Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

PCLinuxOS - проблеми,въпроси,мнения

Препоръчан отговор

Посъветвайте ме, как да реша проблема. Качих си PC Linux OC GNOME 2008, локализирах я за българия, качих кирилските фонтове, които намерих в Синаптик, но имам следните проблеми: 1. Плеера Тотем показва субтитрите на български, но не вади картина, няма и къде да посоча, да смени кодек. 2. Плеера GNOME MPlayer след като му смених кодека в настройките показва картина, но субтитрите са на "маймуница" и няма опция в настройките, където да посоча cp1251. И двата плеера идват с дистрибуцията. Благодаря.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 61
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Здравей. От live cd, без да инсталирам локализация, пробвах да пусна няколко филма. С малко настойки са гледат нормално.

1. За проблема с Totem опитай да смениш опциите в System->Preferences->Multimedia Systems Selector - в страница Video.

Ако имаш инсталиран compiz, проблема може да е свъран и с него, като има начин за заобикаляне в настройките му.

2. GNOME MPlayer е графична обвивка на mplayer, която има много малко настройки. За да си пуснеш субтитрите, ако искаш да направиш настройките само за теб, трябва да се редактира файла ~/.mplayer/config. Виж тук как се прави и какво се пише във този файл. При мен не се получи само с тази редакция. От тук видях, че трябва да се добави и "subcp=latin1". В крайна сметка се получи това:

# Write your default config options here!

[gnome-mplayer]
vo=xv
ao=alsa
alang=Bulgarian,bul,bg
slang=Bulgarian,bul,bg
vf=eq2
subfont-encoding=cp1251
subcp=latin1
Опциите "vo=" (video output?) и "ao=" (audio output?) може да са различни при теб. Важните са "subfont-encoding=cp1251" и евентуално "subcp=latin1".
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

Излязла е финалната версия на базираната на PCLinuxOS дистрибуция TinyMe 2008.0. Размерът и е 200MB, но включва почти всичко необходимо за нормална работа. Тя предлага Openbox за мениджър на прозорците и олекотена десктоп среда, което я прави доста бърза и подходяща за по-слаби компютри.

Повече информация за може да се види на сайта на дистрибуцията, а снимки от тестовата версия - тук.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, значи пролема ми е следния: Немога да накарам i-net да тръгне.Сложел IP-та и каквото е нужно съм направейл но нестава и нтестава... Нямам проблеми с mac address-a. Някакви съвети? p.s:Използвам Control Center-a за настройка на и-нет. Използвам PClinuxOS 2007

Редактирано от semeringa (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Излязла е финалната версия на базираната на PCLinuxOS дистрибуция TinyMe 2008.0. Размерът и е 200MB, но включва почти всичко необходимо за нормална работа. Тя предлага Openbox за мениджър на прозорците и олекотена десктоп среда, което я прави доста бърза и подходяща за по-слаби компютри.

Повече информация за може да се види на сайта на дистрибуцията, а снимки от тестовата версия - тук.

Не че нещо, ама ПцЛинуксОС е базирана на Дебиан ;)Публикувано изображение

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не че нещо, ама ПцЛинуксОС е базирана на Дебиан :speak:Публикувано изображение

Мисля, че си в грешка. PCLinuxOS е съчетала добри неща от няколко дистрибуции, но като цяло е базирана на Mandriva. Не е базирана на Debian, въпреки че ползва apt-get и Synaptic, защото пакетите са .rpm .

А пък TinyMe e базирана на PCLinuxOS. Дистрибуция е силно казано, по-скоро преработен PCLOS за стари компютри.

Редактирано от trosho (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ако беше базирана на Дебиан, поне щеше да има някакъв цикъл на обновяване/релийз, според мен ползвате дистро което се обновява по рядко и от алманах по средновековна алхимия..

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз имам един въпрос. Ако нямой е позлвал Федора и е наясно да ми помогне. Значи наскоро се зарибих с тая дистрибуция. Подкарах много неща, но с филмите имам проблем използвах мплеър но нямах звук и субтитрите излизаха на китайскии след един ъпдейт на системата никой от плеърите не искаше да се стартира. Аз съм новак в линукса. Помагайте плс ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля, че си в грешка. PCLinuxOS е съчетала добри неща от няколко дистрибуции, но като цяло е базирана на Mandriva. Не е базирана на Debian, въпреки че ползва apt-get и Synaptic, защото пакетита са .rpm .

А пък TinyMe e базирана на PCLinuxOS. Дистрибуция е силно казано, по-скоро преработен PCLOS за стари компютри.

Да, вярно е, сега погледнах какво пише в нета :down: Та аз имам един въпрос, защо като се обнови synaptic-a и после много яко забива ... Дали във 2008 версия са оправили този бъг? някой има ли такива проблеми? Редактирано от autumn (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз имам един въпрос. Ако нямой е позлвал Федора и е наясно да ми помогне. Значи наскоро се зарибих с тая дистрибуция. Подкарах много неща, но с филмите имам проблем използвах мплеър но нямах звук и субтитрите излизаха на китайскии след един ъпдейт на системата никой от плеърите не искаше да се стартира. Аз съм новак в линукса. Помагайте плс ;)

Има отделна тема за Fedora - може да преместиш поста си там. Личното ми мнение е, че тя не е най-подходяща за новак и за home desktop, но все пак ти си решаваш.

За mplayer виж тук. Ако ти помогне с нещо, добре, ако не става, пусни търсачката - във форума със сигурност и друг преди това е имал подобни проблеми. За добавяне на кодеци за мултимедията мисля, че трябваше да се добави допълнително хранилище - livna или нещо подобно. А тук има подробен guide за Fedora 9.

Да, вярно е, сега погледнах какво пише в нета :) Та аз имам един въпрос, защо като се обнови synaptic-a и после много яко забива ... Дали във 2008 версия са оправили този бъг? някой има ли такива проблеми?

Не съм ползвал дълго време PCLinuxOS, но не ми се е случвало Synaptic да ми забива (дори и при LiveCD) . Бил е not responding за известно време докато обработи информацията, но по същият начин е и в Ubuntu. За инсталиране на пакети, чиито имена знам, предпочирам да използвам apt-get в терминала - там нямам такива проблеми.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 4 седмици по-късно...

Имам странен проблем с Mplayer под PCLinuxOS. Като се опитам да стартирам нещо ми излиза следната грешка: [AO_ALSA] Playback open error: No such file or directory Мисля, че всеки от опитите беше с файлове от NTFS дяловете, като последния път съм ги mount-нал с ntfs-3g (иначе не ми позволяваше read/write acces). Другото, което искам да попитам е свъразано с вградения архивен мениджър на PCLOS, ark. Какъвто и архив да се опитам да заредя през него, или ми дава грешка (непознат архив) или отваря файла, но го показва празен. Някакви идеи какви пакети точно да кача, или алтернативен архивър? Редакция: Самия MPlayer си работи, чрез неговия плъгин във FF си гледам мачове на живо, нямам проблеми с картина/звук (поне не зависещи от плейъра).

Редактирано от Lesath (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 година по-късно...

Здравейте на всички :wors:. Значи току що оспях да си инсталирам PClinuxOS на лаптопа ми MSI VR60x 050bg . За парви пат се сблъсквам с Линукс, до сега само съм разглеждал снимки и чел тук таме някоя др. новина :) . Wifi- трагна без никакъв проблем :) нямам думи мислех че то ще е най трудното. Тегля си торентите даже мога и да записвам върхо дяла на ХР-то мн готино :) нз как е станала тази магия мисля че е NFT форматиран. Музиката си трагва звуковата карта за сега е добре слушалките работят, не съм проверявал още микрофона. Малко имам проблем със субтитрите но като питам чичо гоогле ще намеря начин предполагам да ги оправя да не излизат на маймунки. Проблема ми (който и предполагах че ще баде след wifi-то) е видеокартата. Не знам кой пакет да инасталирам през package manager понеже не знам кой за коя карта е в него пише но аз ама никак не ги фащам коя какрта коя е каква серия и така нататак.А моята е Nvidia GeForce 9100M G .Не съм инсталирал все още нищо но до колкото разбрах той сам ще инсталира въпросният пакет и само трябва да пусна сесията на ново, поне така мисля(поправете ме ако греша). Та ако може някой да ми каже кой пакет да инсталирам Публикувано изображение . И другият ми проблем е с писането на бългаски но предполагам и за него пише и него ще се опитам да го реша. Просто с видеото нз не го разбирам от коя серия пише ги с някакви хиксове 5-6-7 и сякакви други... Моля помогнете.

Мерси предварително и ако има нещо по особено при инсталация моля обяснете като за начинаещ. Виждал съм по форумите че трябва да се пише нещо в конзолата видях я, но не ги знам командите и коя какво прави :) сега те парва ще тарся с чичо гоогле да се образовам и на тая тема.

Линукса си ми беше мечта, имам още един лаптоп на който се опитвах доста вереме да му сложа но нямах CD и малко одарих в стената. Пробвах на флашка но въпреки че попринцип биоса показва че може да се боотне от нея не ще. И така и не можах да си сложа. Но в понеделника си купих този красавец и при първа възможност му сложих Линукс.

Още единпът мерси предварително за помощта ;) надявам се с времето да почна да ги схващам работите по барзо.

Редактирано от gresh (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доколкото си спомням PCLinux има собствен контролен център, освен този на KDE-то. Опитай през него да качиш драйверите за твоята карта, която след като след като е Nvidia GeForce 9100M G, значи е девета серия, но е за лаптоп и може да не станат. Ако нямаш проблем с резолюцията по добре не го прави щом си начинаещ.

За писането на бългаски виж тук:

http://bg-howto.hit.bg/

http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=126974

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ok има :help: ето това инсталирах и не стана. Просдалжава като пусна клип4е от вбокса или ютоб да ми сече а интернета ми не е бавен NVIDIA kernel module for GeForceFX and newer NVIDIA GPUs NVIDIA kernel module for GeForce 6xxx and newer NVIDIA GPUs. This is to be used with the nvidia_180.xx package. плюс това Proprietary X.org driver for GeForce 6xxx and newer NVIDIA GP NVIDIA proprietary X.org graphics driver , related libraries and configuration tools for GeForce/Quadro based video cards. PLESE NOTE: This NVIDIA Linux graphics driver release supports GeForce 6xxx and newer NVIDIA GPUs, GeforceFX, GeForce4 and older GPUs are supported through the nvidia_173.xx, nvidia_96xx and nvidia_71xx NVIDIA legacy graphics drivers. Use this NVIDIA driver for these products: - GeForce 6xxx series cards - GeForce 7xxx series cards - GeForce 8xxx series cards - GeForce 9xxx series cards - GeForce GTX 260/280 cards - Quadro FX 370 LP,470,770,2700M,5800 cards - Quadro NVS 280 PCI-E - Quadro NVS 110M/120M/285/440/450 cards - Quadro NVS 55/280 PCI cards - Quadro NVS 150M/160M - Quadro CX - nForce 750a/780a SLI You should install this package if you want to enable the NVIDIA proprietary hardware OpenGL acceleration for the cards listed above. :);):speak:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

gresh, в PCLinuxOS още от LiveCD-то имаш тези драйвери за NVIDIA: nvidia_180.xx (за GeForce 6xxx и по-нови) ; nvidia_173.xx, nvidia_96.xx и nvidia_71.xx (за GeForceFX, GF4 и за още по-старите). Би трябвало да са инсталирани на хард диска и да се използват в момента. Може само да видиш в Synaptic Package Manager дали им някакви updates (последната версия на сайта на NVIDIA e 185.18.14). За да провериш какво се е заредило, може да използваш тази команда:

grep -i driver /var/log/Xorg.0.log
Трябва да имаш подобни редове:

(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers//nvidia_drv.so

...

(II) NVIDIA dlloader X Driver 180.22 Tue Jan 6 09:35:46 PST 2009

(II) NVIDIA Unified Driver for all Supported NVIDIA GPUs

За да провериш дали работят, може в PCLinuxOS Control Center да опиташ да пуснеш 3D ефектите - Configure 3D Desktop effects.

Клиповете в Youtube и VBox се плейват с Adobe Flash Player и може проблемът да е в него (провери дали имаш отметка на Enable hardware acceleration), а не в драйверите.

За настройка на клавиатурата може да опиташ това, което е казал izen (редакция на xorg.conf). За другия вариант в KDE 3.5.10, с каквото идва PCLinuxOS 2009, има писано тук.

Настройките на отделните media players се различават, защото те може да използват различни backends/engines (xine, mplayer, gstreamer...). За субтитрите, най-общо казано, трябва да направиш 2 неща. Първото е да смениш енкодинга на Windows-кия CP1251 (най-често е той) и второто е да си сигурен, че използваният шрифт съдържа кирилица (ползвай търсачката, има писано във форума). За по-добро плейване, може да опиташ да смениш настройките за video output: от x11 (ако е такава) на xv или gl (gl2).

Със сигурност трябва да прочетеш някои основни неща, за да се почустваш по-уверен в работата с Linux.

да 3D ефектите се пуснаха :P а аз оспях да оправя субтитрите и писането :) ама ми се4е Публикувано изображение

edit : имам я тази отметка :rolleyes:

Браво. Добре е, че си успял да оправиш клавиатурата и субтитрите.

При мен, под LiveCD, не забелязвам насичане в Youtube (има такова при гледане на HD video, но то е заради слабия хардуер). Версията на Flash Player-а при инсталирането на PCLinuxOS би трябвало да е 10.0.15.3 (може да я провериш тук). Мога само да те посъветвам да си ъпдейтнеш инсталацията до най-новите версии на програмите. Пишеш в конзолата тези команди (и паролата на root, когато ти я поиска):

su -
apt-get update && apt-get upgrade
След това действие, версията на Adobe Flash Player Plugin трябва да е 10.0.22.87 (пакетът е flash-player-plugin-10.0.22.87-2pclos2007.i586.rpm). Не знам дали ще помогне, но не се сещам за друго нещо, което може да направиш. Редактирано от trosho (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

да 3D ефектите се пуснаха :baby: а аз оспях да оправя субтитрите и писането :) ама ми се4е Публикувано изображение

edit : имам я тази отметка :blink:

edit: Оправи се :). От менагера кадето се пускат 3 Д ефектите има 2 отметки (бях на нея)native support i Xgl. Преместих я на Xgl и се оправи, спря да засичат 3д ефектите и клиповете в нета трагнаха Публикувано изображение . Оправих си и резолюцията Публикувано изображение . Сичко е 6 сега. Само не можах да разбера това кубче (4терите екрана) как да го вартя от клавиатурата за по лесно и може ли да стане като това например : http://skss.bloghub.org/files/2007/06/cude.jpeg . Ами това е. А и за тези които не са пробвали дори да инсталират. Не е много трудно поне с PClinuxOS . Трудното идва след това с настройките ама с малко тарпение и четене всичко става, и най важното питане Публикувано изображение . Все пак хората до Луната са стигнали с питане , четене и тарпение Публикувано изображение

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

да 3D ефектите се пуснаха :angel19: а аз оспях да оправя субтитрите и писането :wors: ама ми се4е Публикувано изображение

edit : имам я тази отметка :wors:

1)Нямаш ли някаква игра?!? Пусни я през Wine ( ако ти се занимава де...) CS е добър начин да направиш проба. При мен с върви с 79 fps При тебе резултатите трябва да са даже по големи.

2) Ако ефектите не секат. Ускорение имаш и драйверите са инсталирани правилно. Точка. Оттам нататък какво може да се направи ?!? Виновен е нещо флаша.

3) Защо PCLinuxOS. В смисъл няма нищо лошо в избора ти и знам че тя уж е пригодена за начинаещи, но като за начинаещ най-добре е да има хора които да ти помогнат. Защо не избра нещо което се е наложило като стандарт - Убунту, Мандрива, Дебиан, Федора, Сусе ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Станах малко песимист към новите дистрибуций.От както ползвам Дебиан нямам никакви проблеми,но мисля да пробвам тази PCLinuxOS.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дебиан нямам никакви проблеми,но мисля да пробвам тази PCLinuxOS.

offtopik : Дистрибуцията не е лоша, обаче да я сравниш с съпорта на дебиан е като да изправиш руски танк срещу бебешка количка Публикувано изображение
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Станах малко песимист към новите дистрибуций.От както ползвам Дебиан нямам никакви проблеми,но мисля да пробвам тази PCLinuxOS.

Съвсем наскоро е излязла обновена версия на PCLinuxOS - 2009.2, така че можеш да пробваш нещо съвсем "свежо". Освен стандартния вариант с КДЕ, има и вариант с GNOME. Могат да се намерят на този адрес: http://pclosusers.com/isos/livecd/ .

От там могат да се изтеглят и преработени мини варанти - pclinuxos-minime-kde3-2009.1.iso и pclinuxos-zenmini-gnome-2009.1.iso. Съществува и преработен вариант на PCLinuxOS с XFCE (Phoenix Edition), но още не е финална версия.

Предимството (вероятно само за по-напреднали) на тези преработки е това, че (почти) не включват предварително инсталирани програми, а само най-необходимите неща и инструменти за настройка. Това позволява да бъде изградена система по собстен вкус, като само добавим програмите, които предпочитаме. Ето и малко снимки:

- Minime (KDE3):

Публикувано изображение Публикувано изображение Публикувано изображение

- ZEN mini (Gnome):

Публикувано изображение Публикувано изображение Публикувано изображение

Редактирано от trosho (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...

А може ли да попитам,кое е по-леко от ХП и Линукс???

Така както е написан този пост си е чист офтопик. Какво искаш да кажеш - има ли ОС, искащи по-малко ресурси от WinXP и конкретната Линукс дистрибуция? Още повече ако е такъв въпроса, трябва да е зададен не във ОС-Линукс, а в ОС-Други.

Както и да е, ако това е питането ти- има (приемам, че не те интересуват други Линукс дистрибуции). Ако искаш да експериментираш, виж в действие Amiga. Или пробвай някой Unix-базирана ОС без графична среда, примерно BSD/HP-UX/AIX.

Редактирано от Linux_user (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи сложих си тази дистрибуция, много ми хареса, всичко е 6+, ама като тръгна да изгасям компютъра и не иска да се изключва, влизам единствено като администратор, т.е. като руут .Та някой , ако има идея да пише как даг о оправя, и още нещо- как да заменя сегашните хранилища, защото връзката към тях е страшно бавна и много ми бави синаптик? ЕДИТ: на 1-я въпрос за изключването разбрах отговора, просто трябва да се изключва от копчето ;) след като спре да изключва, другото не мога да открия други хранилища, и още нещо - как да асоциирам дадена програма, примерно Гимп - да разглежда тя снимките, а не да ми се отварят с браузер-а ? На Гном знам как става, ама с това КДе съм доста зле :) 10х предварително .

Редактирано от bademka (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи сложих си тази дистрибуция, много ми хареса, всичко е 6+, ама като тръгна да изгасям компютъра и не иска да се изключва, влизам единствено като администратор, т.е. като руут .Та някой , ако има идея да пише как даг о оправя, и още нещо- как да заменя сегашните хранилища, защото връзката към тях е страшно бавна и много ми бави синаптик?

ЕДИТ: на 1-я въпрос за изключването разбрах отговора, просто трябва да се изключва от копчето ;) след като спре да изключва, другото не мога да открия други хранилища, и още нещо - как да асоциирам дадена програма, примерно Гимп - да разглежда тя снимките, а не да ми се отварят с браузер-а ? На Гном знам как става, ама с това КДе съм доста зле :lol6: 10х предварително .

Отзад напред отговорите:

При KDE имаш два варианта - или от контролния панел, или като кликнеш на иконката на програмата, излиза контекстово меню, от което избираш Open With/Отвори с>>Other.../Друго...>>и тук вече избираш от менюто коя програма, като има една кутийка Remember application association for this file type/ Запомни връзката за определения тип файл. Това ако искаш винаги с избраната програма да отваря.

Относно хранилищата, виж тук http://www.xmulib.net/pclinuxos-repositories - чичо гуугъл ще ти го преведе - а документацията, която явно не си прочела е тук - http://www.pclinuxos.de/wiki/index.php/Repo . Аз поне като четох първия линк, май е по-добре да избереш нещо друго. Освен ако не ти харесва комерческата политика на Mandriva и базираните на нея.

А относно отговорения въпрос, вместо да се занимаваш със бутони,

# shutdown -h now
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване