Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

FEarBG

Проблем с фрагментирането на хард диска ...

Препоръчан отговор

Здравейте ...

Имам един проблем,който е леко хардуерен и повече софтуерен,затова го сложих тук.За да разберете точно какво искам да кажа, ще се налижи да прочетете следната история :

Имало едно време, един манияк който постоянно теглил игри и всякаква др информация ... Не сериозно ... Аз имам навика постоянно да тегля нещо и това е от както се помня ... В началото на тази година си взех един хард 160 гб,защото стария ( 80 ) вече ми беше малко ... От тогава до сега ако има едно 20 пъти да е изключвана машината, пак много е.Дирекните рестарти от бутона са сигурно повече и от пластмасовите бутилки на всички черноморски плажове в България, взети заедно LOL. Преди 2 седмици както си рових из нета и отново свалях нещо,щайгата заби,рестарт и харда до там sad.gif Seagate 160 GB е и беше в гаранция,занесох го в сервиза и след една седмица ми казаха че причината да не зарежда е неизвестна и ми дадоха нов.Искам да добавя че така стана и с стария ми хард - Seagate 80 GB,сам дето за стария в др фирма даже ме обвиниха че съм го носил по др машини и затова се е повредил ... Аз използвам FlashGet за тегленето и днеска пуснах да тегли 2 игри от замундата.От както ги пуснах цялата щайга стана дроп - лагове,забивки : Отварям FlashGet - Не отговаря и всичко след него което пусна - WMP,MSI или просто Explorer забива моментално !!! И преди ми е забивал FlashGetа и си помислих че е от него ... Махнах го и сложих BitComet ... Да отбележа - Папките на 2те игри в които до сега е свалял FlashGet ги изтрих и изтеглих на ново торентите ... Тъкмо се зарадвах че всичко е ок ... Пускам един филм и някаде след 30-40 мин, както гледам филма, ми излиза съобщение от типа "BitComet не отговаря.Искате ли да унищожите приложението?" Голямо нервене падна,помислих че Windowsa се е скапал,почнах да чистя регистри ала-бала по едно време се сетих за дефрагментацията на диска ... Преди използвах стандартния "Disk Defragmenter" ама трябва постоянно да проверяваш и един ден намерих "Ashampoo Magical Defrag" като много ми хареса за това че сама се оправя с дефрагментирането ... Все пак проверих и с "Disk Defragmenter" каква е работата и изведнъж на диск E:\ ,където се свалят игрите,едната която е 8гб исо е пълен дроп - цялата в чарвено ... И др път ми са се фрагментирали игри и т.н. ама още от самото теглене и да се лепне цялата фрагментирана - сефте ... Трия я тая игра,обаче компа пак забива - рестарт и пак проверявам диска - другата игра, същата история ( 1 път ми показа че само 1 игра е фрагментирана LOL ) Трия и нея и пълно дефрагментиране на диска,нищо че останалата информация беше в син цвят (нефрагментирана) ... Игрите спрях да ги тегля и махнах "BitComet".Сега нещата се оправиха,но след цялото това брисане не знам какво да правя и имам няколко въпроса :

1. Защо 2 различни игри, теглени с различни програми и винаги се нанасят на диска фрагментирани Т.Е. игрите са от торент тракерт - има ли някакво условие (колко я теглят,колко я сиидват) за това дали играта ще се свали фрагментирана и може ли това да е от харда (дефект нещо или ддз) ???

2. Имаше една тема в която един пичага каза "Една крушка е много по вероятно да изгори когато се вкючва,отколкото по време на работа" т.е. рестарта вреди на вашата машина и то най-много на харда.Може ли това да е причината след известно време при моите чести рестарти да ми блокират хардовете (Стане ли така,се едно сте изтръгнали харда от кутията - не го засичн нито BIOS, нито нищо) и някой може ли да даде инфо изобщо вярно ли е това и горе-долу на колко рестарта става или нещо ддз, защото сега тегля така да се каже със стах че утре пак ше ми изпуши харда и само губя информация.

Голямо писане,голямо нещо падна,но исках да обясня с подробности каква е цялата ситуация,за да избегнем след това въпроси от типа "С коя програма теглиш,с коя дефрагментираш" и т.н. Еми май това е, ще чакам вашите отговори и предварително БЛАГОДАРЯ

01:40 ч.

Сега стана нещо много,много,ама много странно ... За последно проверявам дяла как е положението,защото бях пуснал да тегли една др игра и няма проблеми ... Това го правя с "Disk Defragmenter". Пускам "Ashampoo Magical Defrag",защото времено я бях спрял и виждам че почва да дефрагментира същия дял който току що съм проберил с "Disk Defragmenter".Влизам пак с "Disk Defragmenter" и изведнъж едно старо исо към 3гб някаде цялото фрагментирано O.o Почнах да пиша това и докато го направя диска беше дефрагментиран - доста бързо за дефрагментиране на 3 гб.Давам анализ - сичко ок.Давам анализ на следващия дял на харда,програмата забива.Стартирам е наново и 3gb исо от преди пак е фрагментирано WTF.Сега е на 48 % и компресира да видим какво ще стане ...

02:10 ч.

Компресира квото компресира и заби ... Рестарт и изтрих исото и сега на др ми дял като дадох анализ едно др исо към 2 гб пак го дава фрагментирано ??????????????? Хора помагайте,моля защото тва нещо направо ще ме побърка !!!

05:12 ч.

Явно спите,защото обиновенно получавам отговор до 10 мин и затова ви уважавам cool.gif Няма нищо,не се сърдя biggrin.gif Мога даже да се похваля че си реших проблема сам ... Малко ламерската с инсталиране на 7 дефрагментатора, докато намеря които ми трябва,но важното е че стана !!! Програмата е "O&O Defrag" а всъщност проблема не е бил че имам фрагментирани фаилове,напротив сички дялове са били изрядни.Просто сутринта изтрих към 3-4 игри исо по 2-3 гб и там където са били са се появили дупки и затова така "Disk Defragmenter" ми показваше през 1-2 мин че имам или от единия или от др дял фрагментирани исота ... Просто през това време стария ми дефрагментатор се е опитвал да ги премести за да уплътни празното пространство,но явно не е успявал за разлика от "O&O Defrag". Идеална е програмата,чак когато е пуснах разбрах какво е,защото нямах червени квадратчета,всичко в сильо,но през 1-2 реда бели полета(празно пространство)...

Еми това е ohmy.gif Там администратори/модератори могат да затворят темата. Все пак благодаря за четенето,че то като гледам цял роман съм изписал :P

Редактирано от FearBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

5.Дефрагментиране на хард диска.

Windows-a има вграден такъв компонент който е достатъчен за повечето непретенциозни потребители.За по-напредналите изборът се осланя на 3-фаворита.Diskeeper, PerfectDisk, O&O Defrag...Не е зле освен да дефрагментирате и да увеличите размера на файла MFT (Master File Table).

Стартирате примерно Diskeeper => Configure Diskeeper => Frag Shield => Edit => (избирате препоръчителната стойност за дяла - RECOMMENDED) и давате SUBMIT.

Запомнете обаче че трябва да разполагате с поне 20 % свободно място за да се възползвате от тази функция!

Diskeeper

Download:

http://www.kaldata.com/comments.php?id=267...light=diskeeper

PerfectDisk

Download:

http://www.kaldata.com/comments.php?id=269...ghlight=perfect

O&O Defrag

Download:

http://www.kaldata.com/comments.php?id=223...ghlight=O&O

Полезно:

Как работи твърдият диск?

http://www.download.bg/?cls=articles&m...16ae609bdb01d05

Какъв твърд диск ни е необходим

http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=49730

Редактирано от B-boy[StyLe] (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

FearBG, на твое място бих се доверил изцяло и послушал съветите на djagi.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така и възнамерявам да направя, като ще сложа някой дефрагментатор който да работи скрито и да не се занимавам повече с него.Правя го с идеята, че този тип програми са ги правили хора дето разбират много повече от мен и автоматичното дефрагментиране ще е много по-качествено за моя диск,от колкото аз да пускам, когат ми скимне разни "ръчни" дефрагментатори !!! НО,нз др такъва, която да се стартира сам с OSа и да дефрагментира сама,освен "Ashampoo Magical Defrag 2", а от нея не съм много доволен. Ще можете ли да и спестите инсталирането на всички програми,като ми кажете коя измежду Diskeeper,RAXCO PerfectDisk,O&O Defrag и Ultimate Defrag отговаря най-добре на това :

1. Да стартира сама с Windowsa.

2. Да дефрагментира сама и да си прави планове в бъдеще за следваща дефрагментация.

3. Да слага един вид защита за фрагментиране,както "Ashampoo Magical Defrag 2" или "Diskeeper".

4. Бързината не ме интересува, а производителността ...

5. Ограничението за мин свободно пространство не ме интересува, а възможността да се справя с големи потоци от информация т.е. е това мойто постоянно теглене, триене и т.н.

6. Да не натоварва много процесора,защото съм с "Intel Celeron" = голяма боза :yanim:

Знам че имаме тема "Коя програма за дефрагментиране на харддиска използвате" но там няй-много гласуват за "Вградения в Windows" и "Diskeeper",а за мен 1 не става,а 2 ми се вижда доста "тежка",спрямо своята конкуренция ...

До колкото разбрах :

MFT – Master File Table

Това е мястото, където се съхранява информация за всеки един файл и директория под файловата система NTFS. Представете си MFT най-общо като сбито съдържание на целия дял. Или ако трябва сме по-прецизни, MFT представлява релационна база данни, в която са събрани сведения за атрибутите за всеки един файл и директория. В известна степен MFT прилича на FAT (File Allocation Table) при FAT дяловете, но съдържа много повече информация, отколкото нея. Това, което е важно за нас в случая, е, че още при създаването на NTFS дял операционната система заделя моментално около 12,5 % от дисковото пространство за MFT, което се нарича най-общо “MFT зона”. Да, мястото е много, но то не е “затворено”. Обикновените файлове и директории няма да го ползват, докато е налично друго свободно пространство, но когато то се изчерпи, Windows ще им разреши да влязат в зоната на MFT. Отделно, ако MFT се разшири повече от предвиденото, Windows автоматично ще й потърси още място върху твърдия диск. По този начин обаче, както се досещате, се получава фрагментиране на MFT, което намалява производителността на компютъра.

Това нейно увеличаване,както съветва B-boy[styLe],какво по точно ще подобри ?

Само заради това ли ?

Отделно, ако MFT се разшири повече от предвиденото, Windows автоматично ще й потърси още място върху твърдия диск. По този начин обаче, както се досещате, се получава фрагментиране на MFT, което намалява производителността на компютъра.

Или има и още нещо ?

Редактирано от FearBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип Diskeeper е по-лек, по-бърз, има редица опции за автоматично дефрагментиране (т.е. да не се занимаваш - от рода на инсталирай и забрави), нагледни графики и опции като тази за разширяване на MTF...

От друга страна понеже Windows използва част от технологията на създателите му се замества (вградения дефрагментатор, който стартира в Microsoft Management Console)Обаче при силно фрагментиран дял, както и изключително малко свободно пространство ефективността му драстично намалява...Изобщо дефрагментацията с Windows Defragmenter при NTFS файловите системи е по-ефективна ако се направи няколко пъти подред...така е и при Diskeeper).За сметка на това PerfectDisk е малко по-бавен (особено при местене на по-големи файлове), но доста по-ефективно си върши работата дори при нищожно малко свободно място...

97198146qq6.jpg

47793420hc4.jpg

въпреки това не очаквай чудеса - хард диска ще чете по-гладко данните и ще се забърза достъпа до най-често използваните приложения, но няма да литне от скорост (все едно си вързал два хард диска в RAID 0, си включил технологията NCQ - ако се поддържа от хард диска, или просто самия диск си е бърз с по-голяма скорост на въртене и повече кеш буфер и т.н.)...Както ти казаха и stanley56 и djagi не бива да се прекалява и да се вманиачава човек на тази тема...Поддръжката на системата е важна ДА, но има момент когато започва т.нар. "обратен ефект" йо-йо...

Можеш да видиш и тези статии:

Физическа и логическа структура на данните върху HDD

http://comexgroup.com/storage/hdd_data_structure.htm

Какво трябва да знаем за твърдите дискове

http://pcworld.bg/?call=USE~home;&page...;n=173&pn=1

Митове и легенди за твърдите дискове

http://it-light.net/forums/lofiversion/index.php?t2591.html

Поддържане на Компютъра

Как да дефрагментираме по-бързо и по-безопастно

Всъщност защо се нуждае системата от дефрагмент и с какво той помага?

Когато Windows създава нов файл върху дисковото устройство той ще търси за някакво свободно място и ще съхрани файла в участък от празно пространсво. Когато този файл бъде изтрит се получава дупка , която в последствие се запълва от друг файл и т.н. Проблема, е че не всички файлове са с еднакъв размер. Решението е файлът да бъде разделен на малки и еднакви по размер части. По този начин когато изтриете един файл и запишете друг частите на новия файл ще попаднат в дупките от свободно място (останали след изтриването на предишен файл).

Това работи много добре, но след известно време файловете ще са разпиляни по цялото дисково устройство. Когато се опитате да прочетете отделен файл компютърът ще трябва да претърси дисковото устрйство за всички малки части, които формират този файл. Очевидно, е че това отнема доста време (представете, си че четете книга чиято страници са в произволен ред). Когато дисковото устройство бъде дефрагментирано всички части формиращи файл ще бъдат подредени и съхранени на едно място.

Това значително ще ускори и подобри работата на системата. Ето едни съвети какво точно трябва да направите при стартиране на дефрагментация, за да се уверите че процеса няма да бъде прекъсван:

1. Прекратете всички процеси, които не са критични за работата на системата. Използвайте програмата WinTasks, за да разберете кой процес да спрете и кой не. Анти-вирусните програми трябва да бъдат спряни. WinTasks има вградени определения за повечето системни процеси и дори за много други, затова лесно може да разберете кои ненужни процеси да прекратите;

2. Прекъснете скрийнсейвърите и други програми стартиращи се след няколко минути;

3. Прекъснете програмите по план като сканиране за вируси;

4. Не използвайте компютъра повреме на дефрагментирането.

PS: На работата сме с няколко големи СКЪЗИ ДИСКА и при работа (capture на касети DVCAM и BETAMAX и прочие, последвал монтаж на съответната продукция, след което суровите материали се изтриват и всяка вечер му правим оптимизация от рода на дефрамнетацията - иначе се получават "дупки" от изтритите големи материали и е ОПАСНО да се направи CAPTURE преди тези дупки да са премахнати иначе се получават едни червени секторчета, които не се оправят след дефрагмент...може би след формат ДА, не сме го правили засега, но и няма кой знае колко такива сектора...защото навреме се усетихме от къде идва белята)...

Виж и това мнение пък на IOVI:

http://www.kaldata.com/forums/index.php?s=...st&p=319397

ЗА MFT не би трябвало да имаш проблеми нали затова се определя препоръчителния размер според програмата Diskeeper, програмката UltimateDefrag пък направо мести информацията близо до MFT - зоната...

1. Отвори Diskeeper Configuration Properties.

2. Отиди на Frag Shield => Edit.

3. Отиди на областа, която съдържа настройките за дял C: и избери Configure the MFT on this volume to the recommended size.

4. Kликни на бутона Submit най-долу.

5. Рестартирай компютъра си...

Можеш да използваш Diskeeper и UltimateDefrag за тези манипулации => после ги деинсталирай, слагай един PerfectDisk и забравяш за проблеми :yanim:

Редактирано от B-boy[StyLe] (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...