Премини към съдържанието
tigertron

Величието на Седемте Рилски езера!

Препоръчан отговор

Здравейте!

На 23 Август имах щастието да се изкача и видя Седемте Рилски езера. Искам накратко да ви опиша величието, красотата и уникалния магнетизъм, който излъчва това място.

Преходът, който предприех беше доста дълъг, но изпълнен с невероятни емоции. Още с пристигането всички хора бяха изпълнени с увереност и хъс за преодоляване на разстоянието и наслаждаване на гледката от върха ...

Тръгнах от хижа Вада и по пътя си към върха минах през невероятно красиви и уникални места, все още девствени, недокоснати от човек. Вървях по много красива пътечка, която на няколко места беше пресечена от поточета с бистра, кристална вода, от която много хора утоляваха жаждата си.

DSC01820.jpg

DSC01881.JPG

Имаше доста хора. Много от тях бяха чужденци - от Англия, Германия, Чехия... Най-невероятното беше, че всички се поздравявахме и си говорехме за маршрути, легенди и всичко останало така, сякаш се познавахме с години. За подсилване по пътя имаше много боровинки и вкусни малини.

Не след дълго започнах да чувствам изключителна умора, но когато стигнах до първото езеро (Циркус) магнетизмът и величието започнаха да действат. Беше толкова красиво и запленително, че силите ми идваха сами и успях да се изкача чак до върха и да видя всичко от високо. Гледката е невероятна, неописуема с думи:

DSC01877.JPG

DSC01823.JPG

DSC01825.JPG

DSC01826.JPG

DSC01839.JPG

DSC01842.JPG

DSC01851.JPG

На върха над седмото езеро (тоест правилно то е първото) - Сълзата имаше странно-чудновати, но много привлекателни фигури от камъни. Най-вероятно са построени от Дъновистите (хора в бели дрехи, които посрещат слънцето на Рилските езера).

DSC01840.JPG

Малко по-нагоре от Сълзата се намира връх Иван Вазов (около 2700 метра надморска височина). Пред мен се разкри прекрасна гледка. Връх Мальовица беше точно пред мен, а в подножието му се намират също толкова прекрасните Удрини езера:

DSC01858.JPG

От местни хора там чух, че един Японски лекар, занимаващ се с народна медицина е казал, че енергията и магнетизма на Рила и Рилските езера не могат да се сравняват дори с тези на Хималаите!

DSC01855.JPG

DSC01865.JPG

Пътуването ми беше невероятно и незабравимо. Пожелавам на всеки да отиде и да види с очите си уникалността и величието на Седемте Рилски езера.

Още снимки има тук!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Постарай се да видиш тези места през зимата или ранната пролет... Гарантирам ти още прекрасни впечатления...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз бях там на 10 август - на хижа "Седемте езера". Това беше последната точка от 6 дневният ни маршрут,включващ обиколка на голяма част от централна Рила. Усещането горе наистина е невероятно и препоръчвам на всеки да отдели по няколко дни през лятото и да отиде на планина - ще се запали за цял живот!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаме уникална природа ама не го оценяваме...Аз ходих на един преход.С лифт се качих на хижа БЕЗБОГ и оттам доста дълъг преход до ПАПАЗГЪОЛ...Чувството и спомена ще ме греят дълго време! :clap:

001620151745.jpg

Снимки от ПИРИН...

http://www.geocities.com/moite_pohodi/pics_p.html

Редактирано от B-boy[StyLe] (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много силно място е Рила.И аз бях 5 дена там и всеки ден правихме различни преходи,всеки следващ все по -неповторим с редица весели инциденти :clap: .Красотата е голяма.И понеже съм от Варна и туристи много съм видяла ми направи силно впечатление разликата в поведението на планинския турист и морския турист.Горе в планината отношенията са много по- топли и хората са много по- общителни и добронамерени.Въпреки че бяхме 3 момичета ,за първи път там ,нито за минута не се почувствахме сами или неуверени.Очарована съм.

Планината е най-красива през есента така че октомври пак :clap: .

Редактирано от didi_ts (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Постарай се да видиш тези места през зимата или ранната пролет... Гарантирам ти още прекрасни впечатления...

Дааа ... може би ще отида и зимата. Един планинар, който ми показа Удрините езера, ми разказа за пейзажа и величието през зимата... Той беше толкова увлекателен и макар, че мразя студа ще направя всичко възможно да видя това място и през зимата ... ohmy.gif

Много силно място е Рила.И аз бях 5 дена там и всеки ден правихме различни преходи,всеки следващ все по -неповторим с редица весели инциденти :clap: .Красотата е голяма.И понеже съм от Варна и туристи много съм видяла ми направи силно впечатление разликата в поведението на планинския турист и морския турист.Горе в планината отношенията са много по- топли и хората са много по- общителни и добронамерени.Въпреки че бяхме 3 момичета ,за първи път там ,нито за минута не се почувствахме сами или неуверени.Очарована съм.

Планината е най-красива през есента така че октомври пак :clap: .

:wors: На мен също ми направи впечатление топлото и дрожелюбно отношение на всички хора там ... Това наистина, ако не го бях видял с очите си нямаше да го повярвам... Дано повече хора отидат в планината и се впечятлят от тези неща и променят начина си на живот...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това лято бях на езерата цяла седмица, от 21 до 28 юли, точно преди дановистите да започнат да се събират там. За първи път изкарвам толкоз много време там и си прекарах чудесно. Сутрин излизах от хижата преди изгрев и тръгвах нагоре към 5-то и 6-то езеро. Тези няколко дни се случиха най-горещите за това лято. Толкова топли, че горе дори рано сутрин бе приятно и в никакъв случай студено. На обяд пъкк беше прохладно.

Там през почивните дни има много хора, но през седмицата е вълшебно. Често бях сам за час, два на брега на някое езеро. Докосвах се до водата на всяко от тях с много любов и благодарност. На Окото дори се потопих целия една сутрин.

Получиха се няколко чудесни медитации на самите езера. Имах желание да се слея с тази красота и тя да остане вечно с мен и частица от мен да остане там.

В езерата има някаква магия. Някои разказват, че на Бъбрека и Окото понякога се виждат портали към по-финните планове. Леля Ванга пък казва следното:

"Нашите планини и езера са свещени, като тия в Индия. Само че народът ни не го разбира. Ще дойде ден, когато при нас ще дохождат от цял свят и ще черпят енергия... Седемте рилски езера са райско кътче - то ни е връзката с Космоса. Затова Дънов е ходел толкова често там."

Незабравимо!

Искам пак да се върна там.

Редактирано от ican (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Дааа ... може би ще отида и зимата. Един планинар, който ми показа Удрините езера, ми разказа за пейзажа и величието през зимата... Той беше толкова увлекателен и макар, че мразя студа ще направя всичко възможно да видя това място и през зимата ...

Задължително... ама задължително отиди на Скакавишкия водопад... няма такова място... Преди години когато го видях за първи път ми измръзнаха краката... толкова дълго седях да го гледам... после ми посиня големия пръст на левия крак... едва го спасиха... искаха да го режат... Баси, Рила е най-великото място на света...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Понеже обиколихме езерата отзад- напред (така ни казаха че сме направили)т.е. първо Долното,Рибното и така ,последно и предпоследно останаха Окото и Сълзата.На Окото останахме като до магнит,някъде около 2 часа не можехме да мръднем единодушно го определихме като най- силното езеро след като го видяхме, всички други бледнееха пред него.Освен това от различните ъгли светлината образува различни форми на око в езерото направих доста снимки от различни ъгли виждат се невероятни неща от светлина -различни форми на човешко око ,но за съжаление не знам как да ги кача тук.Догодина на палатки там :ph34r:.Да не казвам че вече 1 седмица не мога да спра да го сънувам ,омагьоса ме това място.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Много силно място е Рила.И аз бях 5 дена там и всеки ден правихме различни преходи,всеки следващ все по -неповторим с редица весели инциденти :ph34r: .Красотата е голяма.И понеже съм от Варна и туристи много съм видяла ми направи силно впечатление разликата в поведението на планинския турист и морския турист.Горе в планината отношенията са много по- топли и хората са много по- общителни и добронамерени.Въпреки че бяхме 3 момичета ,за първи път там ,нито за минута не се почувствахме сами или неуверени.Очарована съм.

Планината е най-красива през есента така че октомври пак :) .

Абсолютно си права за туристите... Ние (жена ми, двамата калпазани и аз) се изкачвахме от хижа Пионерска към Скакавица... и нещо объркахме пътя... през цялото време между другото срещахме хора, които много се радваха на децата и ни поздравяваха като че сме първи приятели... По-късно срещнахме един дядо Петър, който се разхождаше с кучето си Лъки... Този невероятен човек се отклони с няколко километра от маршрута си, за да ни заведе до разклона за Скакавица... Няма такива хора като планинарите... Да е жив и здрав дълги години този дядо Петър... и кучето...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За всяко от езерат има много интересни предания :ph34r: Едно време ми беше припаднала една книжка "Достигнало до нас.Легенди и предания"....Много интересна книга.

Ето преданието за "Смрадливото езеро" :

Казват, че това езеро е най-голямото от всички планински езера на Рила, Родопите и Пирин. То има сърцевидна форма и дълбочина около три-четири човешки ръста. Твърде хубаво и живописно, задънено до високата скалиста стена Смрадливия чал, езерото има тъмнозелени води. За Смрадливото езеро има много легенди, свързани с преследването и живота на свети Иван Рилски.

Имало някога силна и страшна хала, от която езерото се развълнувало и всичката му риба била изхвърлена на бреговете, които побелели от нейното множество. Тая риба, като измряла, напълнила със смрад всичките околни усои и бърда, та не могли да се отмиришат три години. Оттогава и до днес риба в това езеро няма и всички опити да я развъдят оставали несполучливи. Но от него водят началото си десетки рилски потоци и реки.

Едно от запазените живи и досега предания свързва езерото със Свети Иван Рилски. Когато избягал от родното си село, огорчен и обиден, имал само една крава с теле. Закарал ги в Рила планина и заживял далеч от хората. Но съселяните му, които отишли на лов из тия места на планината, видели кравата и телето и решили да изпитат чудотворството на отшелника. Заклали телето и кравата, разделили месото, нарязали го и напълнили торбите си. После намерили свети Ивана, който обядвал сух хляб и вода. Поканил ги да хапнат и те. Спогледали се, посбутали се присмехулно и отчупили по залък от хляба. Той им се усладил и започнали да ядат. Яли всички, наяли се доволно, а върху каменната софра стояло все същото парче хляб.

- Какво носите в торбите си? - попитал ги отшелникът.

- Убихме две мечки - отговорили съселяните му, - и ще ги носим в село, да видят хората, че не са страшни.

И си тръгнали доволни, че са излъгали отшелника и той е повярвал в лъжата им. Но както си вървели, усещали, че товарите им се вмирисват. Смрадта така напоила планинския въздух, че едвам дишали. Като стигнали до езерото, хвърлили торбите с месото в тях. Миг след това спокойните езерни води буйно се развълнували и изхвърлили на бреговете огромно множество умрели риби. А наоколо плъзнали змии и гущери, които се повлекли след ловците. Те бягали, змиите след тях и ги преследвали чак до селото им - Скрино, Кюстендилско. Оттогава това езеро, лишено от риба, се нарича Смрадливо езеро.

Легенда за Смрадливото езеро в Рила

Предания и легенди. София, издателство "Отечество", 1984.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
За всяко от езерат има много интересни предания :ph34r: Едно време ми беше припаднала една книжка "Достигнало до нас.Легенди и предания"....Много интересна книга.

Ето преданието за "Смрадливото езеро" :

Казват, че това езеро е най-голямото от всички планински езера на Рила, Родопите и Пирин. То има сърцевидна форма и дълбочина около три-четири човешки ръста. Твърде хубаво и живописно, задънено до високата скалиста стена Смрадливия чал, езерото има тъмнозелени води. За Смрадливото езеро има много легенди, свързани с преследването и живота на свети Иван Рилски.

Имало някога силна и страшна хала, от която езерото се развълнувало и всичката му риба била изхвърлена на бреговете, които побелели от нейното множество. Тая риба, като измряла, напълнила със смрад всичките околни усои и бърда, та не могли да се отмиришат три години. Оттогава и до днес риба в това езеро няма и всички опити да я развъдят оставали несполучливи. Но от него водят началото си десетки рилски потоци и реки.

Едно от запазените живи и досега предания свързва езерото със Свети Иван Рилски. Когато избягал от родното си село, огорчен и обиден, имал само една крава с теле. Закарал ги в Рила планина и заживял далеч от хората. Но съселяните му, които отишли на лов из тия места на планината, видели кравата и телето и решили да изпитат чудотворството на отшелника. Заклали телето и кравата, разделили месото, нарязали го и напълнили торбите си. После намерили свети Ивана, който обядвал сух хляб и вода. Поканил ги да хапнат и те. Спогледали се, посбутали се присмехулно и отчупили по залък от хляба. Той им се усладил и започнали да ядат. Яли всички, наяли се доволно, а върху каменната софра стояло все същото парче хляб.

- Какво носите в торбите си? - попитал ги отшелникът.

- Убихме две мечки - отговорили съселяните му, - и ще ги носим в село, да видят хората, че не са страшни.

И си тръгнали доволни, че са излъгали отшелника и той е повярвал в лъжата им. Но както си вървели, усещали, че товарите им се вмирисват. Смрадта така напоила планинския въздух, че едвам дишали. Като стигнали до езерото, хвърлили торбите с месото в тях. Миг след това спокойните езерни води буйно се развълнували и изхвърлили на бреговете огромно множество умрели риби. А наоколо плъзнали змии и гущери, които се повлекли след ловците. Те бягали, змиите след тях и ги преследвали чак до селото им - Скрино, Кюстендилско. Оттогава това езеро, лишено от риба, се нарича Смрадливо езеро.

Легенда за Смрадливото езеро в Рила

Предания и легенди. София, издателство "Отечество", 1984.

Ей, Док... без теб темата беше някак... непълна...

Страшно ти благодаря за поста...

Хайде да се напием някой ден при това смрадливото... да се осмърдим до откат както се казва...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ей, Док... без теб темата беше някак... непълна...

Страшно ти благодаря за поста...

Хайде да се напием някой ден при това смрадливото... да се осмърдим до откат както се казва...

Хайде де biggrin.gif Ама жените къде ще ги оставим? :ph34r:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Хайде де biggrin.gif Ама жените къде ще ги оставим? :ph34r:

В Сапарева баня... да пържат картофи...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
В Сапарева баня... да пържат картофи...

:ph34r: ще трябва да те запозная с моята,защото аз няма да мога да я убедя :) .Слетобед,като се върна в къщи ще препиша и останали те легенди за езерата :P За всяко от седемте езера има по една легенда :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
:offtopic_s: ще трябва да те запозная с моята,защото аз няма да мога да я убедя :ph34r: .Слетобед,като се върна в къщи ще препиша и останали те легенди за езерата ;) За всяко от седемте езера има по една легенда :)

Със сигурност и ти ще трябва да убеждаваш моята... за келешите да не говоря... :)

Чакам ги с нетърпение, Док... легендите...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
На върха над седмото езеро (тоест правилно то е първото) - Сълзата имаше странно-чудновати, но много привлекателни фигури от камъни. Най-вероятно са построени от Дъновистите (хора в бели дрехи, които посрещат слънцето на Рилските езера).

Това са пирамидки, построени с плоски камъни от туристите, вярващи в тайнствените сили на Космоса. Седемте Рилски езера се славят с чудодейна сила и казват, че са предпочитано място от извънземните. Има множество легенди и разкази за наблюдавани странни явления, светлини от дъното на езерото, летящи фигури и т.н. Казват, че дъновистите ги виждали често. Тъй като пирамидите са източник на енергия, те се строят на най-високо разположеното езеро.

Аз до сега със зелени човечета не съм се срещала :) , но всеки път, когато отида на Седемте Рилски езера (ходила съм 4 пъти), се зареждам с много енергия и всеки път се удивлявам отново и отново на величието на Рила (сигурно съм с пристрастия, тъй като съм родена и израстнала в нейното подножие - на няколко километра от Сапарева баня). Всеки българин задължително трябва да отиде поне веднъж в живота си там и да се убеди, колко красива е родината ни, напук на всички доказателства за противното :)

За тези, които не могат да издържат на дългия път, има превоз от Паничище. Аз предпочитам да отседна на Скакавица и за един ден да отида до езерата и да се върна. Хижата е по-спокойна, а резерватът, в който се намира е неописуемо красив. Път до нея няма, само пътеки. Скакавишкият водопад (както вече казаха колегите туристи по-горе ;) ) е една незабравима гледка, а катеренето по камънаците покрай него е истинско предизвикателство. Покрай хижата има и барбекю (дървата са безбожно скъпи, ама кой ти гледа това :P ) Много съм слушала за почитателите на леденото катерене, които обожават водопада през зимата, аз съм ходила само през лятото (поне за сега). Малко се отплеснах, ама tigertron уцели слабото ми място с тази тема cool.gif Идете и вижте и със сигурност ще се върнете някога пак...

Редактирано от desert_rose (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз бях четери дена на езерата 18-21.08.Стахотни дни/само дето последната нощ,

ми тракаха зъбите от студ :P /.

Беше ми интересно да наблюдавам хората от "Бялото Братство",как ираят Паневритмия.

Сращнах много "различни" хора на такава височина,което много ме зарадва :P .

...действително водопада "Скакавица",трябва да се види през Зимата/една огромна ледена шушулка или пързалка/ и през Пролетта когато е най-пълноводен и има "постоянна" ДЪГА около него. :ph34r:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Позволи ми да те поправя... ТАМ Е ПРОСТО ПРИКАЗНО , ВЪЛШЕБНО, НАПРАВО БОЖЕСТВЕНО, без значение кога си бил там винаги е уникално.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ООо два пъти съм правил такова преходче до Седемте Рилски ... много е красиво и готино ... много .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И аз бях там на 10 август - на хижа "Седемте езера". Това беше последната точка от 6 дневният ни маршрут,включващ обиколка на голяма част от централна Рила. Усещането горе наистина е невероятно и препоръчвам на всеки да отдели по няколко дни през лятото и да отиде на планина - ще се запали за цял живот!

Аз също съм била на подобен мрашрут, но през 1998 година. На мен също ми беше последна спирка хижата "Седемте езера". Връх "Мальовица" и "Иван Вазов"(другото ми име е "Дамга") също бяха покорени от нас, изживяването наистина е невероятно. Първият ден ми се появи ужасна мускулна треска, защото се катерехме като планинкси козички само на горе. Но въпреки това си заслужаваше, никога няма да забравя тази екскурзийка, бяхме там 6 дена. Рилския манастир също го посетихме, той е невероятно красив. И както каза tigertron, хората са много мили и учтива и няма човек, когото да срещнем, и да не поздрави.

Редактирано от potrebitel (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:huh:

Я ми обяснете нещо, планинари, щото съм невеж жител на Резервата. Как стават тия преходи? Една девойка тръгнала от Варна, друг от София и т.н. Къде се организират тия неща? Предварително ли, на място ли? От къде може да се получи подробна информация, за времетраене, цени по хижите и т.н. Или всичко се прави "на сляпо"? Тръгам си я от Резервато и...?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обяснявам laugh.gif

Аз обикновено ходя за по 1 седмица,като групата ни е от 8 до 12 души,все приятели и познати. Предварително си набелязваме маршрута - трима-четирима от групата са стари планинари и са обходили почти всичко по планините. В интернет има доста подробни карти на Рила и Пирин,разпечатваме някоя,начертаваме маршрута,като се стараем да няма прекалено кратки или пък прекалено дълги преходи. Средното времетраене на един преход в оптималния случай трябва да е 5-6 часа. По-вече от това може да доведе до прекалено изтощаване на групата.В интернет може да се намери и доста подробна информация за повечето хижи и има предложени готови маршрути. Преди тръгването към планината се събираме цялата група и пазаруваме всичко необходимо - храна (в доста от хижите има готвено,но е хубаво да си носите предимно трайни колбаси,кашкавал,консерви,хляб.),пиене(горе се пие яко и при нас минимумът е 2 литра ракия на човек biggrin.gif ),лекарства(горе аптеки няма ;) ), и др. Трябва да имате голяма и удобна раница,която да не ви убива и да ходите безпроблемно с нея на гърба.Препоръчвам раниците на фирма Ташев - моята е такава - 80 литра,много удобно се ходи с нея. Качваме се с колите до където може,и после тръгваме пеша. Цените по повечето хижи са от 6 до 12 лева на нощувка,в зависимост от условията. Има и няколко по-скъпи хижи,но са рядкост. Ако ходите през лятото,задължително си носете шапки и плажно масло - горе слънцето е убийствено и се изгаря много. Хубаво е да имате и дебело яке и пуловер,защото дори през лятото,понякога става голям студ,особено като падне мъгла.Задължително е също да си носите дъждобран,както и резервни обувки,тъй като времето много бързо се променя и няма гаранция,че няма да ви изплющи някой порой(мен това лято 2 дни ме валя горе и добре,че имах резервни обувки). Та това е в общи линии. Nighty,на твое разположение съм,ако имаш други въпроси. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ще имам, но не знам до колко е удачно зимата да се щурам из балканите, вместо да седя до камината и да обръщам пържолите :-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Че кой ти говори за зимата...Тогава е опасно да ходиш по високите части на планините,особено без опитен водач. Иди лятото за 5-6 дни,и ще се изкефиш,гарантирам ти. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.