Премини към съдържанието
rosen92

Какво е нужно при програмиране..

Препоръчан отговор

Какви езици трябва да се владеят за писането на програми.. и какви програми са нужни..

Редактирано от rosen92 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нужно ти е много акъл... /или поне малко като за начало/

Нужно ти е известно количество излишни нерви /колкото повече, толко по-добре/

Избираш си един език и просто го разучваш и го научаваш (като пишеш програми разбира се)... Препоръчвам ти С

Програми??? Ми един компилатор...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Програмирането като цяло не изисква определен език. Нуждата принуждава научаването на този език, който е подходящ.

Например:

За самостоятелни приложения (работещи под Windows/Linux/Mac и т.н.) най-добър е C/C++ с съответните библиотеки за различните платформи.

За web приложения (страници, портали и каквото се сетиш в интернет) е нужен сървърен език (PHP, ASP, Perl, Java, C/C++). Тук няма най-добър език незвисимо кой какво разправя. Всеки си има предимства и недостатъци.

Ако искаш да учиш как се програмира, си намери книга за основи на програмирането (алгоритми и структури от данни).

И когато се насочиш към определена област (системно, приложно, web програмиране) си избираш подходящ език.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Kimvaras не давай лоши съвети. Почваш отзад напред.

1-во си избираш с какъв ти програмиране ти се занимава, научаваш основите на езика и чак след това почваш да четеш книгите с алгоритми. (те тези алгоритми са еднакви за всичките езици, но за всеки език има определени типове алгоритми, които се ползват повече)

Ти представяш ли си човека да почне да чете bubble sort примерно, ми той не знае какво е масив, камо ли като започне да чете неща за размяна на елементи и глупости. Нищо няма да схване така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мене, щом научиш основите на един език за програмиране например както аз бях със С - другите ще са ти лесни за схващане.Но за да научиш основите на програмиране трябва отнякъде да ги вземеш да ги прочетеш, а къде другаде освен от книгите.Казвали са ми и се оказва доста вярно че добрите програмисти първо се научават да програмират в конзолен режим и след това чак минават в графичен,защото почнеш ли се от графичен нещата стават адски объркани!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Shogi, много, ама много се бъркаш.

Аз имам педагогическо образование по математика и информатика и мисля, че съм доста по наясно как се учи това.

Основата на програмирането е умението са де съставят алгоритми. Не е необходимо да знаеш как се реализира масив за да направиш алгоритъм за сортиране на масив - реализацията зависи от конкретния език. Но ако знаеш как се съставят алгитми т.е. за си изградиш план на програмата от там мошех да си го реализираш на който искаш език.

rosen92, има една стара книга "Алгоритми + Структути от данни = Програми". Намери я. Прочти я. И ще ти стане ясно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Shogi, много, ама много се бъркаш.

Аз имам педагогическо образование по математика и информатика и мисля, че съм доста по наясно как се учи това.

Те за това унитата бълват "специалисти" :yanim:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Те нещата са свързани, така че едното не може без другото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Някой може ли да ми каже как се правят блок-схеми на задачи за масиви на С++

Точно така както се правят блоксхеми на всякакви други програми

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е ли по-лесно да се започне с някой лесен език (BASIC примено),преди да се заеме човек с С++.На мен лично ми е трудно още на С++,но с повече свободно време ще го науча и него.Алгоритми,цикли,обърквате хората които имат желанието да се научат.Препоръчвам първо да научите BASIC,ще се убедите колко лесно е с него и след това С++ мисля че ще е по-лесен (тествано е върху хора).А относно математиката в програмирането - ..айната и.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не е ли по-лесно да се започне с някой лесен език (BASIC примено),преди да се заеме човек с С++.На мен лично ми е трудно още на С++,но с повече свободно време ще го науча и него.Алгоритми,цикли,обърквате хората които имат желанието да се научат.Препоръчвам първо да научите BASIC,ще се убедите колко лесно е с него и след това С++ мисля че ще е по-лесен (тествано е върху хора).А относно математиката в програмирането - ..айната и.

Повечето хора като чуят, че за правене на програми трябва математика и почват да си мислят за разни квадратни уравнения, разни сложни теореми, решаване на задачи... Важното в случея е логическото мислене. Обикновенно хората които умеят да мислят логично са добри и с математиката, защото в нея трябва точно логика. :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

TOPCON аз пък ти предлага друго, защо не вземеш да учиш латински преди да седнеш да учиш английски или немски, така пак ще ти е толкова лесно, както да като научиш Basic и след това С++. Не трябва да се изказваш като не си седнал да научиш С++, това което казваш е пълна глупост и заради такива като теб и аз седнах да уча преди С++ - Басик, Визуал Басик и загубих 2-3 години. ko_drugo ако си тръгнал да се занимаваш с игри или 3Д приложение ти трябва много математика - трябва да бъдеш добре запознат с аналитичната геометрия и линейната алгебра. Разбира се има още доста математики, които са пряко свързани с графиката като диференциалната геометрия, числените методи и т.н. Важното е само да не се отказваш и да бъдеш упорит. И моля говорете от собствен опит и не заблуждавайте хората, аз влизам тук много рядко, но пък винаги успявам да видя няколко неграмотни коментара.

Редактирано от complex (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Препоръчвам С++, защото има от всички гадости в него - от указатели до ООП. Дава доста добра основа за минаване към всякакви програмни езици след това и е широко разпространен. За него препоръчвам C++ Primer Plus. За мен това е като Корана на програмирането. В тази книга всичко е разяснено подробно и има доста примери, освен това от нея могат да се научат доста алгоритми. За С++ препоръчвам безплатната среда за разработка MS Visual C++ 2008 Express Edition.

Иначе аз се кефя най-много на C#.NET, но там човек пропуска всичката красота на указателите. За C# имам доста добра електронна книжка - C# 2005 Beginner to Professional. Някой ако запъне, мога да му я метна - въпрос на едно ЛС. Единственият и недостатък е, че в нея не се набляга на алгоритми. Иначе е доста добра за мераклиите за графично програмиране.

BTW Графичното програмиране на Visual C# въобще не е трудно. По-често запъвам на писането на алгоритми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бе най-добре е наистина да видиш как се заделя динамично памет, указателна аритметика, как равоти програмния стек с прости програмки на C.

После решаваш какво искаш да програмираш и си избираш и разучаваш като синтаксис най-добрия език за това. След това най-добрите API-та за твоята цел.

Бе идеята е да умееш и да имаш знания, а езиците и апитата са просто инструмент, не трябва да се плашиш от тях.

Тва беше за писане на Open Source.

За бачкане вече... намираш си работа и правиш едно и също не се напрягаш много и взимаш добри пари biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.