Премини към съдържанието
Shrek

Трактори рият из Ботаническата градина в Балчик

Препоръчан отговор

0000040440-article.jpg

Два трактора са в Ботаническата градина в Балчик и изкореняват палмите и редките растения, собственост на Софийския университет „Свети Климент Охридски”, съобщи директорът на университетските ботанически градини д-р Красимир Косев. Пред Дарик радио той добави, че в Двореца на румънската кралица има засилено полицейско присъствие. Застрашена е и кактусовата колекция – втора по големина в Европа, с над 350 ценни вида, алармира д-р Косев. 30 души ще останат без работа, пропадат договори с туроператори. Всичко това се случва, след като правителството предостави на Министерството на културата 183 декара от културно-историческия парк. За Ботаническата градина към Софийския университет остават около 11 декара с разсадник и стопански двор. Теренът не включва лятната кактусова градина. Уникалните кактуси ще бъдат прибрани в оранжерията и посетителите няма да имат достъп до тях. От архитектурно-парковия комплекс, който е под шапката на Министерството на културата пък твърдят, че от пет години насам ботаниците неправомерно събират такси на входа на Двореца, а това влияе зле върху имиджа на комплекса. Днес министърът на културата Стефан Данаилов ще даде пресконференция по повод решението на Министерския съвет за Двореца - Балчик.

Dnes.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По сталински образец:

"Има ботаническа градина-има проблеми.няма градина-няма проблеми!" :offtopic_s:

Ще видите-ще изкоренят всичко под претекст,че когато дворецът епрехвърлен от Румъния към България, през 50-те години,градина не е имало,и заради това сега ще го възтановят в "автентичния" му вид :ph34r:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ужас,толкова години създавано и отглеждано сега ще се унищожи sad.gif

За пореден път се убеждавам колко акъл имат тия в министерствата angry.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А 100% съм сигурен, че зад и този голям цирк седят финансовите интересни на някои

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А 100% съм сигурен, че зад и този голям цирк седят финансовите интересни на някои

Че как иначе-не помниш ли,че преди една или две години се говореше за договор с някакъв турски консорциум за хотелски комплекс тама,ама бързо спряха да говорят :offtopic_s:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ходила съм в Ботаническата градина като дете, не помня много, но бях много впечатлена още тогава и винаги съм искала да й се порадвам пак някога... но май ще си остана с детските спомени sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...това просто не може да стане! Юни месец бях там, и не можете да си представите за каква красота става дума!

p5130074el0.th.jpg

p5130102xp8.th.jpg

p5130114qq8.th.jpg

Вече сигурно местата от снимките не са в същия вид... sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хммм, впечатлихте ме май днес ще сляза и ще направя някоя снимка на това което е останало ... аз лично чух, че нещо ставало но не съм слизал от доста дълго време...

Редактирано от Phonomania (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой ходил ли е там скоро , са да ми каже работното време , а също така и цената на билета, защото в нета открих , че задължително се купуват 2 билета ( един за градината и един за двореца ) общо 14 лв.Ако някой е ходил моля да ми каже дали е така,а също дали може да се снима в градината,тъй като съм чувал ,че и това е забранено.

Редактирано от burak2222 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Някой ходил ли е там скоро , са да ми каже работното време , а също така и цената на билета, защото в нета открих , че задължително се купуват 2 билета ( един за градината и един за двореца ) общо 14 лв.Ако някой е ходил моля да ми каже дали е така,а също дали може да се снима в градината,тъй като съм чувал ,че и това е забранено.

Аз бях там в края на август 2008 г.

Работното време не съм гледала, но със сигурност на едната каса са 5 лв. и на другата пак ти вземат 5 лв. за възрастни.

Общо входа е 10 лв. за възрастен. За децата не знам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дадоха ”Двореца” в Балчик на Рашидов

6_75c1d.jpg

Старият спор за Ботаническата градина в Балчик между Софийския университет и Министерството на културата е подновен и вероятно предстоят нови съдебни битки между двете институции.

Правителство прие проекта на Министерство на културата и Министерство на регионалното разивитие и благоустройство, с който министър Вежди Рашидов поема управлението на архитектурно-парков комплекс “Двореца“ в Балчик.

Имотът от комплекса е с площ 183 дка, има статут на недвижима културна ценност с категория «национално значение“ и функционално е предназначен да задоволява обществените потребности в областта на изкуствата, градинското и парково пространствено оформление. Чрез предоставянето му на Министерството на културата ще се създадат необходимите предпоставки за неговото развитие и превръщането в културен център с международно значение, се казва в правителственото решение, съобщиха от Министерски съвет, предаде Дарик.

Софийският университет ще управлява само 11 дка от Ботаническата градина.

През последните осем години културното ведомство е вложило над 2 млн. лв. за реставриране и ремонтиране на разположените в комплекса сгради и съоръжения, за изграждане на нова канализация за битовите отпадни води и дренажна система, с което се предотвратяват ерозия и свличания. Осъществено е обновяване на растителните видове в градините, създадени са нови паркови композиции, се казва още в правителственото решение.

В началото на месеца ректорът на СУ «Св. Климент Охридски“ проф. Иван Илчев алармира, че министерството подготвя проекторешение, с което да прехвърли 73 декара от парковата част на градината за държавно управление. Ректорът призова правителството да отхвърли проекторешението, защото то ще отнеме територия, използвана от Алма Матер вече 55 години.

Софийският университет стопанисва парковата част на ботаническата градина и я използва за научна база за студентите от много години.

При правителството на тройната коалиция държавата отне 60 декара от общо 73 с парковата част, но Върховният административен съд (ВАС) отмени това решение и така СУ си върна управлението над цялата площ. Ако сегашното правителство одобри решението на културното министерство за придобиване правото на управление върху целия парк, то ще наруши решението на съда и ще провокира ново дело, заяви още в началото на месеца ректорът Иван Илчев. По думите му няма основание за отнемане на публична държавна собственост, която се използва за научи цели и може да бъде стопанисвана само с компетенцията на университета.

Според официално съобщение на Министерство на културата то получава управлението на територията на “Двореца“ и не претендира за ползваните от университета терени. Двете институции спорят от години за имота, както и за приходите от туристически посещения.

news.dir.bg

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.