Премини към съдържанието
rosen92

Подкарване на Linux без загуба на Windows

Препоръчан отговор

Бях чул за такава програма на която можеш да подкарваш други ОС без загуба на старата.. VIRTUALBOX , Wmware нещо подобно.. четох тази тема Тук но там до колкото видях не е обесняно точно как става.. та въпроса ми е какво точно трябва да направя? да инсталирам тази програма за виртуалния сървър.. след това какво трябва да направя ? ако може да ми обясните по-подробно и точно.. за първи път ще ми е да се занимавам със такова нещо а имам желание да видя какво е да се занимаваш и със Linux примерно и ако може да ми предложите някоя по-ненатоварваща дистрибуция на Linux .. ако са нужни параметрите на PC-то ми ето ги да не се налага да поствам друга тема отделно със параметрите..

AMD Duron 1.1 GHz

256 RAM

64 MB video

30 GB HDD

Също така са разделени на C: - 5 GB - свободни 2.7 GB

казвам ги за да не се получи така да ми изисква място което не бих могъл да освободя..

Благодаря предварително.

Редактирано от rosen92 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бях чул за такава програма на която можеш да подкарваш други ОС без загуба на старата.. VIRTUALBOX

Не ти трябва програма, просто пъхаш диска на Линукс дистрибуцията,която си избрал (препоръчвам ти Ubuntu за начинаещ) и той се зарежда, ако искаш го инсталираш, ако искаш караш на диск. Обаче след като го инсталираш вече ще ти е инсталирана програмата за която говориш - boot loader GRUB, а на някой дистрибуции е LILO. Ако имаш въпросиLinux

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Бях чул за такава програма на която можеш да подкарваш други ОС без загуба на старата.. VIRTUALBOX , Wmware нещо подобно.. четох тази тема Тук но там до колкото видях не е обесняно точно как става.. та въпроса ми е какво точно трябва да направя? да инсталирам тази програма за виртуалния сървър.. след това какво трябва да направя ? ако може да ми обясните по-подробно и точно.. за първи път ще ми е да се занимавам със такова нещо а имам желание да видя какво е да се занимаваш и със Linux примерно и ако може да ми предложите някоя по-ненатоварваща дистрибуция на Linux .. ако са нужни параметрите на PC-то ми ето ги да не се налага да поствам друга тема отделно със параметрите..

AMD Duron 1.1 GHz

256 RAM

64 MB video

30 GB HDD

Също така са разделени на C: - 5 GB - свободни 2.7 GB

казвам ги за да не се получи така да ми изисква място което не бих могъл да освободя..

Благодаря предварително.

how-to-install-vmware-player-on-windows

run-ubuntu-linux-on-windows-xp

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не ти трябва програма, просто пъхаш диска на Линукс дистрибуцията,която си избрал (препоръчвам ти Ubuntu за начинаещ) и той се зарежда, ако искаш го инсталираш, ако искаш караш на диск. Обаче след като го инсталираш вече ще ти е инсталирана програмата за която говориш - boot loader GRUB, а на някой дистрибуции е LILO. Ако имаш въпросиLinux

Това по-горе е интересно, но замислял ли си се че предложенията, изброени по-горе в поста позволяват ЕДНОВРЕМЕННА работа на няколко операционни системи, а не да рестартираш като луд за да достъпиш инструментите, които ти трябват

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С тея параметри на компютъра трябва добре да си дадеш сметка какво точно искаш.Защото:

1.Диска ти е малък,още по малко ти е свободното пространство.За нормална инсталация на Линукс дистрибуция (което включва и доста програми) ти трябват минимум 3 Gb.Същото важи, дори и да използваш виртуална машина.

2.RAM също ти е малко за виртуална машина.Трябват ти поне 512 Mb за XP домакин плюс Linux за гост (и обратното),иначе е мъка,изнервяне и псуване.

3 Видеокартата е без значение,че и процесора.

В твоя случай,мисля че искаш да хвърлиш един поглед и да понаучиш това онова.Така че ползвай си "жива"дистрибуция от CD.Когато "узрееш" за Линукс,сам ще си прецениш дали да купуваш диск и памет,за да ползваш и двете,дали ще махнеш Уиндоса и ще останеш на Linux или ще си останеш с бозата.Оптималният вариант е да се изръсиш и да си купиш хардуера.

Редактирано от tonit1968 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Конфигурацията на компютъра е супер. Която и линукс дистрибуция да избереш ше върви добре. НО дисковото пространство е много малко за десктоп система. Отдели си поне 5 Г за да имаш възможност да си сложиш всичко необходимо. 2.5Г стават само за базова система.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дисковото ми пространство във D: е повече.. ако мога да го използвам? там имам достатъчно 20 GB .. и искам наведнъж и двете и дадох пример за тази програма защото бях чул че по този начин мога да разучавам и изпробвам неща по Linux и това ще е във вид на Windows приложение..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Можеш да пробваш и QEMU - по-лек аналог на VMware, но без GUI (демек трябва да търсиш в интернет как да го подкараш), но пак ти е слаб компа.

А за да стартираш Linux-ки програми под Windows: Cygwin или Mingw.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не това ми е въпроса не искам да стартирам Linux програми под Windows.. мисля че доста ясно съм го написал във първия си пост..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не това ми е въпроса не искам да стартирам Linux програми под Windows.. мисля че доста ясно съм го написал във първия си пост..

Пробвай това което ти написах. Това е точно което искаш и възможно най-лесния и безопасен начин за разучаване на Линукс. Просто като да инсталираш всяка една програма под Уиндос. Естествено ако имаш желание, в което започвам да се съмнявам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми не е голяма философия да си инсталираш VirtualBox или WMware.Отиваш им на сайта,теглиш програмата,инсталираш.После стартираш,задаваш параметри на виртуалната машина(задаваш да ползва за виртуално CD реалното).Пъхаш CD с линукса,стартираш виртуалната машина и чакаш да завърши инсталацията.През това време,докато чакаш,четеш документацията на програмата или за линукс и толкоз.Не виждам какво толкоз затруднително има.Единствено трябва да зададеш да ти създаде виртуалният диск в дяла,дето имаш много място.

П.П.Но пак ти казвам,трябва ти повече памет,иначе е много бавно и разочароващо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

на тоя компютър забравете за каквато и да е виртуална машина, която използва графичен интърфейс. просто забравете.. най - малкото колко рам ще и задели?? 128?? windows xp няма да разреши ползването на толкова памет, случвало ми се е..

вариантите общо са 2: виртуално 2 ОС

реално 2 ОС

като вторият вариант може да бъде: windows инсталиран, Linux LiveCD.

с толкова малко хард ще е трудно да заделиш достатъчно за linux, windows и лични файлове (музика, филми, игри)

но ако все пак ти се пробва

инсталирай първо xp, след това си намери Ubuntu, подкарай го през livecd, инсталирай, като в мястото за заделяне на харда, го нацепи така, че да имаш 10gb за xp или 5.. 8 за Ubuntu, 900MB заSWAP и останалото за лични. като linux се форматира в ext3, swap-а си е swap. ubuntu ще ти промени MBR, така че да боот-ва само от него, като влезеш трябва да редактираш GRUB-а, т.е. boot load-ера така, че да ти дава право да избираш дали да boot-ваш и windows.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Windows ми е във C: във D: имам достатъчно място.. мога ли да го сложа там всичкото.. в смисъл да наглася така че Linuxa да се инсталва във D: а не във C: защото във C: просто няма как да е.. а във D: имам достатъчно място което не ми трябва..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми то линукса ще се инсталира на отделен дял,който трябва да създадеш.Тоест ще трябва да направиш D на три дяла - 5 Гб за инсталациата на Л. , 400 Mb за суап и останалото за други нужди.Ако на D нямаш нищо важно е най - лесно ,защото даже и от уиндоус ще изтриеш дяла и после ще го разделиш,като само може да форматираш третото парче,ако искаш да го ползваш под уиндоус.

Я виж това:

http://mylinuxtoni.hit.bg/statii/linuxna4.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Windows ми е във C: във D: имам достатъчно място.. мога ли да го сложа там всичкото.. в смисъл да наглася така че Linuxa да се инсталва във D: а не във C: защото във C: просто няма как да е.. а във D: имам достатъчно място което не ми трябва..

не можеш, тъйкато linux върви на негова си файлова система. затова трябва да се пренацепе харда. ако се поразровиш в другите теми има подробно описано кое как става. препоръчвам Ubuntu Linux, за слаби машини Xubuntu

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре.. бях със VIRTUALBOX ама нещо не ставаше и реших да изтегля VMware свалих и нея.. иснталнах я преди малко свалих и една дистрибуция Mandriva i586 но като пусна плеъра и нали ми дава да избера FILE обаче допустимите разширения са .vmx , .vmc и още един.. и незнам к'во да правя.. идеи?

Сега свалям още една .. от тази статия която ми даде dedmеn ще я свалям 5-6-7 часа понеже SITE не е български.. и ще пробвам пак.. свалям със 30к даже по-малко и ако не стане се отказвам защото не мога да намеря други..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи ако си изтеглил VMware плеера (дето е безплатен) не можеш да си създаваш виртуални машини,а само да ползваш вече създадени образи на такива.И като гледам си се пооплел,ама така и не се сещаш да фанеш да попрочетеш нещо по въпроса а разчиташ на форума.Ама явно не знаеш основни неща и това дето ти го говорим и него не можеш да разбереш.Както и да е.

За Виртуал бокса какво толкова не е ясно.Нали си в уиндос,стартираш инсталатора и толкоз.После натискаш бътона за създаване на нова виртуална машина,задаваш колко да е диска, колко да е паметта,посочваш кое устройство ще се ползва за ЦД.Ако сваляш някое дистро,направо посочваш сваленият фаил (ИСО формат) да бъде ЦД,стартираш виртуалната машина.Понеже тя се държи точно като реална,трябва да влезеш в ''BIOS'' а и и да дадеш да се зарежда от ЦД.Айде пробвай пак.

П.П.Същото важи и за VMWare,тегли версията дето има един месец безплатно ползване.С нея си създаваш виртуалните машини,които може да стартираш после и с плаера.

П.П.П.А ако се разровиш с Google , ще намериш доста пояснения как се работи с тея програми, че и със скрииншоти даже.Бебе да си , ще разбереш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Добре.. бях със VIRTUALBOX ама нещо не ставаше и реших да изтегля VMware свалих и нея.. иснталнах я преди малко свалих и една дистрибуция Mandriva i586 но като пусна плеъра и нали ми дава да избера FILE обаче допустимите разширения са .vmx , .vmc и още един.. и незнам к'во да правя.. идеи?

Сега свалям още една .. от тази статия която ми даде dedman ще я свалям 5-6-7 часа понеже SITE не е български.. и ще пробвам пак.. свалям със 30к даже по-малко и ако не стане се отказвам защото не мога да намеря други..

Би трябвало да прочетеш поне малко какво е виртуализация, виртуална машина и VMware appliance. Не става без да вложиш поне малко усилия от твоя страна - щеше да си спестиш доста грижи. Не виждам как ще устискаш на Линукс без четене. Мандривата която си свалил е инсталационен диск, а това което аз ти дадох е готово Убунту инсталирано като VMware appliance.

Редактирано от dedmen (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей ! Следя тази Тема от самото начало .

Първо : Компютъра ти става за доста дистрибуции .

Второ : Защо не отделиш 3 Гб от харда и да инсталираш някоя дистро ? Ще го "разцъкаш" , ще си направиш настройките за нета , ще го разучиш ... и след време , може и да си го инсталираш , ако не на целия хард , то поне на голяма част от него .

Трето : Част от потребителите те съветват да вземеш и да прочетеш малко за Линукс-а : инсталация , настройки , команди , работа в конзола , инсталиране на програми и драйвери ....и т.н. . Няма да съжаляваш !

Четвърто : Опитай с някое дистро , което е LiveCD . Такива са Убунту , Тиликс , Кубунту , Кнопикс , Слакс /доста малка , но ефективна за начинаещи/ ....

Пето : Защо искаш да опиташ с "виртуална машина" ? След като си решил да опиташ - рискувай част от харда .

Успех !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вижте.. аз не смятам да минавам на Linux просто ми е интересно.. като няма какво да правя като се прибера и искам времето да минава в нещо а не да скучая и да чатя.. не ми се чете за Linux защото не смятам да минавам на него искам просто е така да вида как е.. извинявам се ако съм ви изгубил толкоз времето просто ми беше интересно..

В момента свалям готово Ubuntu за VMware за което каза dedmеn.. свалям го вече 7-8 часа..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.