Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Доволни ли сте от контактите си с лекари и от здравеопазването в България  

151 гласували потребители

1. 1. Доволни ли сте от контактите си с лекари и от здравеопазването в България

• Да
      42
    • Не
      93
    • Все ми е тая-аз по доктори не ходя
      13
  2. 2. Икали ли са ви пари в болница ?

• да, законно чрез "избор на екип", платих на касата
      9
    • да, незаконно
      10
    • не, не са ми искали
      20
    • имаше намеци
      3
  3. 3. Ако сте платили - какво беше отношението към вас и резултата от лечението ?

• супер беше
      6
    • същото като при другите
      15
    • към мен беше добро, но към другите, които не сплащаха - лошо
      3
    • не съм плащал
      18

Препоръчан отговор

Не знам дали тука е мястото да задам въпроса си, извинявам се предварително, ако не е така. Днес ходих при личния си лекар за медицинско свидетелство за започване на работа. За първи път си вадя такова и не знам дали е обичайна практика личния доктор да попълва медицинското, като те пита здрав ли си. Както и да е, и на мен не ми се висеше пред други кабинети, но се учудих, че ми взе 5 лева и не ми даде касов бон примерно, нито си отбеляза някъде, че ми е издавала медицинско. Та въпроса ми е, това обичайна практика ли е и трябва ли да се плаща такса на джипито, при условие, че са ми внасяни всички здравни осигуровки? Не ми е за 5-та лева, но много се дразня, когато някой ме цака надребно, а може пък и аз нищо да не разбирам, и докторката ми да си е постъпила съвсем коректно, а аз да остана с погрешно лошо впечатление от нея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Това, което е направено, противоречи на няколко закона, но се използва във основа на други две дупки в Закона за здравето.

Не е било правилно да ти взема 5 лв., а само потребителската такса от 2 лева и не знам колко стонки, срещи които е трябвало да ти бъде издадена касова бележка.

личният ти лекар би трябвало да попълни личните ти данни и да напише частта, свързана със общия статус и предишните ти заболявания.

След това е трябвало да бъдеш изпратена при офталмолог, УНГ и интернист, при което на всяко място да заплатиш отново потребителска такса и да чакаш пред всеки един кабинет .

Общата цена на едно медицинско заключение за започване на рабобта е около 10 лева.Спестила си 5 лева.

От друга страна обаче, с тия 5 лв, които си дала, си подкупила личния си лекар, което си е проява на битова корупция.Същото е, както да те спре полицай и да платиш 50 лв, а не законната глоба от 100 .

личният ти лекар обаче не подлежи на търсене на отфговорност, защото :

1.)ти нямаш доказателство за дадения подкуп

2.)процесуалните нарушения в описаното от теб са възможни заради една наредба на НЗОК, даваща право на личните лекар да правят профилактични прегледи.

Надявам се, че съм ти бил полезен.

p.s.Забравих да кажа, че при някой професии , преди започване на работа се изисква и заверка от кожния диспансер-за проба Васерман, както и заверка от психо-диспансера, а при други-заверка от фтизиатричен кабинет.

при тези случаи цената на медицинското е около 20 лв Публикувано изображение

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много ти благодаря за бързата реакция. Нямам намерение да съдя докторката :) ,както казах вече, питах само за собствено удовлетворение и постигане на душевен мир :) Пък и останах доста изненадана, че "се уредих" с необходимото медицинско за по-малко от 5 минути и 2 въпроса: дали познавам цветовете и дали ми е правена операция. И все пак е жалко, че се възползват от тези дупки в Закона за здравето. По-жалко е, че и ние си мълчим. Благодаря още веднъж! П.П. А аз се надявам да не ме върнат още веднъж в докторския кабинет, защото ми казаха само медицинско. Пък аз нали съм много в час... :clap:

Редактирано от desert_rose (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Знам, че няма да я съдиш. Но лично аз съм против тази практика, която се установи преди 10-тина години, и вече се смята за напълно нормално и може би "морално"...... Докторката ти смята, че ти е помогнала , а то и наиситна си е така-ти не си си загубила времето във висене пред 5 кабинета за по един подпис и печат, спестила си и пари от 5 до 15 лв в зависимост от това-какви печати са били необходими..От друга страна ти също си доволна от пестенето на време и пари, но никой не се замисля , че това си е чиста форма на корупция. Твоята докторка със сигурност протестира против корупцията при КАТ и срещу пияните шофьори, но всъщност самата тя на ден поне 10 пъти прави аналогични прегрешения . България.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А освен всичко друго се губи и смисъла на това медицинско. За да започна работа, ми е необходим документ, който аз отивам да си купя за 5 лв. Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да :dancing18: На други места по света проблемът е изчистен, като фирмите имат доверени лекари, като само на тях е е разрешено да оценяват годността на работниците/служителите. Тук е България.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

14 юни 2008 | 11:52 | Агенция "Фокус"

1 439 372 хоспитализации са отчетени през миналата година в България. Това каза на семинар за журналисти д-р Сашка Рускова, директор на Дирекция „Контрол в болничната помощ” в НЗОК, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Това не e броят хора, които са били приети, тъй като става въпрос за много дублиращи се случаи – много хора са били хоспитализирани за втори или трети път. Значителна част от хоспитализациите не са наложителни, а са по инициатива на лекарите. „Един от проблемите в системата е неограничения достъп на пациентите до лечебни заведения”, заяви д-р Рускова. Над 26% от хоспитализациите са инициирани от самите лечебни заведения. Приблизително 26% от пациентите са рехоспитализирани в рамките на 30 дневен срок. Миналата година 300 000 души са преведени от едно в друго лечебно заведение. Това означава, че или пациентите са били пренасочен, или сами са потърсили друга медицинска помощ, защото не са били доволни от предоставяната им услуга.

От НЗОК са направили сравнение между 58 590 отчетени случая на хоспитализации. Данните показват, че при 30% от тях има дублажи в хоспитализациите. Така например един пациент е преминал през шест различни лечебни заведения и е бил хоспитализиран 11 пъти. „Няма как този човек да е доволен от системата”, заяви Рускова. В друг случай става въпрос за дете, което е било хоспитализирано в две болници осем пъти. Детето е било с инсулинозависим диабет в кома. То е било изписвало от една болница в един ден и е хоспитализирано в друга.

Друг пациент пък е бил хоспитализиран седем пъти в две болници заради инсулинозависим диабет с неврологични усложнения.

„Много от пациентите са приемани по една клинична пътека многократно за минималния престой и нито ден повече. След като тези дни изтекат, пациентът започва да си плаща, защото му се казва, че НЗОК плаща само за този минимален срок. Това не е вярно. Изписването става по преценка на лекаря”, коментира Рускова. Тя обясни, че заради тази практика е обсъждана възможността да се премахне минималният болничен престой. Един пациент на 62 години е бил приеман шест пъти с една и съща диагноза за минималния престой от пет дни.

Д-р Рускова обясни, че най-често пациентите си плащат за ВИП-стая в „Пирогов”, „Св. София”, „Акад. Иван Пенчев”. За избор на екип се плаща пък в „Св. София”, „Токуда”

В София, Стара Загора, Сливен и 1-2 болници в Пловдив се плаща за избор на екип. Това се случва в болници, в които има възможност за избор на лекари.

репортаж от Цветомира ГЕОРГИЕВА

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

БОЖЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ,на какво попадам.Останах със зейнала уста(дано да няма във форума от Бургас) Аутопсии с кухненски ножове правят в бургаската морга Миризмата не позволява на лекарите и лаборантите да си свършат работата 04.08.2008 В новата морга на бургаската болница има 13 трупа, но те не могат да бъдат обработени, съобщава кореспондентът на БГНЕС в града. Моргата, която е открита на 1 август, няма вентилация, канализация и оборудване. Количките са подпрени с тротоарни плочи, за да могат да се наклонят и измият. Аутопсиите се правят с кухненски ножове. Част от камерите не работят, моргата не разполага и с колички с педал, с които да се обслужват горните камери на хладилниците. По тази причина труповете се държат на топло или по няколко в една камера. В съседство с моргата е отделението, където се правят изследвания, и заради миризмата хората напускат помещенията. Съдебният лекар д-р Галя Милева казва, че миризмата в помещенията не позволява на лекарите и лаборантите да си свършат работата, а директорът на болницата е издал заповед моргата да работи само от 8 до 14 часа. Това означава, че следобед полицията не може да разчита на дежурен съдебен лекар и ако има престъпления с жертва или тежък инцидент след 14 часа, служителите на реда трябва да чакат патолог до другата сутрин. Роднините на починалите също не могат да приберат телата след този час. Според д-р Милева причината за хаоса в моргата е, че разходите по обработката на телата не се покриват от здравната каса и патолозите не носят пари на болницата. Тя е уведомила ръководството още в 9 часа, но никой не е отишъл да види какво се случва на място. До този момент новата морга не е посетена и от нито един представител на болничната администрация. Днес в нея има четири трупа, които чакат своя ред. Вече са обработени удавените от Силистар, те ще бъдат откарани в Троян утре сутринта. Всички тела обаче са в един хладилник, защото част от камерите не работят. За да има болницата акредитация, трябва да има съдебни лекари, казва д-р Милева. В момента единият лекар е в почивка, другият е в отпуска и работи само един.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо в анкетата няма отговор"Категорично, не съм доволен!" Какво е това "По-скоро...въобще няма по-скоро", 6-5 по въпроса няма дали заради лекари, дали заради сестри, санитари или чиновническата бумащина, здравеопазването в България е пълна скръб и не само. Стане ли дума за съприкосновение с държавническия апарат пия валериана и се моля...в повечето случаи молитвите ми не са чути за съжаление...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо в анкетата няма отговор"Категорично, не съм доволен!"

Какво е това "По-скоро...въобще няма по-скоро", 6-5 по въпроса няма дали заради лекари, дали заради сестри, санитари или чиновническата бумащина, здравеопазването в България е пълна скръб и не само.

Стане ли дума за съприкосновение с държавническия апарат пия валериана и се моля...в повечето случаи молитвите ми не са чути за съжаление...

Готово.

Анкетата е и нулирана.

Да ви кажа няколко неща.То са по-скоро размисли, предизвикани от съприкосновението ми с испанската система на здравеопазване, но правим аналог с българската. Бях в три болници и два частни кабинета.

Първи впечатления : нивото им е същото като и у нас. Апаратурата - същата, пациентите-с подобни проблеми,

работата на персонала обаче е 2-3 пъти по-малко от тази, която биха вършили в България.

Пълен парадокс.....

Заплатата на лекар в град Манреса, в общинската болница е минимална 3 000 евро.Чисти.Това е ако си без специалност, и работиш в тамошната "Бърза помощ". Ако си анестезиолог взимаш брутна заплата 5 600, от тях чисти ти остават 4 700 евро на месец.....

Знаете ли коя е най-ниската заплата там?

На професионалните военни.600 евро. 5 пъти по-ниска от тази на един лекар.

какво излиза ? Хората там ценят лекарите повече от военните.

Заплата от 1 500 евро на месец за Манреса се смята като "средна", като "добра" заплата за човек, който работи в обществения сектор.

В "Бърза помощ" там заплатите са следните- 3000 на лекар, 1500 на мед сестра, 800 на шофьор на линейка.

Нали се сещате, че със заплата 400 лв в държавна болница в България не може да се задържат кадърни хора ?

Знаете ли, че от санитарите в отделението ми само двама си вършат работата ? Всички останали са за уволнение....изнудват пациентите за пари, мързи ги да носят, да чистят, да си изпълняват задълженията......

А ако ги уволня кой ще дойде да работи ?

Знаете ли , че в болницата в Плевен няма нито една молба за постъпване на работа от мед.сестра ? А има над 200 свободни места ?

Няма нито една молба за санитар .... А повече от половината са за смяна.Директно са за уволнение.

Знаете ли, че в нашата "Бърза помощ" работят само такива, които не могат да работят никъде другаде ?

Знаете ли, че на никой не му пука, защото парите му не стигат и да си плати сметките за ток и вода.....

Всички са за изриване с голямата лопата.

Обаче няма от къде да вземеш кадърни хора.Защото те са в Испания, в Германия, в Англия, САЩ и Канада.

Работят там, където могат да си плащат сметките.Работят и не протестират.

В Испания не видях нито един случай някой да се скара на пациент, или да бъде нелюбезен с него. И как ще бъде, след като при едно нарушение може да бъде уволнен ?

Тук не им пука.За нищо не им пука. Няма и как да им пука, след като са на дъното .

Парите тук са за малцина "бого"избрани.И на тях не им пука.

Корупцията е страшно нещо.

Знаете ли, че в Испания никой не се интересува кой ще го оперира,или кой ще му даде упойка, или кой ще му е лекуващ лекар ?

Тук всичко живо се напреварва да бута пари под масата само и само да го оперира някое "име".Някое свитело, което само това и чака-окопало се като паяк в мрежата си и чака жертвите си ?

Частна практика в държавна болница!!!! ;)

Като си толкова добър-тегли кредит, построй си частна клиника и оперирай-никой ти не пречи.Да ама не.

Знаете ли, че в Испания (Каталуня) санитарните хеликоптери хвърчат постоянно ? И то не за някое "величие", ами и за обикновенни хорица.Ако пострадаш-знаеш, че на момента ще те закарат там, където могат да помогнат......

А не като тук-мреш си на общо основание, защото "клиничната пътека" трябва да се изпълни.

Още много имам да приказвам, но няма време сега.....ядосах се.

;)

По темата-гласувах с "Не"-не съм доволен.Няма и да бъда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Корупцията в здравеопазването(а и не само там) я създадоха новоизлюпени български псевдобизнесмени с примитивен интелект и пари, натрупани по криминален път. Те си мислеха , че както могат да си купят връзки в общински и държавни учреждения, така могат да си купят и здраве. Практиката им показа, че не са прави и затова те сега най-много реват. Те направиха от нашите специалисти в здравеопазването алчни търговци на човешко здраве и сега им е криво , че това се връща при тях като бумеранг. Знаете ли - парадокс: когато чуя, че някой като Ангел Бончев или Камелия Бончева е бил бит,пребит или убит, не ми става кой знае колко неприятно. Цяла седмица слушах по нашите телевизии(те вече уж са много) за трагедията на семейство Бончеви, сякаш това е единственото семейство в България, което го спохожда нещастие!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледахте ли снощи това? Аз го гледах към края, щото имах работа. Дежурната мед. сестра беше включила тв-то на БНТ и предаването вървеше, та се позагледах мимоходом. Какво беше изумлението ми, когато разбрах, че една депутатка не знае колко е минималната месечна работна заплата в Бг и кои хора разчитат на нея, като санитарите, например. За условията на работа в Бг болниците, тя каза, че няма намерение да се прави на героиня, затова си сваля ръкавиците и напуска с кеф.

И после лекарския хумор бил черен. След като изгледахме предаването аз и сестрата се спогледахме втрещени на репликата на г-жа депутатката Публикувано изображение "Свалям си ръкавиците и си отивам. До тук бях, отивам си." по повод на 30-те стотинки нощен труд и 240-те левчета заплата на жената-санитарка.

И двете със сестрата с типичния черен медицински хумор се заляхме от смях, понеже се чухме да казваме едно и също: "И ние си отиваме! Сваляме си престилките и отиваме в Парламента."

Ахахахаааа!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Един лекар трябва да чете- това са думи на майка ми.Познавам двама -трима, които наистина държат да са в час,но повечето не се интересуват и дори не знаят какво се предлага в аптеката Това го знам от тези двама -трима и от майка ми Иначе доста по-големи заплати и владеене на чужди езици :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Един лекар трябва да чете- това са думи на майка ми.Познавам двама -трима, които наистина държат да са в час,но повечето не се интересуват и дори не знаят какво се предлага в аптеката

Това го знам от тези двама -трима и от майка ми

Иначе доста по-големи заплати и владеене на чужди езици :speak:

Че трябва- трябва, ама как да стане това, след като мислите му са заети през цялото време да се бори с недоимъка ?

Как да разбере новите тенденции в специалността си, като всички курсове са платени ?

Ако реши да се ползва от услугите на някоя фармацевтична фирма (за да му плати курса) - след това става нейн роб -и трябва да изписва хапчета и безогледно само и само да си изплати "инвестицията", която са направили в него ?

Как да стане този номер с "четенето" ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моите наблюдения от днес:Лекарите ни наистина са много добри , но като нашата бюрокрация никъде няма. На самите специалисти им е писнало от хартии и писаници. Те самите се опитват да заобиколят доколкото могат системата, но винаги се намира някоя чиновническа душица, която съсипва нервите им, а на нас - здравето.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Парите за лекарства не стигат на 50% от българите 05.11.2008, 13:41 , news.bg

Публикувано изображение

50% от българите могат да си позволят по-малко здравни услуги от колкото преди 5 години.

Това сочат данните от национално изследване на Института "Отворено общество", цитирани от БНР.

Другите 50% от запитаните се опасяват, че вече не могат да поемат разходите си за лекарства.

Около 40% от анкетираните са на мнение, че медицинските услуги, които получават, не са се подобрили през последните 5 години.

Едва 7% са на обратното мнение.

26.05.2009, 13:43 (обновена 26.05.2009, 13:53)

news.bg

Публикувано изображение

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е извършила здравноосигурителни плащания за над 1.705 млрд. лв. през 2008 г, съобщиха от касата.

Най-голям дял в тези разходи имат средствата за болнична помощ, които възлизат на над 1.006 млрд. лв.

За лекарства за домашно лечение, медицински изделия и диетични храни от бюджета на касата са направени плащания на стойност 295.5 млн. лв.

За специализирана извънболнична медицинска помощ - дейности при лекар-специалист, са изразходвани 140.3 млн. лв.

131.2 млн лв. са разходите от бюджета на институцията за първична извънболнична медицинска помощ.

Разходите за дентална медицинска помощ и за медико-диагностична дейност са съответно 77 млн. лв. и 53.5 млн. лв.

През 2008 г. приходите на НЗОК от здравноосигурителни вноски са били с над 100 млн. лв. повече от предварително планираните.

85 млн. лв. от тях са били разпределени в края на годината за болнична, първична и извънболнична медицинска помощ. Остатъкът от тези средства е отделен в резерва на НЗОК в БНБ.

Преизпълнението на събраните средства от здравни вноски се дължи на благоприятната икономическа ситуация в страната през 2008 г.

Общият размер на приходите и трансферите в бюджета на НЗОК за 2008 г. е 1.793 млрд. лв. От тях основен дял заемат приходите от здравноосигурителни вноски - 1.561 млрд. лв. 452,8 млн. лева са трансфери за здравно осигуряване от Републиканския бюджет - основно за пенсионери, деца, социално слаби и безработни, а 206.4 млн. лв. Републиканският бюджет е превел като субсидия.

През миналата година 97,6 % от бюджета на НЗОК е бил изразходван за здравноосигурителни плащания.

Административните разходи на здравната каса възлизат на 2,2 % от бюджета на институцията, а останалите 0,2 % от бюджета са отделени за капиталови разходи - преимуществено за развитие на информационната система на НЗОК.

Днес общото събрание на НЗОК прие отчета за изпълнението на бюджета на институцията за 2008 г., както и отчета за дейността на касата през 2008 г. През миналата година НЗОК разработи и внедри интегрираната си информационна система, която функционира пълноценно от началото на 2009 г. Въвеждането на системата има за цел по-ефективно изразходване на средствата за здравно осигуряване, прецизен контрол на договорните партньори на НЗОК и повишаване на качеството на здравното осигуряване.

През 2008 г. НЗОК беше сертифицирана по международния стандарт за управление на качеството ISO 9001:2000.

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не знам за вас, но аз много се кефя, когато форумът наистина помогне за нещо, а не просто се употребява за празни приказки.

успех с лечението.

Аз пък искам да похваля екипа на "Спешна помощ" в Окръжна болница- Пловдив. Спасиха моята приятелка преди година и половина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък искам да похваля екипа на "Спешна помощ" в Окръжна болница- Пловдив. Спасиха моята приятелка преди година и половина.

по тая държава има милиони добри хора, но заради натрапващите се навсякъде глупаци-комплексари си мислим, че всички са един дол дренки, тва е трагедията, не гледаме достатъчно ведро и нямаме достатъчно доверие в отсрещния.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво мислят партиите за здравеопазването в България след изборите - може да прочетем в zdrave.net

ГЕРБ: ЗА МОДЕРНО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

Публикувано изображениеБългарското здравеопазване се нуждае от последователно и комплексно усъвършенстване на всички свои сектори - извън болнична, болнична, спешна помощ, лекарствена политика, стоматологичното здраве и правата на пациентите.

» Пълен текстБСП - ЗДРАВНА ПОЛИТИКА 2009-2013

Публикувано изображение

БСП има амбицията да продължи положителните промени в структурата, организацията и дейностите на здравната система, както и да подобри взаимодействието между нея, обществото и здравните системи в ЕС.

» Пълен текстДПС - ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

Публикувано изображение

ДПС ще концентрира усилията си в посока на гарантиране на следните основополагащи насоки в областта на здравеопазването:

» Пълен текстАТАКА – ДЕМОГРАФИЯ И ЗДРАВЕ

Публикувано изображениеОсновен въпрос за партия АТАКА е демографският въпрос.

Ние сме в демографска криза, което означава опасност от изчезване на нацията ни. Като националисти смятаме...

» Пълен текстСИНЯТА КОАЛИЦИЯ: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО – КАЧЕСТВЕНО И СОЛИДАРНО

Публикувано изображениеЗдравеопазването в България е в тежка криза. От 2006 г. насам не е сключван Национален рамков договор, а българските лекари и медицински сестри...

» Пълен текстНДСВ - ЗДРАВНА ПОЛИТИКА

Публикувано изображение „Живот по правилата – политиката, от която се нуждае България" – така е озаглавена Предизборната платформа на НДСВ за парламентарни избори 2009. Сред приоритетите в нея на трето място е поставено...

» Пълен текстРЗС - ЗДРАВНА ПОЛИТИКА

Публикувано изображениеОт пресцентъра на "Ред, законност, справедливост" потвърдиха участие в предизборната онлайн дискусия, очаквайте програма на партията за развитие на здравеопазването в следващите четири години.

» Пълен текст

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей, Реших да ти отговоря, защото си типичен случай. Направо на въпроса - отзад , напред Обичам да ми дойде софиянец, и първите му думи да са "Аз съм от София". оценката оставям на теб. ГЛАВНОТО е че не знаеш правата и задълженията си, и е истина. Всеки български гражданин има право на безплатна спешна медицинска помощ. Бърза помощ бе унищожена пробно през 1994г. с програмата ФАР в здравеопазването и окончателно през 1999г. с министерско постановление. На прктика това означаваше половината кадрови състав. Доставиха 50% от необходимите нови линейки и апаратура, и бракуваха всички предишни *но не във всички окръзи*, след това доставиха 4-5 години още по 20-30% допълнително. За коли които се карат нонстоп 24 часа и ги подмениха след 10 години на 500 000-1000000км, както и апаратурата. Коментара оставям на теб. Задължение на спещната помощ е само спешната помощ. Останалото- неотложната помощ е задължение на личните лекари - съгласно подписания от тях договор. Спешна помощ е всичко което е свързано спряка опасност за живота и всички други състояния съизмерими с това. всичко което може да бъде остранено по късно, без трайна невъзвратима увреда е задължение на личните лекари. Препратка като: те какво разбират, не мога да го намеря, изключил си е телефона и т.н. означава че ви е отказана неотложна помощ, за която здравната каса заплаща на вашите лични лекари от вашите здравни осигуровки. Където и да се намирате в България, срещу здравна книжка личните лекари трябва да ви третират като своите пациенти. "Аааа, знам ч е такова животно в България нема", а това се нарича държавна политика. Потресен съм от случката, но я виждам от много по друг ъгъл. Посещаваш спешния кабинет, щото друго не работи, (8 и така ще си получи парите от касата), сварваш дежурния да се храни , понеже няма фиксирано време за храна - когато е възможно по устав, но е гарантирано по договор. Съобщаваш му каква ти е болката. А той ти казва плати за иследвания, какво нахалство, а дори не е получил процент от тези пари. Всъщност нахалството е на болницата ви - само окръжните болници получават пари от здравното министерство за пациенти които са минали през спешен кабинет но не са останали на лечение в болницата. Останалите болници се оправят с парите от общинския бюджет- които не им стига. По закон те трябва да осигуряват тези иследвания безплатно, е пак държавна политика. Лекаря е отказал да те лекува на сляпо. Решението е на неговата съвест. Но подобна картинка има въвъ всяка болница кадето ти казват че трябва да си заплатиш определени изследвания или процедури , които здравната каса не заплащала.... Следващия лекар е направил необходимото - т.е. ти е сложил временно лекарство което да облекчи проблема, не да го излекува, за да те махне от главата си, защото случаят е бил за личния ти лекар. Е това е почти цялата горчива истина, съмнявам се че ще ти хареса. А аз се пека на този огън от 10 години, между чука и наковалнята, и според теб аз съм виновния. Коментара оставям на теб. Има и още гадни разпоредби, но мисля да ти ги спестя. Новото Европейско здравеопазване!- и него не знаете за жалост.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Затягат контрола над ТЕЛК, гледат под лупа решенията й 7 Август, 2009 СИЛВИЯ Ангелова/ в-к Монитор

Публикувано изображение

Снимка Венцеслав ЮскеселиевИнвалидите сега получават количките си безплатно, най-евтината е 1200 лева.

Инвалидите сега получават количките си безплатно, най-евтината е 1200 лева.

Отпускането на патерици, инвалидни колички, имплантанти, перуки за хората след химиотерапия и всякакви други помощни средства за инвалидите ще бъде орязано максимално. Занапред то ще се разрешава след прецизна оценка дали наистина са необходими на хората, стана ясно вчера.

Специална работна група от експерти на Министерствата на труда и социалната политика и на Министерството на здравеопазването ще следи стриктно изразходването на средствата за медицински изделия за хора с увреждания, съобщиха от МТСП вчера.

При предвидени в бюджета 33 120 000 лв. за отпускане на целева помощ за покупка и ремонт на медицински изделия, помощни средства, приспособления и съоръжения към края на месец юни са изразходвани 32 845 135 лв., показват разходите на социалното ведомство. Проблемът със свръххарченето за патерици, инвалидни колички, декубитални матраци и други приспособления са били обсъждани на работна среща между министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов и министъра на здравеопазването д-р Божидар Нанев. На нея са били набелязани и мерки за по-ефективното използване на тези пари занапред.

Контролът върху Агенцията за социално подпомагане, Агенцията за хората с увреждания и Изпълнителната агенция по лекарствата, които отпускат с предписания такива медицински изделия, помощни средства, приспособления и съоръжения, ще бъде засилен, предвиждат част от мерките. Очаква се да бъде затегнат и контролът върху ТЕЛК, която издава решенията за степен на инвалидност, които също са част от документите, за да получи един болен инвалидна количка например.

"Недопустимо е да се орязват помощните средства и медицинските изделия на инвалидите. Те са предимно бедни хора, някои от тях дори не могат да си позволят да отделят дори по 200 лв. за перука или патерици", заяви Теодора Захариева - основателка на Центъра за защита на правата в здравеопазването, която е първата болна, осъдила преди 3 години МЗ.

"Стигне ли се до тези крути мерки, центърът, както и Асоциацията на пациентите ще заведат колективен иск срещу тези министерства.

До редакционното приключване на броя нито един експерт от МЗ не отговори на изпратените от "Монитор" въпроси, свързани с орязването на помощните средства за инвалидите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лекари злоупотребявали с медицински изделия за инвалиди 21.08.2009 „Много е тревожна ситуацията с помощните средства и медицинските изделия за хората с увреждания в страната. Оказа се, че тази година средствата, които са раздавани за тях, са увеличени с 44,1%, в сравнение с полугодието на миналата година", съобщи пред Дарик радио зам.-социалният министър Валентина Симеонова. Проверките на министерството показват, че има големи злоупотреби на всички нива, ангажирани с този процес, като се започне с лекарските комисии. В повечето от случаите се подписват протоколи и се назначават медицински изделия без въобще да е видян човекът с увреждане, само на базата на диагноза или медицински документи. Обикновено на лекарите се представят списъци от фирмите производители или дистрибутори на медицински изделия и помощни средства, т.е. съществува много сериозен конфликт на интереси, информира още Симеонова. Източник: dnes.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък долу горе съм доволен от здравната система. Като изключим факта, че съм разочарован само от ЦБМП, но явно там заплатите им са мизерни и не им се занимава да лекуват, а си избутват деня.

Ако имате сериозни проблеми ходете по частно. Макар, че и там понякога се попада на темерути.

Помня, че миналата година ходих при някакъв УНГ заради проблем с лявото ухо. Проблема ми е много стар, още от малък. И тоя за едно поглеждане в ухото за няма и минута ме изтръска с 20лв./или 25лв./. Целия преглед беше няколко минути. Никакво уважение, само надменност. Повече няма да го посетя.

Иначе за стоматоложката ми само хубави думи. Взема скъпо, но си върши работата перфектно. Отнася се с теб като с човек, учтива и мила е.

П.П.:Ако някой познава гастроентеролог, нека ми пише. Искам да му дам епикризата си и да му кажа какви лекарства имам предписани и че почти няма ефект от тях. От години не съм ходил нормално до тоалетна и не съм се хранил както ми харесва. Публикувано изображениеTrichocephalus, молбата ми е основно към теб, защото работиш в здравно заведение, ако познаваш някой такъв доктор помоли го за тази услуга, ако може и за приятелката ми, че тя даже е много по-зле от мен със стомаха и лекарствата не и влияят. Ако иска пари ще ти пратя с пощенски запис, но в границите на нормалното, все пак искам просто неофициална консултация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

П.П.:Ако някой познава гастроентеролог, нека ми пише. Искам да му дам епикризата си и да му кажа какви лекарства имам предписани и че почти няма ефект от тях. От години не съм ходил нормално до тоалетна и не съм се хранил както ми харесва. Публикувано изображениеTrichocephalus, молбата ми е основно към теб, защото работиш в здравно заведение, ако познаваш някой такъв доктор помоли го за тази услуга, ако може и за приятелката ми, че тя даже е много по-зле от мен със стомаха и лекарствата не и влияят. Ако иска пари ще ти пратя с пощенски запис, но в границите на нормалното, все пак искам просто неофициална консултация.

Без преглед нищо няма да стане.

Никой лекар не може да прегледа пациент по епикриза и по телефона.

Гастроентеролози в Плевен познавам, но едва ли някой от тях би решил проблема ти.

поздрави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Видях, че слагате разни новини и затова пускам тази тема. Случката е, че миналата неделя отива паднал човек с болки в гърдите в ЦБМП във В.Търново. Опасенията са му за счупено/спукано ребро. Оказва се че в този център за Бърза Медицинска Помощ НЯМАТ работещ рентгенов апарат. Диагнозата става с опипване и му се казва да дойде утре, за да се снима в поликлиниката. Питам аз, ако катастрофирам какво ще ме правят? Ще ме опипат и ще ме метнат в моргата на хладно предполагам. Възмутен съм от техническата поддръжка. Все пак рентгеновия апарат е визненоважен за множество диагностики. Знаете ли и други места в България с подобни проблеми? Опишете ги.

Редактирано от invio (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...