. Помня как си помагахме ,какво другарство беше сред нас. И тогава наистина приятеля от казармата беше най-добрия приятел като цяло. С този с когото си спал в обща спалня за 30-50 ( дори по 100) ,ял,гърчил,помагали сте си,с когото си споделял всичко за мечтите си навън( тогава джисеми нямаше,единствена връзка с цивилизацията беше пощата-писма и записки) И отпуска се виждаше веднъж на месеци ;) А сегашните,излизат като луди всяка седмица,че и реват ако някоя случайно ги скъсат. А и тоя 'баща" не го знам какъв баща е,щом е опищял медиите заради синчето си,срам и позор за него,и сина му също!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мммм, даааа.

Май ходилите в казармата не сме много.

К'во толкова - противогаз в жегата. В казармата има едно правило "издъни ли се един - наказанието е общо, за да се усети". А и няма такова нещо като "гавра" - всичко е "устав". Поне аз(и още към 20 души рота), с противогази на главите и помпащи лицеви опори сме пяли "Тих Бял Дунав". Има и още безброй подобни находчиви упражнения, но за тях май ще е по-добре да се отвори специална тема. Още повече сега, след като редовната наборна служба вече не е задължителна.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Само че май се оказва, че т.нар. "уволнявки" малко се били понапили и малко били повандалствали. Аз лично бих ги накарал освен противогаз, да си облекат и химическото облекло, а и да се поснаражят с някоя и друга картечница за баланс в тичането....

И две ленти патрони през раменете,като сръбски партизани. :)

Виж как ги разбира нещата човек служил когато казармата бе все още такава.Те тогава тези простотийки си бяха ежедневие и никой не им обръщаше внимание.А сега,чак до телевизията стигна.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Физическата им подготовка на днешните войници и строевата им подготовка е като детска игра в яслите. Физическата и психическата подготовка и тренировка са важни и за жените но са особено важни за нас, мъжката част. Тази възраст - около 18-20 години е последен шанс за младите за добро физическо възпитание и каляване.

Малко помарширували на слънцето... И бащата дигнал гюрултията... Ами ние марширувахме по 6 часа на ден последния месец в София за парада 1300 години България ??!! Плюс около 15-20 километра вървене на бърз ход до плацовете на военното училище. Колко от днешните ще издържат на подобно темпо ? Август и септември 1981 бяха много горещи, нещо подобно на ситуацията в момента. Но си тренирахме с лекота по цял ден. Печало слънце... топло било... горещо било... А общо тренировките ни за парада бяха 7 месеца ежедневно трамбоване... Ахххх, дано не се налага да си изпълняват задълженията, че ще е тъжна и жалка картинката.

Гледам по навик понякога парадите и уменията на днешните бойчаги по официалните мероприятия. Елементарни умения нямат за държане на автомата, едно за почест не изпълняват като хората. А иначе са голяма работа по компютърните игри, кол оф дюти, дуум и подобни. Но на практика...

Имам и известно основание за подобна критика. Имах удоволствието да бъда в най-добрата първа редица и между тримата най-добри (на парада 1300 години България!). Специална комисия ни следеше и оценяше... 7 денонощия специална награда от Добри Джуров... И една книга с надпис и печат на генералния шаб ;) Еххх...

А нашите маршове на скок бяха по 50 до 60 километра... в пълно бойно снаряжение, с бегом на всеки 8-и километър, и задължителен тест с противогази и т.н. ;) Ежедневните 5-6 километра бягане, силовата подготовка и подобни няма да споменавам. Доволен съм, че имах удоволствоето да преживея всичко това, считам, че и всеки млад мъж, особено войник трябва да премине през подобни изпитания. А сега, на едни по-дъртички години и аз си поигравам на кол оф дюти и подобни и си спомням с умиление за моя си калашников :) Помня им все още номерата и на калашника и на ножа си...

п.п. По-горното описание е за времето ми в бившето ШЗО-Шумен ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моето мнение за казармата - майтапи и спомени, хубаво, ама разни простаци с 5-6 клас завършен да ти се правят на интересни и да се гаврят с теб - НЕ, МЕРСИ. Не искам да си губя 6/9 месеца от живота за нещо, което е без практически смисъл. Хубаво сте се научили да тичате с противогази по 50 км. и да разглобявате Калашници за 30 сек, ама сега - полза никаква. Някой може ли да каже, че все още усеща ползата на нещо, което може да се научи САМО там, а не в реалния живот. Особено ранните 80те до ранните 90те това си е било чисто експлоатиране на безплатна работна ръка - що труд са положили нашите бащи за нищи, никой не знае точно. Само да цитирам една ГАВРА, която надали някой ще одобри като "каляваща" - вуйчо ми (завършил школата в Плевен) си марширува летоска, оборудван, както си трябва, в най-голямата жега на обед, в някаква улица заедно с другите от ротата. Наизлезлите баби и лалки от къщите им били приготвили буркани и канчета с вода - да пият по пътя, без да спрат дори, но МНОГОУМНИКЪТ - старшината, не им разрешил да ги вземат, защото МОЖЕЛО ДА СА ОТРОВЕНИ ?!?!?!?!? Колко са били припадналите, няма да коментирам.

Да, господа мазохисти, щом ви е толкова кеф в казармата, идете на доброволен запас за някой месец. С този си акъл да видим как ще ви стори. Даже за по-реалистично можете да накарате старшината да си прилага някои от старите номера - ей така, като за стари кучета.

Айде стига толкова от мен. Смисълът е ясен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гаврата с човек няма нищо общо с военното обучение.

Напротив, тя е част от него. Проблемът е когато освен гавра не те учат на нищо друго.

Добре ще я запомнят тая казарма... biggrin.gif

Като всички които са минали през нея. След нея бях като нов човек, промених си вкусовете за жените, музиката...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е сега се сетих при нас как всичко живо до капитан бяхме с противогази и командира на поделението ни проведе лека, спортна строева подготовка. Само не помня какво беше станало, че до капитан, всичко беше с противогазите и бегом по плаца.

Всеки понеделник беше газов ден.

А къв купон е да бягаш без слюдите на стъклата? Нищо се не вижда и бегаш. Кой се претрепе, пада става и пак ГАЗ.

По мое време ако бяхме нарисували щаба с графити, чак не ми се мисли какво щеше да стане след това. Тези леко са се отървали според мен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Моето мнение за казармата - майтапи и спомени, хубаво, ама разни простаци с 5-6 клас завършен да ти се правят на интересни и да се гаврят с теб - НЕ, МЕРСИ

Аз бях в школата за танкисти в Сливница,за там мога легенди да разказвам,ако става дума за побоища и гаври.Същото се отнася и за Горнобанската бригада,само че незнайно защо,след казармата тези неща се забравят много бързо,и остават само хубавите спомени.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване