Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

На България ще й трябват 100 г, за да догони ЕС

Препоръчан отговор

На България ще са необходими 100 години, за да настигне останалите членки на ЕС.

Това сочи изследване на Калифорнийския университет в Лос Анджелис (UCLA), цитирано днес от bbj.hu, предаде БТА. Въпреки че страните от Източна Европа са на път да догонят Западна Европа, на всички тях им предстои да изминат дълго разстояние, се отбелязва в изследването. Според изчисленията на Калифорнийския университет на Унгария ще са нужни 30-35 години, на Чешката република - 25 години, на Румъния - 40-45 години, за да достигнат стандарта на Западна Европа. Двете крайности според изследването са Словения, на която ще са необходими само 5 години, и България, която няма да догони останалите членки на ЕС в близките 100 години. Изследването на Калифорнийския университет сочи, че от 1989 година в страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) е налят капитал в размер на 240 млрд. долара. В момента производителността на Унгария е 60% от средната стойност за ЕС. В началото на 90-те години на миналия век заплатите в ЦИЕ са представлявали 7% от германските и австрийските, а в момента са 20 процента. Що се отнася до различията в икономическата структура, изследването сочи, че в 15-те държави стари членки на ЕС служителите в малките и средните предприятия възлизат на 50% от цялата работна сила, докато в Унгария това съотношение е само 20 процента и дори по-ниско, а в останалите държави от региона то е 10 процента.

Източник: dir.bg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едва ли трезво мислещ българин,ще иска да настигне ЕС ! Той би се задоволил с един стандарт,позволяващ му да живее достойно,а това на фона на днешният ден,не означава повече от 2-3 пъти по-високи доходи.

При положение,че доходите се компенсират/нарочно не използвам думата "увеличават"/ с около 10% на година,означава около 20 години.

Лошото е,че много млади и образовани,няма да чакат тази преспектива,и ще предпочетат живот извън пределите на България,и на Европа !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ееее пак деееее 100 са аз си мислех за повечко. Дано внуците ми да осетят това настигане!

Е то така се казва/а сигурно е че с тези мошенници които ни управляват никога няма да ги стигнем в ЕС/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Двете крайности според изследването са Словения, на която ще са необходими само 5 години, и България, която няма да догони останалите членки на ЕС в близките 100 години.

Защо винаги сме на дъното на класациите ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ееее пак деееее 100 са аз си мислех за повечко. Дано внуците ми да осетят това настигане!

Праправнуците може

;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да ама никой не казва че те ще са спрели за да догоним biggrin.gif

Така де за тея 100 години никоя държава няма да спре да се развива за да може България да я догони!

За мен това един чист мираж : Все едно Шумахер да води с обиколко и да го настигнат - няма начин!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно така. След 100 години можем да стигнем на равнището а ЕС в момента, но колко ли още ще се развиват и доусъвършенстват?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
На България ще й трябват 100 г, за да догони ЕС

Само дето са пропуснали 40 години в ляво и 250 години, на диагонал ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Уж все позитивизъм в мненията ви, а аз с моя негативизам трябва да се възпротивя. Даже и на Япония не са и трябвали повече от 30 години, за да остави далеч зад себе си прехваления запад, хахахаха.

Сигурен съм,че ние българите ще успеем за много по-кратко време, още повече , че имаме най-големия ръст на БВП в цяла Европа. Това най-малкото ще примами още западни инвеститори+ най-ниските ни заплати. Кво да кажа за Хамериканците. Те живеят с илюзите си, че става нещо от тях,но само те си мислят това.

И още веднъжще се изсмеяна хамериканците . Румънците вече са на път да оправят и нас, с техните огромни инвестиции в българската икономика.Незнайно защо не си харчат парите в Румъния, а заляха България. От това печелим само ние, а Румъния губи.

Смях само в залата на калифорнийското даскало.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

bildera_, преди и аз бях оптимист като тебе, но честно казано се уморих от малоумната ни действителност. Това, че румънците наливат пари у нас, говори само колко назад сме от тях. А за Япония да не става и дума. Там министрите са самоубиват само, защото публично са опозорени от скандали. Просто база за сравнение няма, за съжаление. Не звуча много оптимистично, но изходът е всеки да се оправя сам и дотам. Поздрави. cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Едва ли трезво мислещ българин,ще иска да настигне ЕС ! Той би се задоволил с един стандарт,позволяващ му да живее достойно,а това на фона на днешният ден,не означава повече от 2-3 пъти по-високи доходи.

При положение,че доходите се компенсират/нарочно не използвам думата "увеличават"/ с около 10% на година,означава около 20 години.

Какъв е смисълът от 10% увеличение на доходите, като заедно с него цените се вдигат с 20%.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да направя малка корекция:

...още повече , че имаме най-големия ръст на БВП в цяла Европа...
Инфлацията го изяжда почти целия.

Ако ви интересува: Няколко статии по тази тема в dnevnik.bg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
На България ще са необходими 100 години, за да настигне останалите членки на ЕС.

............

Изследването на Калифорнийския университет сочи, че от 1989 година в страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) е налят капитал в размер на 240 млрд. долара. В момента производителността на Унгария е 60% от средната стойност за ЕС. В началото на 90-те години на миналия век заплатите в ЦИЕ са представлявали 7% от германските и австрийските, а в момента са 20 процента. Що се отнася до различията в икономическата структура, изследването сочи, че в 15-те държави стари членки на ЕС служителите в малките и средните предприятия възлизат на 50% от цялата работна сила, докато в Унгария това съотношение е само 20 процента и дори по-ниско, а в останалите държави от региона то е 10 процента.

Източник: dir.bg

какво излиза-отново се прави индуктивен извод от развитието на една страна (Унгария) ,която приемат за еталон,и се съди за равитието и на останалите страни в региона :)

И това се прави без да се се съобрази с местни особености (пазар на труда,безрабитица,перспективи) ,а само по показателя БВП :)

Не приемам подобни прогнози на сериозно-по скоро като врачуване на кафе cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
какво излиза-отново се прави индуктивен извод от развитието на една страна (Унгария) ,която приемат за еталон,и се съди за равитието и на останалите страни в региона ;)

И това се прави без да се се съобрази с местни особености (пазар на труда,безрабитица,перспективи) ,а само по показателя БВП ;)

Не приемам подобни прогнози на сериозно-по скоро като врачуване на кафе cool.gif

Какво очаквате от хора, които не знаят къде се намира България на картата...

Хората ви казват истината в очите :eek: , а вие сте като коне с капаци :whist: .

Като не приемате това, което казват се обърнете назад и вижте какво се постигна за двадесет години angry.gif ...

Вървим назад , а не напред и вярно, че не са прави ...

...те са оптимисти , като си мислят, че ще ги настигнем след 100 години !!!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Хората ви казват истината в очите ;) , а вие сте като коне с капаци :whist: .

Като не приемате това, което казват се обърнете назад и вижте какво се постигна за двадесет години angry.gif ...

Никой не спори... На всички ни е ясно че сме тръгнали "по лайняната река нагоре без гребла" и нямаме нужда от изследвания и проучвания, за да го разберем... Просто “всеки народ заслужава държавата си”...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
bildera_, преди и аз бях оптимист като тебе, но честно казано се уморих от малоумната ни действителност. Това, че румънците наливат пари у нас, говори само колко назад сме от тях. А за Япония да не става и дума. Там министрите са самоубиват само, защото публично са опозорени от скандали. Просто база за сравнение няма, за съжаление. Не звуча много оптимистично, но изходът е всеки да се оправя сам и дотам. Поздрави. cool.gif

Аз винаги съм бил оптимист и виждам, че вървя напред. Е, искаше ми се на тая възраст да съм милиардер, ама това са само детски мечти. Даже и в щатите това не се случва почти никога. Ами човек спре ли да вярва - тръгва назад. Мисля, че vboychev каза нещо,което е много вярно:

Какво очаквате от хора, които не знаят къде се намира България на картата.
Само си помислете, как се събира информацията за България в Щатите. Това са някакви доклади на хора, нямащи си и представа за действителността в България. Щатите защитават циганите, но дали знаят, че те не си плащат ток, вода, данъци... Тогава за какво изследване говорим? Може би подкрепяйки малцинствата ни, искат те да се окажат прави и винаги да ни държат в шах, без да ни дават мат. Изследването за мен е кьорфишек. Никой не може да предвиди какво ще стане след 100 години! Първо, той няма да е жив. Второ, може да се роди втори Хитлер и да обърка сметките им.Трето, никоя държавна система не е просъществувала толкова. А каква ли прогноза биха направили в 1907 година за България, когато страната ни се е развивала с много яки темпове? Може би, че след сто години ще оставим всички европейци далеч след нас? Редактирано от bildera_ (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И да си довърша мисълта - хайде да си оправим първо нашата кочинка и после да правим проучвания за другите...

Редактирано от vboychev (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Хората ви казват истината в очите :eek: , а вие сте като коне с капаци :whist: .

Е-какво ни казват?Че Унгария е достигнала 60% от производителността на труда в ЕС ли?А понеже у нас е по-ниска-и заради това сме били по-зле......

А някой да взема факторите-пенсионна тежест?А колко са хората в България,които са трудоспособни -не само по възраст,ами и по етнически принцип-защото циганин да работи аз не съм виждал,а няма и да видя ;)

"Производителност на труда"-ами много ясно,че ще е ниска у нас-нали точно това искаха от нас САЩ и Европейския съюз-от нас да стане отново една аграрна страна,и да изнасяме персонал по подръжката,сервитьори и болногледачи за Западна Европа.

Това,което искха в началото на 90-те,това и стана.

За какво ни пишат разни статистики-та ние и без това си ги знаем.

А това проучване си е изсмукано от пръстите-и още в първия си пост обясних,защо не съм съгласен с него :angry:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване