Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

diverssant

Може ли да си прекарам дом. телефон през Интернет

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

въпроса ми е следния:

Има ли начин да си прекарам домашен телефон през интернет ???

Ако има такъв начин да ми кажете как и от каде мога да получа допълнителна информация.

аз знам, че има начин да провеждам разговори от компютъра кам градски телефон ама незнам дали може да стане обратната връзка да ми се обаждат от градски телефон на мен????

Сърдечно благодаря за отделеното време

Редактирано от Tragedy (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предполагам питаш дали може да влизаш в Интернет през домашен телефон - да, може, чрез модем (вътрешен или външен), като настройваш Dial-Up Settings - E-Card например ако си чувал, като тези, които раздават в Стани Богат - те имат име, парола и определен брой часове за ИНтернет. Мисля, че има и други имена/пароли за услуги, но вече съм забравил.

Ако съм обяснявал претупано питай на ЛС и ще ти отговоря.

Поздрави! :bye:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не говоря за влизане в интернет през домашен телефон:angry:

а за разговори през интернет както е planetphona но да могат и да ме търсат не само аз да търся някой

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
не говоря за влизане в интернет през домашен телефон:)

а за разговори през интернет както е planetphona но да могат и да ме търсат не само аз да търся някой

<{POST_SNAPBACK}>

Има програми за разговори по Интернет, преди имаше само софтуерен вариант (ex. Skype), сега се продават някакви телефончета специално за разговори по интернет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

а дали модат да ме търсат от станционарен телефон на него????????

челта ми е да не ми минават разговорите през БТК дали алтернативен вариянт

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://www.kaldata.com/comments.php?id=572...%E5%F4%EE%ED%E8

Виж дали тази информация ти върши работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

то това е много добре. знам, че има много фирми който предлагат voIP но незнам дали предлагат обратна връзка ако има някой необходимата ми информация ще миу бада много благодарен

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А може ли да ми дадете линк на някоя програма с която мога да се обаждам от интернет към домашни телефони и/или гсм.Благодаря Ви предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С услугата SkypeOut можеш да говориш с абонати на телефонните мрежи(вкл. мобилни). За да те набират те, ти трябва телефонен номер. За целта има SkypeIn. Обаче е малко по-скъпичко, а и още подръжката на много държави я няма. Обаче, нищо не ти пречи, да си вземеш номер в New York. Така ако имаш приятели там, ще те набират и ще говорят с теб на локални цени. Такива ми ти работи. Разгледай!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
въпроса ми е следния:

Ако има такъв начин да ми кажете как и от каде мога да получа допълнителна информация.

аз знам, че има начин да провеждам разговори от компютъра кам градски телефон ама незнам дали може да стане обратната връзка да ми се обаждат от градски телефон на мен????

Сърдечно благодаря за отделеното време

<{POST_SNAPBACK}>

Вашият собствен BulPhone !

Тази страница има за цел да ви научи как да си направите ваша собствена система и мрежа тип BulPhone (bulphone.net). Както много пъти съм отбелязвал, българският Санчо много тачи опънсорса. Той го тачи от едната страна обаче - ползването му. За разработването му - абсурд. Как така ще прави нещо безплатно. Българският Санчо нищо не дава на аванта. Той дори ползва аванта (опънсорс), но иска за целта парички да му се плащат.

Не това е лошото. Лошото е, че българският Санчо намира един опънсорс проект, тества го и бачка и напук на идеологията не си споделя знанията. Нали така - нека ви е яд, той само ще го знае. Българският Санчо е тарикат. Той ще ви прецака и вас (а тези, които правят опънсорс - кучета ги яли).

Схванахте ли?! Българският Санчо ползва опънсорс, не го споделя ... т.е. той си го заграбва като едно собствено know-how, което го извежда напред пред останалите и започва да гледа на придобитият опънсорс и познания като на собствен ресурс и продукт (нали ви отбелязах вече - българският Санчо тачи авантата, но той на аванта не дава). Един вид - българският Санчо е тарикат дори и в IT сектора. Той никога не се прецаква, дори приватизира наред.

Сега ще ви светна как едни български Санчовци пазят едно know-how и ревниво го смятат за собствено като не го споделят.

Ще ви науча:

* Как да използвате опънсорс софтуер (SIP Express Router), за да изградите собствена SIP мрежа. Точно като софтуерът, който седи на sip.bulphone.net порт 5060 - където се регистрират всички SIP телефони и програмки на BulPhone.net

* Как да си създадете вътрешен номерационен план.

* Как да добавите RADIUS поддръжка, за да можете да предоставите предплатени услуги и вие (т.е. клиент А има 0,13 лв. и като тръгне да звъни до Германия за 0,09 лв на минута да го отрежете на точно 86-тата секунда). Има много RADIUS сървъри - все някой ще ви допадне.

* Как всеки потенциален VoIP телеком (всякакъв род интернет доставчик) може да предостави тази услуга на своите клиенти, като се избиват да ни дават по-ниски цени, а ние да пренасочваме конкретна дестинация към най-евтиния маршрут.

* Как да си направим external routing план. Т.е. разговорите към САЩ (001) да ги пращаме към VoIP carrier #1, разговорите към Германия (0049) - към VoIP carrier #2, а останалите например към VoIP carrier #3. Т.е. да накараме конкуренцията да работи за нас и нашите клиенти.

* Как може всичките тези VoIP телекомчета да си изградят собствени кодове, с които клиентите на един такъв независим VoIP телеком, да може да набират клиентите на друг.

Всичките тези неща, а и още няколко са достатъчно леки и лесни за изпълнение. За целта ще започнем нашето запознаване със света на VoIP и по-точно SIP (по-удобния и лек протокол) от тук ...

Откъде да изтегля SIP Express Router?

SIP Express Router е опънсорс проект, чийто официален сайт е http://iptel.org/ser/

На този адрес ще намерите редица връзки, дори и документация и патчове за него. Не се вълнувайте - патчовете не са нужни, не са писани от българи (всъщност да сте чували български Санчо да е пуснал нещо безплатно до момента и да е помогнал на опънсорс обществото?!). Патчовете са за тези, които искат да 'доправят' работеща функционалност. 'Доправят', защото нищо не се доправя, то вече е доправено от някой друг, вие ако искате го инсталирате и слагате при вас.

Ето тук на този адрес: http://www.iptel.org/ser/doc/seruser/seruser.html има т.нар. Admin's Guide. Т.е. наръчник на администратора. Изисква се да сте запознати добре с материята и да знаете английски. Ако се чувствате и в двете уверени идете там. За тези, които не се чувстват много в свои води (а и за тези които са отишли и са 'чатнали' всичко и са се върнали пак тук) попрочетете малко по-надолу. Ще ви се поизяснят нещата. Вервайте ми, лесни са!

SIP Express Router можете да го изтеглите в 2 варианта - сорс и изпълним компилиран вариант. Тегли се от FTP сървър (така че ще трябва да поровите из директорииките, които са номерата на версиите). FTP връзката е ftp://ftp.berlios.de/pub/ser/. За по-напряко последната версия винаги се намира в ftp://ftp.berlios.de/pub/ser/latest/.

Как да инсталирам SIP Express Router?

Инсталацията на SIP Express Router е лесна. Ако сте изтеглили компилираната версия идете в / и разархивирайте. Защо в /? Защото е архивирано с директориите и точния път до файловете във всяка директория считано от /. За инсталация на сорс версията малко по-нататък (когато заговорим как да ползваме RADIUS модула за authentication и accounting).

Първи стъпки с SIP Express Router

...

Вътрешен номерационен план

Много е важно когато изграждате вашата SIP мрежа да обърнете внимание на вътрешният номерационен план. Тъй като вашите клиенти/потребители са свикнали с националния номерационен план (0-междуградски, 00-международен), е добра практика да го въведете него като основа. Не е хубаво да обяснявате например, че за да се набере телефон извън мрежата трябва да се набере някакъв специален различен код за достъп. Затова приемете като основа код 0 е за излизане от вашата локална мрежа. Т.е. няма да имате вътрешни номера, започващи с 0. Така ще насочите (рутирате) конкретни кодове, започващи с 0, към VoIP carrier терминатори.

Един мой съвет. Запазете си например и код 1. Т.е. няма да имате телефони, започващи с 1. Ако питате BulPhone как можете да се вържете към тяхната мрежа, те ще ви кажат, че задължително трябва да сте техен потребител. BulPhone са ташаци! А може би са неграмотни! И в двата случая с цигани и цигани не си имайте работа никога! Правилният отговор е - можете да си изградите нормална независима SIP мрежа точно с този софтруер (SIP Express Router), който ползват и от BulPhone, да имате ваш вътрешен номерационен план и да се interconnect-нете напълно безплатно към други такива независими SIP мрежи. И това е реализируемо напълно със софтуерът, който ползват BulPhone - SIP Express Router. Как става това? Ето затова ви казах да запазите код 1. Така си направете код 101 да бъде код за връзка с мрежа на BulPhone (или някой друг, щото на BulPhone като че ли положението им се дължи на непонятността на тази материя за повечето хора и спекулират с това - целта е да ви прецакат). Код 102 ще вържете към някоя друга мрежа, която желаете. Така вашите SIP потребители ще могат да се набират помежду си, а ако желаят да наберат потребител от друга SIP мрежа, ще наберат кода 102 (102 е конкретна външна SIP мрежа) и след това неговият вътрешен номер. Разговорът е напълно безплатен между двете мрежи - ако някой ви иска пари - знайте, че печалбата му е 100% от цената на такъв разговор. Ако реализирате подобна мрежа и решите да се interconnect-нете с някоя друга (с BulPhone няма да стане - ташаците твърдят, че е невъзможна тази схема, дотолкова, че дори като че ли си вярват), трябва да се разберете с отсрещната мрежа да приема разговори от вашият SIP Express Router САМО до техните вътрешни номера (т.е. да не се притесняват че ще набирате международни през техния SIP Express Router). Това е лесно реализируемо с една проста конфигурация на 2-3 реда в конфигурационния файл на SIP Express Router. По същия начин вие можете да предоставите тази възможност други SIP мрежи да избират САМО вашите локални номера (което за вас е напълно БЕЗПЛАТНО, а за клиентите ви - страшен кеф - не ги ограничавате в собствената ви мрежа, като градските, междуградски и международни разговори минават задължително през вас от вашите клиенти и вие печелите от това). При тази схема само на вашите локални потребители единствено предоставяте възможността да набират международни през вашият собствен SIP Express Router.

Ето малко примери:

* Ако потребител от вашата мрежа иска да набере междуградски или градски телефон, той го избира с кода започващ с една нула (0ххххх). Разговорът не е безплатен за вас, които държите SIP мрежата. Ще тарифирате потребителят с печалба за всеки един разговор.

* Ако потребител от вашата мрежа иска да набере международен телефон, той го избира с кода, започващ с две нули (00ххххх). Разговорът не е безплатен за вас, които държите SIP мрежата. Ще тарифирате потребителят с печалба за всеки един разговор.

* Ако потребител от вашата мрежа иска да избере потребител от друга SIP мрежа, той избира конкретния код за достъп на съответната мрежа, който вие сте дефинирали като сте се interconnect-нали с другата мрежа и след това вътрешният номер на потребителя в другата мрежа. Разговорът е безплатен за вас, които държите SIP мрежата.

* Ако потребител от вашата мрежа иска да набере друг потребител пак от вашата SIP мрежа, той го набира директно с номера му (23456 например, без никакви кодове). Разговорът е безплатен за вас, които държите SIP мрежата.

VoIP Carrier - що е то ?

VoIP carrier, в превод VoIP преносвач (става въпрос за преносвач на разговори) е т.нар. VoIP оператор, който приема разговори за целият свят от много малки, средни или дори други големи VoIP оператори. Каква е схемата на работа при него вас конкретно не ви интересува. Т.е. не ви интересува дали той има входни точки във всяка една държава поотделно или използва услугите на конкретни други VoIP carriers за дадени дестинации, или дори малки VoIP терминатори в отделните държави. Това, което този VoIP carrier ви предлага е един IP адрес на неговото устройство, към което да пращате всички ваши разговори. Той по собтвена рутинг схема или ги набира локално в конкретна държава, или ги препраща към трети VoIP carrier. Пита те се може би - че какъв е проблемът да станете и вие един VoIP carrier. Отговорът е - абсолютно никакъв проблем на техническо ниво и реализация. На приложното ниво трябва да отбележа, че изисква много сериозно наблюдение на услугата и конкретните дестинации и оттам много сериозна поддръжка. Все пак погледнете как хората гледат на подобни български 'изобретения' и всевъзможни олигофренски фирмички като Etel, BG-Tel, ВаскоТел, КольоТел и още един куп 'корпорации' в световен мащаб, чието ниво и качество на услугата може да се реализира с един LINUX захвърлен и забравен завинаги на колокейшън. Ето това не трябва да става ако искате да сте wholesaler, иначе ще се наредите до тези славни фирми и тяхното реноме. Трябва да имате резервни рутове и поне един сериозен системен администратор, който непрекъснато да ги наблюдава - ама не само да ги наблюдава, ами и да не казва - А, че това не ми влиза в работата. Т.е. като си осигурите втори VoIP carrier за всички дестинации, можете спокойно да станете VoIP carrier и да препродавате VoIP услуга. Ползвате по-евтиния/по-качестен route за всяка дестинация, но ако случайно този по-добър route се скапе, трябва да имате възможност за известно време да го пратите към другия резервен вариант само него.

