Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

INTEL или AMD: Кой е по-добрият?

Препоръчан отговор

Зная, че вероятно може да вдигна ОСИТЕ с този мой въпрос, но все пак ще опитам.

Въпроса ми се състои в това кой е по-добрият процесор, ДА знае, че някой ще каже е то е трудно да се каже , а пък други, че е елементарна и зависи от това за какво ще го използва.

Въпроса ми се състои в това

1. ЗАЩО като отида в някой фирма и всеки предлага АТЛОН ? ЗАЩОТО е по евтин ли ? Или просто печалбата им от тях твързе значителна от ИНТЕЛ.

2. ЗАЩО Атлоните ги означават с 4000+ Защото ги е страх, че ще останат неразбрани, че по производителност се доближават до интела.

3. Някой може ли да обясни разликата в L2 кеша и в архитектурата

4. Кой е по добрият процесор в УНЕВУРСАЛНА работа без да се впуска този е по добър в това другия в друго трудно е да се каже и т.н.

5. Някой може ли да посочи линк където да се види кой от 2 ГИГАНТА колко % в ГЛОБАЛЕН мащаб е по продажби --- И моля ви не ми включвайте БЪЛГАРИЯ - В цулия свят всички карат автомобилите си с бензин и дизел, но тук ползват ГАЗ - Това ми прилича на ТОВА да сложиж 2 БОКСЬОРА с еднакви възможности - и единия да го храним с ПАРЖОЛИ и КЮФТЕТА а другия със ЗЕЛЕ и МАРУЛИ и после да ги накарате да се бият - ТРУДНО ми е да повярвам, че ЗЕЛЕТО ще победи ПЪРЖОЛИТЕ така, че просто прескочете тези уточнения :)

Та да се върна може ли някой да даде обяснение за да е ясно веднъж завинаги, че ми омръзна все да ми хвалят Единият а, да за уточнение може и да съм пристрастна но поддържам ИНТЕЛ откакто съм понаучила нещичко за компютрите но това си е чист субективизъм ПЪК И НЕОБИЧАМ да съм фурнаджийска лопата и за добро или лошо съм в единият лагер пък бил и може би по слабият.

Е - слушам ви ЛЕЙДИ и ДЖЕНТЪЛМЕНИ !!!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 227
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

За момента като цяло C2Duo процесорите превъзхождат двуядрените си събратя на AMD.Тях ги означават с големи числа защото реално работят на много по-малко мегахерци ама отговарят на повече.Незнам за продажбите ама предполагам че Интел са доста по-напред,едва ли те интересува теб и мен това.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато ФАКТИТЕ говорят и БОГОВЕТЕ мълчат.

Така, че трябват ми факти за да може някои "НЕРАЗУМНИ ЛЮДЕ" да млъкнат поне за момент и да се вслушат и да избършат пяната от устните си

:)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като цяло ползвай търсачката , (също така Google или Yahoo) , тази тема доста пъти е разисквана във форума. Има доста материали за архитектурите на CoreDuo , както и на AthlonX2 , просто потърси , изясни си ги малко тези неща , най лесно е да се пита.

Успех.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Когато ФАКТИТЕ говорят и БОГОВЕТЕ мълчат.

Така, че трябват ми факти за да може някои "НЕРАЗУМНИ ЛЮДЕ" да млъкнат поне за момент и да се вслушат и да избършат пяната от устните си

:)

Ето ти сравнения.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз си харесвам АМД . Имах процесор от интел , но по-бързах да се отърва от него понеже ми създаваше проблеми . Сега съм с Athlon 64 X2 4600 + , супер е процесора много съм доволен !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поставен така, въпросът изисква доста време и писане cool.gif

Ще бъда максимално кратък (щото иначе ще пиша цяла нощ).

Относно това, кой какво предлага по фирмите - ами въпрос на лично предпочитание :) А предлагат АМД , първо, защото в момента са по-евтини и, второ, по инерция.

Как ще бъдат обозначенията на процесорите -това е въпрос на фирмена политика. Наскоро АМД промениха означенията на процесорите си.

Повече за архитектурта и кеша от второ ниво ( специално при Интел) може да прочетеш в подписа ми. Иначе и тук, във форума има купища инфо , схеми, обяснения, препратки и к,во ли не относно архитектурата,тестовете , възможностите и представянето на едните или другите процесори.

Някъде из новините бях писал за това какъв е пазарният дял на едната и другата компания. Примерно, АМД се върти окло 30 % , Интел около 70 % - но това са динамични характеристики, които играят непрекъснато малко надолу, малко нагоре. Все пак идвете компании са водещи в световен мащаб и са на основните борси в света.

Тук също има доста интересни неща за четене ( е, вярно, че са малко в научно популярен стил).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички ето и няколко линка дадени от други тук във форума аз само обобщавам

http://www.computers.bg/statia.php?mysid=5...b2cb69aa8b289b4

http://www.computers.bg/statia.php?mysid=1...831d5fd62a65761

http://www.computers.bg/statia.php?mysid=1...831d5fd62a65761

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Факт е , че в момента процесорите на Intel са по-производителните на пазара .

От гледна точка на купувача обаче се гледа да се вземе най -доброто за парите си(т.е. за определена сума ), без клок и т.н. , а там вариантите са доста.

Всичко се определя от това за какво ще се ползва компа .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отдавна не бях влизал в форума на Kaldata и съвсем не очаквах точно тука да видя подобен въпрос.

Разликата в цената на платформите е значителна и точно заради това в по-бедните страни като България всички търговци предлагат на клиентите си AMD. Защото са малко хората който могат да си позволят новите и скъпи Intel.

За печалбата не съм наясно как седят нещата ,но съм работил в магазин,не в България и печалбата на магазина от двете марки беше идентична.

Понякога има огромна разлика в печалбата ,но това е само за продукти който имат някаква промоция.

Означаването на AMD с 4000+ ,тези цифри се наричат (PR) Pentium Rating и те показват производителноста на процесора в сравнение с тези от Intel

За това кой от двата е по-добър няма да споря ,защото всеки от двата гиганта си има издигания и падежи в годините на жестока конкуренция.

А за момента ,кой процесор е по-добрият то спор няма Core2Duo е номер 1.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Отдавна не бях влизал в форума на Kaldata и съвсем не очаквах точно тука да видя подобен въпрос.

Разликата в цената на платформите е значителна и точно заради това в по-бедните страни като България всички търговци предлагат на клиентите си AMD. Защото са малко хората който могат да си позволят новите и скъпи Intel.

За печалбата не съм наясно как седят нещата ,но съм работил в магазин,не в България и печалбата на магазина от двете марки беше идентична.

Понякога има огромна разлика в печалбата ,но това е само за продукти който имат някаква промоция.

Означаването на AMD с 4000+ ,тези цифри се наричат (PR) Pentium Rating и те показват производителноста на процесора в сравнение с тези от Intel

За това кой от двата е по-добър няма да споря ,защото всеки от двата гиганта си има издигания и падежи в годините на жестока конкуренция.

А за момента ,кой процесор е по-добрият то спор няма Core2Duo е номер 1.

Напълно съгласен! (Core2Extreme Quad май е най-добрия ама и цената му е мама и тате biggrin.gif )

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз си харесвам АМД . Имах процесор от интел , но по-бързах да се отърва от него понеже ми създаваше проблеми . Сега съм с Athlon 64 X2 4600 + , супер е процесора много съм доволен !

А какви проблеми ти създаваше?Да не би ти да си му създавал проблеми? cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Неможете да пртавите сравнение между два различни класа процесора.

За пример ще дам Celeron и Athlon .

Ако ще сравнявате ,то тогава сравнявайте само продукти от един клас.

Защото според твойте думи ти си заменил старият Intel за нов AMD ,при всички положения новият е по-добрият.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не се лъжа АМД не са изкарвали нещо тотално ново, нов скок в производството си и т.н. Те правят само леки козметични промени на старите си модели...Поне доколкото аз схващам е така, докато интел стрелят на пазара със всичко, което имат, и за сега това им носи успех... АМД в момента са в застой и отделят повече внимание на чипсетите отколкото на генерална промяна в процесорите си... Поне с такова впечатление оставам... Ако АМД кихнат на пазара нещо напълно ново и независимо (доколкото е възможно) от Х2 процесорите, някоя нова линия процесори, то тогава не се знае... А може АМД точно за това да са в застой, защото потготвят нещо голямо... Не се залъгвайте, АМД са стабилна фирма и си знаят работата... Много съм съгласен с хората, които казват "Интел са по-добнри ЗА МОМЕНТА"... А и не зная каква е тая дива мания за сравнение между 2-та процесора... Ако имаш пари си вземаш Интел, защото знаеш за какво си даваш парите, ако нямаш си вземаш АМД, защото върши същата работа, само дето ти излиза по-евтино...

Ако греша някаде очаквам поправки...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ако не се лъжа АМД не са изкарвали нещо тотално ново, нов скок в производството си и т.н. Те правят само леки козметични промени на старите си модели...Поне доколкото аз схващам е така, докато интел стрелят на пазара със всичко, което имат, и за сега това им носи успех... АМД в момента са в застой и отделят повече внимание на чипсетите отколкото на генерална промяна в процесорите си... Поне с такова впечатление оставам... Ако АМД кихнат на пазара нещо напълно ново и независимо (доколкото е възможно) от Х2 процесорите, някоя нова линия процесори, то тогава не се знае... А може АМД точно за това да са в застой, защото потготвят нещо голямо... Не се залъгвайте, АМД са стабилна фирма и си знаят работата... Много съм съгласен с хората, които казват "Интел са по-добнри ЗА МОМЕНТА"... А и не зная каква е тая дива мания за сравнение между 2-та процесора... Ако имаш пари си вземаш Интел, защото знаеш за какво си даваш парите, ако нямаш си вземаш АМД, защото върши същата работа, само дето ти излиза по-евтино...

Преди CORE 2 DUO AMD бяха моментно по-добри,след него INTEL са моментно по-добри.Ключовата дума е моментно.Аз съм фен на Интел,но заради това да отричам една доказала се фирма,не го виждам за нормално. cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Преди CORE 2 DUO AMD бяха моментно по-добри,след него INTEL са моментно по-добри.Ключовата дума е моментно.Аз съм фен на Интел,но заради това да отричам една доказала се фирма,не го виждам за нормално. cool.gif

Евала за изказването и аз съм на същото мнение cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
2. ЗАЩО Атлоните ги означават с 4000+ Защото ги е страх, че ще останат неразбрани, че по производителност се доближават до интела.

Човек. Вече големите GHz не значи че процесорите са по мощни, Това е така и при Intel - pentium4 3GHz да не мислиш че е по мощен от Core2duo na 2Ghz. Просто това + е рейтинга на процесора(при AMD).

AMD и Intel са като BMW и Мерцедес.

Кое е по добро това е въпрос на избор. И двата производителя са конкурират между тях.

Просто има моменти в които AMD водят, но има моменти и Intel водят, пример това беше като излезна X2, тогава просто Intel нямаха способен процесор да се конкурира с X2, а сега се промениха нещата с Core 2 Duo - AMD каквото и да направи, не може да мине Core 2 Duo за сега. Но След месец позиите ще се променят изведнъж като победителя за 2008 ще е AMD с новата платформа Phenom X4 - това ще е революция в процесорите както стана с X2.

Intel също има четири-ядрен процесор, но не предлага максимален перформанс с ядрата! а при AMD е 100% perfeormance.

Аз лично съм фен на AMD. Просто какво и да стане тях избирам.

Редактирано от Lyudmil (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
МД в момента са в застой и отделят повече внимание на чипсетите отколкото на генерална промяна в процесорите си

Май за ФЕНОМ забравихте, а?

НЕка изчакаме още 2-3- седмици и да видим какво ще си говорим тогава ...

добавено - на едно мнение сме с @husi

Редактирано от zdravko87 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, честно казано забравих за фенома... :rolleyes: сори... въпреки това АМД изостават, защото 4ядрените машини още не им е времето и не са навлезли достатъчно за да са определящи... Вярно е, че отминава ерата на едноядрените машини, но в най-масовите 2-ядрени АМД сериозно изостават. Компанията обръща внимание на чипсета, като може би се опитва да навакса в цялостната стабилност на една многоядрена АМД базирана система. Факт е, че 2-ядрените процесори на АМД са по-слаби в сравнение с тези на Интел. Въпроса е, че двуядрените машини са масовото потребление в момента и докато АМД изостават при тях Интел ще са водещата компания.

Това имах предвид. Ако греша отново очаквам поправки.

ПП. Самото сравнение е неправилно според мен дотолкова, доколкото и едните и другите си имат своите предимства и недостатъци... Май...

ПП2: и аз съм фен на АМД, и както всеки фен на АМД бих си купил Интелска конфигурация ако имах парите...

Редактирано от psycho_666 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Подобни сравнения са глупави. Тази тема е в подобие Левски с/у ЦСКА и би трябвало модераторите да я заключат, докато е време.

Да, честно казано забравих за фенома... сори... въпреки това АМД изостават, защото 4ядрените машини още не им е времето и не са навлезли достатъчно за да са определящи... Вярно е, че отминава ерата на едноядрените машини, но в най-масовите 2-ядрени АМД сериозно изостават. Компанията обръща внимание на чипсета, като може би се опитва да навакса в цялостната стабилност на една многоядрена АМД базирана система. Факт е, че 2-ядрените процесори на АМД са по-слаби в сравнение с тези на Интел. Въпроса е, че двуядрените машини са масовото потребление в момента и докато АМД изостават при тях Интел ще са водещата компания.

Това имах предвид. Ако греша отново очаквам поправки.

ПП. Самото сравнение е неправилно според мен дотолкова, доколкото и едните и другите си имат своите предимства и недостатъци... Май...

