Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Проблем с DVD-RW устройството - забавяне на системата

Препоръчан отговор

Здравейте! Преди една седмица си взех нов хард диск на SATA интерфеис. Преди бях с обикновен АТА, и хард диска и DVD-то бяха на един IDE канал, с един кабел. Обаче сега като сложих новият диск на SATA и записвачката си остана сама на IDE канала. Всичко ОК, но когато тръгнах да записвам нещо системата се забавя супер много и почва едно ужасно насичане. Дори и самият курсор се движи на фреемове. Това само докато трае самото записване на диска после се оправя. Първо помислих, че е от записващата програма. Смених няколко NERO -та, нестава. След това си преисталирах windows-a. Като сложих различни релизи, пак нестава! И вече ме съмнява, че е от самата записвачка или по точно, че тя е на IDE интерфеeис, а самият хард диск е на SATA. Но немисля, че трябва да прави проблем. sad.gif

Чакам всякакви идеи за решаване на проблема!

Редактирано от stanley56
Неясно заглавие (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мерси B-boy[styLe], но проблема още си остава. Ето какво ми показва NERO Info:

http://img.data.bg/i.php?show=549358&ctrl_id=1cawdh#img

Както се вижда DMA-то е изключено (off). Незнам как да го включа. Пробвах от Computer Management но нестава. Изтривах му драйверите, но пак нищо. Ето и какво ми показва в properties на самата записвачка:

http://img.data.bg/i.php?show=549377&ctrl_id=yf2iqi#img

Вече незнам какво да правя! Няма ли начин да се смени трансфера през регистрите? sad.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом преди двете устройства са били на един кабел, значи харда е бил Master, писачката Slave. След като постави новия хард ,премести ли джъмпера на писачката на Master ? Ако не си, мести джъмпера и пробвай с друг IDE кабел.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Както се вижда DMA-то е изключено (off). Незнам как да го включа. Пробвах от Computer Management но нестава. Изтривах му драйверите, но пак нищо. Ето и какво ми показва в properties на самата записвачка:

http://img.data.bg/i.php?show=549377&ctrl_id=yf2iqi#img

Вече незнам какво да правя! Няма ли начин да се смени трансфера през регистрите? sad.gif

Виж тук и обърни внимание на този абзац:

What if this doesn't work?

Windows XP only

Windows XP reverts to PIO mode after several attempts to use DMA mode have failed. If this had happened, Windows XP will not return to DMA mode even if you instruct it to do so. Microsoft considers this a safeguard, but many users find this feature confusing. In order to manually reset the access mode, you can uninstall the drive and reboot. Windows will detect the drive at the first boot and use it. You can then set the access mode to DMA, and Windows will use that setting. Of course, if there is a real problem using DMA mode, Windows will revert to PIO mode again. You may want to consider alternative burning software and verify that it doesn't cause Windows to retreat to PIO mode.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

kokomil сложил съм джъмпера на MASTER, нестава. Смених и IDE кабела пак нестава!

stanley56 това го видях, и го пробвах ама нестава! Май май няма начин и да стане, а....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай не да ънинсталираш драйверите на записвачката, а IDE каналите. Изтриваш ги всичките (Primary и Secondary и правиш рестарт. Windows-a ще ги намери на ново и ще сложи DMA ако е възможно.

Windows XP will turn off DMA mode for a device after encountering certain errors during data transfer operations. If more that six DMA transfer timeouts occur, Windows will turn off DMA and use only PIO mode on that device.

In this case, the user cannot turn on DMA for this device. The only option for the user who wants to enable DMA mode is to uninstall and reinstall the device.

Windows XP downgrades the Ultra DMA transfer mode after receiving more than six CRC errors. Whenever possible, the operating system will step down one UDMA mode at a time (from UDMA mode 4 to UDMA mode 3, and so on).

If the mini-IDE driver for the device does not support stepping down transfer modes, or if the device is running UDMA mode 0, Windows XP will step down to PIO mode after encountering six or more CRC errors. In this case, a system reboot should restore the original DMA mode settings.

All CRC and timeout errors are logged in the system event log. These types of errors could be caused by improper mounting or improper cabling (for example, 40-pin instead of 80-pin cable). Or such errors could indicate imminent hardware failure, for example, in a hard drive or chipset.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами ънинсталнах всичките IDE канали! Рестартирам открива ми ги като нови устройства, но след това пак дава на DVD записвачката DMA - off. sad.gif

Някакви други предложения?

p.s//

а ще си реша ли този проблем ако си сложа Виста? :beer:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай да ънинсталираш, да рестартираш без да е закачена записвачката, после да я закачаш и т.н. Закачи я на друго място или нещо от сорта. Аз имах същия проблем, но с единия хард диск. Така и не разбрах как точно се оправи, но по този начин беше. Откачах, закачах и по едно време се получи.

П.С. С виста може да оправиш този проблем и да си навлечеш доста други biggrin.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кажи модела на записвачката и на дъното, вида на АТА кабела (40- или 80-жилен) и операционната система. Без тази информация може само да се гадае какъв е проблема. Ако знаеш как, можеш да провериш режима на работа на записвачката в BIOS на дъното.

"Нестава" се пише отделно: "не става".

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Пробвай да ънинсталираш, да рестартираш без да е закачена записвачката, после да я закачаш и т.н. Закачи я на друго място или нещо от сорта. Аз имах същия проблем, но с единия хард диск. Така и не разбрах как точно се оправи, но по този начин беше. Откачах, закачах и по едно време се получи.

П.С. С виста може да оправиш този проблем и да си навлечеш доста други biggrin.gif

И така не става!

panevdd записвачката е LG HL-DT-ST DVDRAM GSA-4167B , дъното е MSI P965 NEO. А самият ATA кабел е 80 жилен, операционната система е Windows XP SP2.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Влез в настройките на BIOS на дъното и виж в какъв режим работи записвачката: раздел Integrated Peripherals -> On-Chip ATA Devices -> Primary/Secondary Master/Slave UDMA.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има вероятност след добавянето на новия хардуер , IRQ каналите да са се объркали. Опциите са : или през Биос да ги подредиш ръчно, или по-лесния вариант, да преинсталираш Уиндоус-а :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Има вероятност след добавянето на новия хардуер , IRQ каналите да са се объркали. Опциите са : или през Биос да ги подредиш ръчно, или по-лесния вариант, да преинсталираш Уиндоус-а :)

Ами аз Windows-а го преинсталирах 2 пъти! И не става. Ще погледна пак в Биос-а.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ами аз Windows-а го преинсталирах 2 пъти! И не става. Ще погледна пак в Биос-а.

Я вземи закачи за проба на твоя компютър писачката на някой приятел , да видиш какво ще покаже . ( и обратното, твоята при него )

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Я вземи закачи за проба на твоя компютър писачката на някой приятел , да видиш какво ще покаже . ( и обратното, твоята при него )

Точно си закачих старият ТЕАC, но и на него ми дава DMA off. Мисля да дам на биоса дефалт настройки!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В БИОС: Load Optimal Defaults -> Save and Exit

kokomil сложил съм джъмпера на MASTER, нестава. Смених и IDE кабела пак нестава!

stanley56 това го видях, и го пробвах ама нестава! Май май няма начин и да стане, а....

A случайно да си забравил да преместиш записвачката от средния конектор на кабела към крайния?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И със дефалт настройки на биоса пак нестава!

pit записвачката е включена на края на кабела и е сложена на мастер!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прилича ми на повредена записвачка, но може да опиташ и още нещо. Виждам, че е закачена на secondary IDE channel. Пробвай да я сложиш на primary IDE и пусни компютъра да видиш дали въобще работи в режим DMA. В този случай ще трябва отново да я направиш slave на HDD за да няма конфликти. Ако работи тогава проблемът е още по-сериозен - повреден IDE канал.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Прилича ми на повредена записвачка, но може да опиташ и още нещо. Виждам, че е закачена на secondary IDE channel. Пробвай да я сложиш на primary IDE и пусни компютъра да видиш дали въобще работи в режим DMA. В този случай ще трябва отново да я направиш slave на HDD за да няма конфликти. Ако работи тогава проблемът е още по-сериозен - повреден IDE канал.

добре, но как да сложа HDD -то в slave режим като е SATA и няма джъмпери!

Другото е, че самото дъно има само един IDE канал, има един за флопи устроиство и всичко друго е SATA канали! :singer:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Oпа, моя грешка! Тогава остава единствено да се пробва каквато и да е записвачка на IDE канала, дали ще сработи в режим DMA!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много лошо. Закачих си старата записвачка TEAC CD-W552G и няма никаква промяна! Пробвах да запиша нещо, отново забавя системата. Ходих в един магазин за компютри, и силно ме обеждават, че е от самата операционна система. И ако самият IDE канал е развален няма въобще да отчита записвачката. Остана ми да сменя XP-то с Vista и да вида какво ще стане! Никаква друга идея не ми идва... sad.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Немога да разбера какво става сега! С Windows Vista си работи без никакви забележки в DMA режим! Почнах да си слагам XP отново, и пак нестава. Пак неможе да работи в DMA под XP. И най-тъпото е, че немога да разбера защо? sad.gif

Редактирано от crazy_dog (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване