Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Fifa

Българите забогатели с 30% за година

Препоръчан отговор

Към края на месец юни българските домакинства са държали пари в брой, банкови депозити и акции на обща стойност 26.3 млрд. лв., което е с около една трета повече в сравнение с година по-рано.

Това сочат изчисленията на изследователската група Industry Watch, предаде БГНЕС. Tака към юни финансовото богатство на населението за първи път е прехвърлило половината от брутния вътрешен продукт. В последния си доклад “Богатство и финансово посредничество в България“ анализаторите прогнозират, че индивидуалните спестявания ще продължат да отбелязват стабилен ръст в средносрочен план.

Общият обем на депозитите на граждани, по данни на Българската народна банка към август гони 17 млрд. лв., като над половината от тях са деноминирани в друга валута. Повишената инфлация (особено през август) обаче направи реалната възвръщаемост на депозитите отрицателна, се посочва в доклада на Industry Watch (виж графиката). Вероятно това е един от стимулите банките да повишат в последните месеци лихвените проценти по тези продукти. От Industry Watch очакват, че започналата тенденция на подобряване на условията по депозитите ще се запази и през следващата година. За разлика от депозитите вторият по значимост актив - парите в обращение, е останал почти непроменен през второто тримесечие, отчитат от Industry Watch. Към края на август обемът на парите в брой е 6.8 млрд. лв. Причините парите в обръщение да не променят обема си според анализаторите от групата са компенсиращите се ефекти на повишения инфлационен натиск, който води до транзакционното търсене, и показването на лихвите по депозитите, което вдига цената на поддържането на парични наличности. В дългосрочен аспект пък динамиката на парите в брой ще се определя от разширяването на банкоматната мрежа и развитието на безкасовото плащане.

С най-динамичен растеж в портфейлите на домакинствата - почти 150% на годишна база към края на септември, са акциите. По оценка на Industry Watch вложенията на домакинствата в акции вече надхвърлят 1.67 млрд. лв. В тази категория са включени вложенията на гражданите, търгувани на трите сегмента на официалния и неофициалния пазар (но без акциите във взаимни фондове). Сред основните причини за впечатляващия ръст на инвестициите в акции според специалистите е и нарастващият брой първични публични предлагания, които се характеризират с висока успеваемост. Докато значимостта на инвестициите в акции се увеличава, тази на ДЦК продължава трайно да намалява.

В калкулирането на финансовото богатство на домакинствата се отчитат още нетните активи в пенсионните фондове, активите на взаимните фондове и техническите резерви по животозастраховането.

Източник: dir.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ама то имало и хора без дългове? Предполагам, това са чорбаджиите, но мен не ме е** за техните пари.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Те тия забогателите са ония другите,не сме ние-за съжаление

sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дрън - дрън, а инфлацията колко от тия 30% изяде?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След всичко прочетено по-горе, си извадих следните изводи:

1.)аз не живея в тази България, която е описана

2.)явно не съм българин....

;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се че не живееш в тази България, държавата на вЕрващите в Дядо Коледа, Дедо Симо, Бат'Бойко и честните комунисти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Българите забогатели с 30% за година

Аз не спадам към тях. В сравнение с преди две години съм обедняла и то значително! И с повече от 30%.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента може и да има повече пари в обръщение, но това са адски много кредити. Някъде четох че БВП за 5 години напред е изяден от кредитите!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе като от година на година научаваме, че сме все по-добре и по-добре, защо сме все по-зле и по-зле ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
В момента може и да има повече пари в обръщение, но това са адски много кредити. Някъде четох че БВП за 5 години напред е изяден от кредитите!!!

Moже би си прав , че има повече пари в обръщение.Това е една от вероятните причини за рекордната инфлация !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
има повече пари в обръщение.Това е една от вероятните причини за рекордната инфлация !

Това твоите пари ли са ;)

-щото не са моите - със сигурност

:angry:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Moже би си прав , че има повече пари в обръщение.Това е една от вероятните причини за рекордната инфлация !

Все пак сме във валутен борд. Не се дават пари без покритие. Щом тия пари са дадени от банките, значи те са внесени от някой, който е произвел нещо, нали? Доколкото знам, всяка банка си има някакъв гаранционен фонд( така ли беше?). Тя не може да отпусне повече кредити, отколкото и разрешава БНБ. Абе парите не са напечатани, а са изкарани с труд. Обаче в поста ставаше въпрос не за увеличение на средната заплата, както повечето разбраха и се впуснаха в обяснения, че били по-бедни отпреди, а за увеличение на парите в спестовните ни кннижки, така да се каже. На всеки е ясно, че обикновения човек няма спестявания, а кредити, овърдрафти и тем подобни дългове. Затова и казах, че чорбаджиите са позабогатели, поспрели са се да внасят пари в швейцарски и австрийски банки по причини, които някой запознат може да каже. Един бизнесмен никога не върши неща, без да има печалба от цялата работа. Това е една статистика, която е вярна, колкото и да я отричате. Чисто и просто чорбаджиите имат повече пари и спестяват! Даже покриват и нашите празни спестовни книжки, които преди бяха малко по-пълни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук си прав , че банките имат някакв процентен резерв , като всяка банка си определя процента. За съжаление повечето хора са с доста дългове и незнам как ще ги връщат.Общо взето положението в страната никак не е цветущо , даже е отчайващо.Вместо икономиката ни да е в подем , тя отива кам един сигурен крах с тези цени и беднотията !!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз забогатях с около 43,17 % тази година в срванение с миналата и съм доволен :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз забогатях с около 43,17 % тази година в срванение с миналата и съм доволен :)

Какво се радваш толкова. Аз забогатях не с 30 а с 3000%. Преди не взимах нищо и сега пак така biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хех, богатите са станали още по-богати. Чудя се колко ли са забогатели за да покрият нашето обедняване и да изкарат държавата на плюс?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Хех, богатите са станали още по-богати. Чудя се колко ли са забогатели за да покрият нашето обедняване и да изкарат държавата на плюс?

Ами ще ти кажа колко. Виждал си черната S8-ца - замени по-старичката "седмица". Виждал си черничкото 450ML( доста над 100 000 лева) - замени ефтинкото ( 50 000 долара) също черно джипче Infiniti. Айде сега сметни, колко сме забогатели. Ще ти кажа. Ръстът на фирмата за миналата година, минава тия 30 % ;) Естествено и да вземаш заплата, съобразно ръста( което никоя уважаваща фирма не може да си позволи, защото така говори "Общата икономическа теория"), инфлацията ти я изяда. Ти и да искаш, няма как да спестиш пари. Ние сме толкова гладни, че всеки лев отгоре отива я за ремонти, я за нова техника, я за някоя почивчица и никога не остават пари за банките :) Пари за банките имат тия, които ти дават трохите хляб, за да не умреш от глад :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всички се оплакват, че няма пари, а когато сметна колко се харчи за цигари и алкохол от някои хора.

Но какво да правим, това останаха малките радости в този живот. Това не е оправдание, а обяснение. Смятам че това във всеки случай цигарите са излишен разход, но...

Не си мислете, че е само при нас зле и че само нашата демокрация е сбъркана. Уверявам ви че Западняци също са обеднели. Имам вуйчо от Германия и той ми е разказвал за утежняването на положението там. А между българската и американската демокрация разликата е, че там богатите не са толкова нахални и богатството, което са гепили не е толкова явно. Американците живеят в една заблуда за равенство. Дали е така?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Всички се оплакват, че няма пари, а когато сметна колко се харчи за цигари и алкохол от някои хора.

Но какво да правим, това останаха малките радости в този живот. Това не е оправдание, а обяснение. Смятам че това във всеки случай цигарите са излишен разход, но...

Не си мислете, че е само при нас зле и че само нашата демокрация е сбъркана. Уверявам ви че Западняци също са обеднели. Имам вуйчо от Германия и той ми е разказвал за утежняването на положението там. А между българската и американската демокрация разликата е, че там богатите не са толкова нахални и богатството, което са гепили не е толкова явно. Американците живеят в една заблуда за равенство. Дали е така?

За Германия

След въвеждането на еврото в Германия цените на много продукти там се увеличиха повече от два пъти. Това не означава, че средният германец живее много по-зле отпреди. Той още дълги години ще е по-добре от средния българин, защото производителността на труда му и заплащането са в пъти по-високи от тези на нашенеца. Освен това във ФРГ има реална конкуренция, която успешно държи цените в разумни граници. В България договарянето между две-три фирми с монополно положение на цените за целия пазар не е трудно и е често срещано явление. Тук само ни навират в очите, че има конкуренция, а всъщност забогателите мутри и силните във властта определят какво и как ще става в страната.

Елементарен пример: Абсурдно е при заплата 150-200 евро олиото да е 1,20-1,40 евро, а в същото време при заплата 1500-3000 евро олиото да е 0,80 евро. Ако у нас действаха реални пазарни механизми, все някой щеше да започне да внася евтино олио. Да, ако... Тези във властта и сивите "икономисти" не биха се спрели пред нищо, за да предотвратят дъмпинговия внос.

Друг елементарен пример: Вчера дебеловрати пребиха на пазара двама продавачи, защото продаваха вече втори камион много хубаво зеле. "Кой е разрешил да продавате толкова евтино?! К'во пра'ите тука, бе? А'е чупката, да нема трупо'е". Дори половин час след инцидента, все още не се беше появила полиция, въпреки че беше повикана. Явно и те си имат своите указания.

Това е нерядък и чудесен пример за "икономическите" механизми, характерни за страната ни.

За Америка

САЩ имат свръхмощна икономика, която позволява да се изсмукват ресурси от други страни. Грубо казано: имаш крава - смучеш мляко и от другите в стадото.

Несъстоятелността на стремежа за равенство между хората където и да било по света бе доказана през миналия век. Страните от Източния блок още сърбат попарата, и така ще продължава още поне един век. Цитат: "Няма изгледи в обозримо време гражданите на Русия да достигнат стандарта на хората в такава "бедна" страна от Евросъюза, каквато е Португалия".

За богатите

Навсякъде по света богатите са нахални. Могат да си купят безнаказаност с парите си.

Факт е, че от повечето български богаташи лъха безмерна простащина. Каквото историческото развитие, такива и хората.

-----------------------------

По темата

В България статистическите проучвания все още стигат до поръчаните, а не до реалните резултати. Единствено властимащите са доволни от тях. Какво да се прави - наследство.

Ние пък (обикновените хора) ядем вече не по цяла, а по половин баничка, и се самозалъгваме, че сме сити и доволни. Скоро баничката ще е без олио, но ние пак ще сме доволни. Какво да се прави - така сме свикнали. Свикнали сме да си траем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз забогатях с около 43,17 % тази година в срванение с миналата и съм доволен :)

Иво може да си "забогатял" ама като се замислиш с това сериозно вдигане на цените - процента не е толкова голям

Редактирано от samon (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм си на същото ниво като миналата година. Има какво още да се иска

В България статистическите проучвания все още стигат до поръчаните, а не до реалните резултати. Единствено властимащите са доволни от тях. Какво да се прави - наследство.

Ние пък (обикновените хора) ядем вече не по цяла, а по половин баничка, и се самозалъгваме, че сме сити и доволни. Скоро баничката ще е без олио, но ние пак ще сме доволни. Какво да се прави - така сме свикнали. Свикнали сме да си траем.

А баничката без олио ще е по-ниско калорична :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз съм си на същото ниво като миналата година. Има какво още да се иска

А баничката без олио ще е по-ниско калорична :)

Идеална за хора на диета, но ще е точно толкова вкусна, колкото и калорична. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не заблуждавай пушачите :P И аз бях такъв в продължение на повече от десет години. Отказвал съм ги поне по два пъти на година за някой и друг месец. Последното отказване преди 3-4 месеца, доведе до това, че сега съм с дестина килограма по-тежък и то качих тия килограми лятото, когато по принцип винаги досега съм свалял! Почнах да харча неистови суми за ядене и почти съм пред фалит от това! Та от многогодишния си опит от отказването на цигарите, бих казал, че финансовото ми състояние се влошава след всяко отказване на цигарите! Така, че който си няма парици, нека не отказва цигарите! Отказването е скъп процес и не е по джоба на всеки! Същото важи и за алкохола. Заместването му с Натурални сокчета, коли и фанти, не води до нищо добро за джоба ни!

По темата

Кофтито е, че няма конкуренция, дори и при баничките. А може би има и точно за това, най-близкото до фирмата ми барче, продава най-еФтините банички на най-високи цени. То хубу, ама баничка само името. Всички закуски, които продават, а те не са малко, се правят от едно тесто и имат един и същи вкус! Даже и баничките! Отказах се отдавна да си купувам закуски на цени, колкото един хляб! За тоя параляк си правя къде къде по-калорична и вкусна храна у дома на фурната!!!

Редактирано от Кико (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не заблуждавай пушачите ;)

Нямам опит с отказването на зигарите. Пушил съм 1 седмица за гъзария и ми беше адски зле. Спрях без проблем и ненормален апетит. Просто лично наблюдение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...