ПП2: и аз съм фен на АМД, и както всеки фен на АМД бих си купил Интелска конфигурация ако имах парите...

Отговора е към теб и всички фенове на тази "flame on" тема:

1. Intel процесор (едно/двуядрен) няма по-бърз от AMD от един ценови диапазон, освен във високия клас (над 200$ които повечето от Вас така и няма да си купят), защото AMD са си пресметнали цените така че да са конкурентни. C2D се клоква по-добре, но трябва да си с хубаво дъно (захранване, охлаждане, памет...) и да отбираш малко (и да не ползваш Linux защото не обича клока :angry:)
  2. Intel не са "по-маркови" от AMD - и двете фирми са прастари (на поне половин век) и двете фирми произвеждат процесори от преди да се родите. Тъй-че избор на базата на "реноме" е също толкова глупав, колкото и да се водите по това "кой е по-най" в тежката категория.
  3. Сегашното поколение AMD процесори са били предвидени да се състезават с P4 Netburst архитектурата (предишното поколение Intel) - от там и объркващата маркировка (4000+) от която за щастие AMD се отказаха.
  4. Фирмите предлагат повече AMD, предполагам защото машина с тях е по-изгодна от Intel ценово (не забравяйте разликата в цените на добрите дъна, особено с вградена видеокарта)...

И т.н. и т.н. cool.gif

Мисълта ми е, че няма толкова значение марката на процесора, а крайният резултат (машината) - с какви компоненти ще е.

Редактирано от Q-tech (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Подобни сравнения са глупави. Тази тема е в подобие Левски с/у ЦСКА и би трябвало модераторите да я заключат, докато е време.

Отговора е към теб и всички фенове на тази "flame on" тема:

1. Intel процесор (едно/двуядрен) няма по-бърз от AMD от един ценови диапазон, освен във високия клас (над 200$ които повечето от Вас така и няма да си купят), защото AMD са си пресметнали цените така че да са конкурентни. C2D се клоква по-добре, но трябва да си с хубаво дъно (захранване, охлаждане, памет...) и да отбираш малко (и да не ползваш Linux защото не обича клока :))
  2. Intel не са "по-маркови" от AMD - и двете фирми са прастари (на поне половин век) и двете фирми произвеждат процесори от преди да се родите. Тъй-че избор на базата на "реноме" е също толкова глупав, колкото и да се водите по това "кой е по-най" в тежката категория.
  3. Сегашното поколение AMD процесори са били предвидени да се състезават с P4 Netburst архитектурата (предишното поколение Intel) - от там и объркващата маркировка (4000+) от която за щастие AMD се отказаха.
  4. Фирмите предлагат повече AMD, предполагам защото машина с тях е по-изгодна от Intel ценово (не забравяйте разликата в цените на добрите дъна, особено с вградена видеокарта)...

И т.н. и т.н. cool.gif

Мисълта ми е, че няма толкова значение марката на процесора, а крайният резултат (машината) - с какви компоненти ще е.

1.screenshot5362qt0.jpg

1а.screenshot542iu0.jpgАко си пуснеш брада,обезателно трябва да си купиш гребен.GA P35C DS3R,т.н. ...

2.Абсолютно съгласен,но съм роден през 1961 cool.gif

3.Така...

4.За мен по изгодно е да платя повече за по-добро,ще купиш ли по-лоша храна защото е по-евтина?Същото е.

Като процесора и видеокартата на AMD не са по-добри,чудно какви ли ще бъдат компонентите,и каква ли ще бъде конфигурацията? :) :) ;)

Редактирано от питон357 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ако си пуснеш брада,обезателно трябва да си купиш гребен.GA P35C DS3R,т.н. ...

Като стана дума за поговорки да не стане "Пет лева коня, петнадесет лева кандармите" :ph34r:

Редактирано от Sun1 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бих искал и аз да се включа в спора Левски-ЦСКА (саааамо Левски :-)

1.Наборите преди 68(примерно), твърдо залагат на Intel, щот в началото нямаше нищо друго читаво, но братлета времената се промениха...

2.Аз понеже съм в България, пък и живея в Гб, почти винаги залагам на практичността и съотношението цена/производителност-в тази битка АМД печели в момента, особено в "средния"(процесор за 120$) и нисък клас!

3.Все още вградения контролер за паметта е по-доброто (в некои отношения) решение и дава някои преимущества на АМД...

Тук искам да повторя, погледнете колеги за едни и същи пари, коя фирма ви дава повече :-)

В заключение ще обобщя, че и с INTEL или АМД, могат да се направят и добри и лоши конфигурации, много зависи от майстора който си оставя ръцете вътре, от дънната платка, от захранването, от охлаждането и т.н.

Само еЙеМДииииии :-)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване