Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

VencedOr

Най-добрия жичен рутер за БТК ADSL интернет?

Препоръчан отговор

Моля ви всеки да си изрази мнение по темата, защото се готвя да купя рутерче за приятелката ми, а не знам точно на кое да се спра.

В къщи съм си с рутер на Netgear - RP614 , но не мога да кажа, че съм супер доволен, за това, ако някой е на БТК , има обикновен жичен рутер и е доволен от покупката си , нека да каже тук марката и модела на рутерчето, което ползва. / имайки в предвид, че интернета ще се ползва и за торенти и за всичко, а не само да си разцъка човек странички и толкова /

За тези които ползват друг Интернет доставчик, моля да не изразяват мнение, тъй като интернета на БТК е по специфичен.

Благодаря предварително на писалите в тази тема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз съм с Netgear, wireless, WGR614v7, и ме хващаш в крачка, точно се боря с него. Или БТК-тата не са в ред днес или той ми създава проблеми, нямам читава връзка навън, а на всичкото отгоре съм забравил паролата за администрация на рутера. Това ще рече, че рядко ми се е налагало да се занимавам с него и почти е истина. Все пак налагало ми се е да го рестартирам от време на време, ама познанията ми не са достатъчни, нито съм се задълбавал в проблема за да кажа 100% дали е от него или от ADSL модема на БТК или от самото БТК. В общи линии върши прилична работа, без да създава много проблеми. Ако си спомня паролата ще споделя, дали има генерирани грешки в лога. До последния път, когато съм го гледал не е имало такива. Приятел ми беше препоръчал на Corega жичен, не си спомням модела точно, но мога да попитам.Това беше, ако не се лъжа:http://www.corega-international.com/2/1341...1356/chprd.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

добре изглежда като характеристики, прилична функционалност. Сега остава да кажеш, че приятеля ти е на БТК :rolleyes: и че няма проблеми с рутера:yanim:

Гледам обаче, няма нищо за скоростите на юзърите към рутерчето, имам и едно canyon-че в къщи, има си всичко, включително лимитиране на връзката и други яки опциики, но с торентите и той се претоварва както нетгиъра.

като цяло проблема при БТК+малките рутерчета е, че заради торентите скапва връзката, ако не се лимитира всичко на минимум от торент клиентите на хората закачени към рутерчето.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
добре изглежда като характеристики, прилична функционалност. Сега остава да кажеш, че приятеля ти е на БТК :angry: и че няма проблеми с рутера;)

На БТК е. А дали проблемите са в малките рутери или в ъплоуда на ADSL от БТК.

Редактирано от kasak (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В нашата мрежа от трима човека сме с рутер TP-Link TL-R460 на бтк сме и досега не сме имали проблеми много е лесен за настройване.А ето снимка и информация http://neoxpert.net/product_info.php?products_id=18

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

а някои да е опитвал да сложи ADSL платка

и да се пазарил с БТК да му дадат име и парола за РРРоА

без да им ползва китайския рутер ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

В нашата мрежа от трима човека сме с рутер LinkSys WRT54GL. на БТК 2МБ сме и досега не сме имали проблеми много е лесен за настройване също. Особено когато му се смени софтуера с такъв на Tomato или Thibor. В момента съм с Thibor15c (http://www.thibor.co.uk/). А информация за видовете хакнат софтуер може да се намери тук. http://www.extremetech.com/article2/0,1697,1934574,00.asp

Редактирано от tedy58 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като минималист мога да кажа, че съм го правил и с RP-IP509 ROUTER/1P WAN 4P LAN - $26.50 и за парите си работи задоволително добре на цена почти като за switch. cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
В нашата мрежа от трима човека сме с рутер LinkSys WRT54GL. на БТК 2МБ сме и досега не сме имали проблеми много е лесен за настройване също. Особено когато му се смени софтуера с такъв на Tomato или Thibor. В момента съм с Thibor15c (http://www.thibor.co.uk/). А информация за видовете хакнат софтуер може да се намери тук. http://www.extremetech.com/article2/0,1697,1934574,00.asp

Най- доброто като цена/възможности. Вярно, скъп е сравнение с жичните рутери, но на тази цена няма друг такъв с толкова опции за настройка и слагане на алтернативен фирмуер. Като по-евтина алтернатива мога да ти препоръчам Buffalo WHR-G54S, който също има възможност за Tomato фирмуер.

Aко ти е само за безпроблемна работа, без никакви специални възможности - колкото да дели нета, мисля че един Asus RX3041 ще е идеален.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
а някои да е опитвал да сложи ADSL платка

и да се пазарил с БТК да му дадат име и парола за РРРоА

без да им ползва китайския рутер ?

Аз им зададох подобен въпрос и дори ми отговориха... това противоречало на политиката на фирмата... После една седмица се разправяхме да пуснат/направят едно пренасочване при заявка за отдалечен достъп към определен вътрешен статичен адрес. Работи няколко дена и пак същото... Това не е задължение на нашата фирма... Така ми отговориха и върнаха оригиналните настройки... Но по принцип ако човек има късмет понякога техниците им по поддръжката правят подобни настройки и изключения.

А иначе по темата, най-евтиният вариант е най-простият суич, ако може втора употреба, 4 портов - за 7-8 лева cool.gif Модемът ще изполнява ролята на рутер. Ако няма да слагате уеб сайт, фтп достъп и подобни или нещо специално това е най-тънкият вариант. Ако все пак държите да си имате рутер - цитираният TP-Link460 е оптимален вариант като качество и цена.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А иначе по темата, най-евтиният вариант е най-простият суич, ако може втора употреба, 4 портов - за 7-8 лева cool.gif Модемът ще изполнява ролята на рутер. Ако няма да слагате уеб сайт, фтп достъп и подобни или нещо специално това е най-тънкият вариант. Ако все пак държите да си имате рутер - цитираният TP-Link460 е оптимален вариант като качество и цена.

switch-a само ще изгради една локална мрежичка, но модема дава само 1 IP и само към него пуска интернет, това съм го тествал, защото си имам и суич, така че идеята със суича не е добра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползвам WRT54GL с Томато фирмуер за разпределяне на БТК АДСЛ на 7 компютъра.Работи перфектно.Ако някой иска подробности,ICQ 54851755.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така и така темата малко се отклони натам, да питам :

- каква е разликата между рутер и суич - и двете имат портове за мрежа и това е.

- каква е разликата между мрежов кабел и кросовър кабел.

И какво най-общо ти трябва да си направиш жична малка - до 4 компа - домашна мрежа?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-грубо казано, понеже е 7 сутринта и ми се спи), рутера е един вид мини компютърче с процесор, памет и операционна с-ма и може да пуска нет към всеки порт, независимо че ISP(в случая БТК) може да е ограничил това. При по-скъпите и сложни рутери може да се задават различни правила за това към коя машина от мрежата колко нет да върви, кои портове да се филтрират и т.н. Всеки рутер има в себе си вграден суич. Суич е устройство с което просто можеш да изградиш компютърна мрежа, била тя малка или голяма, но не можеш да разпределяш Интернет и да задаваш правила, освен ако доставчика не е разрешил да се дели на повече от 1 компютър. При суича когато даден компютър от мрежета изпрати данни към друг такъв, данните отиват точно към адреса, за разлика от т.нар хъб при който данните се изпращат към всички IP-та от мрежата, но се приемат само от истинският адресант.

Кабелите:

За връзка компютър-компютър ти трябва кросоувър кабел, при всички останали случаи кабела е прав.

kabel55ppjm6.jpg

На лявата картинка е показан стандартият начин за свързване на мрежов кабел - прави се така и в двата края на кабела, а при кроснат от едната страна е прав, а от другата е като на лявата картинка. Всъщност рутерите могат да рабпотят и с кроснат кабел. Или поне моят може. :) - някакъв евтин Surecom.

За домашна мрежа от 4 машини ти трябва единствено кабел и суич, но ако ще делиш и Интернет не е лошо да се сложи рутер вместо суич.

netll6.th.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Lyudmil,много просто и същевременно разбираемо обяснение!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ползвам WRT54GL с Томато фирмуер за разпределяне на БТК АДСЛ на 7 компютъра.Работи перфектно.Ако някой иска подробности,ICQ 54851755.

Linksys router

WRT54GL добър вариант

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за обяснението. Много лесно за разбиране е.

ПС - играл си си да правиш и качваш картинки - златен си.

Ако го разшириш още малко, директно го предлагаме за статия - Драгозов ще съдейства.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ако го разшириш още малко, директно го предлагаме за статия - Драгозов ще съдейства.

Ще опитам да намеря малко време почивните дни и да направя нещо по въпроса. Всякакви идеи и помощ са добре дошли.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

всичко добре обаче този модел на линксис е безжичен, а мен ме интересува жичен, тъй като има изградена жична вътрешна мрежа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
switch-a само ще изгради една локална мрежичка, но модема дава само 1 IP и само към него пуска интернет, това съм го тествал, защото си имам и суич, така че идеята със суича не е добра.

Опитай още веднъж със суича, личният ми "рекорд" е 38 включени компа с интернет зад него... cool.gif ... и предстои да бъде подобрен laugh.gif

Людмил е дал добро обяснение, искам само да допълня, че поставяйки рутер се постига разделяне на компютрите зад него и те стават защитени и скрити за останалата мрежа (донякъде), макар и да имат общ интернет. Освен това понятията са малко размити в днешно време, модерните (и скъпи де...) суичи имат и рутер в себе си, миналата седмица май имаше подобна тема и дадох пример с един управляем суич, на ниво 2. Със страхотен Уеб интерфейс за настройка и диагностика между другото. Мен лично интерфейса ме впечатли най-много biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Опитай още веднъж със суича, личният ми "рекорд" е 38 включени компа с интернет зад него... cool.gif ... и предстои да бъде подобрен laugh.gif

Людмил е дал добро обяснение, искам само да допълня, че поставяйки рутер се постига разделяне на компютрите зад него и те стават защитени и скрити за останалата мрежа (донякъде), макар и да имат общ интернет. Освен това понятията са малко размити в днешно време, модерните (и скъпи де...) суичи имат и рутер в себе си, миналата седмица май имаше подобна тема и дадох пример с един управляем суич, на ниво 2. Със страхотен Уеб интерфейс за настройка и диагностика между другото. Мен лично интерфейса ме впечатли най-много biggrin.gif

Е то няма как, модема е настроен за 1 потребител и съответно дава 1 IP , ако направя настройките ръчно, този който е с IP: 192.168.1.3 - няма интернет.

Ако случайно си бръкнал в мозъчето на модема, така наистина може да се направи всичко само с един суич, но в противен случай БТК не са толкова глупави, все пак от всички точки на България се ползва интернета им.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

някой има ли представа на кой ЖИЧЕН рутер може да му се подменя firmware-то с Tomato или Thibor ?

ПС: Тоест рутер в диапазона до 60 лв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
някой има ли представа на кой ЖИЧЕН рутер може да му се подменя firmware-то с Tomato или Thibor ?

ПС: Тоест рутер в диапазона до 60 лв.

Няма да намериш такъв. Пък тия безжичните си имат и 4 LAN порта. :help wanted:

Linksys WRT54G

wrt54gl-1.jpg

Buffalo WHR-G54S

# Режим на работа 125* High-Speed Mode™ при употреба с 125* High-Speed Mode™ Buffalo безжични адаптери.

# Вграден DHCP сървър и 4-портов 10/100 LAN превключвател.

# Пълна съвместомост с 802.11b и 802.11g безжични продукти на други производители.

# Поддръжка на WDS за увеличен обхват, WPA-PSK (TKIP, AES) и 128/64-bit WEP Security.

# Поддръжка на WPA-PSK (TKIP, AES) и 128/64-bit WEP Security, Dynamic Packet Filtering.

# Сменяема антена.

# Външен бутон за превключване на режим на работа от маршрутизатор/аксес пойнт към бридж.

# Лесна и бърза настройка с AOSS™: AirStation One-Touch Secure System™.

# HighSpeed Routing: до 5 пъти по-бърз от стандартните 802.11g безжични маршрутизатори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...