Премини към съдържанието
akirichev

Питане по геометрия

Препоръчан отговор

Понеже средното си образование го завърших в художествена гимназия, къдет математиката не беше кой знае на какво ниво сега ми изникна един проблем по геометрия.

Налага ми се да намеря диагонала на правилен осмоъгълник, на който знам само едната страна. Има ли някаква формула или уравнение с което да стане този номер?

С чертеж не съм сигурен, че ще стане абсолютно точно. А на мен все пак ми трябва, защото имама да правя няколко и за всеки да правя чертеж няма да стане много ренатабилно. За това търся дали има някакъв начин чрез уравнение да стане сметката.

Редактирано от xsakex (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опитах се да изведа някаква формула, като скицирах на ръка един осмоъгълник. Затова не твърдя, че резултата ми е правилен. Но все пак...

Стигнах до извода, че за да намерим диагонала трябва да се раздели едната му страна на синус от 22.5°.

Синус от 22.5°=0.4872

Ако бележим диагонала с D, а известната страна с а, то получаваме "нещо като формула" -> D=a/0.4872

За грубо и бързо пресмятане може само да се умножи страната "а" по 2 (но не е точно, реалният резултат ще малко по-голямо число)

Edit: ohmy.gifТова е неправилно решение! Виж постингите по-долу.

Редактирано от Fingli (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Свързваш диагоналите така че вътре да се получи квадрат. Прекарваш диагона и той е диагонал в правоъгълник едната му страна е даданета ти другата се изчислява лесно. Отговора е страната по корен от нещо си

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много благодаря на отзовалите се. Спестихте ми много разбота. Сега ще се заема да смятам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.