Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Свободен софтуер за архитектура ?

Препоръчан отговор

Архитектура е много общо. 2D или 3D? За чертане или за дизайн? Ще се рейндва или само скици. Кажи за да зная какво да търся и предлагам...Иначе само ще гадаем, а не сме архитекти, нито познавам такива дето ползват безплатен софтуер.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Търся свободен софтуер за архитектура. Благодаря ви!

<{POST_SNAPBACK}>

CycasCAD

Има версия както за WindowsXP,така и за Linux. Разбира се, както повечето "безплатни програми" и тази е безплатна за лична употреба. Но пък и не е много скъпа май ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...значи търся, някаква програма от сорта на Archicad, но да може и да работи на по-слаби системки, евентуално версия за Linux... благодаря на Daemon за линк-а нещо такова търся...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...значи търся, някаква програма от сорта на Archicad, но да може и да работи на по-слаби системки, евентуално версия за Linux... благодаря на Daemon за линк-а нещо такова търся...

<{POST_SNAPBACK}>

Ако искаш погледни и OCTREE, а също и gCAD3D.

Първата е безплатна за (отново) лична употреба, а втората е напълно безплатна, ако не се лъжа.

Успех!

P.S. забравих да спомена, че ако ще позваш CycasCAD и имаш желание да правиш фотореалистични визуализации, трябва да си изтеглиш и POV-Ray. Тази програмка също е безплатна, интегрира се чудесно с CycasCAD, а самото създаване на подобни визуализации в тази комбинация е направо фасулска работа, като крайният резултат е на доста добро ниво.

Редактирано от Daemon (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
P.S. забравих да спомена, че ако ще позваш CycasCAD и имаш желание да правиш фотореалистични визуализации, трябва да си изтеглиш и POV-Ray. Тази програмка също е безплатна, интегрира се чудесно с CycasCAD, а самото създаване на подобни визуализации в тази комбинация е направо фасулска работа, като крайният резултат е на доста добро ниво.

Пробвал съм POV-Ray преди време, но ми се видя доста измъчена история да описваш като в конзола това което да се рендва. В POV-Ray доколкото се запознах

всичко се пише, светлини, текстури и т.н. Daemon ако работиш с нея(POV-Ray) много ще ми е интересно да споделиш малко опит. Аз се занимавам любителски с 3Д.

10х

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Пробвал съм POV-Ray преди време, но ми се видя доста измъчена история да описваш като в конзола това което да се рендва. В POV-Ray доколкото се запознах

всичко се пише, светлини, текстури и т.н. Daemon ако работиш с нея(POV-Ray) много ще ми е интересно да споделиш малко опит. Аз се занимавам любителски с 3Д.

10х

<{POST_SNAPBACK}>

Ами да, наистина можеш да си пишеш сцените и "на ръка", обаче аз като казах, че програмата се интегрира много добре с CycasCAD имах в предвид точно това - не ти се налага да минаваш през този ад. :yanim:

Всъщност, всичко е направено много лесно и интуитивно. Източници на светлина, материали, сенки, мапинг и т.н. са направени на принципа на 3DS Max или AutoCAD ... Е, разбира се не чак толкова добре, но като за безплатна програма това е свръх очакванията ми. А мога да кажа, че времето, за което ще постигна една визуализация с CycasCAD е поне 1/3 от времето, което ще ми отнеме за да я начертая в AutoCAD и да я рендна в 3DS Max-а. Наистина се работи много бързо с този продукт.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако съм разбрал правилно, сцената се наглася в CycasCAD, инпортва се в POV-Ray и там само се рендва. Аз бачкам на Rhino 3D, която поддържа формата на POV-Ray, но там се рендва без текстурите. Нещо при портването не могат да се запазят текстурите.

Май ще я пробвам тази програмка, макар до сега да не съм намерил нещо по-лесно от Rhino.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ако съм разбрал правилно, сцената се наглася в CycasCAD, инпортва се в POV-Ray и там само се рендва. Аз бачкам на Rhino 3D, която поддържа формата на POV-Ray, но там се рендва без текстурите. Нещо при портването не могат да се запазят текстурите.

Май ще я пробвам тази програмка, макар до сега да не съм намерил нещо по-лесно от Rhino.

<{POST_SNAPBACK}>

Точно така, всичко се нагласява и задава в CycasCAD, но другото удобството е, че дори не ти се налага да записваш файла на визуализацията във формат за POV, и после да го отваряш допълнително в другата програма - напротив, CycasCAD сама подготвя такъв временен файл и го подава автоматично на POV-Ray, която от своя страна се стартира служебно в точния момент, свършва подадената задача и след това вече имаш изображение, което можеш да прегледаш на екрана (например междинно рендване на по-ниско качество) или пък да бъде записано във файл, в графичен формат по твой избор и с произволно високо качество.

Какво да ти кажа, kayovas, програмката наистина си струва. Вярно, интерфейсът й е малко спартански, но това се дължи на скапания GTK, който е ползван за създаването й. Като се абстрахираме обаче от липсата на шаренийки, не мога да се сетя за нещо крайно негативно в нея. Е, винаги ще се намерят доста по-добри програми, но за без пари - толкоз :yanim:

Между другото, ако си свикнал да работиш със слоеве, ще се разочароваш - програмата предлага тази възможност само в платената си версия, а в безплатната тази функционалност е забранена. Това е леко дразнещо, ама това е положението ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При един елементарен интериор има поне 20 леъра. Да не кажа повече. Трудна работа. освен това не може да инпортва нищо. май си е като за без пари.

Редактирано от kayovas (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
При един елементарен интериор има поне 20 леъра. Да не кажа повече. Трудна работа. освен това не може да инпортва нищо. май си е като за без пари.

<{POST_SNAPBACK}>

Всъщност, можеш да импортваш други файлове, ако са били създадени с CycasCAD. Също можеш да импортваш и предварително обособени модули, но проблемът със слоевете си остава, така че ако работата ти го налага, оглеждай се за друг вариант.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам готови сцени и мислех да ги инпортна в CycasCAD за да си поиграя с рендъра. Просто нямам време да се уча да чертая с нова програма.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Blender 3D - безплатен, най-добрия софтуер от ранга на 3DS max и Maya. Има и Много добър рендер YafRay.

ето малко линкове за да се насладите на фрий арт.

http://blender3d.org

Галерия

Render

Eто това е професионална работа, като за без пари cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Blender 3D - безплатен, най-добрия софтуер от ранга на 3DS max и Maya. Има и Много добър рендер YafRay.

ето малко линкове за да се насладите на фрий арт.

http://blender3d.org

Галерия

Render

Eто това е професионална работа, като за без пари cool.gif

<{POST_SNAPBACK}>

Kayovas, благодаря ти много за линка! Това направо ми скри шапката, и ако наистина е безплатно (без някакви уловки), да знаеш, че си ми направил голяма услуга.

Веднага почвам да го тегля :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма уловки - GNU GPL лиценз. А иначе програната я имаше в сотуерните новини и това ме подсети за нея. Пробвал я бях преди 2 години, но тогава бях прекалено неориентиран и като видях интерфейса... но в действителност не е толкова зле, въпрос на привикване.

Ако имаш интерес ето ти линк и с литература за програмата. Всяка част е в три варианта:ph34r:.html.zip, *.html.tar.gz, *.pdf.zip. Хората предоставят свобода на избор и това е пример как понякога свободата може да те заблуди (ако си малко глупав, както съм аз :blink: ) Изтеглих първата част и в трите варианта преди да се усетя. Поне направих стабилен м/ународен трафик на доставчика :ph34r: . Ето и линка:

Документация за Blender3d.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване