Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Турция размаха томахавката

Препоръчан отговор

Турция май винаги е готова за война... предвид гладните завоеватели. Няколко европейски страни, между които Франция, неофициално подпомагат терора там. За Америка няма смисъл да споменавам. Точно на теб ли да обяснявам търговията с оръжие? Защо ми говориш наизуст... или целта е не да кажем нещо тук, а да провокираме?

Кой точно "гладен завоевател" имаш предвид, поясни? Май ти се опитваш да провокираш и манипулираш. Какво намесваш търговията с оръжие, има търсене има и предлагане. Не бъркай причината и следствието.

Когато казвам нападат,

Въпроса ми беше защо каза "не нападат", след като очевидно не е вярно.

За мен тя е горе-долу така - изтребват ги, децата им порастват след някоя годинка, тръгват да взривяват, пак ги изтребват, докато не порастнат децата им и се почва наново. Та затова и 23 години. Турците не стрелят по деца...проблема с терора там и за мен изглежда неразрешим, докато има кюрдска жилка на турска територия.

Ще помоля последното ми изречение да не бъде тълкувано като желание за геноцид

А как иначе да го тълкувам? Тия кюрди живеят там от край време, къде да отидат? Само в Турция са над 15 милиона! Само с изтребване не става, примера с израелци и палестинци не е ли достатъчен?

Не е прогноза, но ще кажа, че Кюрдистан не може да има. Ако можеше, за тези 23 години досега щеше да има вече.

За 23 години много неща се промениха, преди ги тровеха с американски газове, а сега са първи дружки с Щатите. Шансът Ирак да се разпадне са достатъчно големи, а едно от последствията ще бъде държавата Кюрдистан.

Прав си в едно - не желая вече да говоря с имена и факти...

Без коментар-

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 174
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

m75 изопачаваш всяка моя дума.

Ne, само задавам уточняващи въпроси. Не съм телепат все пак за да се досещам какво имаш предвид всеки път. Излишно е да се хвалиш колко си информирана, щом не желаеш да споделяш информацията си.

Моето мнение е че трябват две бомби - една за Буш, втора - за нато, и толкова biggrin.gif

За Буш е много, една здрава тупалка по главата му стига. cool.gif . НАТО това сме ние засега, що за самоубийствени настроения?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля си,че една кандидат членка,или членка на ЕО трябва по-мирен път да реши проблемите си със съседите си.За терористите предполагам ,че си има части за борба с тях. Само ,че планирането на цяла операция и включване на армейски части си е водене на война,което би поставило бъдещето /след евентуалното приемане на Турция/ в ЕО на съвсем друга плоскост.Тук не става дума за НАТО,щото има прецедент вече във водене на военни действия в миналото на две натовски д-ви.

За съжаление в последните години ,много неща се промениха и не винаги в добра посока.

Армията трябва да остане страж на териториалната цялост на съответната д-ва. А всички други функции да си се поемат от полицията и жандармерията. Всяко друго заиграване става опасно!

Редактирано от dred (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прав си, но тук става въпрос а малко по-други неща.

1) Армията се използва не просто за борба с терористи-сепаратисти на собствена територия, а за такава борба на чужда територия.

2) Не просто на чужда територия, а на такава където има нефт.

3) Не само че има нефт, но и територията се контролира от САЩ.

Всичко това превръща конфликта от локален в глобален. Конфлик който потенциално засяга всички големи държави, а и някои по-малки.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Прав си, но тук става въпрос а малко по-други неща.

1) Армията се използва не просто за борба с терористи-сепаратисти на собствена територия, а за такава борба на чужда територия.

2) Не просто на чужда територия, а на такава където има нефт.

3) Не само че има нефт, но и територията се контролира от САЩ.

Всичко това превръща конфликта от локален в глобален. Конфлик който потенциално засяга всички големи държави, а и някои по-малки.

1.)Някой май забравя 80-те години и акциите на турската армия на територията на Ирак пак във връзка с ПКК ?

2.)Нефт в планините малко трудно да има,ама ще ти бъда б;агодарен ако ми го намериш cool.gif

3.)Какво общо има САЩ във проблема с кюрдите?Имам предвид освен твоите спекулации по темата,m75?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Пак ли до тук опря? Ей , ам ане разбираш от дума и това е.

Какви права си видял ти по Живково време бе пух? На колко си бил тогава? На 6~7 години? от къде съдиш за правата си по това време? можеби от някой алкохолизиран родител? Смешно и неразумно. Ако нямахте права, сега щяхме да сме се окъпали в кръв, от някоя гражданска война. Точно на такива като вас им даваха някои предимства, пред които никой от другите не е плакал. Спри да говориш празни приказки.

Друго нещо - май никой от нас не разбра - ти турчин ли си или си Българин? Кое от двете? Нещо и ти май незнаеш, ама те полусмесените бракове са така , нали ? Къде си роден? Тук? отговори на тея два три въпроса и думите ти " Аз съм турчин, ние турците, всеки турчин би умрял за майка турция..." ще изглеждат още по-смешни, защото и ти незнаеш какъв си.

ПС. Кой ти дава право да казваш, че България била поддържала ПКК? Май много те сърби езика, та само го чешеш с подобни теории... Пак - жалко!

На момата от долния пост :

Някои хора се изразяват според даденият случай. Изразил съм се по начинът, по който съм преценил. За разлика от много други хора, аз гледам да избягвам бинарността в изказванията си. А в случая просто не успях да устоя на еротиката на опростения изказ! Ако не ти харесва, позволявам ти да не го четеш :laughing5:

Драги ми смехурко Аксел, мисля че бях достатъчно възрастен за да осъзная и видя някои неща, дори такива касаещи ме лично... Но понеже някои си мислят че понеже те са били тогава в пелени, другите са били също като тях нали ;) А отделно че едва ли е можело да си предсатвиш нещата след като теб това лично не те е засегнало, нито твоето семейство, нито твоите роднини, приятели или съседи..... Лесно се съди от кулата на глупоста в която се намираш.. На чужд гръб и 100 тояги са малко е в пълна сила за такива като теб, другите да го ду...т нали, вас какво ви касае...

А че България е подкрепяла ПКК, предвид познанията ти уж в сферата на държавните дела, показваш завидна простота,или неинформираност по въпроса.... Да , подкрепяла е ,обучавала ги е, имало е перо специално за подкрепа дори на бойците на ПКК с оръжие и пари....

И последно Акселчо, как върви червения цвят ;) Нещо злобееш ми се струва и поради тоя въпрос хахахаха cool.gif ........Знаеш ли, мисля че прекалено лично взе да го раздаваш драги, явно се кефиш на това, но запомни че незнаеш всичко, а само малко ;)

П.С И да, аз съм етнически турчин( този термин бе използван за нас по времето на Живков под сурдинка естествено)... А България е моята родина, А Турция е нещо като носталгия за всички български турци... почти всички...запомни го добре :) А предвид разните ти намеци за смесени бракове, да, има и такива в България, и това си е естествен процес навсякъде по света ... Нещо против тях ли имаш ....

Редактирано от Devians (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
1.)Някой май забравя 80-те години и акциите на турската армия на територията на Ирак пак във връзка с ПКК ?

Някой май забравя каква беше ситуацията през 80-те години, кой управляваше Ирак и с какво беше заета иракската армия по онова време.

2.)Нефт в планините малко трудно да има,ама ще ти бъда б;агодарен ако ми го намериш cool.gif

Нефта се намира в Иракски Кюрдистан, а през планините минава неговия износ. С какво мислиш се издържат кюрдските милиции?

3.)Какво общо има САЩ във проблема с кюрдите?Имам предвид освен твоите спекулации по темата,m75?

Де юре САЩ контролират Ирак, атака срещу Ирак е на практика акция срещу Щатите. Турците не пожелаха да помогнат във войната срещу Садам, сега искат да имат контрол върху част от Ирак. Естствено че американците не са доволни от това. От друга страна кюрдите са единствените съюзници на САЩ в Ирак. Още една причина за отрицателната реакция на Щатите.

Нещо повече Европа също не е очарована от навлизане на турски войски в Ирак.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
nameZx, нямам против твоята гледна точка. Гърци и турци за мен не се различават един от друг по манталитет. Едно са. Не се учудвам че не се обичат. Аз на Кипър видях спокойствие и не видях американски бази в турската част/нали тва е целта-да имат Кипър, бази там, та и контрол над Турция откъм море.

Много ясно че курортите са спокоини ако е неспокоино в тях кои ще идва а туризма е най-големият отрасал в Кипър но живота на нормалния Кипърец не беше много спокоен.

Гърци и турци са на светлини години един от друг откъм култура и мироглед, освен това кръв се е ляла между двата народа(както между България и Турция впрочем) това никога ме може да се забрави.ИРА,ЕТА и кюрдите искат едно и също нещо независима държава докато не го получат ще продължават може да има времени паузи но борбата продължава. А освен това кюрдите са много по добре финансирани и имат по добра политическа подкрепа от ИРА и ЕТА, така че колкото по бързо си получат държавата по добре за турция.Уви времената в които просто са можели да избият кюрдите са минали а Турция маи не знае друг начин да се справи с проблема.

Редактирано от nameZx (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Няма кюрдистан - такова чудо все още няма нито официално, нито неофициално.

Няма понятие като кюрдска милиция. Има терористична групировка и носи името ПКК.

Има Кюрдистан, разбира се: "Кюрдистан е название на историческите земи, населявани от кюрдите."

Кюрдските организации са няколко и повечето си имат въоръжени отряди - милициии. Организациите на Барзани и Талабани вече не се смятат за терористични, макар техните методи с нищо да не се различаваха от тези на ПКК. В момента президент на Ирак е кюрда Талабани. Предполагам, че тези неща ги знаеш по-добре от мен, така че моля, без демагогия.

Турция не желае контрол над Ирак, иска да бъдат разпуснати терористичните лагери на територия Ирак, и кюрдите с търско гражданство да не се укриват там. Ирак да не предлага закрила на терористи с турско гражданство.

Напълно рационално искане, но военния разгром на партизанска армия без продължително военно присъствие е невъзможно. Партизаните ще се разбягат при досег с армейските части и след като армията се оттегли, ще се върнат обратно. На мястото на убитите ще дойде ново поколение, тук съм напълно съгласен с теб.

На кой му пука, m75, от какво са доволни американците, и от какво не. Нима смяташ че всеки трябва да им играе по свирката...? biggrin.gif

Нека не обсъждаме дали американците са прави, но такава е реалността. На всички им пука дали американците са доволни, Турция не прави изключение.

Кюрдските терористи се занимават и с друга контрабанда, предимно от Сирия, Иран и още страни, рядко от Ирак. И не е трудно да се сети човек що.

Наркотици. Познах, нали? Нормално за такива организации. Предполагам обаче, че въпроса ти има друг подтекст: "Кюрдите са контрабандисти и престъпници и затова трябва да се унищожават."

Проблемът е, че освен унищожаване не се предлага нищо друго.

Малко история, кюрдите подкрепят Ататюрк, който им обещава автономия в бъдещета турско-кюрдска държава, във войната му срещу гърците. Първото въстание на кюрдите срещу кемалистка Турция започва през 1925 год. след започналата политика на потурчване на кюрдите. Въстанията на отделните племена продължават до 1938 год. По това време в Турция са забранени кюрдския език и дори понятието "кюрд". През 70-те години е създадена Кюрдската работническа партия (ПКК), която през 1984 год. започва въоръжена борба.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Някой май забравя каква беше ситуацията през 80-те години, кой управляваше Ирак и с какво беше заета иракската армия по онова време.

През Ирано-Иракската война, когато армията на Ирак беше заета, турска армия и жандармерия,която тогава редовно прочистваше планините от ПКК-и то с благословията на Саддам ,САЩ и ООН.

В момента положението е същото ;)

Нефта се намира в Иракски Кюрдистан, а през планините минава неговия износ. С какво мислиш се издържат кюрдските милиции?

Я пак,че нещо не можах да ти схвана мисълта biggrin.gif

Не ме разсмивай,а потърси в интернет данни за геоложките залеж на нефт в райна,за който говорим.Аз съм си направил такава справка,преди да пиша тук.

Де юре САЩ контролират Ирак, атака срещу Ирак е на практика акция срещу Щатите. Турците не пожелаха да помогнат във войната срещу Садам, сега искат да имат контрол върху част от Ирак. Естствено че американците не са доволни от това. От друга страна кюрдите са единствените съюзници на САЩ в Ирак. Още една причина за отрицателната реакция на Щатите.

Нещо повече Европа също не е очарована от навлизане на турски войски в Ирак.

А стига бе biggrin.gif Никой освен тебе да не знае,че Турция била "отказала на САЩ" biggrin.gif А военновъздушните бази на САЩ в Турция?

"Кюрдите-единствени съюзници на САЩ в региона " :)

Това изречение можеш да си го сложиш като тема на политическа монография и да защитиш докторска степен-знаеш ли biggrin.gif

Бъди сигурен, че за това дори и Хенри Кисинджър не се е сещал!

Много ясно че курортите са спокоини ако е неспокоино в тях кои ще идва а туризма е най-големият отрасал в Кипър но живота на нормалния Кипърец не беше много спокоен.

Гърци и турци са на светлини години един от друг откъм култура и мироглед, освен това кръв се е ляла между двата народа(както между България и Турция впрочем) това никога ме може да се забрави.ИРА,ЕТА и кюрдите искат едно и също нещо независима държава докато не го получат ще продължават може да има времени паузи но борбата продължава. А освен това кюрдите са много по добре финансирани и имат по добра политическа подкрепа от ИРА и ЕТА, така че колкото по бързо си получат държавата по добре за турция.Уви времената в които просто са можели да избият кюрдите са минали а Турция маи не знае друг начин да се справи с проблема.

Наитина е така.....

Единствения изход е на ПКК да се позволи самоуправление и да им се раздадат постове-т.е. да се купят cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
В момента положението е същото ;)

В момента положението е коренно различно

А стига бе biggrin.gif Никой освен тебе да не знае,че Турция била "отказала на САЩ" biggrin.gif А военновъздушните бази на САЩ в Турция?

Турция не пропусна американските сухопътни части през своята терирория. :)

Кюрдите-единствени съюзници на САЩ в региона

В Ирак, чети, преди да пишеш.

Единствения изход е на ПКК да се позволи самоуправление и да им се раздадат постове-т.е. да се купят cool.gif

Това е нормалното решение на такива проблеми, но турците все още имат илюзии.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Турски части са навлезли в Северен Ирак

Подразделения на турската армия, които са обградили кюрдски сепаратисти на границата с Ирак, са навлезли в Северен Ирак, съобщава вестник "Ени Шафак". Изданието твърди, че турски специални части, подкрепени от вертолети, преследват бунтовници. Изтребители Ф-16 и артилерия обстрелва лагери на Кюрдската работническа партия /ПКК/ на дълбочина 50 км от граничната територия. Вестник "Заман" от своя страна съобщава, че операция с използването на авиация се провежда на дълбочина 40 км. Вестникът се позовава на изказване на официалния правителствен представител Джемил Чичек, което той е направил на заседание на съвета на управляващата партия. Той също така е заявил, че САЩ са информирани за провеждането на трансграничната операция и се осъществява обмен на разузнавателна операция между двете страни. Информацията на вестниците не е потвърдена от други източници и преди всичко военни.

Източник: actualno

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре де, с тая дискусия смятате да отворите очите на кюрдите или на турците? Да не би да подготвяте петиция, която да пратите тук и там? Нека се концентрираме върху собствената ни котърка и да си я оправим, а Турция и кюрдите й да се оправят сами, това си е техен вътрешно политически проблем. Когато САЩ нападна Сърбите сигурно някои от вас ръкопляскаха, а други се противяха, как това било агресия срещу суверенна държава, а днес защо тогава да философстваме и да се караме, как да се решеат проблемите в Ирак или Турция. Те сами ще се оправят най-добре. Намесите от вън само разточват проблема и във времето, а и в пространството. Така са възниквали всички досегашни световни войни. Аз одобрявам намеса само там, където наистина има опасност от геноцид. От друга страна, който иска да се прави на миротворец трябва да има сила. Ние сме сравнени с турция все едно консервена кутия и танк. Нека за миг забравим световния мир и се концентрираме у нас. А дискусии като текущата само източват потенциала на българската младеж. Ето ви проблем за решаване: "Интеграцията на всички български граждани в един етнос"!! Ще е много по-полезно, ако младите българи се концентрират върху това. Успех!

Приятели, хайде да се поспрете с тия приказки за войни и пуцания в Турция или незнам си къде. Трябва ли да ви иронизирам с нещо от рода на: "Мале като слушам за изтребители ф-15, 16 и т.н., и за танкове т-72, 80 и т.н. направо ми се надървя пишката." :) за да ви трепне нещо, че си пилеете времето и кръвта за глупости?!

Фокусирайте се върху важни и неотложни проблеми на държавата ни първо. Нали сте стратези всички. В една стратегическа игра първо трябва да си оправиш икономиката, за да има смисъл да правиш нататъчна стратегия. :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ок. Кюрдистан, като географско положение.

Засега е само географско понятие, но с доста големи шансове за държава. Ако не ти харесва Уикито виж и тук. Пусни едно търсене с "Кюрдистан" в Google, ще видиш, не съм единствения който употребява този термин.

Като четеш, разрови се малко по - надълбоко - от къде са дошли кюрдите, кои са, кои са живели там.

Потърсих, прочетох и дадох една малка извадка свързана с темата.

За Trichocephalus

Карта на петролните залежи в Ирак:

iraq_oil_2003.jpg

Карта на кюрдските претенции от 1945:

map-09.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Потърсих, прочетох и дадох една малка извадка свързана с темата.

За Trichocephalus

Карта на петролните залежи в Ирак:

iraq_oil_2003.jpg

Карта на кюрдските претенции от 1945:

map-09.jpg

Браво :)баси намерил си същите карти,които и аз намерих cool.gif

Та-на картата с кюрдските претенции-гледаме оцветеното със зелен цвят-границата минава през линията Hakkari-Cizrie-Allepo (в Сирия).

На картата с петролните залежи в Ирак виждаме,че над Мосул има няколко находища,които не са разработени......

Добре-приемаме,че в част от кюрдските спорни територии може би има нефт,но това са:

1.)не разработени-т.е. само хипотетични находища

2.)Което е и по-важния аспект-това са кюрдски,а не турски претенции cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
m75, но това е карта на кюрдските претенции...

Нали щяхме да говорим с факти? Аз не исках, но ти...

Да, това е факт, кюрдите имат претенции върху тези територии. Доколко са обосновани и доколко са реални, е друг въпрос. Досега от мен фактите, а от теб възклицанията.

За съжаление всичко се повтаря - някой смята земята за своя, иска си я, друг я смята за своя и не му я дава. Примери по света много. Но предвид познанията ми за културата и бита на кюрдите, аз предпочитам всичко да си остане както досега. Ако въобще някога се появи Кюрдистан/ което ми се струва невъзможно/, няма да вирее дълго. Те не умеят. Не ги сравнявам с циганите, но я си представи една страна Циганьория или както искаш я кръсти - колко ще я има... biggrin.gif

Моето мнение е че шансовете да се роди кюрдистан като отделна държава са нулеви.

Това ако не е расизъм, здраве му кажи!

Добре-приемаме,че в част от кюрдските спорни територии може би има нефт,но това са:

1.)не разработени-т.е. само хипотетични находища

2.)Което е и по-важния аспект-това са кюрдски,а не турски претенции cool.gif

Както допълни и infinity1305 :"Хаккари е в Турция.

В планините там има много неразработени залежи на нефт. И в Турция, и в Ирак." Разработени са находищата в Киркук.

Така че нефт в Кюрдистан има, дори в турския (най-после един факт от infinity1305). Добавете и тръбите, които също минават през тези територии.

Някъде да съм твърдял, че това са турски претенции? Въпросът е, че светът нежелае това да стават турски претенции, ей така, профилактично. Турция претендира, че кюрдите са вид турци, нали?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Както допълни и infinity1305 :"Хаккари е в Турция.

В планините там има много неразработени залежи на нефт. И в Турция, и в Ирак." Разработени са находищата в Киркук.

Така че нефт в Кюрдистан има, дори в турския (най-после един факт от infinity1305). Добавете и тръбите, които също минават през тези територии.

Някъде да съм твърдял, че това са турски претенции? Въпросът е, че светът нежелае това да стават турски претенции, ей така, профилактично. Турция претендира, че кюрдите са вид турци, нали?

Te никога няма и да станат Турски,въпреки,че и Турция може да претендира за тях-все пак Османската имерия ги е владяла.

Преди нея Арабския Халифат,чийто наследник е Ирак....

Всеки може да си претендира за какво си иска-нали така?Турция има правото и да има претенции и за БЪлгария,и за Гърция и т.н.

Гърция-може да има претенции за териториите на цялата Византия...

За мен целия конфликт между Турция и кюрдите е едно към едно както Израел и палестинците cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Турция претендира че който има документи за самоличност там и ползва всички облаги като турски гражданин, е турски гражданин.

Също както в България цигани помаци турци и всички останали са българи, щом имат български лични карти.

Ако не ти се нравят думите ми, и не приемаш нещата които пиша за факти, твой проблем. Не ме интересува.

И не, не е расизъм, пример е.

Само че.... Всеки , който ползва облагите на турски гражданин трябва да се самоопределя като турчин :)

Друго - Инфи ти смяташ, че шансовете да се роди такова "нещо" като Кюрдистан са нулеви, на основа на преценката ти , че те са толкова некадърни и тъпи хорицата, че едва ли биха се справили с държавицата им. Добре, щом си казала така, всички ние тук ще наведем глава пред твоето просветление :hush:

Кюрдистан сигурно ще има - времето ще покаже. Турците е трябвало да се оправят с този проблем още навремето - по техният си начин (чрез геноцид), и сега изобщо нямаше да го имат. Е тогава на мушка са били христянските народи като цяло, но айде тва в друга тема ще го дозачрекна :P

На глуповатите напъни на някои хора да изкарват България виновна донякаде в поддържането на ПКК, мога само да се смея. Аргументирай се, пък тогава може да ми стане интересно. Дотогава това са празни приказки, които са по силите на всеки добре фантазиращ съфорумец :);)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз правя разлика между гражданска и етническа принадлежност. Понятието "планински турци", заместващо етнонима "кюрд" не съм го измислил аз.

Trichocephalus, нито Турция, нито Гърция, нито Белгия (заради Балдуин от Фландрия) могат да претендират за наследството на Империята.

muhammad.jpg

Държавата Гърция е създадена за първи път 1928 г., а като географско понятие 50 г. по-рано. Турция като държава, това вече е 20 век, когато е и създаден съвременния литературен турски език.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Infi, това го пусна конспиратора Дефин :rolleyes:

Как така го пропусна? За ПКК да се допълня :) Дефине (по благозвучно е от морф), едно е някога някой да е разправял, че ДС е подпомагало такива лица, друго е сам да си го прочел нейде из оперативните архиви, за което - съмнявам се и ми става смешно. В противен случай това са си само приказки, я от злоба към тогавашните управляващи я от нещо друго ;)biggrin.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Понятието планински турци не съществува в Турция.

Не съществува сега или не е съществувало никога?

...кемалистские ученые объявили курдов «горными турками», якобы одичавшими и забывшими исконный турецкий язык

Това според теб лъжа ли е?

...

Dокато чакаме със затаен дъх новини от развоя на събитията в Северен Ирак, настъпи раздвижване в в противоположния край на Ирак. Има съобщения, че т.н Армия на Махди е завзела град Басра. Къде го чукаш, къде се пука...

Редактирано от m75 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
m75, от години се занимавам с изучаване бита и културата на кюрдите. Наистина никой не ги нарича планински турци, а кюрди. Те сами се наричат кюрди. Ако в Ирак така ги наричат, е друг въпрос...

Та те не живеят само в онази част, която искат за кюрдистан. Просто от Диарбакър надолу турците са по - малко.

Какво значение има това, всъщност?

Чета внимателно постовете. Ето, пак стигнахме до асимилацията, за която споменах няколко странички назад. Да, това е решението на проблема за Турция - разселването на кюрдите и смесването им с останалото население. И както казах, това се прави по "собствено желание" от кюрдите, принудени от мизерията ( не говоря за последните 10 години, а за много по-дълъг период от време). От друга страна, това би могло да бъде много голям проблем, ако кюрдската идея се развие.

А за Кемал. Ти сама спомена, че иска да обедини всички турци. Е, под турци той разбира кюрди, помаци и така нататък. Май останах с впечатлението, че и ти смяташ помаците за турци, които пак са си изгубили езика(незнайно как, след като никой не ги закача в планините), или греша?

Редактирано от Кико (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
- разселването на кюрдите и смесването им с останалото население. И както казах, това се прави по "собствено желание" от кюрдите, принудени от мизерията ( не говоря за последните 10 години, а за много по-дълъг период от време).

An estimated 3,000 Kurdish villages in Turkey were virtually wiped from the map
Превод нужен ли е?

До 1991 г. използването на кюрдски език е било забранено.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Вероятно в училищата, университетите, обществените места? :speak:

Вероятно навсякъде където е било реално да се контролира. В България дълги години се издаваше вестник на турски, имаше и все още има предавания на турски. В Турция такива неща не бяха възможни до 1991 г. , където кюрдите са 20% от населението.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Вероятно в училищата, университетите, обществените места? :speak:

В Турция официалния език е турски.

Те са размесени с турците. Обичаи и традиции ги държат настрана/кюрдски обичаи като брак без подпис, кръвни отмъщения-кандаавас, бешиккертмеси - годеж от люлката и още варварски обичаи, които е трудно да прилагат в модерния свят на Турция, защото има закони. Онези, които са в града живеят без проблем, другите, които са по селата, сами са избрали да са там.

Ататюрк е поканил мохамеданите из цял свят, ако желаят, да се преселят. Никой не ги е карал насила, освен............. тук спирам, да не се върнем към нежелани теми.

Да крайно време е да спрем тази тема. Ататюрк и новотурците са причинили достатъчно злини на много народи, няма смисъл да ги бистрим повече. Трябва да се вгледаме днес в нашата държава. Модерна Турция е много противоречива държава и нека не ни касае за сега, макар че ни е съседка. Просто имаме прекалено вътрешни проблеми за да си губим времето с подобни измислени дискусии.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване