Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Сектите - как да ги разпознаваме, как да се пазим, какво правят те

Препоръчан отговор

1. В света няма обективна истина

Според мен, има обективна истина. И тя е над субективните истини.

2. Всички хора са свободни, притежават свободна воля и свободен избор. Но не всички осъзнават това.

- Да, всички хора по принцип имат свободна воля, но нито един човек не е напълно свободен. Да не говорим пък, че голяма част от хората днес, са роби.

3. Свобода и обективна истина са несъвместими понятия. Опитът да се съвместят се нарича компатибилизъм и е по скоро поръчкова философия, отколкото нещо сериозно.

.- Не вярвам, че може да има поръчкови философи. Човек е философ или не, по рождение.

4. Свободата може всичко. Включително и да създава ограничения за другите свободи и за себе си. Ограниченията всъщност са субективните истини.

Има и неща, които не може, защото ние сме зависими от много други фактори. Затова, според мен, хората нямат абсолютна свобода.

5. Под върховна свобода нямам предвид, че такава съществува. Имам предвид, че не съществува обективна истина. За да е спазен принципа на симетрията е необходимо над всяка свобода, да съществува свобода от по голям порядък. Естествено и от по малък порядък също под нея.

Над всички свободи и всички обективни и субективни истини, съществува една Велика Върховна Истина, за която само можем да гадаем.

Според мен, има обективна истина. Това е, когато два или повече субекта чрез сетивата си усещат и виждат едни и същи неща.

Това, че пиша в момента е истина. Това, че и ти ми отговаряш, също е истина. И то обективна.

Ако не...тогава значи вярваш, че всичко е Мая - илюзия.

Редактирано от Nickita (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Двете изречения на това мнение се изключват взаимно. Според мен първото изречение е вярно и следователно второто няма как да бъде вярно.

Истината е пречка. Обективната истина (ако съществува) е пречка, която не може да бъде преодоляна. По никакъв начин. Съществуването на субективна истина само по себе си е доказателство за преодоляване на предполагаемата обективна истина или с други думи, доказателство за несъществуване на обективна истина.

Ако субективната истина ни ограничава, то тя може да ни ограничава единствено и само от осъзнаването на свободата.

Не ми е ясно как така двете изречения в мнението ми се изключват взаимно, след като в тях иде реч за различни неща: в първото - за ограничението, налагано на човек от собствената му субективна истина, а във второто - за начина на постигане на обективната истина.

На мен лично истината като цяло почти никак не ми пречи - и изобщо, и за да бъда свободен в частност. Пречи ми само субективната истина на някои хора, която влиза в разрез с общочовешкия морал.

Аз пък намирам едно явно противоречие в изречениятa, в които се разглежда преодоляването на обективната истина (ако тя съществува). Съгласно второто и третото по ред от абзаца тя е пречка, която не може да бъде преодоляна по никакъв начин, а съгласно четвъртото съществуването на субективна истина само по себе си е доказателство за преодоляване на предполагаемата обективна истина. Сиреч непреодолимото бива преодоляно...

Редактирано от Admetos (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Обективната истина е всъщност субективната истина на Бога.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Оспамихме като за световно. Само един последен офтопик. Адметос, съществуването на абсолют, само по себе си отрича съществуването на всичко друго освен абсолюта. Обективната истина е абсолют. Субективната истина е неабсолют, който отрича абсолюта обективна истина. Ти вярваш, че едновременно съществуват обективна и субективна истина. За мен това е противоречие, тъй като вярвам в инкомпатибилизма, от индетерминистическото съсловие на инкомпатибилистите съм, така наречените субективисти. Няма как да се разберем. Освен дуел, жребий или гласуване, друг начин да се опитваме да разрешим спора е безсмислен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Оспамихме като за световно. Само един последен офтопик. Адметос, съществуването на абсолют, само по себе си отрича съществуването на всичко друго освен абсолюта. Обективната истина е абсолют. Субективната истина е неабсолют, който отрича абсолюта обективна истина. Ти вярваш, че едновременно съществуват обективна и субективна истина. За мен това е противоречие, тъй като вярвам в инкомпатибилизма, от индетерминистическото съсловие на инкомпатибилистите съм, така наречените субективисти. Няма как да се разберем. Освен дуел, жребий или гласуване, друг начин да се опитваме да разрешим спора е безсмислен.

А инкомпатибилистите не отхвърлят ли свободната воля ?

.....

П.П. Тъй-като не е по темата, моля, разговора да се прехвърли в разел Философия.

Редактирано от Aumi (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

.....

П.П. Тъй-като не е по темата, моля, разговора да се прехвърли в разел Философия.

Инкомпатибилистите са два вида:

1. Индетерминисти - отхвърлят съществуването на обективна истина (аз съм от тях).

2. Детерминисти - отхвърлят съществуването на свободна воля (аз не съм от тях).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Инкомпатибилистите са два вида:

1. Индетерминисти - отхвърлят съществуването на обективна истина (аз съм от тях).

2. Детерминисти - отхвърлят съществуването на свободна воля (аз не съм от тях).

Аха, ясно. И ти си си лепнал етикет значи.Всеки който си лепва етикет, е зависим и обусловен.Свободата изключва обусловеностите и етикетите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

че и още идват Боже не ни стигат другите мъки

Чужденци изкупуват Странджа

Публикувано изображение

Чуждестранни организации, фирми, фондации и религиозни общности изкупуват земята на Странджа планина в последната година.Според експерти от агенции за имоти, за последните три години в района са инвестирани над 60 милиона евро, а само за последната година сделките са за над 11 хиляди декара, пише „168 часа”.

Цените са атрактивни за хора с пари ,защото декар земеделска земя излиза около 300 евро, а същата площ от гората върви по 500-600 евро. Една нормална двуетажна къща пък може да се купи за 15 хиляди евро.

Новите собственици са пъстра смес от националности, главно от Близкия Изток и Азия, които обаче разполагат със солидни финансови ресурси. Сред тях са турци, сирийци, ливанци и катарци. Според български брокери, парите за сделките със земя идват основно от ислямски фондове.

Тяхната стратегия е да се комасират парцелите и да се усвояват пари по европейските програми за развитие на селските райони. След като бежанската вълна ни заля, започна да се коментира и варианта част от тях да бъдат настанени в такива места.

Преди около месец в района на селата Визица и Заберново е сключена сделка с парцел от 300 декара от Бенедектинския орден, който има пръснати по света 344 манастира. Засега не е ясно какви са намеренията на ордена, но няма да е изненада, ако на това място се появи още един манастир на бенедиктинците.

Малтийският орден също е станал собственик на земя в района на село Голямо Буково. Имоти търсели и от сектата „Свидетели на Йехова”.

Това струпване на етноси и религии е било предсказано още през пети век преди Христа, твърдят местни хора. Тогава оракул е предсказал, че планината ще стане център на различни религии.

Странджа планина е с отлична локация. Тя е близо до Черно море, лесно проходима е климатът е подходящ за хората и за отглеждане на големи стада овце. В същото време българското население драстично намалява.

Ако през 1989 година по селата е имало около 100 000 души , сега тяхната бройка не е повече от 6 – 7 хиляди. Затова земята ще продължи да бъде изкупувана от чужденци, прогнозират местни хора.

actualno.com

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Бог е абсолютната субективност и освен Него друго няма! ... въпреки нашите земни илюзии.. ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

и още

:(

Кметът Петър Паунов алармира за поява на секти в Кюстендил

Стотици сигнали са изпратени до община Кюстендил за поява на секти в района на град Кюстендил, алармира кметът Петър Паунов.Той ще изпрати искане до РУП Кюстендил, за да бъде проверена дейността по тези сигнали.

"Моля ви за засилена активност, защото е много сериозна опасността. Подавайте ни сигнали, особено ако бъдат въвлечени хора, които са свързани по някакъв начин с публични служби или работят в сферите на образованието, здравеопазването, социалните услуги, защото сигналите са , че към момента опасността е да бъдат привлечени такива хора", заяви Петър Паунов.

dariknews.bg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Изобщо не става ясно дали кметът знае какво е секти и за какво изобщо иде реч :) Кметът да си гледа кметските задължения и да не търси под вола тела.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Изобщо не става ясно дали кметът знае какво е секти и за какво изобщо иде реч :) Кметът да си гледа кметските задължения и да не търси под вола тела.

Това е част от кметските му  задължения. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Синодът обяви за секта хлебниците

Има недоразумение, не създаваме ново учение, каза лидерката им

София, България
Публикувано изображение

Св. синод обяви хлебниците за секта. Архиереите са категорични, че между движението и православното богопознание няма нищо. И призоваха лидерката им в България д-р Надежда Савова и нейните съмишленици да се приобщят към православната вяра и духовен живот "истински и цялостно".

"Има недоразумение - ние не създаваме ново учение, а просто месим хляб с хора в неравностойно положение и говорим за християнството", коментира пред "Стандарт" Савова. Повечето ни дейности са терапевтични, искрено каня архиереите да присъстват на наше събитие, за да видят, че няма нищо неканонично, добави тя.

Според Синода в основата на Хлебното движение е залегнало дълбоко погрешно богословие, което е нехристиянско, още по-малко православно. А е своеобразно учение за хляба със свой външен, практично нагледен израз, наподобяващ и преминаващ в култова обредност.

Синодът осъди разбирането на движението, че хлябът е нещо повече от храна, а има централна душеспасителна мисия като елемента, чрез който Божиeто Тяло не спира физически и духовно да бъде с хората.

Световното "Хлебно" движение бе обявено от Световния съвет на самодейните средища на световната среща за глобалното затопляне в Копенхаген през 2009 г.

blitz.bg

Сега разбирам, че съществува такова движение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Синодът осъди разбирането на движението, че хлябът е нещо повече от храна, а има централна душеспасителна мисия като елемента, чрез който Божиeто Тяло не спира физически и духовно да бъде с хората.Световното "Хлебно" движение бе обявено от Световния съвет на самодейните средища на световната среща за глобалното затопляне в Копенхаген през 2009 г.

Колкото е по-световно едно учение, оранизирано от световните световници глобалисти, толкова по-видна е целта му да подмени истинските християнски ценности на любов и единение с Бога с външни ритуали и "демократичните" ценности на политическите заигравания. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 4 седмици по-късно...

Колкото е по-световно едно учение, оранизирано от световните световници глобалисти, толкова по-видна е целта му да подмени истинските християнски ценности на любов и единение с Бога с външни ритуали и "демократичните" ценности на политическите заигравания. 

такива са мормоните -

предлагат безплатни курсове по английски ако отидеш при тях

и тва ква връзка има с Бога а

на английски ли ще му се моля или кво

:speak:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мормоните не са световно учение, виж обаче Далай Лама, Шри Шри Равишанкар, Новият папа Франциск на католиците обслужват световните глобализаторски интереси - заиграха се с темата за извънземните, с темата за хомосексуалистите, които са абсолютно чужди на истинската духовност и Богопознание, а също така и постепенно се опитват да подменят духовността с най-обикновена социална политика! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мормоните не са световно учение, виж обаче Далай Лама, Шри Шри Равишанкар, Новият папа Франциск на католиците обслужват световните глобализаторски интереси - заиграха се с темата за извънземните, с темата за хомосексуалистите, които са абсолютно чужди на истинската духовност и Богопознание, а също така и постепенно се опитват да подменят духовността с най-обикновена социална политика! 

като не са световно що ходят навсякъде

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

.....

ОК, донякъде по темата:

Според мен секти могат да съществуват само в рамките на традиционните вероизповедания. Погрешно е да се квалифицират като секти намиращите се извън тези рамки духовни учения (напр. теософията, антропософията и пр.) и култове (напр. към Муун). А на по-горно равнище като секти могат да се разглеждат също клоновете на съответното вероизповедание, т.е. католицизма, протестантството и православието; шиизма и сунизма.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 месец по-късно...

А какво мислите за евангелистите, те са секта, нали? Имам една позната, наскоро гледах сватбата на сестра и, беше откровено странна, едни ритуали за майчиното начало, деца и неща...И тя винаги е била леко странна.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тук въпроса е по-сложен.Протестантските направления в християнството определено има сектантски елементи.

Определено е налице ограничаване на контактите с хора не членуващи в църквата.Сатанизиране на последните.Нелепа подмяна на основни принципи.

Например Иисус се схваща, като някой  когото Бог е наказал несправедливо заради чужда вина - вината за греховете на всички  хора.   

Докато в традиционните направления - католицизъм и православие страданията христови са подвиг в изправяне,поправяне на увредената от греха природа.

А това е много различно от това да бъде наказван някой, за дела вършени от друг.

Налице е и агресивно втълпяване на доктриналните тези, достигащи често до абсурдни самозаблуди.

Един забавен евнагелист в друг форум съвсем сериозно  убеждаваше аудитория, че възкресили починало дете.

А дори разпостраняват филмче, в което единия сектант и жена му, разказват случай в който тя била възкръснала при споменаване на името на Иисус от мъжа и.

Най-интересно е че тя се явава свидетел, на това че била умряла и възкресена.

Даа.До такива куриози се стига.Свидетеля свидетелства, че за определен период от време бил мъртъв.

Ако това не е сектанство, то може би аз не разбирам какво е сектантство.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нелепа подмяна на основни принципи.

Например Иисус се схваща, като някой  когото Бог е наказал несправедливо заради чужда вина - вината за греховете на всички  хора.

Че какво му е нелепото ?!!

Елементарна подмяна на едни постулати с други .

Посочи нещо където това не може да се случи , когато става дума за постулати !

Тогава с "чиста" логика можеш да докажеш каквото си искаш !

Достатъчно е да избереш подходящи за целта постулати ! А те са скрепени със сляпа Вяра - нищо във Вселената не може да ги разклати !

Ето ти и вечния пример : " Има Бог - Няма Бог "

Кой от двата постулата си избра ?.....

За да се избегнат напразни спорове е необходимо да се изследва начина на съществуване и законите на изменение и развитие на даденото нещо....

Редактирано от by_chechi (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Предвид на това изглежда логично, че авторът на либретото на рок-операта е ревностен протестант - такова възмущение от бога усещам в арията на Иисус "I only want to say".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А какво мислите за евангелистите, те са секта, нали? Имам една позната, наскоро гледах сватбата на сестра и, беше откровено странна, едни ритуали за майчиното начало, деца и неща...И тя винаги е била леко странна.

Всички секти, имат две цели. Първата е да ви отнемат личната сила, като ви карат да я отдавате на виртуални божества, а втората да ви вземат парите. Ааа да, има и трета цел, да ви вземат и малкото останал акъл.

Редактирано от npn (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всички секти, имат две цели. Първата е да ви отнемат личната сила, като ви карат да я отдавате на виртуални божества, а втората да ви вземат парите. Ааа да, има и трета цел, да ви вземат и малкото останал акъл.

А каква е разликата между религия и секта?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване