Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Наскоро ми се повреди един хард диск с ценна за мен информация. 40GB maxtor, модела точния му е 6L040J2. Проблема е следния още при включването на компютъра издава достра странни звуци - дрънчи на умряло и се разпознава бавно, дори понякога се разпознава като друг модел. Но както и да се разпознае BIOS-a дава hdd error press f1 to resume. След което този диск не се вижда въобще в windows.

Реших че може пронлема да е електрониката и пробвах с друга работеща от същия модел диск. Но уви не се оправи.

Доста рових из нета и се оказа че проблема може би е в "service area", която няма как да я презапиша. Много от програмите за възстановяване на данни или въобще на харддискове (пр. HDD Regenrator или Ontrack Data Recovery) не ми разпознават HDD-то. Намерих една програмка mhdd ( http://mhddsoftware.com/ ), която успява да ми разпознае диска но с нея също немога да оправя проблема.

Едно от нещата на които попаднах е PCI платка PC-3000, на която се закачат такива повредени дискове и със съответния софтуер може да се пише на места на които със стандартните IDE-та не става. Дори си намерих firmware за диска ми.

Въпроса ми е: има ли някой такова чудо и колко ще ми струва да си оправя или поне сваля по-важната ми информация от харда?!

И въобще всякакви съвети и варианти да се справя с проблема са добре дошли.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А пробва ли с програмите на Maxtor. Има една две хубави програмки там. Поразгледай, някоя може да ти свърши работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

първо с тях пробвах :cheers:

ако имаш предвид powermax или maxblast

не стават за целта

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
първо с тях пробвах ;)

ако имаш предвид powermax или maxblast

не стават за целта

<{POST_SNAPBACK}>

По принцип, това което си описал е почти сигурен знак за механична повреда на диска. Последното нещо, което трябва да опитваш е да възстановяваш данните от физически повреден твърд диск със софтуер от какъвто и да е вид - това е най-бързия начин да ги повредиш безвъзвратно. :cheers:

Услугата, която ти е необходима се предлага на много места в чужбина, но е много скъпа. Колко са скъпи твоите данни? Ако са за над $2-3000, не се чуди, а търси веднага специализиран сервиз. Не съм чул обаче някой да предлага такава услуга в България. Иначе в щатите би струвало около $3000 (в зависимост от проблема, може да е по-малко или доста повече), или поне толкова поискаха на хора, с които работех преди време, за да им възстановят данните от такъв повреден диск.

Ето и няколко адреса на такива фирми:

DriveSavers Data Recovery, Inc.

400 Bel Marin Keys Boulevard

Novato, California, USA 94949

http://www.drivesavers.com/

ActionFront Data Recovery Labs Inc.

3333 Bowers Avenue

Suite 235

Santa Clara, CA, 95054

http://www.actionfront.com/af501red.asp

Total Recall

931 American Pacific Drive

Suite 100

Henderson, NV 89014

http://www.totalrecall.com/contactus.html

Data Recovery Group

1821 Marina Blvd

San Leandro CA 94577

http://www.datarecoverygroup.com/index.html

Редактирано от Daemon (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблема ти много прилича на този с който се сблъска приятелката ми преди време. Както казвам много, имам предвид, че не е същия, защото при нейния драйв, имаше случаи машината да познае харда, някои от които използвахме да смъкнем информацията. Тя е докторант към БАН и цялата дисертация беше там, само че нямахме необходимите средства да го дадем на специализиран сервиз да го "оправят". Иначе харда издаваше такива звуци, да ти настръхне косата. По принцип Хардовете от тази марка(Seagate) са безшумни. Звука беше, все едно главата се връщаше в състояние на паркиране. Според мен дългата работа при завишени температури си беше казала думата. М/то Хардовете издържат само до 50 градуса, а нейния беше инелигентно облечен с гумена калъвка(да не изстине). Препоръчвам на всеки да си следи температурата на харда и да се грижи да не минава 40 градуса. А на edhunter, ако нямаш пари за сложната операция, а данните са ти толкова ценни, продължавай да опитваш и дано успееш да изкопчиш нещо.

Успех.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

edhunter,

Ако все пак решиш сам да правиш опити за възстановяване на информацията, опитай с Media Tools Professional v5.00

Можеш да свалиш Full (Appz + Serial) оттук:

http://luser.free.online.bg/Soft/Media.Tools.Pro.v5.0.rar

P.S. Забравих да ти кажа: препиши си серийния номер на листче, защото ще трябва да го въвеждаш всеки път, когато бутваш с дискетата...

Успех и да се надяваме, че тази една дискета за 400$ ще си оправдае парите... cool.gif

Редактирано от Licensed User (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите :)

за сега се опитвам да пробвам "разумно"

Бих казал че ми е безценна информацията но немога да дам 1000$ за ремонт.

Видеозаписите от сватбата са ми там .. а другия проблем е че останалата информация е конфиденциална, в смисал не е хубаво да попада в чужди ръце.

Междувременно продължавам да се ровя из форумите и за интересуващите се от решение на подобни проблеми препоръчвам да погледнат следния адрес: http://mhddsoftware.com/forum/viewtopic.php?t=4097

а пък изрових и някви цени на туй чудо pc-3000 от които ме заболя главата

The price-list of new tools of 25/05/2005

PC-3000 for Windows 2490 EUR

Data Extractor 1240 EUR

In case the export 300 EUR of export fees

is included into the contract price.

...

довечера ще пробвам с Media Tools Professional, мерси за линка

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако нищо не помогне имам един познат, който ме е смайвал от какви хардове е извличал данни. Мога да го помоля да се помъчи и с твоя хард, само че единствения проблем е, че съм от Севлиево. Все пак е вариант обаче.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

мдам ще помисля и върху този вариант

а ти помисли колко пари да си приготвя :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не става въпрос за пари, става въпрос за това, че трябва да дойдеш до Севлиево. Иначе за поверителността на данните - ще бъдеш там и ще видиш, че няма никакъв проблем.

В крайна сметка важното е да ти помогнем (дано да успеем) и да се справиш с този проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами тази платка работи с един софтуер, който от своя страна може да работи без платката .. :clap: Един съвет - потърси на Google за PC3000.rar или направо на www.fixdown.com :hush: Може да ти потрябва ДОС кирилизатор ..

Успех :bye:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гости maniac

Нещо интересно по темата, което четох в LUG-BG mail листата преди време.

Там няколко човека казаха, че са извлекли данни от повреден хард,

след престояването му няколко часа във фризер?!?

Доста интересна тема бяха заформили там, точно за това.

Любопитните могат да прочетат повече в архива на mail-lista.

По-здрави!

Midnight edit:

ето за този thread става дума

http://www.linux-bulgaria.org/archive/2002/Dec/19561.html

Мисля, че имаше още нещо по темата, когато имаше проблеми в hit.bg от същия характер (2 диска от raid5 се чупят),

но не мога да я намеря.......

Надявам се да съм бил полезен. Лека нощ. :hush:

Редактирано от maniac (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съжалявам за късният отговор, но в БИЦ-ИЗОТ фирма Итема има и друга Итема-ПГ пак там.Там или в БАН, но в БАН вземат скъпо.

Ако не се лъжа стаята в БИЦ-ИЗОТ е 702, но да знеш там съм се учил на занаят и гарантирам за качество, а за поверителност на данните мога да ти гарантирам, че и хардове на правителствено ниво ги е отремонтирал човека!

Проблема е, че за да оборудваш такъв сервиз са ти нужни минимум 30000 EUR!!!

Редактирано от error_404 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Знам че брат ми беше ползвал една програма,когато му се беше скапал хард диска -казва се Get Data Back for NTFS

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айде да поговорим конкректно

след унищожаване на служенбата информация ( firmware loaders , Ram , PRM )единствената програма която ЕВЕНТУАЛНО може да порави диска е PC3000

аз имам работеща такава програма , но не мога да гарантирам че ще успея да подкарам диска - но даже ида стане това автоматично води до абсолютна загуба на инфо!!! ( при зареждане на лоадер , рам и рпм - се налага харда да се форматира за да се зьаредят новите модули и чаяк тогава да види дали се разпознава коректно - но този формат унищожава абсолютно всичко безвъзвратно от плочите )

единствения начин е работен стенд , на който се монтират плочите и се прочитат - струва много пари и незнам някой в Бг да го има

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Уважаеми колеги, случаино попаднах на форума.

Разполагаме с оборудване за ремонтиране и извличане на данни от Maxtor хард дискове! PC3000 и HRT!!

Грешката, която сте наблюдавали е поради дефект в т.н "тънки" Maxtor дискове. Повреждат се модули във firmware, диска влиза в т.н safe mode и се открива от BIOS под съвсем друго име.

Може са се обадите на тел. на ИтемаВ в София 02-9718269 или Сливен 044-625374

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.