Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Филм за дом за сираци в България по Би Би Си

Препоръчан отговор

Снощи Би Би Си - Канал 4 излъчи филма на Кейт Блюит "Изоставените деца на България", пише Джерард О'Доновън в британският вестник "Телеграф" на своя интернет-сайт.Филмът съдържа "90 минути неподправен ужас", пише вестникът. Всички, които са запознати със скандалите с домовете за сираци в Румъния в началото на 90-те години на миналия век, сигурно са били шокирани от факта, че близо 15 години по-късно същата отвратителна жестокост и занемареност се повтарят и в друга бивша комунистическа страна.Основната разлика е в това, че България вече е член на Европейския съюз, пише авторът.Най-известният филм на Кейт Блюит, "Стаята на умиращите", разкри системно прилаганата политика на "пренебрегване до смърт", следвана в китайските домове за сираци.Този път тя е снимала в продължение на девет месеца в "дом за социални грижи" за деца с физически и умствени недостатъци в Северна България.Не би било преувеличено да се каже, че повечето домашни животни са третирани по-добре от тези нещастни момичета и момчета, за които няма грижи, няма образование, няма стимули, и които обречени да се клатушкат напред-назад, докато бавно изтляват и физически, и умствено.На моменти бе невъзможно да се приеме цинизмът на персонала. Понякога не бе възможно човек да не се обърне, за да не вижда болката и страданията.

"Нищо по телевизията през последните години не ме е докарвало по-близо до сълзи от този филм", пише Джерард О'Доновън в "Телеграф".

bulgaria.actualno.com

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...

Ами така е ..това, което за тях е едва 90 минути неподправен ужас, за горките деца е реалността, а за нас - нещо, което сякаш е нормално, имайки предвид многото филми на бТВ репортерите излъчвани в националния ефир. Година подир година те така и така не се промениха - условията за горките сираци си остават едни и същи....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е ситуацията в България за децата с увреждания за оргомно съжаление. sad.gif

Тези деца могат да бъдат що-годе нормални - и журналистката го каза. Ако се полагат грижи за тях - говори се с тях (така могат да се научат и да говорят), може би една голяма част от тези деца нямаше да бъдат чак толкова болни.

На моменти гледайки слабите и немощни тела се зачудих - това в България ли е снимано или в Сомалия?

И персонала е ужасен - разбирам, че за толкова ниски заплати на никой не му се занимава, но все пак...какво сърце трябва да имаш?

За такава работа трябва да има хора с големи сърца и желязна воля и нерви, а не отчаяни лелки, които ви "щипват" от дарената храна.

Баща ми преди години подари на такъв дом машина за смиляне на картофи и други подобни - за да могат да се правят пюрета за децата. Напазарува продукти колкото да има поне за ден - най-много два. Аз дадох всичките си стари дрехи и плюшени играчки, а в последствие разбрахме, че някой хранителни продукти, машината и някой от по-запазените дрехи така и не са достигнали до децата. Човек и да иска да помогне - пак не може sad.gif.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 4 седмици по-късно...

Така....накрая какво стана?Проблемът "се реши" тихо и спокойн без много скандали....Изоставените деца на България в bg.wikipedia и http://mogilino.wordpress.com/

Редактирано от kai_99 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 4 седмици по-късно...

Потресена съм-като концлагер в Освиенцим

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледах го още от линка даден от kai_99 НО сега с по бТВ направо........... нямам думи ! Защо не казаха какво е станало с ония тапак дето ги биеше в пералното ! Такъв дето бие такива деца ..... мога да му измисля хилядя някязяния , кое от кое по гадно ! ...... И защо така се клатеха горките , някой може ли да ми обяхни ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И все пак децата остават "сами".... :wors:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обяснение,трудно можеш да намериш,Hanibal_Lektar !

Какво е обяснението за живота на Нашите възрастни родители,какво е обяснението,за живота на Нашите Учители ?

Това е сценарият за Нашето унищожение,не мислиш ли ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако помислим философски dimd си ужасно прав .... но не може да няма някакво научно обяснение за това поклащане ! Даже какта видяхве е като "заразно " момиченцето което бе добре в началото после и тя взе да се поклаща .... е тя няма работа , ама никакво работа сред тези деца ..... ако я оставят там още 2-3 месеца ще е като тях / лично мнение /!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лошото е,че някои деца които са по-добре имат шансове за по-добър живот в семейства,но техните родители няма да ги пуснат "без пари"!Които е гледал разбра,че децата не са точно изоставени...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз целия филм не гледах, само откъси, но и това, което видях беше достатъчно. ФИлм със много въпроси. Повечето, за отношението към тези деца, за хората, които работят с тях вие сте ги задали по-горе и сте им дали отговор. А моят въпрос е: защо в България се раждат толкова много деца с вродени заболявания. Само генетично предопределено ли е или има и друга причина. ЗАщото, например аз докато бях бременна можех да пия по 200 грама концентрат на ден и да пуша по кутия цигари, но не го правех. Но други го правят. ВИждала съм бременни жени, които пият и пушат. Значи трябва да говорим за хигиена на живота си изобщо. И най-вече за отговорност - и на родителите и на всички останали.

Апропо по новините в БТВ даваха друг такъв дом, в село от община Стражица (забравих му името). Условията, отношението на персонала, бяха диаметрално противоположни. Значи можело все пак...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз целия филм не гледах, само откъси, но и това, което видях беше достатъчно. ФИлм със много въпроси. Повечето, за отношението към тези деца, за хората, които работят с тях вие сте ги задали по-горе и сте им дали отговор. А моят въпрос е: защо в България се раждат толкова много деца с вродени заболявания. Само генетично предопределено ли е или има и друга причина. ЗАщото, например аз докато бях бременна можех да пия по 200 грама концентрат на ден и да пуша по кутия цигари, но не го правех. Но други го правят. ВИждала съм бременни жени, които пият и пушат. Значи трябва да говорим за хигиена на живота си изобщо. И най-вече за отговорност - и на родителите и на всички останали.

Апропо по новините в БТВ даваха друг такъв дом, в село от община Стражица (забравих му името). Условията, отношението на персонала, бяха диаметрално противоположни. Значи можело все пак...

Навсякъде по света има деца с физи'ески увреждания!За тях има специални грижи,които се различават от тези в България.Не се изненадвам,че в хазната има толкова голям излишък....или пък трябва... angry.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Работата е там, че в държавите от ЕС към които ние се стремим да се изравним по стандарт и т.н. има добре развита социална политика. А при нас, действа принципа - щом не е мой проблем, значи не ме интересува. Вродено ни е манталитета, затова и управляващите ни са такива и грижите ни за деца с увреждания са на такова ниво.

Между другото Sessily повдигна един доста интересен въпрос - защо България е държавата в Европа с най-много деца с увреждания? Какво толкова гнило има в българския ген, че имаме толкова много деца в подобна ситуация? Нещо над което е интересно човек да се замисли...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен е излишно само и единствено да се хвърлят обвинения и да се задълбава само в странични проблеми и да се усложнява нещо, което може да се реши чрез последователни действия!

Не може така българския народ да преминава и да махва с ръка при едно жестоко престъпления на нашата територия. Колкото повече оправдаваш мизерията, толкова повече тя се приближава до теб и накрая затъваш и ти в тази кал. Аз не мога да разбера как може да се чудят хората защо и какво след като е напълно ясно, че това е резултат от великото и ЧУДОВИЩНО нехайство, разбира се и на великото нахалство на управляващите.

Ако народа каже "интересуват ме децата и точка!" медията ще го последва, за да спечели рейтинга, политиците ще го последват, за да спечелят гласът му. Държавата отдавна не си върши работата и никога няма да започне да я върши достатъчно добре. Не може всеки да си мълчи, да няма позиция, а да плюе и да не иска да излезе със своя позиция, да няма самосъзнание, а да очаква "държавата" по своя инциатива да заработи чудесно, защото политиците са патриоти например. Това не е реалността....

Добре - ако не човек не може да направи абсолютно нищо за тези деца. Какво като не може да направи нищо, има хора, които могат, колкото и малко да е то!!! Единственото което се иска от народа е да каже ТЕЗИ ДЕЦА ИМАТ НУЖДА ОТ ПОМОЩ! - нищо друго, абсолютно нищо. А вместо това хората изговарят куп ненужни неща и си успокояват съвестта или не знам защо трябва да се говорят празни приказки, които правят положението още по тежко.

Не бил ли филма манипулиран? - Какво значение има. Ако някой не вярва да се убеди сам и да посети домовете. Върху абсолютната лъжа не може да се изгради сензация.

Защо има толкова много деца в България? - Дори и да са два пъти повече от сега, проблемът си остава и чака КОНКРЕТНО разрешение, а това няма да стане, ако българинът казва "оставете няма смисъл и без това сме зле" и нещата фактически не могат да се подобрят, а да се усложнят.

И накрая да ви кажа един виц за българина и японеца.

Питали японеца и българина по колко часа работят на ден. Японецът отговорил:

- Аз работя 8 часа - 4 за себе си, 2 за родинаа и 2 за императора

Българинът казал:

- Ами и аз работя 4 часа за себе си, мен Япония не ме интересува, а в България император нямаме!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблемът е, че в домовете в една голяма част от случаите влизат здрави деца, но поради нещата, които се случват с тях в подобни места и крехката им психика, излизат физически и психически увредени, което до голяма степен предопределя и бъдещето им, ако изобщо в този случаи може да се говори за бъдеще. Има съм (не)щастието да посещавам дом за сираци при това няколко пъти и мога да ви уверя, че нито едно от децата най-малкото не изглеждаше нормално.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...

Закриват дома в Могилино

0000046091-article.jpg

От социалното министерство съобщават, че продължава работата по закриване на дома в с. Могилино

Неправителствени организации – УНИЦЕФ, Фондация „За Нашите Деца”, Институт по социални дейности и практики, Българска асоциация за лица с интелектуални затруднения и Каритас – България са изготвили план, който има за цел да осигури допълнителна грижа за децата от дома.

В момента експерти изготвят индивидуална оценка на нуждите на всяко дете.

Близо 3 месеца екип от специалисти по социални дейности и медицински експерти работи в дома в Могилино.

Четири деца и младеж над 18 г. вече са настанени в болнични заведения за терапия и поставяне на актуална диагноза.

Всички останали деца също ще постъпят в болница, защото голяма част от тях се нуждаят от лечение и оперативна намеса.

Домът в Могилино стана печално известен, след като през септември ВВС показа ужасяващ филм за живота на децата, които имат умствени и физически увреждания.

Източник:dnes.bg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

Удължават ужаса в Могилино

0000046648-article.jpg

Планът за закриване на дома за деца с умствена и физическа изостаналост в село Могилино е удължен с четири месеца.

Новият срок, договорен с неправителствени организации е през септември, съобщи областният управител на Русе Мария Димова.

Тя каза, че това ще стане въпреки гласуваното решение от новия Общински съвет на община Две могили, което гласи „не взема решение за закриване на дома в село Могилино”.

Общината е открила набирателна сметка, по която постъпват пари за по-доброто отглеждане на децата в дома.

С част от събраните пари ще се построи жилище за 15 младежи от дома, които трябва да бъдат социално адаптирани.

Три от децата вече са прехвърлени в русенския дом „Надежда”. Има и деца, за които вече се грижат в специализираната детска градина „Зора” в Русе.

Екип от социални работници пътува всяка седмица до дома в Могилино, за да работи с децата.

Източник:dnes.bg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз гледах филма по БиТиВи и направо съм потресен!!Във този филм също се споменава,че персоналът не е обучен вообще да гледа такива деца!!Те само ги хранят и преобличат и перът!Не ги разхождат не ги харат да извършват никакво движение!И от това,че те са обездвижени те просто от скука започват да се клатят и там казаха,че било заразно при тях!Всяко едо дете започнало да се клати!А и има още едно нещо което много ме потреси!Във този дом е влязло някакво момиче със леки умствени отклонения!!Обаче покрай тези деца и тя станала като тях!Направо нямам думи!!А сега във днешно врене чух,че нещата започнали да се пооправят!Ако найстина е така много ще се радвам за тях!!НАЙСТИНА ТРЯБВА ДА ИМ СЕ ПОМОГНЕ НА ТЕЗИ ДЕЦА!! :P

Редактирано от *RoBo* (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...

Сега Кейт Блюит да направи филм за извращенията в бившият дом за сираци и деца с умствени увреждания "О дела Гарен" в Джърси .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване