Премини към съдържанието
GFreeman

Задължителна матура по профилиращ предмет?

Препоръчан отговор

По едно време се обсъждаше освен задължителната матура по БЕЛ, да има и задължителна матура по предмета, който изучаваш като профилиращ или по-точно като ПРОФИЛ.

Това отхвърли ли се като възможност и има ли някакво развитие? Предполагам щом са излезли датите за матурите догодина би трябвало и да е решено кои матури ще са задължителни, кои не и т.н.

Е друг е въпросът, че те през ден ги сменят тези неща, но поне засега как е решено и решено ли е изобщо - ще има ли задължителна такава матура? :speak: (мисля, че не би трябвало да има)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По едно време се обсъждаше освен задължителната матура по БЕЛ, да има и задължителна матура по предмета, който изучаваш като профилиращ или по-точно като ПРОФИЛ.

Това отхвърли ли се като възможност и има ли някакво развитие? Предполагам щом са излезли датите за матурите догодина би трябвало и да е решено кои матури ще са задължителни, кои не и т.н.

Е друг е въпросът, че те през ден ги сменят тези неща, но поне засега как е решено и решено ли е изобщо - ще има ли задължителна такава матура? :huh: (мисля, че не би трябвало да има)

Я СПРЕТЕ ВЕЧЕ ДА ДЖАВКАТЕ - АКО СИ ИМАТЕ ЗНАНИЯ НИЩО НЕ БИ ТРЯБВАЛО ДА ВИ ПРИТИСНЯВА - НИКАКВИ ИЗПИТИ А ТАКА МЕ НАВЕЖДАТЕ НА МИСЪЛ ...... ай

Когато се явих на матурата си по литература се явих без да съм пипнал да уча каквото и да е и надрасках на листа (сега съжалявам за това си действие) едни глупости дето отдавна исках да ги кажа по отношение на една тема а те взеха та ми писаха ....... :) както и да е издържах си матурата и си посъсипах леко дипломата ама карай - и без това мразех кучката дето ми я боднаха за учителка по този предмет - заради нея и литературата намразих BTW :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Втора матура има. Сам избираш по какво да е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ако си избереш допълнително да държиш по някакъв друг предмет (трета матура пожелание), тя освен че ти заменя оценките от средното образование, с какво друго ти помага?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А ако си избереш допълнително да държиш по някакъв друг предмет (трета матура пожелание), тя освен че ти заменя оценките от средното образование, с какво друго ти помага?

Ако питаш дали се приема при кандидастване, мисля че не.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А има ли ги тия неща официално описани някъде?

Аз пък подочувам друго - че втората матура задължително е по един от профилиращите предмети. НЕ считам че така трябва да бъде, но моля за официален източник или поне за мнение, на някой, който знае как са нещата!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А има ли ги тия неща официално описани някъде?Аз пък подочувам друго - че втората матура задължително е по един от профилиращите предмети. НЕ считам че така трябва да бъде, но моля за официален източник или поне за мнение, на някой, който знае как са нещата!
Има си наредба за държавните зрелостни изпити и там всичко е описано.Първата задължителна матура е по Бел а втората може да е по предмет по избор или по профилиращ предмет,това става по преценка на зрелостника.
Ами ако колкото искаш матури може да си избереш примерно 3-4 ама те никаква работа няма да ти свършат!!А и няма с какво да ти помогне!Както знаеш в Университетите се влиза не с матура а с Кандидатстудентски изпити и така ще е не само през тази година ами и за напред както ти е известно(Демек и след 2008 ще си има кандидатстудентски изпити и след 2009 и така и за напред).Те просто няма как да отпаднат!!!!.Кандидатстудентски изпити винаги е имало и ще има!!!А както ти е известно нито един университет не признава матурата за приемен изпит! Редактирано от doctors (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Има си наредба за държавните зрелостни изпити и там всичко е описано.Първата задължителна матура е по Бел а втората може да е по предмет по избор или по профилиращ предмет,това става по преценка на зрелостника.Ами ако колкото искаш матури може да си избереш примерно 3-4 ама те никаква работа няма да ти свършат!!А и няма с какво да ти помогне!Както знаеш в Университетите се влиза не с матура а с Кандидатстудентски изпити и така ще е не само през тази година ами и за напред както ти е известно(Демек и след 2008 ще си има кандидатстудентски изпити и след 2009 и така и за напред).Те просто няма как да отпаднат!!!!.Кандидатстудентски изпити винаги е имало и ще има!!!А както ти е известно нито един университет не признава матурата за приемен изпит!

Благодаря ти за изчерпателната информация!

Я СПРЕТЕ ВЕЧЕ ДА ДЖАВКАТЕ - АКО СИ ИМАТЕ ЗНАНИЯ НИЩО НЕ БИ ТРЯБВАЛО ДА ВИ ПРИТИСНЯВА - НИКАКВИ ИЗПИТИ А ТАКА МЕ НАВЕЖДАТЕ НА МИСЪЛ ...... ай
- не джавкаме, а искаме да бъдем информирани.

А може ли да дадеш някакъв линк към тези наредби или нещо подобно?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Благодаря ти за изчерпателната информация! - не джавкаме, а искаме да бъдем информирани.

А може ли да дадеш някакъв линк към тези наредби или нещо подобно?!

http://www.minedu.government.bg/opencms/ex...zp_prog_dzi.pdf

http://www.minedu.government.bg/opencms/ex...zp_prog_dzi.pdf

това са някои от наредбите има още мисля!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само че и с тези линкове не можах да намеря това, което ме тревожи.

"Втората матура е по избор на ученика, НО ИЗБОРЪТ Е ОГРАНИЧЕН само до профилиращите предмети" - не претендирам, че е така, просто искам да намеря някъде написано, което да опровергае написаното по-горе в кавичките!

doctors, сигурен ли си, че наистина може да си избереш кой да е предмет, независимо дали е профилиращ?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Втората матура е по избор на ученика, НО ИЗБОРЪТ Е ОГРАНИЧЕН само до профилиращите предмети" - не претендирам, че е така, просто искам да намеря някъде написано, което да опровергае написаното по-горе в кавичките!

doctors, сигурен ли си, че наистина може да си избереш кой да е предмет, независимо дали е профилиращ?!

Не се притеснявай всички предмети може да избираш.Без Физическо и други такива.Все пак втория предмет е по избор на ученика,така че ти трябва да си го избереш.

Както вече беше кзано матура ще се държи по БЕЛ и идин избираем предмет от ЗП, но не и от профилираната подготовка. Съдържанието на матурите също беше обяснено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ами за хората от непрофилирани паралелки?

Тая матура по профил ще я има ли?

Здравей!По-горе казах че едната от задължителната матура е по Бел,а другата е по друг предмет от Задължителната подготовка,но е по избор на ученика!.Така че втората матура ти си я избираш по какъв предмет да ти е.Никъде няма матура по профил,не е задължително матурата да е по профилиращ предмет!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Здравей!По-горе казах че едната от задължителната матура е по Бел,а другата е по друг предмет от Задължителната подготовка,но е по избор на ученика!.Така че втората матура ти си я избираш по какъв предмет да ти е.Никъде няма матура по профил,не е задължително матурата да е по профилиращ предмет!

И аз това знам и тая тема малко ме обърква с тея профили,

но сега всичко е ясно.

Мерси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма нищо объркващо. Държат се две задължителни матури - едната е по Български език и литератгура, а другата по избор (математика, география, история, чужд език и т.н.)

При положение, че тези матури не се признават (поне за някой университети) не виждам смисъл от тяхното наличие.

Ако разбира се кандидатсваш с оценката си от матурата (например искаш да кандидатсваш с английски и държиш втората матура по този език) това е друго нещо. Така няма да е нужно да обикаляш няколко университета в няколко различни града за да полагаш приемен изпит. Така е в Европа, щом толкова се стремим и ние да ставаме европейци и ние трябва да го направим, но подхода на министерството на образованието е меко казано неподходящ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.