Това ще трябва да го свърши вашият системен администратор или вие. Е, разбира се, питате се няма ли начин това да става автоматично. И отговорът е - има! И аз съм виждал и работил с подобен род решения, но те са платени и доста скъпи, дори и да са софтуер (за сметка на това не плащате на някой системен администратор, който и без това не си върши в повечето случаи работата, а ако изникне грешка или проблем - отговорът му е, че това е бъг на програмата, а той не е програмист, а като за безплатен софтуер какво очакваш, неговата работа един вид, разбираш ли, е да download-ва безплатен софтуер, чете INSTALL файла и инсталира, но за целта иска парички, нищо че ползва безплатен софтуер). Ами точно така - като за безплатен софтуер и без пари толкоз! Е да, ама не! Това е само в България българския Санчо е тарикат - не се поддавайте. Ако имате зор или желание - ето той е опънсорс, именно затова е така направен - вземете дооправете го щом желаете - така че изръчкайте системния си администратор да си свърши работата, ако се опита да ви излезе с номера, че той не е програмист и че това не му е работата, а работата му е да чете HOWTO и INSTALL файлове и по цял ден да си инсталира на воля, я любимия му Слак или Дейбиан, или омразния на всички български Санчовци-'спецове' РедХет, я някой безумен и излишен софтуер, с който да се похвали през други подобни Санчовци - това и вие можете да го свършите. Ако само за това ще му давате пари, решението е ясно - уволнете го и си намерете друг системен администратор, който не е тип Санчо и чиято функционалност за всичките пари, които му давате е повече от това да чете гореописаните файлчета и по цял ден да спори по ICQ с други Санчовци коя LINUX дистрибуция е по-добрата и да си губи времето, което вие му заплащате в безсмислени инсталации на още по безсмислен софтуер. А такива системни администратори има, и ще вземат същите пари като Санчо, чиято дейност се заключава в рутинно четене и опити за инсталация, повечето от които могат да отнемат и седмици (резултата не винаги е успешен за българският Санчовец-сисадмин).

Това са единствените спънки да станете и вие VoIP carrier.

... следва продължение.

ако имате някакви специфични въпроси или коментари пратете мейл на [email protected]

Редактирано от s01o (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
С услугата SkypeOut можеш да говориш с абонати на телефонните мрежи(вкл. мобилни). За да те набират те, ти трябва телефонен номер. За целта има SkypeIn.  Обаче е малко по-скъпичко, а и още подръжката на много държави я няма. Обаче, нищо не ти пречи, да си вземеш номер в New York. Така ако имаш приятели там, ще те набират и ще говорят с теб на локални цени. Такива ми ти работи. Разгледай!

<{POST_SNAPBACK}>

Скайпа го знам обаче мисля че с него не могат да се набират домашни и мобилни телефони.Аз съм пробвал да набирам и гсм и домашни телефони обаче не става. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Скайпа го знам обаче мисля че с него не могат да се набират домашни и мобилни телефони.Аз съм пробвал да набирам и гсм и домашни телефони обаче не става. ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Мхм.

Със Skype можеш да говориш с други Skype потребители. За да се обаждаш на хора, които нямат Skype(или компютър и/или интернет достъп) трябва да си активираш SkypeOut услугата. Това става като закупиш кредит за разговорите си(като Prima/B-connect ваучерите) със кредитна карта(това е най-лесното, ама кой ли има такава у нас) или чрез банков превод от Moneybookers. За целта трябва да си откриеш сметка при тях и да и налееш малко от друга сметка от друга банка, но не коя да е, ами само тези с които работят Moneybookers. За това, естествено трябва да имаш твоя сметка в такава банка.

Значи в обратен ред:

Откриваш си сметка в българска банка(ако нямаш) от изброените

Булбанк, Обединена Българска Банка, Първа Инветиционна Банка, Стопанска Инвестиционна Банка, ХебросБанк. Не че не може друга, ама тези са проверени.

После откриваш сметка в Moneybookers и прехвърляш сумата от твоята банкова сметка в Moneybookers+малко повече, за да има за всеки случай, че не ги знаеш цените на преводите. После купуваш ваучера от Skype за SkypeOut. Има два: за 10 и 25 евро.

И си готов.

Абе, за по-подробно чети на Skype: българската следа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз търся нещо безплатно то ако давам пари ейго де телефона до мене.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:yanim:

Щом опира до телефонни мрежи, безплатно няма. Виж ги БТК. А пък те вече не са български монополист. Всички са такива. Със Skype-а поне разговорите са евтини. Една минута до Сидни(Австралия) ще ти струва 3.3 стотинки(!!!). На БТК колко ще струва, знаеш ли?

Edit: Понеже стана дума за цени

Редактирано от lastcyrol (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
безплатните разговори като с Gizmo по 5 минути на ден до телефоните в Европа.

Я кажете нещо повече за това или аз нещо не съм разбрал? :yanim:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може, може. Но аз не ти препоръчвам Gizmo, a pc telephone. Но pc-telephone изисква реално IP. Пиши ми едно ЛС с твоя имейл да ти го пратя. ;)

За pc telephone се купуват карти с кредит. По-късно ще ти постна адреса откъдето да си купиш! Ако си от софия де............

EDIT: Това може да стане и със Скайп. Само че трябва да имаш MasterCard или Visa ;)

Редактирано от dan4okj (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тази страница има за цел да ви научи как да си направите ваша собствена система и мрежа тип BulPhone (bulphone.net). Както много пъти съм отбелязвал, българският Санчо много тачи опънсорса. Той го тачи от едната страна обаче - ползването му. За разработването му - абсурд. Как така ще прави нещо безплатно. Българският Санчо нищо не дава на аванта. Той дори ползва аванта (опънсорс), но иска за целта парички да му се плащат.

Не това е лошото. Лошото е, че българският Санчо намира един опънсорс проект, тества го и бачка и напук на идеологията не си споделя знанията. Нали така - нека ви е яд, той само ще го знае. Българският Санчо е тарикат. Той ще ви прецака и вас (а тези, които правят опънсорс - кучета ги яли).

Схванахте ли?! Българският Санчо ползва опънсорс, не го споделя ... т.е. той си го заграбва като едно собствено know-how, което го извежда напред пред останалите и започва да гледа на придобитият опънсорс и познания като на собствен ресурс и продукт (нали ви отбелязах вече - българският Санчо тачи авантата, но той на аванта не дава). Един вид - българският Санчо е тарикат дори и в IT сектора. Той никога не се прецаква, дори приватизира наред.

Сега ще ви светна как едни български Санчовци пазят едно know-how и ревниво го смятат за собствено като не го споделят.

Ще ви науча:

* Как да използвате опънсорс софтуер (SIP Express Router), за да изградите собствена SIP мрежа. Точно като софтуерът, който седи на sip.bulphone.net порт 5060 - където се регистрират всички SIP телефони и програмки на BulPhone.net

* Как да си създадете вътрешен номерационен план.

* Как да добавите RADIUS поддръжка, за да можете да предоставите предплатени услуги и вие (т.е. клиент А има 0,13 лв. и като тръгне да звъни до Германия за 0,09 лв на минута да го отрежете на точно 86-тата секунда). Има много RADIUS сървъри - все някой ще ви допадне.

* Как всеки потенциален VoIP телеком (всякакъв род интернет доставчик) може да предостави тази услуга на своите клиенти, като се избиват да ни дават по-ниски цени, а ние да пренасочваме конкретна дестинация към най-евтиния маршрут.

* Как да си направим external routing план. Т.е. разговорите към САЩ (001) да ги пращаме към VoIP carrier #1, разговорите към Германия (0049) - към VoIP carrier #2, а останалите например към VoIP carrier #3. Т.е. да накараме конкуренцията да работи за нас и нашите клиенти.

* Как може всичките тези VoIP телекомчета да си изградят собствени кодове, с които клиентите на един такъв независим VoIP телеком, да може да набират клиентите на друг.

Всичките тези неща, а и още няколко са достатъчно леки и лесни за изпълнение. За целта ще започнем нашето запознаване със света на VoIP и по-точно SIP (по-удобния и лек протокол) от тук ...

Откъде да изтегля SIP Express Router?

SIP Express Router е опънсорс проект, чийто официален сайт е http://iptel.org/ser/

На този адрес ще намерите редица връзки, дори и документация и патчове за него. Не се вълнувайте - патчовете не са нужни, не са писани от българи (всъщност да сте чували български Санчо да е пуснал нещо безплатно до момента и да е помогнал на опънсорс обществото?!). Патчовете са за тези, които искат да 'доправят' работеща функционалност. 'Доправят', защото нищо не се доправя, то вече е доправено от някой друг, вие ако искате го инсталирате и слагате при вас.

Ето тук на този адрес: http://www.iptel.org/ser/doc/seruser/seruser.html има т.нар. Admin's Guide. Т.е. наръчник на администратора. Изисква се да сте запознати добре с материята и да знаете английски. Ако се чувствате и в двете уверени идете там. За тези, които не се чувстват много в свои води (а и за тези които са отишли и са 'чатнали' всичко и са се върнали пак тук) попрочетете малко по-надолу. Ще ви се поизяснят нещата. Вервайте ми, лесни са!

SIP Express Router можете да го изтеглите в 2 варианта - сорс и изпълним компилиран вариант. Тегли се от FTP сървър (така че ще трябва да поровите из директорииките, които са номерата на версиите). FTP връзката е ftp://ftp.berlios.de/pub/ser/. За по-напряко последната версия винаги се намира в ftp://ftp.berlios.de/pub/ser/latest/.

Как да инсталирам SIP Express Router?

Инсталацията на SIP Express Router е лесна. Ако сте изтеглили компилираната версия идете в / и разархивирайте. Защо в /? Защото е архивирано с директориите и точния път до файловете във всяка директория считано от /. За инсталация на сорс версията малко по-нататък (когато заговорим как да ползваме RADIUS модула за authentication и accounting).

Първи стъпки с SIP Express Router

...

Вътрешен номерационен план

Много е важно когато изграждате вашата SIP мрежа да обърнете внимание на вътрешният номерационен план. Тъй като вашите клиенти/потребители са свикнали с националния номерационен план (0-междуградски, 00-международен), е добра практика да го въведете него като основа. Не е хубаво да обяснявате например, че за да се набере телефон извън мрежата трябва да се набере някакъв специален различен код за достъп. Затова приемете като основа код 0 е за излизане от вашата локална мрежа. Т.е. няма да имате вътрешни номера, започващи с 0. Така ще насочите (рутирате) конкретни кодове, започващи с 0, към VoIP carrier терминатори.

Един мой съвет. Запазете си например и код 1. Т.е. няма да имате телефони, започващи с 1. Ако питате BulPhone как можете да се вържете към тяхната мрежа, те ще ви кажат, че задължително трябва да сте техен потребител. BulPhone са ташаци! А може би са неграмотни! И в двата случая с цигани и цигани не си имайте работа никога! Правилният отговор е - можете да си изградите нормална независима SIP мрежа точно с този софтруер (SIP Express Router), който ползват и от BulPhone, да имате ваш вътрешен номерационен план и да се interconnect-нете напълно безплатно към други такива независими SIP мрежи. И това е реализируемо напълно със софтуерът, който ползват BulPhone - SIP Express Router. Как става това? Ето затова ви казах да запазите код 1. Така си направете код 101 да бъде код за връзка с мрежа на BulPhone (или някой друг, щото на BulPhone като че ли положението им се дължи на непонятността на тази материя за повечето хора и спекулират с това - целта е да ви прецакат). Код 102 ще вържете към някоя друга мрежа, която желаете. Така вашите SIP потребители ще могат да се набират помежду си, а ако желаят да наберат потребител от друга SIP мрежа, ще наберат кода 102 (102 е конкретна външна SIP мрежа) и след това неговият вътрешен номер. Разговорът е напълно безплатен между двете мрежи - ако някой ви иска пари - знайте, че печалбата му е 100% от цената на такъв разговор. Ако реализирате подобна мрежа и решите да се interconnect-нете с някоя друга (с BulPhone няма да стане - ташаците твърдят, че е невъзможна тази схема, дотолкова, че дори като че ли си вярват), трябва да се разберете с отсрещната мрежа да приема разговори от вашият SIP Express Router САМО до техните вътрешни номера (т.е. да не се притесняват че ще набирате международни през техния SIP Express Router). Това е лесно реализируемо с една проста конфигурация на 2-3 реда в конфигурационния файл на SIP Express Router. По същия начин вие можете да предоставите тази възможност други SIP мрежи да избират САМО вашите локални номера (което за вас е напълно БЕЗПЛАТНО, а за клиентите ви - страшен кеф - не ги ограничавате в собствената ви мрежа, като градските, междуградски и международни разговори минават задължително през вас от вашите клиенти и вие печелите от това). При тази схема само на вашите локални потребители единствено предоставяте възможността да набират международни през вашият собствен SIP Express Router.

Ето малко примери:

* Ако потребител от вашата мрежа иска да набере междуградски или градски телефон, той го избира с кода започващ с една нула (0ххххх). Разговорът не е безплатен за вас, които държите SIP мрежата. Ще тарифирате потребителят с печалба за всеки един разговор.

* Ако потребител от вашата мрежа иска да набере международен телефон, той го избира с кода, започващ с две нули (00ххххх). Разговорът не е безплатен за вас, които държите SIP мрежата. Ще тарифирате потребителят с печалба за всеки един разговор.

* Ако потребител от вашата мрежа иска да избере потребител от друга SIP мрежа, той избира конкретния код за достъп на съответната мрежа, който вие сте дефинирали като сте се interconnect-нали с другата мрежа и след това вътрешният номер на потребителя в другата мрежа. Разговорът е безплатен за вас, които държите SIP мрежата.

* Ако потребител от вашата мрежа иска да набере друг потребител пак от вашата SIP мрежа, той го набира директно с номера му (23456 например, без никакви кодове). Разговорът е безплатен за вас, които държите SIP мрежата.

VoIP Carrier - що е то ?

VoIP carrier, в превод VoIP преносвач (става въпрос за преносвач на разговори) е т.нар. VoIP оператор, който приема разговори за целият свят от много малки, средни или дори други големи VoIP оператори. Каква е схемата на работа при него вас конкретно не ви интересува. Т.е. не ви интересува дали той има входни точки във всяка една държава поотделно или използва услугите на конкретни други VoIP carriers за дадени дестинации, или дори малки VoIP терминатори в отделните държави. Това, което този VoIP carrier ви предлага е един IP адрес на неговото устройство, към което да пращате всички ваши разговори. Той по собтвена рутинг схема или ги набира локално в конкретна държава, или ги препраща към трети VoIP carrier. Пита те се може би - че какъв е проблемът да станете и вие един VoIP carrier. Отговорът е - абсолютно никакъв проблем на техническо ниво и реализация. На приложното ниво трябва да отбележа, че изисква много сериозно наблюдение на услугата и конкретните дестинации и оттам много сериозна поддръжка. Все пак погледнете как хората гледат на подобни български 'изобретения' и всевъзможни олигофренски фирмички като Etel, BG-Tel, ВаскоТел, КольоТел и още един куп 'корпорации' в световен мащаб, чието ниво и качество на услугата може да се реализира с един LINUX захвърлен и забравен завинаги на колокейшън. Ето това не трябва да става ако искате да сте wholesaler, иначе ще се наредите до тези славни фирми и тяхното реноме. Трябва да имате резервни рутове и поне един сериозен системен администратор, който непрекъснато да ги наблюдава - ама не само да ги наблюдава, ами и да не казва - А, че това не ми влиза в работата. Т.е. като си осигурите втори VoIP carrier за всички дестинации, можете спокойно да станете VoIP carrier и да препродавате VoIP услуга. Ползвате по-евтиния/по-качестен route за всяка дестинация, но ако случайно този по-добър route се скапе, трябва да имате възможност за известно време да го пратите към другия резервен вариант само него.

Това ще трябва да го свърши вашият системен администратор или вие. Е, разбира се, питате се няма ли начин това да става автоматично. И отговорът е - има! И аз съм виждал и работил с подобен род решения, но те са платени и доста скъпи, дори и да са софтуер (за сметка на това не плащате на някой системен администратор, който и без това не си върши в повечето случаи работата, а ако изникне грешка или проблем - отговорът му е, че това е бъг на програмата, а той не е програмист, а като за безплатен софтуер какво очакваш, неговата работа един вид, разбираш ли, е да download-ва безплатен софтуер, чете INSTALL файла и инсталира, но за целта иска парички, нищо че ползва безплатен софтуер). Ами точно така - като за безплатен софтуер и без пари толкоз! Е да, ама не! Това е само в България българския Санчо е тарикат - не се поддавайте. Ако имате зор или желание - ето той е опънсорс, именно затова е така направен - вземете дооправете го щом желаете - така че изръчкайте системния си администратор да си свърши работата, ако се опита да ви излезе с номера, че той не е програмист и че това не му е работата, а работата му е да чете HOWTO и INSTALL файлове и по цял ден да си инсталира на воля, я любимия му Слак или Дейбиан, или омразния на всички български Санчовци-'спецове' РедХет, я някой безумен и излишен софтуер, с който да се похвали през други подобни Санчовци - това и вие можете да го свършите. Ако само за това ще му давате пари, решението е ясно - уволнете го и си намерете друг системен администратор, който не е тип Санчо и чиято функционалност за всичките пари, които му давате е повече от това да чете гореописаните файлчета и по цял ден да спори по ICQ с други Санчовци коя LINUX дистрибуция е по-добрата и да си губи времето, което вие му заплащате в безсмислени инсталации на още по безсмислен софтуер. А такива системни администратори има, и ще вземат същите пари като Санчо, чиято дейност се заключава в рутинно четене и опити за инсталация, повечето от които могат да отнемат и седмици (резултата не винаги е успешен за българският Санчовец-сисадмин).

... следва продължение.

ако имате някакви специфични въпроси или коментари пратете мейл на [email protected]

<{POST_SNAPBACK}>

Това всичкото дето го пишеш е много хубаво.Аз се занимавамс това от 10 год. и се чудя защо ми е толкова трудно...Ами ти така лесничко и простичко си го описал, чак се чудя защо съм се бъхтал така досега... BTW момчетата пт Bulphone понастоящем bgopen.net не ползват SER а ASterisk който пак е опен сорс. И те продават услугата а не софтуера.Верно е че е много лесно както го казваш, че даже се чудя че не си направил 2-3 системи. Е тяхната е пак добре. А знаеш ли че Escom България ПРОДАВА asterisk-a и то доста скъпо? А това си е наказуемо. Въобще в България като чуят нещо по засукано SIP,Internet VoIP и много хиляди маймуни се завтичат с набеждата да станат милионери за два дни... В това отношение си прав :-( Това в което не си прав е че е лесно да поддържаш подобна система В българия дже и фирми като kabletel и Орбител не го правят като хората ако и да имат ГОЛЕМИ претенции.... ако искаш да обменяме опит пиши на ЛС Моят е от 19 (да деветнайсет) години в И-нет и 10+ във VoIP (още от най ранните му проявления ;-)

А накрая за всички Е-тел КольоТел, Васко Тел ще коментирам "Не е луд, който изяжда зелника, а този който му го дава.... (т.е. не са виновни хората че искат да печелят лесно, а тези, които поради простотията си и слабата информираност им се вързват на глупавите реклами....

Редактирано от Радо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва ви VOIP телефон вързан с мрежа заедно с VOIP рутер и/или централа която да пренасочва обажданията.След това трябва да се договориш с някоя телефонна компания да ти сложат тел. номер на IP-то.Май така би трябвало да стане

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

.................................................

..................................................

..............................................

... следва продължение.

<{POST_SNAPBACK}>

:):wors:

Отдавна не бях чел толкова увлекателно, полезно и добре стуктурирано четиво. Беше найстина много поучително както в технически, така и в психологически вариант. Благодарен съм за хубавият материл и се надявам да има продължение... защото най-вероятно ако няма, ще пиша на твоя е-майл

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Български домашни телефонни номера.Това е супер оферта за тези които живеят в чужбина или пътуват редовно.Инсталира се един безплатен софт фоун и към него можеш да си прекачиш например софииски домашен номер ,на който могат да ти звъният от стационарни и мобил. телефони директно на твоето PC. У добството е че можеш кадето и да си, да си вземеш домашният телефон, а тези който те търсият плащат само градски разговор като ви търсият.Услугата не е безплатна,струва 5 лв на месец, аз я използвам и си заслужава парите!

http://www.voicelink.biz/index.php?page=voicelink

:bye:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето два сайта от които може да си вземеш и входящ номер не само за София.

http://www.bgopen.net/

http://iptel.bg

Аз лично ползвам първия сайт който бе споменат по нагоре в коментарите. Мога да кажа че съм доволен от услугата. Подържат се портоколи SIP и IAX. Ползвам хардуерно у-во Linksys SPA-2102 което е около 120лв. и подържа 2 линий (2-два телефона). Вклучени сме аз и сестра ми с различни акаунти за да си знае всеки сметката, не че не може да се направят два вътрешни тел. с една външна линия. Хубавото на хардуерното у-во че телефона ти работи дори и PC-то да ти е изключено, иначе ако не искаш да даваш пари може да си ползваш софтуерен телефон и ако компа ти е изключен, ще получаваш съобщение на Email кой номер те е търсил до като не си бил на линия.

В крайна сметка всеки си избира какво ще си вкара. БТК тел. отдавна го изхвърлих защото примерно съм говорил за 2лв., а сметката ми идва 18; 20лв. Сега съм си вкарал 20$ (на BGOPEN) което врвме ще ми важи 6-месеца и всичките пари си ги говоря. Дефакто нямам месечна такса. Ако не ги изговоря ми остават пак в сметката. Освен Софийския тел. при регистрацията получаваш и един Англиски номер. Мисля че това е моят оператор :-) Дано да съм внесъл малко яснота и други ако искат да изберът нещо подобно.

Редактирано от ndi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе ти вече май отдавна си си го прекарал домашния телефон през интернета ама да добавя че от Сименс продават от миналата година ИП телефон който се свързва към 6 различни СИП сървъра.

Това върши работа например да си настроиш един входящ софийски номер и един входящ парижки номер, а па да се обаждаш от два три различни провайдера до къде си искаш според цените им и качеството на разговора в даден ден.

Препоръчително е да сте на ASDL достъп до Интернет ако искате да разчитате на VoIP по всяко време.

(не е задължително на сте към БТК за това)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като всеки си рекламира неговото та и аз. Ползвам услуга от моя интернет доставчик. http://www1.optisprint.net/service.php?service=7 Работи нормално, засега не съм открил някой да предлага по-безплатна (евтина) услуга. На мен си ми стига градския плевенски номер, не ми трябват парижки и софийски. Като се избира с кода на съответния град не си мислете че БТК таксува разговорите към него като към своите телефони - всички VoIP са в графа "други мрежи". На практика това означава че разговорите към него не влизат във включените минути към абонаментния план и освен това за минута вместо 1,8 ст. се начисляват двойно - 3,6 ст. Но това въобще не е много, БТК ги мори месечният абонамент.

Конкретно при мен от 35 - 40 лв месечно слязох на около 5 лв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е значи отговора на въпроса е МОЖЕ!

ЦЕНАТА зависи само от това кокво е дом.телефон през интернет. И ако това е бтк - то цената за входящите и изходящите разговори си оставан по тарифите на БТК.

А това до къде ще прекараш "телефон" през интернет дали ще е в Париж или на луната зависи от интернет провайдера и цената на месец...Ама МОЖЕ!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...